TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израелски тенк гаѓал бегалски камп во Газа и убил пет свои војници

МКД - 16.05.2024

Пет израелски војници загинале во пријателски оган во северниот дел на Појасот Газа, а тројца се тешко ранети, соопштија Израелските одбранбени сили. Фото: ЕПА Според израелските медиуми, војниците загинале вчера во пријателски оган од израелски ...

Израелците со тенк убија пет свои војници во Газа

Макфакс

Најмалку пет загинати и седум повредени – израелски тенкисти по грешка гаѓале израелски падобранци

Телма

Израелците со гранати убиле петмина свои војници во Газа

Скопје1

ИДФ: Петмина израелски војници загинаа, седум се ранети во „пријателски оган“

Макфакс

Џабалија: Петмина израелски војници се убиени, седумина ранети по грешка на посадата на израелски тенк кој испукал граната врз нив.

Нова ТВ

Најмалку пет израелски војници загинаа во „пријателски оган“ во Џабалија

Бизнис Вести

Слободен Печат Курир Опсервер Слободен Печат MTM Точка 24Инфо Локално

Aнализа: Дали Нетанјаху има план за „ден по“ војната во Газа?

Слободен Печат - 16.05.2024

Што покажуваат доказите – дали израелскиот премиер има или нема план – се поставува прашањето во анализата „Ал Џезира“. Министерот за одбрана на Израел Јоав Галант ја изрази својата фрустрација и го повика Бенјамин Нетанјаху да „донесе одлука“, ...

Околу 600.000 Палестинци избегаа од Рафа, Хамас тврди дека останува во Газа

МКД

Лидерот на Хамас: Инсистирањето на Израел на операцијата во Рафа ги води преговорите во непозната судбина

Во Центар

Црвената полумесечина: Повеќе од 15.000 деца се убиени во израелските напади на Газа

МКД

Египет го отфрли израелскиот предлог за заедничка гранична контрола во Рафа

24Инфо

Нетанјаху до Бајден: Израел не е држава вазал, во Рафа „ќе се случи тоа што е потребно“

МКД

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во Рафа ќе се случи тоа што е неопходно

Курир

MakPress Глас на Америка Глас на Америка MakPress MakPress MakPress +инфо Нетпрес

Јеменските Хути ќе ги таргетираат сите бродови што пловат кон Израел

Р.С.Европа - 16.05.2024

Сите бродови кои пловат кон израелските пристаништа ќе бидат цел на јеменските Хути поддржани од Иран, а не само во регионот на Црвеното Море, рече водачот на групата, Абдул Малик ал-Хути, во телевизиски говор на 16 мај.

Израелскиот министер Галант изјави дека нападите врз Рафах ќе се интензивираат со дополнителни трупи

Centar

Повеќе од 15.000 деца загинаа во израелските напади врз Газа

А1 On

Екоцид во Појасот Газа предизвикан од војната меѓу Израел и Хамас

Окно

Израелската армија објави снимка од вооружени мажи во комплексот на ОН во Рафах

А1 On

Уште една болница во јужниот дел на Газа згаснува со работа поради недостиг на гориво

Во Центар

„Катастрофата“ на Палестинците: Што значи „Накба“?

Deutsche Welle

Либертас 360 степени МКД Макфакс Макфакс Нетпрес Скопје1 Окно

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Телма - 16.05.2024

Водачот на јеменската бунтовничка група Хути, Абдулмалик ал-Хути, денеска изјави дека членовите на групата ќе го гаѓаат секој брод, од која било компанија, кој се движи кон израелските пристаништа, во која било област до која ќе стигнат.

Водачот на Хутите: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Слободен Печат

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Нетпрес

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

MakPress

Шефот на одбраната на Израел ги оспорува плановите на Нетанјаху за повоена Газа

Слободен Печат - 16.05.2024

Шефот на одбраната на Израел ги оспорува плановите на Нетанјаху за повоена Газа Повоените планови на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за Појасот Газа синоќа беа јавно оспорени од неговиот министер за одбрана, кој рече дека ќе се спротивстави ...

Галант контра Нетанјаху: Нема да прифатам Израел да ја контролира Газа по војната

365

Израелскиот министер за одбрана се противи на идејата поствоена контрола на Израел врз Газа

Zoom

Галант не прифаќа поствоена контрола врз Газа

Слободен Печат

Нема да прифатам Израел да ја контролира Газа по војната

Пулс24

Шефот на одбраната на Израел ги оспорува плановите на Нетанјаху за повоена Газа

Н.Македонија

Шефот на одбраната на Израел против плановите на Нетанјаху: Хамас треба да се уништи но не и жителите на Газа!

