TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Агелер: Воодушевена сум од најавата на Мицкоски и министрите дека ќе се заколнат со Северна Македонија

360 степени - 20.06.2024

Американската амбасадорка Анџела Агелер вели дека е воодушевена и ја поздравува најавата на мандатарот Христијан Мицкоски дека в недела, при заклетвата како нов премиер, а и во настапите во странство, ќе го користи уставното име на земјава.

Мицкоски ја воодушеви Агелер со „Северна“

Слободен Печат

Американската амбасадорка воодушевена од најавата на Мицкоски дека ќе каже „Северна“ при премиерската заклетва

ТВ21

(ВИДЕО) Вечерва во 360° на МРТ 1: Агелер е воодушевена од најавата на Мицкоски дека ќе се заколне со уставното име

360 степени

Агелер воодушевена од најавата на Мицкоски дека ќе се заколне со уставното име

Телма

Агелер: Најавата на идниот премиер дека ќе го користи уставното име при заклетвата е за поздравување

Либертас

АГЕЛЕР: Воодушевена сум и многу задоволна од настапот на Мицкоски кој рече ќе го почитува уставното име при давањето заклетва

Денешен

Атина со внимание ќе ја следи и заклетвата на Мицкоски - тој најави дека ќе ја даде со уставното име

Deutsche Welle - 19.06.2024

Во екот на полемиките меѓу Скопје и Атина околу почитувањето на обврските од Договорот од Преспа, Мицкоски најави дека заклетвата како нов премиер ќе ја даде со уставното име на државата По бранувањата со свечената заклетва на новоизбраната ...

Дома Македонија, во странство „Северна“ – Мицкоски ја затвора темата околу името

ТВ21

Ќе помине ли двојната формула на Мицкоски за употреба на името кај грчките власти?

Глас на Америка

Северна за надвор, Македонија за дома

Телма

Политичките аналитичари со позитивни критики за одлуката на Мицкоски

Сител

Мицкоски заклетвата во Собранието ќе ја даде со уставното име, кое ќе го користи и на средбите

Канал5

Грчки медиуми: Мицкоски ќе положи заклетва со уставното име

Телма

Либертас Пулс24 Frontline CivilMedia Фактор Либертас Zoom Денешен

Павловска-Данева не очекува иницијатива пред Уставен за заклетвата на Сиљановска-Давкова

360 степени - 20.06.2024

Она што се гледа и што важно, како што кажа уставната судијка во Дневникот на ТВ Сител, е документот на кој е ставен потписот. А таму, вели, во сите документи стои уставното име на државата – Република Северна Македонија Уставната судијка Ана ...

Уставното име е во правен промет, за жал, и ние не можеме да ја игнорираме реалноста – вели Николоски

360 степени

Уставното име е во правен промет, за жал, и ние не можеме да ја игнорираме реалноста – вели Николоски

365

Николоски-Уставното име е во правен промет, за жал, и ние не можеме да ја игнорираме реалноста

Либертас

Павловска-Данева не очекува иницијатива пред Уставен за заклетвата на Сиљановска-Давкова

365

Павловска-Данева не очекува иницијатива пред Уставен за заклетвата на Сиљановска-Давкова

Пулс24

МИЦКОСКИ ЗА ИМЕТО: Не можеме да бараме од граѓаните да ги почитуваат Уставот и законите, а ние да калкулираме

Фактор - 19.06.2024

Како новиот премиер Христијан Мицкоски ќе ја нарече земјава при давање заклетва е прашање кое ги заинтересира грчките медиуми. Aтина следи што ќе се случува. Тој објасни дека ќе го почитува Уставот.

Aналитичари по ставот на Мицкоски за „Северна“: Уставот и законите мора да се почитуваат

Алфа

Заклетвата на Мицкоски во согласност со уставното име, е разумен потег

Нетпрес

Не можеме да бараме од граѓаните да ги почитуваат законите, а ние самите да ги кршиме: Почитување на правниот поредок приоритет за владата на Мицкоски

Република

Преспанскиот договор е наметната реалност која ВМРО-ДПМНЕ мора да ја почитува за доброто на државата и граѓаните

Курир

Преспанскиот договор е наметната реалност која ВМРО-ДПМНЕ мора да ја почитува за доброто на државата и граѓаните

Нетпрес

ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА: Наметната реалност од властa на СДСМ која, за добро на државата и граѓаните, мора да ја почитува и новата влада

Денешен

PressingTV Курир Press24 Lider

Не можеме да бараме од граѓаните да ги почитуваат законите и Уставот, а ние да имаме двојни стандарди, вели Мицкоски за ...

360 степени - 19.06.2024

„Но, мојата употреба лична како човек при давање изјави никогаш нема да биде поинаква од оваа денеска. Мојата татковина е Македонија и ќе остане Македонија“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Мојот став не се промени, јас постојано зборувам ...

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Zoom

Не можеме да бараме од граѓаните да ги почитуваат законите и Уставот, а ние да имаме двојни стандарди, вели Мицкоски за употребата на уставното име

365

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Бриф

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

365

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Пулс24

Мицкоски: Мојата татковина е Македонија, но не можеме да се правиме наудрени дека Уставното име не е дел од правниот систем

Слободен Печат

24Инфо Фокус Н.Македонија Либертас CivilMedia Република PressingTV Вечер Прес