TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русин со билет во еден правец: „Не дозволувам Путин да ме претвори во убиец“

Независен - 22.09.2022

Неколку часа откако Владимир Путин ја шокираше Русија со објавувањето на првата мобилизација по Втората светска војна, Олег ја прими поканата за регрутација во поштенското сандаче, со наредба да се упати до локалниот центар за регрутирање во Казан, ...

Мобилизација во Русија: Дали Путин ќе заврши како Николај Романов?

Слободен Печат

Први на удар од „делумната“ мобилизација – малцинските заедници во Русија

ТВ21

МОЖЕ ЛИ ПУТИН ДА МОБИЛИЗИРА МИЛИОН ВОЈНИЦИ? Одлуката нема многу да влијае на руската борбена моќ

+инфо

ДАЛИ ПУТИН МОЖЕ ДА МОБИЛИЗИРА МИЛИОН ВОЈНИЦИ? Откриен е таен документ на Кремљ

Фактор

Паника и плач во делови од Русија по објавената делумна мобилизација на Путин

24 Вести

Ер Србија ги демантираше зголемените цени на билетите до Русија

Р.С.Европа

Сител Канал5 Локално Телма Глас на Америка Вечер Прес Телма Канал5

Подољак: Насилно мобилизирани Руси, предајте се при првата можност

Канал5 - 22.09.2022

Украина испрати порака до Русите кои ќе бидат насилно мобилизирани и испратени на фронтот. Тоа го направи советникот на Володимир Зеленски, Михајло Подољак. „Присилно регрутираните Руси кои не сакаат срамно да умрат во туѓа земја, да се предадат во ...

Украина им даде понуда на Русите кои ќе бидат мобилизирани

А1 On

Русите масовно бегаат поради мобилизацијата, метеж на границите и аеродромите (ВИДЕО)

Канал5

Зеленски бара остра казна за Русија

Deutsche Welle

Протести против војната во Украина и во Србија

Телма

Зеленски во говорот во ОН побара казна за Русија

Р.С.Европа

Руси кои бегаат од мобилизацијата на Путин пристигнаа во Белград: „Тој е убиец кој нѐ тера во конфликт што не го сакаме“

Слободен Печат

Макфакс +инфо Нетпрес Press24 Либертас 24Инфо Курир Скопје1

Лет од Москва до Виена за следната недела чини речиси 4 000 евра

360 степени - 22.09.2022

Цените на билетите вртоглаво порасна поради стравот кај народот дека руските граници наскоро би можеле да се затворат Летовите во еден правец од Русија до аеродромите во европските градови, со трансфер во Истанбул, брзо се распродадени, а цените на ...

Рекордни цени на авиокартите од Москва до Белград

Факултети

По најавата на Путин, летовите од Русија распродадени, цените на билетите од Москва за Белград достигнаа рекорд!

Во Центар

Руското Министерство за одбрана соопшти кој ќе биде повикан, а кој нема да ѝ служи на татковината

Локално - 22.09.2022

Министерството за одбрана на Русија одговори на главните прашања за делумна мобилизација. Ќе бидат повикани оние кои се неопходни за извршување на задачите – тоа се, се разбира, стрелачки, тенкисти, артилерци, возачи, возачи-механичари.

Западот бргу ја отпишува руската делумна мобилизација

Н.Македонија

Институт за војна: Потегот на Путин нема да го промени текот на војната во Украина, барем засега

А1 On

Петте клучни пораки од обраќањето на Путин кои го шокираа светот

Бизнис Вести

„РУСИЈА ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ЈА УНИШТИ УКРАИНА! Драматична порака од Полска, Моравјецки споменува промената на границите

Пулс24

Што значи делумната мобилизација прогласена во Русија?

Во Центар

Путин објави делумна мобилизација: 300.000 резервисти ќе се приклучат во војната во Украина

365

Факултети Независен Опсервер ММС Денешен Сител 24 Вести А1 On

Ер Србија демантира декa цената на билетите за летовите Москва-Белград е илјадници евра

А1 On - 22.09.2022

Ер Србија објави информации во врска со цената на билетите за летовите на авиокомпанија помеѓу Белград и Москва. Компанијата реагира откако медиумите објавија дека за билети од Москва до Белград се плаќа илјадници евра бидејќи Русите кои сакаат да ...

Ер Србија ја објави цената на билетите за летовите меѓу Белград и Москва

Локално

Ер Србија демантира дека билет Москва – Белград чинел 9.000 евра

Либертас

Ер Србија: Ова е вистината за билетите на релација Белград-Москва

Независен

10 илјади евра авионски билет Москва-Белград

Телма - 22.09.2022

Финска внимателно ја следи ситуацијата во соседна Русија и одбранбени сили се добро подготвени, изјави денеска финскиот министер за одбрана Анти Каиконен, кој додава дека воената состојба е стабилна и мирна.

