TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Падна косовската Влада, изгласана недоверба на Курти

ММС - 26.03.2020

Вечерва со 82 гласа „За“, 32 гласа „против“ и еден воздржан пратениците изгласаа недоверба во владата предводена од Албин Курти. На денешната маратонска седница во Собранието на Косово, на дневен ред била ставена точката за гласање на доверба на ...

Падна владата на Албин Курти

Нетпрес - 26.03.2020

Со мнозинство гласови во косовскиот парламент во средата доцна вечерта беше изгласана недоверба на владата на Албин Курти. За недоверба на владата предводена до движењето Самоопределување гласале 82 пратеници, 32 биле против а двајца биле воздржани.

Падна косовската Влада, Курти повеќе не е премиер

А1 On - 26.03.2020

Албин Курти повеќе не е премиер на Косово, откако Собранието изгласа недоверба на Владата. За ова гласаа 82 гласа пратеници, 32 беа „против“ и еден „воздржан“ на гласањето по иницијатива за недоверба, која беше иницирана од ЛДК.

Падна косовската влада, Курти повеќе не е премиер

МКД - 25.03.2020

Косовскиот парламент, на вонредната седница свикана на барање на пратениците на Демократскиот сојуз на Косово и опозицијата, ѝ изгласа недоверба на владата на Аљбин Курти. За недоверба на владата на Курти гласаа 82 пратеници, од 117 колку што беа ...

Падна владата во Приштина: Албин Курти повеќе не е премиер на Косово

Нова ТВ - 25.03.2020

Косовскиот парламент, на вонредна седница, изгласа недоверба на владата на премиерот Албин Курти што како точка на дневниот ред беше поднесена од пратениците на ДСК. За недоверба на владиниот кабинет се изјаснија 82 пратеника од вкупно 117 присутни ...

Косово – Падна владата на Албин Курти

Алсат-М - 25.03.2020

Со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 „воздржан“, пратениците на косовското собрание ја соборија владата предводена од Албин Курти, гласајќи за иницијатива за недоверба, која беше иницирана од ЛДК.

Во ек на пандемијата падна владата на Косово

Фокус - 25.03.2020

Во пандемијата со коронавирусот Косово остана без Влада, јавуваат косовските медиуми, а пренесува порталот 360 степени. Косовскиот парламент предмалку изгласа недоверба на Владата на премиерот Албин Курти со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 „воздржан“.

Курти: Договорот со Србија веќе е постигнат

МКД - 25.03.2020

Премиерот на Косово Аљбин Курти повтори на седница на косовското собрание дека договорот со Србија веќе е постигнат и додаде дека не било до него дали ќе оди во Вашингтон. „Имаше лажни понуди за заминување во Белата куќа. Само накратко да објаснам.

Падна косовската Влада – вечерва беше изгласана недоверба во Албин Курти

ТВ21 - 25.03.2020

Вечерва со 82 гласа „За“, 32 гласа „Против“ и еден воздржан пратениците изгласаа недоверба во владата предводена од Албин Курти. Имено, на денешната маратонска седница во Собранието на Косово, на дневен ред била ставена точката за гласање на доверба ...

Падна владата на Курти

360 степени - 25.03.2020

Во пандемијата со коронавирусот Косово остана без Влада, јавуваат косовските медиуми. Косовскиот парламент предмалку изгласа недоверба на Владата на премиерот Албин Курти со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 ...

Во ек на светска епидемија, падна Владата на Албин Курти

AKO - 25.03.2020

Косово остана без Влада. Пратениците кои се обединија против премиерот Албин Kурти, изгласаа недоверба во косовскиот Параламент. Со 82 гласа ЗА и 32 против и еден воздражна, пратениците ја подддржаа иницијативата на ЛДК за недоверба на Владата.

Падна Владата на Курти, пратениците изгласаа недоверба

+инфо - 25.03.2020

Косово остана без Влада, соопштија косовските медиуми, откако предмалку, пишуваат тие, косовското Собрание изгласало недоверба. Како што е наведено, косовските пратеници со 82 гласа за, 32 против и само еден воздржан, изгласале недоверба на Владата ...

Падна косовската влада – Пратениците му изгласаа недоверба на Курти

Курир - 25.03.2020

По денешната маратонска седница на косовското собрание, на кое на дневен ред беше ставена точката за гласање на доверба на владата на Албин Курти, откако претходно тојбез претходни конслултации го разреши министерот за внатрешни работи кадар на ЛДК ...

Сред пандемија, Косово остана без Влада

CivilMedia - 25.03.2020

Косовскиот парламент, со 82 гласа „за“ изгласа недоверба на Владата предводена од Албин Курти. По маратонската дискусија, две третини од актуелниот собраниски состав избраа Косово да остане без влада како последица на внатре коалициските ...

