TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

Сител - 17.05.2024

Патот до Европа ќе остане затворен, а меморандумите нема да се ратификуваат во Парламентот, доколку од другата страна нема целосно почитување на Договорот од Преспа, порача денеска грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од ...

Мицотакис со индиректна порака до Мицкоски: „Ако некои мислат да не го почитуваат Договорот од Преспа, треба да знаат две работи“

Локално

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

Алсат-М

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

А1 On

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

4NEWS

„Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен“, вели Мицотакис

ТВ21

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

Канал5

Либертас 24Инфо МКД Бриф Frontline Zoom Нетпрес Н.Македонија

Се разбуди повеќеглавата ламја на Преспанскиот договор

Н.Македонија - 17.05.2024

Актуализирањето на темата за Преспанскиот договор по инаугурацијата на претседателката Гордана Силјановска-Давкова (кој, и покрај новите вета и уцени на евроинтегративниот пат на Македонија, тлее како незатворена рана за Македонците) ги активира и ...

Грчкиот премиер одби да ги ратификува меморандумите кои произлегуваат од договорот од Преспа – секое отстапување ќе има сериозни последици за Македонија, рече Мицотакис

Lider

Мицотакис дециден: Нема да ги ратификуваме меморандумите од Договорот од Преспа

24 Вести

Мицотакис: Не ги потпишуваме договорите од Преспа, тие се наше оружје

Сител

Непостапување по Договорот од Преспа ќе ве чини европски пат – Грција со предупредување до идната македонска влада

Телма

Мицотакис најави дека Грција нема да ги ратификува три меморандуми од Преспанскиот договор

Канал5

Мицотакис: Нема да ги ратификуваме меморандумите за соработка

Сител

Мета 24 Вести Алсат-М Курир Во Центар Deutsche Welle Centar Вести плус

Мицотакис вели дека Грција нема да ги ратификува меморандумите за соработка сѐ додека не бидат убедени дека Македонија ...

Сакам да кажам - 16.05.2024

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис вели дека Грција нема да ги ратификува трите меморандуми за соработка, потпишани со македонската влада, сè додека, како што кажа тој, Скопје целосно не го испочитува Договорот од Преспа.

Мицотакис: Нема да ги ратификуваме меморандумите од Договорот од Преспа

Макфакс

Мицотакис дециден: Нема да ги ратификуваме меморандумите од Договорот од Преспа

Слободен Печат

Грција нема да ги ратификува меморандумите со Македонија од Договорот од Преспа

еМагазин

Мицотакис: Нема да ги ратификуваме меморандумите од Договорот од Преспа

Скопје1

Било кое отстапување од Преспанскиот договор ќе има последици во билатералните односи и на патот на Скопје кон ЕУ, порача Мицотакис

Н.Македонија

Мицотакис се уште негодува за терминот „македонски“ во Преспанскиот договор, најави дека нема да ги ратификува меморандумите

Локално

CivilMedia А1 On Фактор Frontline ММС Нова ТВ Press24 Опсервер

Во име на „Македонија“: повторно распламтен стариот спор

Deutsche Welle - 16.05.2024

При полагањето на заклетвата, новоизбраната претседателка на Северна Македонија го употреби историското име „Македонија“ – и со тоа го распламти стариот спор на Балканот. За реакциите во Грција, Јанис Пападимитриу.

Во име на „Македонија“: повторно распламтен стариот спор

Слободен Печат

Во име на „Македонија“: повторно распламтен стариот спор

Либертас

СИРИЗА ги поднесе меморандумите со Македонија, Грција ќе покаже на дело колку го почитува Преспанскиот договор

еМагазин - 16.05.2024

И по речиси шест години од потпишувањето на Договорот од Преспа, Грција се уште не ги усвои трите меморандуми со Македонија. Вчера истите во облик на предлог закони за гласање во грчкиот Парламент ги поднесе опозициската СИРИЗА.