Русите истражуваат како да си ги скршат рацете за да избегнат мобилизација

А1 On

Русите го наполнија небото со авиони за да избегнат мобилизација

Алсат-М

(Видео) Путин нареди мобилизација, Русите трчале на аеродромите: Погледнете го приказот на летови од Москва и Санкт Петербург

Точка

Во Русија се бара авионски билет повеќе во еден правец

Нова ТВ

Мобилизација или евакуација: Како изгледа мапата на летови од Москва и Санкт Петербург?

Кајгана

Русите масовно бегаат: Распродадени летови во еден правец, чинат и до 9.000 евра

Локално

Слободен Печат А1 On Centar Deutsche Welle Денар Локално Канал5 Република

Рускиот авиопревозник „Аерофлот“ најави дека ќе им ги врати парите за билети на мобилизираните Руси

360 степени - 22.09.2022

Во соопштението на компанијата се наведува дека граѓаните кои подлежат на воен рок кои купиле билети пред 21 септември 2022 година имаат право на неволно (надвор од контролата на клиентот) враќање на билетот Ова следува откако еднонасочните летови ...

„Аерофлот“ ќе им ги врати парите за билети на мобилизирани Руси

Независен

”Аерофлот“ ќе им ги врати парите за билети на мобилизирани Руси

Бриф

„Аерофлот“ ќе им ги врати парите за билети на мобилизирани Руси

Н.Македонија

„Аерофлот“ ќе им ги врати парите на Руси, кои купиле билети а ги мобилизирале

ММС

„Аерофлот“ ќе им ги врати парите за билети на мобилизирани Руси

Опсервер

„Аерофлот“ ќе им ги врати парите за билети на мобилизирани Руси

Вечер Прес

Во Центар Кајгана MakPress

(Видео) Синот на портпаролот на Путин не сака баш да војува: „Мора да разберете… ќе го решам на друго ниво“

Независен - 22.09.2022

Водителите на рускиот канал на Јутјуб, „Популарна политика“, основан од поддржувачи на Алексеј Навални, во средата му се јавиле на 32-годишниот син на Дмитриј Песков, прес-секретарот на рускиот претседател Владимир Путин.

ВИДЕО Синот на портпаролот на Путин не сака во војска: „Треба да разберете... Ќе го решам ова на друго ниво“

Фактор

ВИДЕО: Синот на портпаролот на Путин во програма во живо прашан дали ќе оди во војна

Локално

Синот на Песков го викнаа за мобилизација – „Мора да разберете дека јас сум г-дин Песков, ќе се справам со тоа на друго ниво“

4NEWS

СИНОТ НА ПЕСКОВ ОДБИ ДА ОДИ ВО ВОЈСКА Јутјубери го зафркавале, тој мислел дека го регрутираат (ВИДЕО)

+инфо

Синот на портпаролот на Путин одбил да се мобилизира: Ќе го решам тоа на друго ниво (ВИДЕО)

Канал5

ВИДЕО: Новинари му се претставија на синот на Песков како воени регрутери, им кажа дека нема намера да оди на фронтот

Слободен Печат

Локално Фокус Либертас Вечер Прес А1 On

Финска внимателно ја следи ситуацијата во соседна Русија

Слободен Печат - 22.09.2022

Во текот на ноќта бил зголемен метежот на границата на Финска со Русија, соопшти финската гранична стража, додавајќи дека утрово ситуацијата е под контрола. Финска внимателно ја следи ситуацијата во својот сосед по наредбата на претседателот ...

Русите бегаат во Финска по најавата за мобилизација на 300.000 резервисти

Фактор

(Видео) Колона возила на границата на Финска и Русија откога Путин прогласи делумна мобилизација

Макфакс

Гужви на границата на Русија и Финска поради мобилизацијата

Локално

Русите бегаат кон Финска: По говорот на Путин километарска колона кон единствената граница отворена за руски цивили

Бриф

(Видео) Колона од 30 километри на границата на Финска и Русија, откако претседателот Владимир Путин прогласи делумна мобилизација

24Инфо

ВИДЕО: По најавата на Путин за мобилизација, во Финска влегоа речиси 5.000 Руси

А1 On

Точка +инфо Centar MTM ТВ21 Вечер Прес 4NEWS

Солох: Мора да се оцени колку Руси навистина одбиваат да се мобилизираат и колкава е вистинската паника

А1 On - 22.09.2022

За шефот на полското Биро за национална безбедност, Павел Солох, одлуката балтичките земји да не пуштаат Руси кои бегаат поради мобилизацијата, е оправдана. Тој предупреди дека доколку бегањето биде масовно, ќе биде потребна координација на одлуките ...

