TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Какви документи и понуди разменуваат Македонија и Бугарија?

еМагазин - 24.11.2020

Најпрво премиерот Зоран Заев , а потоа и неговиот коалционен партнер, лидерот на ДУИ, Али Ахмети споделија информации дека зад затворени врати „течат“ разговорите помеѓу Македонија и Бугарија по неодамнешното вето.

Зоран Иванов: Ако Европа „падне“ на Бугарија, тогаш Македонија ќе треба да си го брка својот пат

Press24 - 24.11.2020

Зоран Иванов , дипломиран новинар, уредник и публицист со своето четириесет и пет годишно искуство во речиси сите медиумски формати, со коментар од една реченица на Фејсбук предизвика тектонско бранување во бугарската, но и во македонската јавност и ...

Васко Ефтов: Ние знаевме дека Бугарија ќе не уценува кога пред нас влезе во ЕУ и НАТО (видео)

Во Центар - 24.11.2020

Новинарот Васко Ефтов имаше гостување и мини интервју на националниот канал ТВ Хепи во Србија. Предмет на разговорот беше состојбата околу македонско бугарските односи и бугарското вето. Во моментот кога Бугарија влезе во ЕУ и во НАТО ние знаевме ...

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Макфакс - 24.11.2020

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влад а, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето“. 1. Зошто Бугарија го предложи контроверзниот бизнисмен Јордан ...

Бугарски „Медиапул“ со 10 незгодни прашања околу бугарското вето за Северна Македонија

Мета - 24.11.2020

Бугарскиот новински сајт „Медиапул“, кој е од критичките медиуми што будно ја следат и критикуваат владата на Бугарија, денеска излезе со 10 прашања до власта во врска со бугарското вето и генералната политика кон Северна Македонија.

„Медиапул“: десет пати „зошто“ за бугарската Влада за ветото за Македонија

МКД - 24.11.2020

Во време кога Софија и Скопје се препукуваат и си испраќаат пораки „за“ и „против“ бугарското вето за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, изнесувајќи сопствени аргументи, бугарскиот портал „ Медиапул “ објави, како што ги нарекува, десет ...

ВМРО-ДПМНЕ по интервјуто на Ахмети: Каква понуда ѝ дал Заев на Софија?

360 степени - 24.11.2020

Каква понуда за нов договор овие денови дал Заев до Софија и каде тоа го вети во изборната програма пред изборите, дали се нуди нова промена на Уставот, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по вчерашниот телевизиски настап на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во кој ...

ЕУ тоне во спиралата на ти го – дај ми го

Н.Македонија - 24.11.2020

Бугарското вето за пристапните преговори на Македонија со Европската Унија е добро испланиран стратегиски проект на официјална Софија, која го искористи ветото што врз долгорочниот буџет на Европската Унија го ставија Полска и Унгарија за да го ...

ВИДЕО | Стефановски: Бугарската позиција за многумина е нејасна – Унијата да направи притисок врз Бугарија

Слободен Печат - 24.11.2020

Во однос на изјавата на премиерот Заев потребна е поголема малку поголема транспарентност, бидејќи кога се преговара за иднината на сите граѓани во оваа држава убаво е јавноста да знае за што се преговара, до каде се преговара, а уште поважно е за ...

Двојни преговори за двојно голо

Н.Македонија - 24.11.2020

Македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, и покрај процените на поголем број политичари и аналитичари запознаени со случајот на бугарското вето за македонските евроинтеграции, сѐ уште не се откажува од надежта дека до крајот на ...

Десет незгодни прашања за Бугарија во врска со ветото против Македонија

Независен - 24.11.2020

Бугарскиот портал „Медиапул“ објави десет незгодни прашања за бугарската влада во врска со спорот и блокадата на Македонија: 1. Зошто Бугарија го предложи контроверзниот бизнисмен Јордан (Орце) Камчев за почесен конзул во Скопје и така се поврза со ...

Разменети предлози со Софија, се чекаат одговори

Либертас - 24.11.2020

Според Ахмети, се чека одговор по последните предлози разменети со Софија, со кои двете земје уште еднаш ќе се обидат да дојдат до решение пред декемврискиот Совет на министри на ЕУ, пишува Дојче веле .