Изгласана недоверба на Владата на Албин Курти

Слободен Печат - 25.03.2020

Против Владата на Курти гласаа 82 пратеници, 32 беа против додека воздржан беше еден. Целата дисусијата траеше 12 часа. Вечерва доцна во косовското собрание беше изгласана недоверба на Владата на Албин Курти.

Во косовското Собрание седница за паѓање на Владата на Албин Курти

Алсат-М - 25.03.2020

Косовското Собрание расправа за иницијативата за недоверба на Владата на Албин Курти. Седницата е свикана по барање на Демократскиот сојуз на Косово, довчерашен коалициски партнер на Курти и се одвива во вонредни услови.

Денес би можела да падне косовската влада (ВИДЕО)

МКД - 25.03.2020

Вонредната седница на косовскиот парламент на која ќе се гласа за доверба на актуелниот премиер Аљбин Курти се одржува денес. Седницата се одржува без присуство на медиумите и гости поради пандемијата на коронавирусот.

Министерот Ќуни го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата

А1 On - 25.03.2020

Министерот за одбрана на Косово Антон Ќуни, кој е од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на денешната седница Собранието на која се расправа за иницијатива на неговата партија за смена на актуелната влада, побара од премиерот Албин ...

Курти: Договорот со Србија е веќе постигнат

Локално - 25.03.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти, потврди на седницата на косовското Собрание дека веќе е постигнат договор со Србија, додавајќи дека не е на него да замине во Вашингтон. „Имаше лажни понуди да одам во Белата куќа. Само за кратко да објаснам.

Курти: Владата се урива за да се овозможи размена на територии меѓу Косово и Србија

А1 On - 25.03.2020

Косовскиот премиер Албин Курти во своето обраќање на собраниската седница на која се расправа за доверба на неговиот кабинет, изјави дека вистинската намера за смена на Владата која тој ја води е да се овозможи постигнување договор за размена на ...

Курти: Во позадина за смената на Владата е реализација на договорот за размена на територија меѓу Косово и Србија

24Инфо - 25.03.2020

Премиерот на Косово, Аљбин Курти гласањето за недоверба на неговата Влада кое треба да биде во текот на денот вели дека не се должи поради смената на министерот за внатрешни работи, ниту поради повлекувањето на војската на САД, туку поради ...

Опозицијата, Српската листа и пратениците на малцинските заедници ја поддржуваат смената на Владата на Курти

А1 On - 25.03.2020

Пратениците на опозициските партии во Собранието на Косово, како и оние на српската и другите немнозински заедници кои досега беа дел од владејачката коалиција, ја поддржаа иницијативата на Демократски сојуз на Косово (ЛДК) за гласање недоверба на ...

Партиски игри во време на епидемија

Н.Македонија - 25.03.2020

Денеска истекува крајниот рок за да се свика вонредна седница на косовскиот парламент, на која би се гласало за недоверба на косовскиот премиер Албин Курти по барање од Демократскиот сојуз на Косово.

Почна седницата на косовското Собрание на која ќе се гласа доверба на Владата на Курти

24Инфо - 25.03.2020

Во Собранието на Косово нешто пред 12 часот започна вонредната пленарна седница на која се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти јави дописникот на МИА од Приштина.

Седница на косовското собрание за доверба на владата на Курти

Р.С.Европа - 25.03.2020

Собранието на Косово на денешната пленарната седницаќе расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти. Граѓаните на Косово на балкони протестираа против политичката криза Лидерот на ...

Собраниската седница за гласање за доверба на владата на Курти закажана за утре

А1 On - 24.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Косовскиот Парламент утре ќе гласа за доверба на владата на Курти

Слободен Печат - 24.03.2020

Вонредната седница на косовскиот Парламент на која ќе се гласа за доверба на владата на Албин Курти ќе биде одржана утре во 11 часот. Приштински „Љајми“ пишува дека седницата на претседателството траела подолго од очекуваното, а одлуката е донесена ...

Закажана собраниска седница за гласање доверба на владата на Курти

Курир - 24.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Собраниската седница за гласање за доверба на владата на Курти закажана за утре во 11 часот

24Инфо - 24.03.2020

– Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Собраниската седница за гласање за доверба на владата на Курти закажана за утре во 11 часот

Нетпрес - 24.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Закажана собраниска седница за гласање доверба на владата на Курти

Press24 - 24.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Косовскиот парламент утра гласа за доверба на владата на Курти

МКД - 24.03.2020

Вонредната седница на косовскиот парламент на која ќе се гласа за доверба на владата на премиерот Аљбин Курти ќе биде одржана утре во 11 часот. Приштински Љајми пишува дека седницата на претседателството траела подолго од очекуваното, а дека ...