24 Вести

Канал5 MakPress

Во највисокиот суд на ОН почнува рочиштето за израелскиот воен упат во Рафа

Бизнис Вести - 16.05.2024

Во највисокиот суд на ОН денеска почнува дводневно рочиште за барањето на Јужна Африка да се запре воената операција во градот Рафа на југот на Појасот Газа, каде што повеќе од половина од жителите на палестинската територија се засолниле од ...

Во највисокиот суд на ОН почнува рочиштето за израелската воена операција во Рафа

365

Во највисокиот суд на ОН почнува рочиштето за израелскиот воен упат во Рафа

Канал5

Во највисокиот суд на ОН почнува рочиштето за израелскиот воен упад во Рафах

Frontline

Во највисокиот суд на ОН почнува рочиштето за израелскиот воен упат во Рафа

Н.Македонија

Во највисокиот суд на ОН почнува рочиштето за израелскиот воен упад во Рафа

Рацин

Во највисокиот суд на ОН почнува рочиштето за израелскиот воен упад во Рафа

MakPress

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Бизнис Вести - 16.05.2024

– Администрацијата на претседателот на САД, Џо Бајден е ангажирана во евакуацијата на американски лекари од Појасот Газа, изјави синоќа портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер. Група американски лекари од Палестинската американска медицинска ...

Американските доктори наскоро го напуштаат Појасот Газа

Канал5

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

CivilMedia

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Zoom

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

24 Вести

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Канал5

Бајден планира да испрати 1 милијарда долари воена помош за Израел – кога?!

Слободен Печат - 15.05.2024

Администрацијата на Бајден му кажа на Конгресот дека планира да испрати пакет воена помош од 1 милијарда долари за Израел, според извештаите на медиумите, и покрај противењето на Соединетите Држави за целосна инвазија на Рафах во јужниот дел на Газа ...

Израел мора да увезе повеќе од 300.000 странски работници поради војната во Газа

А1 On

Војна во Газа: САД очигледно планираат испорака на нов пакет оружје за Израел

Deutsche Welle

Помошта од една милијарда долари за оружје за Израел на ревизија во Конгресот

Глас на Америка

Бајден најави дека ќе испрати оружје во вредност од една милијарда долари во Израел

Макфакс

САД му испраќаат на Израел воена помош од милијарда долари

Нетпрес

Донесоа одлука: Израел ќе добие воена помош од Америка

Скопје1

Денар Слободен Печат Курир Нетпрес Опсервер Република Антропол Точка

Нетанјаху: Нема хуманитарна катастрофа во Рафа

Телма - 15.05.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска оцени дека Израел избегнал хуманитарна катастрофа во милионскиот палестински град Рафа, од која стравуваше меѓународната заедница. Во тој град, кој стана сцена на израелска воена операција минатата ...

Нетанјаху: Нема хуманитарна катастрофа во Рафа

Zoom

Нетанјаху: Нема хуманитарна катастрофа во Рафах

Frontline

Нетанјаху: Нема хуманитарна катастрофа во Рафа

MakPress

Нема да им дозволиме да формираат терористичка држава: Нетанјаху ја отфрли поддршката на ОН за палестинската државност

Макфакс - 15.05.2024

Израелската влада едногласно ја отфрли одлуката на Генералното собрание на Обединетите нации за признавање на палестинската држава, соопшти кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Канал5

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Бизнис Вести

Нетанјаху за резолуцијата за Палестина: Нема да им дозволиме да создадат држава од која ќе можат да не нападнат уште посилно

365

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Рацин

„НИКОЈ НЕМА ДА НÈ СПРЕЧИ“ Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за признавање Палестинска држава

+инфо

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Сител

Пулс24 Слободен Печат 24Инфо Опсервер Република Н.Македонија Точка 24 Вести

ОН: 450.000 луѓе кои избегале од Рафах немаат засолниште, вода и тоалети

CivilMedia - 15.05.2024

Речиси 450.000 луѓе кои избегаа од Рафах во текот на минатата недела немаат засолниште, вода и тоалети, според главната агенција на ОН за помош во Газа (UNRWA), пренесува Си-Ен-Ен. УНРВА во вторникот објави дека семејствата продолжуваат да бегаат од ...

ОН: 450.000 луѓе кои избегале од Рафах немаат засолниште, вода и тоалети

Zoom

ОН: 450.000 луѓе кои избегале од Рафах немаат засолниште, вода и тоалети

Frontline

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Бизнис Вести - 15.05.2024

Американскиот Стејт департмент го информирал Конгресот за пакет помош оружје за Израел во вредност од милијарда долари, јавија американски медиуми повикувајќи се на анонимни извори. Според нив, пакетот ќе вклучува тенкови, минофрлачи и оклопни ...

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Сител

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

24Инфо

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Република

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

24 Вести

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Канал5

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Frontline

Денешен Lider MakPress