TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сами Љута одлежа 5 години затвор иако е невин – ослободен од обвинението, но се чувствува разочаран

ТВ21 - 23.02.2021

Ослободен од затвор и од обвинението за тероризам, но не можеше да се израдува колку што треба бидејќи другите обвинети во случајот Монструм се осудени со казна затвор. По пет години во затвор иако беше невин, Сами Љута, е единствениот обвинет во ...

Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ добија доживотни затворски казни за петкратното убиство кај Смилковци

Алсат-М

Нова пресуда за Монструм: Три доживотни казни затвор, роднините најавуваат протести

Сител

Три доживотни казни, двајца во бегство, затвор за помагачите, а еден на слобода – втор пат пресуда за „Mонструм“

Телма

Пресуда за „Монструм“: Доживотен затвор за тројца обвинети, за двајца 9 и 15 години

Канал5

По казните за „Монструм“ најави за протести

Р.С.Европа

Три доживотни казни затвор за „Монструм“: Монструозно и садистичко дело за судот, еден вид војна за блиските на осудените

Алфа

360 степени Сакам да кажам Алсат-М Press24 Телма Алсат-М Алсат-М ММС

Семејствата најавуваат протест – адвокатите ќе ја обжалат пресудата за „Монструм“

ТВ21 - 23.02.2021

Роднините и одбраната во случајот Монструм се разочарани од пресудата на Кривичен суд за обвинетите за петкратното убиство. Адвокатите известија дека ќе ја обжалат одлуката и дека ќе се повикуваат на пресудата на Врховен суд, со која се ослободени ...

Нов протест против пресудите за „Монструм“: Ова е еден вид на војна, тука сме и ќе се бориме

Слободен Печат

Ќе аргументираат со одлуката на Врховен од 2017 година: Адвокатите на обвинетите за Монструм ќе ја обжалат денешната одлука

ММС

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Точка

Нели ви е срам да ги лажете родителите на убиените деца, му рече на судијата осудениот Фејзи Азири

ММС

Ајдари најави нови протести за „Монструм“: Ова е еден вид војна и таа се случи индикретно

Локално

Роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест: Ова е објавување војна

Н.Македонија

Либертас

Се најавуваат нови протести за „Монструм“, одбраната тврди дека пресудата е донесена без докази

360 степени - 23.02.2021

Фејзи Азири кој доби 15 години затвор за помагање, побара во рок од 10 дена да го посети обвинителката Вилма Русковска во затвор или да го повикаат во обвинителството за, како што рече, да даде докази за организаторите, нарачателите или извршителите ...

Фејзи Азири: Нека дојдат во затворот Фетаи и Русковска, имам докази кои се нарачатели на убиствата

ТВ21

Осудениот Азири најави докази за нарачателите, организаторите и помагачите на убиството кај Смилковско, со имиња и презимиња

365

Азири ги покани во затвор Јовески и Русковска за да им даде докази за нарачателите на убиството кај Смилковско

+инфо

Фејзи Азири ги покани Русковска и Јовески во ќелија: Ќе ви дадам докази за нарачателите и организаторите на убиството

Слободен Печат

Азири: Нека дојдат во затворот Фетаи и Русковска, имам докази кои се нарачатели на убиството кај Смилковско

Press24

Јовески и Русковска да ме посетат за да им дадам прецизни докази за убиството – повика Фејзи Азири

ММС

Сител Фокус Република Фактор Бриф Локално 24Инфо Скопје инфо

„Монструм“: Доживотен затвор за Алил Демири и Агим и Африм Исмаиловиќ

ТВ21 - 23.02.2021

Денеска Основниот кривичен суд ја објави пресудата за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај „Смилковското езеро“. „Во името на граѓаните на Република Северна Македонија, по судење и гласање, Основниот кривичен суд Скопје, како првопстепен ...

По девет години втора пресуда за „Монструм“

Локално

ВИДЕО | Пресуда за Монструм: Три доживотни затворски казни за „монструозното садистичко убивање“ на момчињата

Слободен Печат

„Монструм“: Доживотен затвор за тројца обвинети, за двајца 9 и 15 години

Р.С.Европа

Три доживотни казни изрече судот во случајот „Монструм“, и две казни од по девет и 15 години затвор

Мета

Доживотен затвор за тројца обвинети во „Монструм“

Фокус

Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ осудени на доживотен затвор за случајот „Монструм“

+инфо

Фактор Бриф Курир Република ТВ21 24Инфо Нетпрес PressingTV

Пресуда „Монструм“: Три доживотни казни затвор, две затворски до 15 години и една ослободителна

24 Вести - 23.02.2021

Три доживотни казни затвор I две затворски казни од 15 и девет години им изрече денеска скопскиот кривичен суд на обвинетите во случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро на 12 април 2012 година.