Собраниската седница за гласање за доверба на владата на Курти закажана за утре во 11 часот

Опсервер - 24.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Собраниската седница за гласање за доверба на владата на Курти закажана за утре во 11 часот

MakPress - 24.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Седница на Собранието на Косово за гласање за доверба на Владата на Курти

Курир - 25.03.2020

Собранието на Косово денеска се очекува да ја одржи својата вонредна пленарна седница, на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на Владата на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од ...

Седница на Собранието на Косово за гласање за доверба на Владата на Курти

Вечер Прес - 25.03.2020

Собранието на Косово денеска се очекува да ја одржи својата вонредна пленарна седница, на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на Владата на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од ...

Вонредна седница на Собранието за гласање на доверба на Владата на Курти

Слободен Печат - 25.03.2020

Иницијативата за гласање недоверба на Владата во која и самиот учествува, ЛДК ја покрена откако премиерот Курти пред една недела, на 18 март, го смени неговиот министер за внатрешни работи Агим Велиу.

Седница на Собранието на Косово за гласање за доверба на Владата на Курти

А1 On - 25.03.2020

Собранието на Косово денеска се очекува да ја одржи својата вонредна пленарна седница, на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на Владата на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од ...

Седница на Собранието на Косово за гласање за доверба на Владата на Курти

CivilMedia - 25.03.2020

Собранието на Косово денеска се очекува да ја одржи својата вонредна пленарна седница, на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на Владата на премиерот Албин Курти.

Седница на косовското собрание за доверба на владата на Курти

Алсат-М - 25.03.2020

Собранието на Косово на денешната пленарната седницаќе расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти. Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Иса Мустафа, изјави дека причините се ...

Собраниската седница за гласање за доверба на владата на Курти закажана за во 11 часот

Либертас - 25.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи денеска, 25 март, со почеток во 11 часот, ...

Седница на Собранието на Косово за гласање за доверба на Владата на Курти

MakPress - 25.03.2020

Собранието на Косово денеска се очекува да ја одржи својата вонредна пленарна седница, на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на Владата на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од ...

Седница на Собранието на Косово за гласање за доверба на Владата на Курти

24 Вести - 25.03.2020

Собранието на Косово денеска се очекува да ја одржи својата вонредна пленарна седница, на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на Владата на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од ...

Седница на Собранието на Косово за гласање за доверба на Владата на Курти

ТВ21 - 25.03.2020

Собранието на Косово денеска се очекува да ја одржи својата вонредна пленарна седница, на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на Владата на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од ...

Започна седницата на косовското Собрание за доверба на Владата на Курти

А1 On - 25.03.2020

Во Собранието на Косово нешто пред 12 часот започна вонредната пленарна седница на која се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти јави дописникот на МИА од Приштина.

Започна седницата на косовското Собрание за доверба на Владата на Курти

Опсервер - 25.03.2020

– Во Собранието на Косово нешто пред 12 часот започна вонредната пленарна седница на која се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти јави дописникот на МИА од Приштина.

Собранието во Косово гласа доверба на новата Влада на Курти

Слободен Печат - 25.03.2020

Повод за гласањето доверба е смената на министерот за внатрешни работи и одбивањето на актуелниот владин состав да ја укине таксата на увозот од Србија и БиХ. Започна вонредната седницата на косовското Собрание на која пратениците треба да гласаат ...

Опозицијата, Српската листа и пратениците на малцинските заедници ја поддржуваат смената на Владата на Курти

24Инфо - 25.03.2020

Пратениците на опозициските партии во Собранието на Косово, како и оние на српската и другите немнозински заедници кои досега беа дел од владејачката коалиција, ја поддржаа иницијативата на Демократски сојуз на Косово (ЛДК) за гласање недоверба на ...

Опозицијата, Српската листа и пратениците на малцинските заедници ја поддржуваат смената на Владата на Курти

Либертас - 25.03.2020

– Пратениците на опозициските партии во Собранието на Косово, како и оние на српската и другите немнозински заедници кои досега беа дел од владејачката коалиција, ја поддржаа иницијативата на Демократски сојуз на Косово (ЛДК) за гласање недоверба на ...

Започна седницата на косовското Собрание за доверба на Владата на Курти

MakPress - 25.03.2020

Во Собранието на Косово нешто пред 12 часот започна вонредната пленарна седница на која се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти јави дописникот на МИА од Приштина.