TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коста Крпач

Либертас - 29.04.2016

Името ми звучи многу познато. Со името Коста Крпач се сретнав уште во Основно, некаде кон крајот на педесеттите во минатиот, 20-ти век. Во тоа време, во основните осмугодишни училишта доаѓаа главните литерутурни списанија во РМ како, на пример, ...

Обдукцијата заврши – дали Крпач се самоубил ќе каже обвинителството

24 Вести - 29.04.2016

Продолжува истрагата за Коста Крпач. Иако главниот дел од обдукцијата заврши вчера и резултатите од судска медицина се испратени во јавното обвинителство, се уште нема официјална потврда од таму, дали се работи за убиство или самоубиство.

Случај Крпач: Во Македонија е изгубена границата меѓу мафијата и државата?

Deutsche Welle - 29.04.2016

Во стручни кругови зголемени се сомнежите дека Владата намерно создава хаос со надлежностите во МВР, за да се скријат траги од пресметки со клучни сведоци кои проговориле за криминалите на власта Во Институтот за судска медицина вчера заврши ...

Зошто судот првично го именуваше Крпач за осомничен а потоа го промени ставот?

Телма - 28.04.2016

Основниот суд Скопје 1 доцна попладнево издаде две соопштенија поврзани со случајот Крпач, чие безживотно тело вчера беше пронајдено во неговиот дом со прострелна рана во градите. Во првото соопштение судот наведува дека на почетокот на Април, по ...

Истрагата за смртта на Коста Крпач се уште е во тек

Алсат-М - 28.04.2016

Во Институтот за судска медицина заврши обдукцијата на телото на Коста Крпач. Засега нема информација дали се работи за убиство или самоубиство. Резултатите од обдукцијата ќе му бидат предадени на Јавниот обвинител надлежен за овој случај.

Станот на Крпач, по барање на СЈО, бил претресен во почетокот на април

МКД - 28.04.2016

Во почетокот на април судија на претходна постапка за организиран криминал и корупција по барање на Специјалното јавно обвинителство издадена е наредба за претрес во домот на К.К., соопшти попладнево Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Собранието ги остави незаштитени заштитените сведоци

Сакам да кажам - 28.04.2016

Да имало Специјалното обвинителство закон за заштита на сведоци, ќе го вметнело сега починатиот сведок Коста Крпач во програмата за заштита на сведоци, дознава Сакамдакажам.мк. Покојниот Крпач не бил човекот за кого СЈО на 1-ви април поднело ...

Тимот на Катица Јанева ја истражувал и фирмата на Крпач

Сакам да кажам - 28.04.2016

Специјалното обвинителство ја истражувало и фирмата на покојниот Коста Крпач, кој вчера беше најден со прострелна рана во градите во својот стан, откако пред тоа наводно пукал врз комбе паркирано пред зградата во скопската населба Капиштец.

Кривичен суд: СЈО бараше претрес во домот на Крпач

Фокус - 28.04.2016

Судот издал и наредба за одземање на документи од Централниот регистар за две фирми, од кои на една, во одреден период, како сопственик се јавува Крпач. На барање на Специјалното јавно обвинителство, судија на претходна постапка на почетокот на овој ...

Крпач сведочел за случајот „Тврдина“

Нова ТВ - 28.04.2016

Починатиот Коста Крпач кој вчера беше пронајден мртов во својот стан сведочел во Специјалното обвинителство за отворениот предмет „Тврдина“ , дознава НОВА. Тој доброволно се пријавил во СЈО, а како што дознава НОВА исказот бил во врска со ...

НОВА: Крпач сведочел за уништувањето на опремата за прислушување

Фокус - 28.04.2016

И од СЈО соопштија дека Крпач бил нивни сведок и тврдат дека имаат докази дека врз него бил вршен притисок од други страни. Коста Крпач, кој вчера беше пронајден мртов во својот стан, сведочел во Специјалното обвинителство за отворениот предмет ...

СЈО: Имаме докази дека Крпач бил под притисок

ТВ21 - 28.04.2016

Починатиот Коста Крпач, за кого полицијата вели дека извршил самоубиство, доброволно се пријавил за сведок во СЈО, информираат од Специјалното јавно обвинителство. Оттаму категорично ги негираат обвинувањата на дел од медиумите дека лицето било под ...

