TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средба на премиерот Спасовски со американската амбасадорка Брнз

Канал5 - 14.01.2020

Силна поддршка за посветеноста на премиерот Спасовски и на Владата за продолжување на реформските процеси, за стабилност и сигурност и за интеграциите во НАТО и ЕУ, била пораката од амбасадорката на САД.

Спасовски: Институциите непречено ќе функционираат, според ВМРО-ДПМНЕ власта ги блокира институциите

Сител - 14.01.2020

Институциите ќе испорачауваат непречени и навремени услуги во периодот до организирање на предвремените парламентарни избори. Техничкиот премиер, побара од сите функционери, и од власта и од опозицијата да работат заедно, а сите проблеми кои ...

Спасовски бара лична и професионална одговорност од вработените во државните органи

Глас на Америка - 14.01.2020

Повикот пратен од прес-конференција, прва по преземањето на должноста, следи по кавгата во врвот на МВР СКОПЈЕ — Техничкиот премиер Оливер Спасовски бара лична, институционална и професионална одговорност од луѓето што ги водат државните органи.

Спасовски: Врвен приоритет на оваа Влада е функционирање на институциите и владеење на правото

Канал5 - 14.01.2020

Врвен приоритет на сите министри во актуелната Влада без исклучок е да обезбедат континуитет на функционирањето на институциите, на владеење на правото и на демократијата. Врвен приоритет на оваа Влада е функционирање на институциите и владеење на ...

Спасовски: За МВР клучна треба да биде безбедноста, а не да ги заморуваме граѓаните кој какви возила има

Телма - 14.01.2020

Институциите, посебно МВР, треба да се функционални за да се зачува безбедноста на граѓаните. Кој и да е дел од оваа влада треба да има политички сенс и да знае дека приоритет е да се продолжи со проектите, а се што е надвор од тоа е своеволно ...

(ВИДЕО) Јанушев: Спасовски е првиот министер за внатрешни работи кој што направи коалиција со мафијата

А1 On - 14.01.2020

„СДСМ и Оливер Спасовски континуирано три години ја загрозуваа безбедноста на граѓаните. Власта наместо народот, ги штитеше криминалците. Во МВР сега се воспоставува ред и систем на одговорност. И тоа на СДСМ и Спасовски им пречи.

Спасовски: Директорот на БЈБ што поскоро да помогне во решавање на спорот околу решенијата во МВР

Алфа - 14.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска побара новоименуваниот директорот на Бирото за јавна безбедност да биде медијатор помеѓу техничкиот министер Наќе Чулев и заменската министерка Славјанка Петровска. Тој застана во одбрана на своите кадри.

Спасовски: сите од власта да потврдат дека државата е во сигурни раце

Р.С.Европа - 14.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска, на првата прес конференција во зградата на владата откако е технички премиер, рече дека ова е исклучително важен период за земјава и побара од сите институционална и политичка одговорност.

Спасовски: Приоритет на оваа Влада е организирање на фер избори за избор на нова легитимна влада

Канал5 - 14.01.2020

Приоритет на оваа Влада е организирање на фер избори за избор на нова легитимна влада. Приоритет на оваа Влада е да обезбеди услови за одржување на фер и демократски избори кои на граѓаните ќе им овозможат избор на нова легитимна Влада, рече ...

Спасовски: Сите заедно мора да функционираме за граѓаните да бидат безбедни

Сител - 14.01.2020

Техничкиот премиер Спасовски ги повика функционерите во техничката влада, и од власта и од опозицијата да работат во интерес на граѓаните. Побара техничките министри и дополнителните заменици министри да имаат сенс за одговорност за да не се руши ...

Спасовски: Одговорни постапки од сите во техничката влада

Алсат-М - 14.01.2020

Политичка одговорност од сите субјекти што учествуваат во владата денеска побара техничкиот премиер Оливер Спасовски преку прес конференцијата одржана денеска во Владата. Спасовски посочи на неколку приоритети пред кои се наоѓаат владините ...

Спасовски: Граѓаните да не се грижат за функционирањето на институциите!

Фокус - 14.01.2020

Новиот технички премиер на Македонија, Оливер Спасовски, од денешната прес конференција порача „граѓаните да не се грижат за функционирањето на институциите“. Исто така, тој додаде дека владата ќе продолжи со политиките со кои нашата земја ќе ...

Спасовски: Да дадеме максимум за демократски процес за избор на нова политичка влада

Локално - 14.01.2020

Државата се наоѓа во значаен период кога се очекува непречено функционирање на сите институции. Постапките треба да потврдат дека владата и државата се во сигурни раце. Услугите и правата ќе продолжат непречено да се испорачуваат, рече техничкиот ...