Високи казни за обвинетите во „Монструм“ – Азири: Ги лажете семејствата на жртвите, ние не сме убијците

ТВ21

„Замислете ги чувствата на децата една минута пред смртта, клекнати на колена“: Судот изрече три доживотни затворски казни за „Монструм“

365

🔴 ВО ЖИВО: Објавување на пресудата за „Монструм“

ТВ21

ВО ЖИВО: Пресуда за случајот „Монструм”

Слободен Печат

(ВО ЖИВО) Пресуда за случајот „Монструм“

360 степени

Денеска нова пресуда за случајот „Монструм“

Скопско Ехо

Опсервер Н.Македонија Точка MTM Независен Либертас PressingTV

По изречените казни, роднини на осудените во случајот „Монструм“ најавија протест во петок

Мета - 23.02.2021

Незадоволни од донесената пресуда од три доживотни и две казни од по девет и 15 години затвор за случајот „Монструм“, роднини на осудените повикаа на протест бидејќи како што кажаа, тоа е единствениот начин на борба.

Роднините на обвинетите во „Монструм“ најавија протест: Ова е еден вид војна и ќе се бориме со сите средства

+инфо

Роднините на обвинетите повикаа на протест: Ова е еден вид на војна

МКД

Роднините на обвинетите повторно ќе протестираат, велат: Ова е еден вид на војна, ќе се бориме со сите средства

Република

Роднините на обвинетите во „Монструм“ најавија протест

Нетпрес

Роднините на обвинетите во „Монструм“: Ќе протестираме во петок и ова е еден вид на војна

Сител

Во петок протест за „Монструм“: Ова е еден вид на војна, тука сме и ќе се бориме

24Инфо

Мак. Весник Денешен

Фетаи: Изречените казни се соодветни, но постои опасност од бегство, барам притвор!

ТВ21 - 23.02.2021

Обвинителката Фатиме Фетаи која заедно со обвинителот Гаврил Бубевски го застапуваа обвинениоето за случајот „Монструм“ побараа определување на мерка притвор за неправосилно осудениот Хаки и Фејзи Азири поради опасност од бегство.

Фетаи побара притвор за осудените во „Монструм“

Фокус

Судот го уважи барањето за притвор за осудените во „Монструм“

Република

СЛУЧАЈ МОНСТРУМ: Три доживотни казни затвор, но двајца од осудените веќе се во бегство

Кумановски м.

Осудените во „Монструм“ пренесени во притвор

Скопје1

Фетаи: Изречените казни се соодветни, но постои опасност од бегство, барам притвор

Press24

Фетаи: Изречените казни се соодветни, но постои опасност од бегство, барам притвор

Република

CivilMedia Р.С.Европа МКД Н.Македонија MakPress Точка MTM

Одбраната на обвинетите за „Монструм“: Далеку сме од владеење на правото!

Алсат-М - 23.02.2021

Кога беше изречена првата пресуда по овој предмет, кажав дека сме далеку од владеење на правото, сега слободно можам да кажам дека сме уште подалеку и очигледно дека и во Судот и во Обвинителството треба едно добро прочистување, изјави по објавување ...

„Замислете ги чувствата на децата една минута пред смртта, клекнати на колена“: Емотивниот завршен говор на судијата Ставрев за „Монструм“

Република

Притвор за осудените во „Монструм“ до правосилност на пресудата

24Инфо

Одбраната за „Монструм“: Далеку сме од владеење на правото, пресудата е без никакви докази

+инфо

Осудените во „Монструм“ ќе се жалат, најавен протест за во петок

Фокус

Далеку сме од владеење на правото, порача одбраната на обвинетите за „Монструм“ и најави жалби

Кајгана

Адвокатот Рауфи: Далеку сме од владеење на правото- во Судот и во Обвинителството треба едно добро прочистување

Press24

24Инфо Опсервер CivilMedia Либертас MakPress еМагазин

Три доживотни, 15 и девет години казна затвор за обвинетите за „Монструм"

Канал5 - 23.02.2021

Случајот „Монструм" го води судијата Огнен Ставрев, заедно со судијата Осман Шабани и тројца портоници, а застапници на обвинението се Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. Судот ги прогласи за виновни и им одреди доживотни казни затвор на обвинетите ...

Судијата Ставрев: Замислете како им било на децата пред да ги убијат додека клечеле на колена, што се не им прошло низ глава

Press24

Три доживотни, 15 и девет години казна затвор за обвинетите за „Монструм“

Бриф

ПРЕСУДА ЗА „МОНСТРУМ“: Доживотен затвор за тројца, а по 15 и 9 години затвор за двајца од убијците на 5 лица во крвавиот Величетврток

Денешен

Три доживотни, 15 и девет години казна затвор за обвинетите за „Монструм“

еМагазин

Пресуда за „Монструм“: Три доживотни казни затвор, една од 15, една од 9 години и една ослободителна

4NEWS

Три доживотни, 15 и 9 години казна затвор за обвинетите за „Монструм“

Кајгана

Опсервер iPortal Скопје инфо

Почна судењето за „Монструм”

Опсервер - 23.02.2021

Под силно полициско обезбедување денеска во Кривичниот суд Скопје, почна последното рочиште за петкратно убиство кај Смилковско eзеро на 12 април 2012 година. За кривичното дело „тероризам” во овој судски предмет се обвинети Халил Демири и Африм ...

Почна судењето за „Монструм”

Сител

Пресуда за „Монструм” (ВО ЖИВО)

24Инфо

(ВИДЕО) Пресуда за случајот „Монструм“

Фокус

Почна судењето за „Монструм"

Канал5

(ВО ЖИВО) Почна судењето за „Монструм”

iPortal

Почна судењето за „Монструм”

Frontline

Денешен PressingTV