Пиштолот најден до Крпач бил негов, го поседувал со дозвола

Алфа - 28.04.2016

Јавното обвинителство ги утврдува околностите за случајот во скопски Капиштец, кога 40 годишниот Крпач, со прострелна рана во гардите беше пронајден во спалната соба од неговиот дом. Сведок или осомничен? Страв или притисок, што го скршило Коста ...

УТРЕШЕН „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ Смртта на Крпач остави прашалници - Мистериозно самоубиство или ликвидација во мафијашки стил?

+инфо - 28.04.2016

Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Нема услови за фер избори на 5 јуни, има бои и јајца за Шарена револуција - Смртта на Коста Крпач остави прашалници - Мистериозно самоубиство или ликвидација во мафијашки стил? - Истражување за ...

Случај Коста Крпач – самоубиство или убиство на аболиран сведок?

24 Вести - 28.04.2016

За Коста Крпач, кој вчера беше пронајден мртов во својот стан, а е еден од 56-те аболирани на списокот на Претседателот Иванов, Специјалното јавно обвинителство воопшто не водело постапка.

Oливер Aндонов: Смртта на Коста Крпач оди на сметка на СЈО

Сител - 28.04.2016

Заклучената врата и оружјето пронајдено покрај телото ги докажуваат индициите дека Коста Крпач извршил самоубиство. Случајот е превземен од страна на јавното обвинителство кое ќе ги истражува околностите кои го навеле Крпач да посегне по својот ...

СЈО: Претрес може да се врши кај лица каде може да се најдат предмети важни за кривичната постапка

Макфакс - 28.04.2016

Спeцијалното јавно обвинителство вршело претрес во домот на Коста Крпач, кој беше најден застрелан во својот дом во скопски Капиштец. Од Обвинителството појаснуваат за Макфакс дека иако Крпач не бил осомничен во ниедна постапка којашто се води во ...

Се истражува причината за смртта на Крпач

МРТ - 28.04.2016

Јавното обвинителство ги бара причините за смртта на Коста Крпач, МВР очекува детали за расветлување на случајот. Тимот на Катица Јанева информира дека тој доброволно се јавила како сведок во предистрага...

ОСС1 потврди дека СЈО барале претрес во домот на Крпач

Курир - 28.04.2016

Основниот суд Скопје 1 денес потврди дека на барање на Специјалното јавно обвинителство бил извршен претрес во домот на сега починатиот Коста Крпач. Соопштението до Судот е само потврда дека врз Крпач бил вршен притисок и тортура.

Најтешките денови во животот на Крпач започнале откако бил виден како влегува во СЈО

Либертас - 29.04.2016

Во стручни кругови зголемени се сомнежите дека Владата намерно создава хаос со надлежностите во МВР, за да се скријат траги од пресметки со клучни сведоци кои проговориле за криминалите на власта, пишува Дојче веле .

Починатиот Крпач бил сведок на СЈО, нејасно зошто Иванов го амнестирал

Deutsche Welle - 28.04.2016

Специјалното обвинителство има докази дека врз Крпач бил вршен притисок поради тоа што се пријавил како сведок. Нејасно е зошто Иванов го амнестирал, кога Крпач воопшто не бил осомничен. Со широката амнестија објавена на 12 април годинава, ...

АНДОНОВ: Самоубиството на Крпач оди на душа на СЈО

Телеграф - 28.04.2016

СЈО повикува на распит луѓе кои немаат никаква кривична одговорност и се користи со методи од типот „признај или не ти гинат пет години затвор“. Ако бил сведок, како што тврди СЈО, зошто тогаш се вршеле претреси во неговиот дом, вели Андонов за ...

СЈО: Коста Крпач доброволно се пријави како сведок. Против него не се водеше кривична постапка

Академик - 28.04.2016

Од СЈО наведуваат дека поседуваат докази за многу релевантни околности, вклучително и за притисокот под кој се наоѓал Крпач, но, со оглед на тоа дека се работи за исклучително доверливи информации, нема да ѝ бидат соопштени на јавноста во овој ...

