TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп во последните денови како претседател започна војна со Xiaomi

Телефони.мк - 15.01.2021

Американскиот претседател Доналд Трамп иако има уште неколку дена од мандатот реши да започне војна со уште еден кинески бренд кого го става на цената листа преку Министерството за одбрана нарекувајќи воено-комунистички инструмент на кинеската Влада.

Xiaomi додадени на листа на „Комунистички кинески воени компании“ од страна на американското Министерство за одбрана

Smartportal - 15.01.2021

Американските компании нема да може да инвестираат во оваа компанија, а тие што веќе инвестирале ќе мора да ги продадат своите акции до ноември оваа година Уште една кинеска компанија влезе на листа на американските власти, овој пат на воената ...

Може ли паметен телефон да се претвори во змеј?

Точка - 15.01.2021

Кинеската компанија Xiaomi објави интересно видео на кое е прикажано како од деловите на паметниот телефон Mi 11 е направена скулптура на змеј. Xiaomi Mi 11 беше претставен во последните денови од 2020-та година и стана првиот паметен телефон со ...

Трамп го истура својот бес на Xiaomi: Тоа е „комунистичка воена компанија“

Точка - 15.01.2021

Иако му останаа уште само шест дена до истекот на мандатот, Доналд Трамп се уште не ја заврши пресметката со кинеските технолошки компании. На ред дојде Xiaomi. Xiaomi е третиот најголем производител на мобилни телефони во светот, а американското ...

Трамп и Xiaomi завршија засекогаш откако тој даде невкусна изјава за нив : Тоа е „комунистичка воена компанија“

Во Центар - 15.01.2021

Иако му останаа уште само шест дена до истекот на мандатот, Доналд Трамп се уште не ја заврши пресметката со кинеските технолошки компании. На ред дојде Xiaomi. Xiaomi е третиот најголем производител на мобилни телефони во светот, а американското ...

XIaomi забранет во САД, прогласен како „комунистичка кинеска воена компанија“

USB - 16.01.2021

Иако му останаа уште само шест дена до истекот на мандатот, Доналд Трамп се уште не ја заврши пресметката со кинеските технолошки компании. На ред дојде Xiaomi. Xiaomi е третиот најголем производител на мобилни телефони во светот, а американското ...

„XIaomi“ забранета во САД, обележна како „комунистичка кинеска воена компанија“

Акцент - 15.01.2021

Администрацијата на Трамп ја обележа „XIaomi“ како „комунистичка кинеска воена компанија“, што ја квалификуваше за да биде една од компаниите во т.н. црна листа, според Извршната наредба на администрацијата на Трамп во заминување од ноември 2020 ...

Се појавија фотографии од флексибилниот уред на Xiaomi

USB - 15.01.2021

Xiaomi својот флексибилен телефон го прикажа уште во јануари 2019 година, но компанијата никогаш не го објави официјалниот датум на лансирање на телефонот. Сега Mi флексибилниот уред се појави на фотографии во живо.

Xiaomi ќе овозможи 80W безжично полнење за Mi 11 Pro

USB - 14.01.2021

Xiaomi кон крајот на 2020 година го претстави Mi 11 телефонот, што е првиот објавен модел со Snapdragon 888 чипсет. Оттогаш се појавија неколку извештаи дека компанијата се подготвува да го објави Mi 11 Pro моделот во февруари (а беше споменат и Mi ...

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Кајгана - 14.01.2021

Xiaomi го претстави новиот Redmi Note 9T - смартфон со пристапна цена кој поддржува 5G мрежа. Redmi Note 9T пристигнува во две верзии 4 GB+64GB и 4GB+128 GB. И двата модела имаат пристапна цена од 199 евра.