Бугарски новинар постави 10 „незгодни“ прашања во врска со бугарското вето за Македонија

Слободен Печат - 24.11.2020

Бугарскиот новинар Никола Лалов на сајтот Медиапул.бг ( mediapool.bg ) поставува 10 „незгодни“ прашања до бугарската влада, која пак досега ги нема одговорено пред бугарската јавност, а кои водеа до вето на пристапните преговори на Македонија со ...

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Макфакс - 24.11.2020

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за отстапки, туку за решенија меѓу двете страни. „Постојат начини како тоа да се реши.

ВМРО-ДПМНЕ: Каков нов „документ“ ѝ понудил Заев на Софија?

Expres - 24.11.2020

„Бидејќи очигледно се водат тајни разговори со Бугарија, без детали за новиот договор кој се нуди, го прашуваме Зоран Заев во кој дел од програмата на СДСМ пред изборите вети нов договор со Бугарија и кога престана неговото тврдење дека претходно ...

“Путинист” најде предавници во Бугарија за случајот Македонија

Expres - 24.11.2020

Поддржувач на рускиот претседател Путин кој ја поддржал руската анексија на Крим сега како предавници ги именува и ги прозива бугарски интелектуалци кои бараат владата во Софија да не ја блокира Македонија на патот кон ЕУ.

Каква понуда за нов договор овие денови дал Заев до Софија и каде тоа го вети во изборната програма пред изборите, дали ...

24Инфо - 24.11.2020

Вчера коалициониот партнер на Зоран Заев со кого ја делат власта и криминалот, лидерот на ДУИ во интервју јавно соопшти дека Владата доставила понуда за нов договор до Бугарија за решение на спорот поради што овие денови очекувале одговор од ...

Блокадата ќе ги забави бавните македонско - бугарски проекти

Фактор - 24.11.2020

Бугарија има потенцијал да биде меѓу најголемите инвеститори во Македонија, вели Столе Велков, претседател на Здружението Македонско – Бугарско Пријателство МБП –Скопје. Објаснува дека економското присуство е најлесниот начин да се воспостават не ...

Ќе влијае ли бугарското вето врз работата на историската комисија

Сител - 23.11.2020

Барањата на официјална Софија се апсолутно неприфатливи за нас, но решение мора да најдеме преку дијалог, вели претседателот на македонскиот дел од заедничката историска комисија. Во разговор за бугарската ТВ Европа, професорот Ѓоргиев открива дека ...

Заев: Не сме далеку од договор со Бугарија – на нова средба со Борисов се надева во декември на вториот состанок на ...

ТВ21 - 23.11.2020

Премиерот Заев со задоволство ќе се сретне и ќе разговара со пријателите. Изјавата на Заев доаѓа по онаа на бугарскиот премиер бугарскиот премиер Борисов .Тој во изјава со амбасадорите на земјите- членки на ЕУ и Швајцарската конфедерација кажал дека ...

Бугарија за в петок најави „комплетно затворање“ на државата поради коронавирусот

А1 On - 23.11.2020

Бугарија има намера во петок да ги затвори училиштата, рестораните и продавниците и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и екскурзии, за да се спречи ширењето на вирусот. Тоа го изјави денеска министерот за здравство на Бугарија, ...

Заев вели дека не е многу далеку од договор со Бугарија

Deutsche Welle - 23.11.2020

Дали „пријателството“ меѓу Скопје и Софија е посилно од историските спорови ќе покажат наредните две недели. Заев и Борисов денеска со оптимистички најави дека е можен дијалог и решавање на билатералните прашања „Не сме многу далеку од договор со ...

Заев денеска изненади, вели: Не сме далеку од договор со Бугарија!

Алсат-М - 23.11.2020

За првпат во последните неколку недели, премиерот Заев со јасен оптимизам: Скопје и Софија, вели, не се далеку од договор. Според него, страните можат да ги надминат разликите до следниот состанок на Генералниот совет на ЕУ, што се очекува да се ...

ЈАНЕВСКИ ДО БУГАРСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ УШТЕ ВО 2012 ГОДИНА: Ви ја крадеме историјата? Како не ти е срам да бидеш ...

Денешен - 23.11.2020

Коментар напишан во 2012 година по повод бугарските тврдења дека им ја крадеме историјата, кодошлакот што по тој повод во Брисел го вршеше нивниот надворешен мнистер Николај Младенов и неформалните најави дека ако им попуштиме само на Грците не сме ...