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ЗА СМРТТА НА КРПАЧ: Истрагата е во тек, рано е за детални информации

Телеграф - 28.04.2016

Коста Крпач вчера беше пронајден мртов во својот стан во зграда на улица „Народен фронт“ во близина на Цветниот пазар. Пред тоа, околу 13.30 часот, се слушнаа истрели од огнено оружје, кои според МВР биле испукани од неговиот стан Скопското јавно ...

СЈО: Крпач сам се пријави како сведок, имаме докази дека бил под притисок

+инфо - 28.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најостро ги демантира пишувањата на одредени медиуми дека ова Јавно обвинителство правело каков било притисок врз сега покојниот Коста Крпач. „Ве известуваме дека лицето Коста Крпач доброволно се јави во ова Јавно ...

Софија Куновска: Смртта на Крпач оди на сметката на судот и на Иванов

+инфо - 28.04.2016

Смртта на Коста Крпач оди на сметката на судот и на претседателот Иванов, пишува на Фејсбук пратеничката Софија Куновска. „Таа е насилен аргумент зошто неодредување на мерки притвор можат да бидат фатални.

Телото на Крпач на обдукција, се испитуваат околностите за смртта

Фокус - 28.04.2016

Специјалното јавно обвинителство утринава информираше дека сега починатиот Крпач бил сведок во една предистражна постапка на ова Обвинителство, но и дека имаат докази дека врз него бил вршен притисок.

Две соопштенија на скопскиот кривичен суд за случајот Крпач

Локално - 28.04.2016

Основниот суд Скопје 1 доцна попладнево издаде две соопштенија поврзани со случајот Крпач, чие безживотно тело вчера беше пронајдено во неговиот дом со прострелна рана во градите. Во првото соопштение судот наведува дека на почетокот на Април, по ...

СЈО призна дека се вршеле претреси во домот на Крпач

Курир - 28.04.2016

Специјалното јавно обвинителство призна дека се вршеле претреси во домот за Коста Крпач, лицето кое вчера се самоуби во скопски Капиштец, пишува Пресс24. Во писмено соопштение од СЈО велат дека Крпач бил сведок во постапката кој доброволно се ...

Телото на обдукција, истрагата за Крпач во тек

+инфо - 28.04.2016

Јавното обвинителство засега не дава попрецизни информации околу околностите во кои настапила смртта на Коста Крпач, кој е сопственик на фирмата што го поседува порталот Нетпрес, а кој вчера беше пронајден мртов во неговиот стан.

Официјално од МВР за смртта на Крпач- бил пронајден во спалната…

Локално - 28.04.2016

На 27.04.2016 година околу 13.20 часот во ЕИК-Скопје било пријавено дека на ул.„Народен Фронт“ биле слушнати неколку истрели од огнено оружје. По излегување на местото на настанот констатирано е оштетување на ТМВ „Фургон“ со скопски регистарски ...

СЈО: Не е вршен притисок врз Крпач

МРТ - 28.04.2016

Тој доброволно се јавил за сведок, против него не била водена кривична постапка, па според Специјалното обвинителство, нејасна е одлуката на претседателот да го помилува ова лице. Се истражува причината за вчерашната смрт на Коста Крпач.

Собранието ги остави незаштитени заштитените сведоци

Репортер - 28.04.2016

Да имало Специјалното обвинителство закон за заштита на сведоци, ќе го вметнело сега починатиот сведок Коста Крпач во програмата за заштита на сведоци, дознава Сакамдакажам.мк. Покојниот Крпач не бил човекот за кого СЈО на 1-ви април поднело ...

Телото на обдукција, истрагата за Крпач во тек

МК News - 28.04.2016

Кобен крај на вооружениот инцидент, кој вчера попладне ги вознемири жителите на скопската населба Капиштец. 40 годишниот академски сликар, Коста Крпач, вчера попладне бил пронајден мртов, со прострелна рана во градниот кош, во својот дом.

Кривичен суд: СЈО бараше претрес во домот на Крпач

Нова ТВ - 28.04.2016

Основниот суд Скопје 1 соопшти дека на барање на Специјалното јавно обвинителство, судија на претходна постапка на почетокот на овој месец издал наредба за претрес во домот на Коста Крпач.

Се чека обдукцијата да даде одговор за смртта на Крпач-Убиство или самоубиство?