Маринакис ѝ се налути на СИРИЗА поради С. Македонија: Не брзаме со ратификување на меморандумите

Локално

СИРИЗА ги достави во грчкиот Парламент меморандумите со Северна Македонија

Бриф

СИРИЗА ги достави во Парламентот меморандумите со Македонија, ја обвини власта дека ја негира промоцијата на Преспанскиот договор

Слободен Печат

СИРИЗА ги достави меморандумите со Македонија, вели дека ратификацијата е од национален интерес

Н.Македонија

СИРИЗА ги достави меморандумите со Северна Македонија во грчкиот Парламент

Локално

СИРИЗА ги достави во грчкиот Парламент меморандумите со земјава

365

Независен А1 On Пулс24 Фактор MakPress

Димовски до Мицотакис: Грците од 2020-та чекаат да не се ратификуваат протоколите, а ЕУ од нас бара да веруваме во ...

Lider - 16.05.2024

Утрово Мицотакис се закани дека Грција нема да ги ратификува трите меморандуми за соработка со Македонија. На ваквите „закани“ реагираше Илија Димовски кој вели дека Грците од 2020-та чекаат да не се ратификуваат протоколите.

Димовски со реакција за заканата од Мицотакис: Чудно, нели?

Скопје инфо

ОД 2020 ГОДИНА СЕ ЧЕКА НА МЕМОРАНДУМИТЕ, А ЕУ ОД НАС БАРА ПОСВЕТЕНОСТ? Илија Димовски одговори на заканите на Мицотакис

+инфо

ДИМОВСКИ РАСПАЛИ ЗА ЕУ И МИЦОТАКИС: ЕУ бара од нас да веруваме во нејзината посветеност за брзо пристапување на регионот во ЕУ?Чудно, нели?

Фактор

Грција не ратификува протокол, Бугарија става вето, а ЕУ бара од нас да веруваме во нејзината посветеност за брзо пристапување на регионот во ЕУ?!

Нетпрес

Димовски до Мицотакис: Од 2020 се чека на меморандумите, а ЕУ од нас бара посветеност

МКД

Грчки пратеник го искина Преспанскиот договор од говорницата во собранието

Макфакс - 15.05.2024

Лидерот на десничарско-националистичка партија „Грчко решение“, Кирјакос Велопулос од говорницата во грчкиот парламент искина лист со Договорот од Преспа. „Ова е договорот од Преспа, ако имаше пристојна национална патриотска општествена влада, ова ...

Кирјакос Велопулос го искина Преспанскиот договор на говорницата на грчкото собрание

Нова ТВ

ВИДЕО| Грчки пратеник од собраниска говорница го искина Преспанскиот договор

Нетпрес

Велопулос: Не постои ни северна ни јужна Македонија, Македонија е една и е Грција

МКД

Грчки пратеник го искина Преспанскиот договор од говорницата во собранието

Опсервер

Грчки пратеник го искина Преспанскиот договор од говорницата во собранието

Кајгана

Претседател на грчка партија од собраниската говорница го искина Договорот од Преспа

MakPress

Фактор Zoom Денешен Фокус Точка Фактор Скопје инфо Во Центар

ВИДЕО: Грчки пратеник при седница го скина Преспанскиот договор

ТВ21 - 15.05.2024

Денеска во грчкиот парламент беше искинат Договорот од Преспа кој беше потпишан од страна на Македонија и Грција, а по што Македонија го смени името на државата. Документот беше скинат од страна на пратеникот Кирјакос Велопулос од Хеленик Солушн, ...

Грчки пратеник го скина Преспанскиот договор: Денес донесете ги меморандумите за да гласаме сите против нив

4NEWS

ВИДЕО: Драма во грчкиот парламент: Пратеник го скина Преспанскиот договор

Press24

Грчки пратеник го искина Преспанскиот договор при собраниска седница

Сител