Бугарија ги признава македонските јазик и идентитет како реалност и низ тие формулации ќе се најде решение, вели Заев

Сакам да кажам - 23.11.2020

Премиерот Зоран Заев вели дека не сме далеку од договор со Бугарија да се одблокира почетокот на пристапните преговори со ЕУ. Заев, одговарајќи на новинарски прашања на маргините на Македонскиот енергетски форум, рече дека се развиваат идеи и се ...

Софија најде виновник за ветото: За Брисел, Димитров е поопасен од Ковид-19 (ВИДЕО)

Expres - 24.11.2020

Првиот човек на бугарската новинска агенција БГНЕС Љупчо Нешков преку кого најчесто се пласира бугарската позиција за македонските работи тврди дека екс шефот на македонската дипломатија а сега вицепремиер за Европа Никола Димитров е човекот што го ...

Борисов: Бугарија секогаш е подготвена за дијалог со Северна Македонија

24 Вести - 23.11.2020

Има ли вистинска желба за решение на спорот меѓу Скопје и Софија или ќе останат празни зборови без конкретни чекори од двете страни? Премиерот Заев денеска најави средба со неговиот бугарски колега Борисов пред Советот за општи работи во декември и ...

Костов: Бугарија со блокадата на Македонија и наштетува на ЕУ и го уништува вредносниот систем

Курир - 23.11.2020

Македонија и Македонците се македонзимот. Македонизмот никого не повредил. Бугарите во суштина ја сакаат нашата историја, го сакаат македонското. Бугарската политичка хиена сега ни доаѓа во дворот и рже.

Кој е Бугаринот Бојко Борисов: Карате мајстор, противпожарен инженер

Фактор - 23.11.2020

Политичар со вештини... Бојко Методиев Борисов, поранешен градоначалник на Софија, Бугарија е роден на 13 јуни 1959 година во местото Банкја. Помеѓу 1982 и 1990 година тој извршуваше различни функции во бугарското Министерство за внатрешни работи.

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

ТВ21 - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Јотова: Бугарија требаше да се бори за еврокомесар за проширување

Expres - 23.11.2020

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова смета дека Бугарија требало да се бори да добие еврокомесар за проширување. „Бугарија беше и ќе продолжи да биде најголемиот поддржувач на европската интеграција на Западен Балкан.

Георгиев: Нема да толерираме палење на нашето знаме во Македонија

Локално - 23.11.2020

„Оние луѓе што го запалија бугарското знаме веројатно го прават тоа, затоа што Бугарија во оваа фаза рече „не“ за пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ. Она што го видовме е типично за друго време.

Бугарија го загуби мечот во 91. минута со ветото за Македонија, оценува бугарски политолог

Expres - 23.11.2020

Георги Кирјаков, бугарски политолог, во интервју за тамошната телевизија Блумберг го критикува ветото од Бугарија за стартот на преговори на Македонија за членство во Европската унија. „Бугарија јасно ги изрази сопствените приоритети и цели за време ...

Никоски: Последната изјава на Заев кажува имаме македонски јазик и народ, но корените се бугарски

Курир - 23.11.2020

„Заедничка историја не може да имаат два народа или две нации. Ако има заедничка историја тоа е еден народ. А, ние потпишавме дека имаме заедничка историја. Врз основа на тоа целата оваа бугарска стратегија се базира на таа заедничка историја.

Заев: Не сме многу далеку од договор со Бугарија, од Софија пинакви тонови

OhridNews - 23.11.2020

Република Северна Македонија прави се што е неопходно во функција да се постигне решение за отворените прашања коишто постојат со Софија, изјави денеска премиерот Зоран Заев, посочувајќи дека Бугарија е голем пријател на земјава и оти верува дека ќе ...

Никоски: Заев подготвен да капитулира пред Бугарија

Курир - 23.11.2020

„Најзагрижувачко е изјавата на Заев, најновата, а, тоа покажува спремност на капитулација. Тоа е најстрашното значи, еве признаваат дека сме Македонци, но дали сме биле Бугари до 1944 година кому е тоа важно.

Борисов пред ЕУ амбасадорите - Разговорите продолжуваат

Сител - 23.11.2020

Бугарија е подготвена да ги продолжи преговорите со Македонија за да се одблокира евроспката интеграција. Ова бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска го порача пред амбасадорите на ЕУ. „Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за ...