Фактор - 28.04.2016

Во тек е истрагата за смртта на Коста Крпач кој пред два дена беше пронајден мртов во неговиот стан во скопската населба Капиштец. Вчера заврши главниот дел од обдукцијата а според дел од медиумите резултатите од судска медицина се испратени во ...

Нова: Крпач сведочел за „Тврдина“

+инфо - 28.04.2016

Коста Крпач кој вчера беше пронајден мртов во својот стан сведочел во Специјалното обвинителство за отворениот предмет „Тврдина“, дознава НОВА. Тој доброволно се пријавил во СЈО, а како што дознава НОВА исказот бил во врска со незаконското ...

Случај Коста Крпач – самоубиство или убиство на аболиран сведок?

Репортер - 28.04.2016

За Коста Крпач, кој вчера беше пронајден мртов во својот стан, а е еден од 56-те аболирани на списокот на Претседателот Иванов, Специјалното јавно обвинителство воопшто не водело постапка.

Телото на Крпач однесено на обдукција- полицијата го најде со прострелна рана во градите

Телма - 27.04.2016

Доцна попладнево околу 18 часот телото на 40-годишниот Коста Крпач беше однесено на обдукција. Крпач од списокот на аболицирани на Иванов е најден мртов во својот стан на улица Иво Лола Рибар во центарот на Скопје.

Сведоштво на сосед за смртта на Крпач: До аболицијата не знаевме дека има истрага против него

Телма - 27.04.2016

Пристап до зградата каде е најдено телото на аболицираниот Коста Крпач не е дозволен од страна на полицијата. Влезната врата на зградата постојано е затворена. Телма успеа да стапи во контакт со жители на зградата кои сакаа да останат анонимни и кои ...

ВИДЕО: Крпач, помилуван од Иванов, пронајден мртов

Нова ТВ - 27.04.2016

Лицето кое денес на пладне пукаше во возило паркирано во Капиштец по пукањето си го одзел животот, потврдија полициски и медицински извори кои го нашле со рана од куршум во градниот кош. Настанот се случил околу 13.3о часот.

ОБНОВЕНО: Во Капиштец се самоуби Коста Крпач, сопственик на “Нетпрес”

Нова ТВ - 27.04.2016

Полицијата на терен и медицински лица потврдија пред малку дека во станот од кој се слушнале пукотници се самоубил Коста Крпач, сопственик на сајтот “Нетпрес”. Денес во 13.3о часот се слушнале рафални истрели од една зграда во скопската населба ...

Безживотното тело на Коста Крпач предадено на обдукција

Телма - 27.04.2016

Безживотното тело на 40-годишниот Коста Крпач, кој беше пронајден мртов во негоциот стан во Капиштец, е предадено на обдукција. Пред малку заврши увидот на обвинилството и полицијата. Првичните полициски претпоставки се дека станува збор за ...

Аболицираниот Коста Крпач најден мртов во својот стан, полицијата истражува дали е самоубиство?

Телма - 27.04.2016

Полицијата потврди дека телото на 40-годишниот Коста Крпач е најдено во неговиот стан на улица Иво Лола Рибар откако полицајци тргнале да влезат во станот по сомнеж дека од неговиот стан е пукано во пракирано комби.

Кабинет на Иванов: Засега не коментираме ништо околу смртта на Коста Крпач

Репортер - 28.04.2016

Претседателот засега нема да коментира ништо околу смртта на Коста Крпач, велат за „Мета“ од кабинетот на Ѓорге Иванов. – Доколку има реакција, ќе бидете известени – ни изјавија од кабинетот на претседателот на државата, на прашањето дали Иванов ќе ...

Аболицираниот Коста Крпач, кој пукал во Капиштец, најден е мртов во неговиот стан

МКД - 27.04.2016

Полицијата го идентификува телото пронајдено во стан во скопската населба Капиштец, од каде што попладнево било пукано . Се работи за Коста Крпач (40), кој на 12 април беше помилуван од претседателот на државата.

Дали Коста Крпач бил жртва на тортура?

Курир - 28.04.2016

Дали Коста Крпач бил жртва на тортура од страна на Катица Јанева и нејзините обвинители од Специјалното јавно обвинителство. Ова е прашање кое неминовно се поставува во јавноста, откако 40 годишниот Крпач, кој е еден од аболицираните од ...