Полска бара координација за тоа дали на Русите што бегаат од мобилизација да им се дозволи влез во ЕУ

360 степени

Солох: Мора да се оцени колку Руси навистина одбиваат да се мобилизираат и колкава е вистинската паника

24Инфо

Солох: Мора да се оцени колку Руси навистина одбиваат да се мобилизираат и колкава е вистинската паника

Опсервер

ПОЛСКИТЕ ТАЈНИ СЛУЖБИ ПРЕДУПРЕДУВААТ Постои можност меѓу руските дезертери да има диверзанти

+инфо

ШЕФОТ НА ПОЛСКАТА ДРЖАВНА БЕЗБЕДНОСТ: Мора да се процени колку Руси навистина одбиваат да се мобилизираат

Денешен

Солох: Мора да се оцени колку Руси навистина одбиваат да се мобилизираат и колкава е вистинската паника

Вечер Прес

24 Вести MakPress

Претседателот на рускиот Парламент ги повика пратениците да војуваат: Нема заштита за нив

А1 On - 22.09.2022

Рускиот парламентарен лидер Вјачеслав Володин ги повика пратениците на Државната дума да учествуваат во војната во Украина по наредбата за делумна мобилизација. – Оние кои ги исполнуваат условите за делумна мобилизација треба да помогнат со нивното ...

Претседателот на рускиот Парламент ги повика пратениците да војуваат

24Инфо

Претседателот на рускиот Парламент ги повика пратениците да војуваат

Независен

НЕМА ЗАШТИТА ЗА НИВ: Претседателот на рускиот Парламент ги повика пратениците да војуваат

ТВ21

Володин ги повика пратениците да војуваат: Мора да ѝ се помогне на руската војска

Слободен Печат

Велат дека они се важни за земјата, но нема заштита за нив: Руските пратеници повикани да војуваат против Украина

4NEWS

Претседателот на рускиот Парламент ги повика пратениците да војуваат

Н.Македонија

Опсервер Zoom +инфо Денешен Либертас Вечер Прес Сител MakPress

Зеленски: Направено е злосторство против Украина, бараме праведна казна

Макфакс - 22.09.2022

Во претходно снименото видео обраќање до Генералното собрание на ОН, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека е извршено злосторство против Украина. „Направено е злосторство против Украина и бараме праведна казна за тоа“, рече Зеленски ...

Зеленски: Извршено е злосторство против Украина, бараме праведна казна

Локално

Зеленски: Направено е злосторство против Украина, бараме праведна казна

MTM

Зеленски: Направено е злосторство против Украина, бараме праведна казна

Точка

Зеленски: Направено е злосторство против Украина, бараме праведна казна

Centar

Итен министерски состанок на ЕУ по најавите на Путин

Телма - 22.09.2022

Министрите за надворешни работи на Европската унија синоќа одржаа итен неформален состанок во Њујорк на маргините на годишното заседание на Генералното собрание на ОН, во врска со најавата на рускиот претседател Владимир Путин за мобилизација на ...

Министерски состанок на ЕУ по најавата на Путин за мобилизација резервисти

А1 On

Итен состанок на лидерите на ЕУ по одлуката на Путин за мобилизација

Макфакс

Итен состанок на лидерите на ЕУ по одлуката на Путин за мобилизација

Точка

ИТЕН СОСТАНОК НА МИНИСТРИТЕ ОД ЕУ ВО ОН Путин ја крена на нозе Европа

+инфо

РУСИЈА МОБИЛИЗИРА ВОЈСКА, ЕУ МИНИСТРИ: Шефовите на дипломатиите на членките на ЕУ вечерва на итен состанок во Њујорк

Денешен

Итен состанок на лидерите на ЕУ по одлуката на Путин за мобилизација

24Инфо

Скопје1 Нетпрес Вечер Прес MakPress Во Центар

Финска и Латвија најавија дека нема да примат Руси кои сакаат да избегнат воена мобилизација

Макфакс - 22.09.2022

Финска и Латвија најавија дека нема да прифатат Руси кои сакаат да избегнат делумна воена мобилизација со напуштање на нивната земја. По тој повод говореа министерот за надворешни работи на Латвија Едгарс Ринкевичс и финскиот министер за одбрана ...

Балтикот затворен за Русите кои бегаат од мобилизација

Локално

Финска и Латвија најавија дека нема да примат Руси кои сакаат да избегнат воена мобилизација

MTM

Финска и Латвија најавија дека нема да примат Руси кои сакаат да избегнат воена мобилизација

Точка

Финска и Латвија најавија дека нема да примат Руси кои сакаат да избегнат воена мобилизација

Centar

Балтикот затворен за Русите кои бегаат од мобилизација: „Нема доволна основа за добивање азил во друга земја“

А1 On

(ВИДЕО) Синот на рускиот портпарол, Песков, не сака да биде регрутиран во војска за инвазијата на Украина

Бриф - 21.09.2022

Руските новинари од каналот „Популарна политика“ му се јавиле на синот на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претставувајќи се како воени регрутери, за да го повикаат да се пријави на повикот за делумна мобилизација на руското население, што ...