Заев: Не сме многу далеку од договор со Бугарија

360 степени - 23.11.2020

Заев истакна дека му е драго што Бугарија го признава, како што рече македонскиот јазик македонскиот идентитет како наша реалност Не сме многу далеку од договор со Бугарија, изјави денеска премиерот Зоран Заев, на маргините на Македонскиот ...

Се разглобуваат секакви варијанти, вели Заев и се надева дека ќе има решение со Бугарија

Фактор - 23.11.2020

Властите во Македонија се надеваат дека ќе се постигне решение со Бугарија. Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не се многу далеку од договор со Бугарија. Вели дека само треба да се има добра волја.

Заев: Бугарија го призна македонскиот јазик и идентитет како наша реалност

МКД - 23.11.2020

Премиерот Зоран Заев вели дека останува оптимист до Самитот на ЕУ што треба да се одржи во декември, дека ќе се најде решение со Бугарија, нагласувајќи дека му е драго што Софија го призна македонскиот јазик и македонскиот идентитет.

Што потпишавме? На сајтот на владата стои „shared history“, во Обединетите нации стои „common history“ со Бугарија

365 - 23.11.2020

Македонија не го исполнува Договорот за добрососедство потпишан во 2017 година – ова е една од најповторуваните пораки што ги испраќаат бугарските политичари, но притоа без детално да посочат на кој дел од договорот мислат и со што конкретно земјава ...

Заев: Блиску сме до договор со Бугарија – историчарите не се оптимисти

Алфа - 23.11.2020

По бугарското вето историчарите не се оптимисти дека Македонија ќе постигне договор со источниот сосед да почнат преговорите за евроинтеграција. „Бугарските барања се апсолутно неприфатливи“ – дециден е историчарот Драги Ѓоргиев од македонскиот тим ...

Заев: Драго ми е што Бугарија го признава македонскиот јазик!

Фокус - 23.11.2020

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во денешна изјава за медиумите говореше за можна средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и проблемите кои се појавија со овој наш источен сосед. „Бугарија е голем пријател на Северна Македонија и верувам ...

ВИДЕО | Георгиев: Барањата на Бугарија се апсолутно неприфатливи за Македонците

Слободен Печат - 23.11.2020

„Несомнено, политичката ситуација ќе има влијание на работата на Заедничката историска комисија, но, и покрај тоа, убеден сум дека таа треба да продолжи. Работите можат да се случат само преку дијалог, преку разговори“, изјави во интервју за ...

Бугарското МНР за РСЕ кажа што точно бара Софија

Р.С.Европа - 23.11.2020

Бугарското МНР излезе со тврдења за низа прекршувања на Договорот за добрососедство, меѓу кои и различно толкување на терминот заедничка историја во документи. Од македонското МНР засега нема одговор.

Во декември нова сесија на историчарите, но нема оптимизам по бугарското „не“

Канал5 - 23.11.2020

Терминот „заедничка историја“ е нешто со што ние и бугарските колеги не се согласуваме во толкувањето. Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, не се согласуваме дека под поимот заедничка историја се подразбира само историјата на ...

Борисов: Бугарија е подготвена за дијалог и разбирање со С Македонија, но тоа треба да го сакаат двете страни

360 степени - 23.11.2020

Ова бугарскиот премиер го изјавил на видеоконференциска средба со амбасадорите на земјите-членки на ЕУ и Швајцарската конфедерација Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за решавање на билатералните прашања со Република Северна ...

Заев: Не сме многу далеку од договор со Бугарија

Бриф - 23.11.2020

Република Северна Македонија прави се што е неопходно во функција да се постигне решение за отворените прашања коишто постојат со Софија, изјави денеска премиерот Зоран Заев, посочувајќи дека Бугарија е голем пријател на земјава и оти верува дека ќе ...

Ѓоргиев: Бугарската блокада ќе влијае на работата на Мешовитата историска комисија

Локално - 23.11.2020

„Бугарската блокада ќе влијае на работата на Мешовитата историска комисија, но таа треба да продолжи да работи и тоа ќе се случи на 3-ти и 4-ти декември“, изјави членот на македoнскиот историски тим, Драги Ѓоргиев во интервју за емисијата „Слободна ...

Заев: Не сме многу далеку од договорот, само треба да имаме добра волја

А1 On - 23.11.2020

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов во следниве недели. „Бугарија е голем пријател и верувам ќе остане на таа линија. Ние не сме многу далеку од договорот, ние треба само да имаме добра волја.