Спасовски: Да се истражат и да се санкционираат нападите врз новинари (ВИДЕО)

+инфо - 14.01.2020

Земјата се наоѓа во исклучително важен период. Високата европски обоена култура е една од вредностите кон кои се стремиме и за кои и оваа влада треба да обезбеди континуитет, изјави премиерот Оливер Спасовски, на денешната прес-конференција.

Спасовски: Врвен приоритет на сите министри е функционирање на институциите и владеење на правото и демократијата ...

ТВ21 - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет во сите линии на ...

Спасовски: Институциите да го истражат секој напад врз новинарите и да го санкционираат

Мета - 14.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска на прес-конференција апелираше институциите да го истражат секој напад врз новинари и да го санкционираат, бидејќи како што кажа медиумите се израз на демократијата.

Спасовски: Треба да се внимава во МВР, важно е да немаме закани за безбедноста

Локално - 14.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски ги повика институциите да продолжат со нормална работа, пред се нагласувајќи дека е важно одржувањето на безбедноста и стабилноста на граѓаните и Република Северна Македонија.

Спасовски: МВР да се грижи за безбедноста

iPortal - 14.01.2020

Институциите да продолжат да функционираат нормално, да ги испорачаат сите услуги кон граѓаните, пред се одржувањето на безбедноста и стабилноста на Република Северна Македонија. Оваа порака ја упати техничкиот премиер Оливер Спасовски до сите ...

Прес конференција на премиерот Спасовски (живо)

Локално - 14.01.2020

Во тек е прес конференција на техничкиот премиер Оливер Спасовски. Во продолжение проследете го ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на премиерот Оливер Спасовски

Frontline - 14.01.2020

Проследете ја прес-конференцијата на премиерот Оливер Спасовски Проследете ја прес-конференцијата на премиерот Оливер ...

(ЖИВО) Прес-конференција во Владата

iPortal - 14.01.2020

Проследете ја во живо прес-конференцијата во Владата на ...

Утре Владата ќе се фали со НАТО, а нема да каже дека народот ништо не доби со промената на името

Курир - 13.01.2020

Пред една ипол година, македонската Влада на чело со Зоран Заев организираше граѓански прослави во 15 градови ширум земјава. Од џебот на граѓаните, Владата издвои огромни суми на пари, за по тој повод, да ги исплати 40-те артисти кои пееја под ...

Владата се подготвува за најскапото лажење: Спасовски ќе слави влез во НАТО, наместо да признае дека од Северна не ...

Република - 13.01.2020

Од Владата најавија дека утре со почеток во 10 часот, техничкиот премиер Оливер Спасовски ќе одржи прес-конференција во медија центарот. На средбата со новинарите Спасовски ќе говори за влезот на Македонија во НАТО и за новата кампања која ја ...

Власта со кампања за влез во НАТО, ќарот на граѓаните виси во воздух

Нетпрес - 13.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, за утре закажа прес конференција, на која според неофицијални информации, темата ќе биде НАТО интеграцијата. Протоколот за пристапување во НАТО го ратификуваа 28 од вкупно 29 членки, а приемот на Македонија како ...

Спасовски: Врвен приоритет на Владата е фунционирањето на институциите и фер избори

Република - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет во сите линии на ...

СПАСОВСКИ: Земјава мора да организира избори што доликуваат на една европска демократија

Денешен - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска техничкиот премиер Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет во сите ...

Спасовски: Приоритет на сите министри е функционирање на институциите и владеење на правото

Frontline - 14.01.2020

– Врвен приоритет на сите министри во актуелната Влада без исклучок е да обезбедат континуитет на функционирањето на институциите, на владеење на правото и на демократијата. Да отвориме максимален простор за демократска волја на граѓаните да ...

Спасовски: Врвен приоритет на сите министри е функционирање на институциите и владеење на правото и демократијата

Press24 - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет во сите линии на ...

Спасовски: Сите наши постапки мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце

Слободен Печат - 14.01.2020

Тој нагласи дека сите услуги на граѓаните ќе бидат испорачани во целост, на време и непречено, независно дали станува збор за субвенциите за земјоделците, помошта на социјалните категории на граѓани, покачувањето на платите во јавниот сектори или ...

(ВИДЕО) Спасовски: Врвен приоритет на сите министри е функционирање на институциите и владеење на правото и ...

Бриф - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет во сите линии на ...

Спасовски: Врвен приоритет на сите министри е функционирање на институциите и владеење на правото и демократијата

24 Вести - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет во сите линии на ...

Спасовски: Врвен приоритет на сите министри е функционирање на институциите и владеење на правото и демократијата

24Инфо - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет во сите линии на ...

Спасовски: Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни ...

PressingTV - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет во сите линии на ...

Техничкиот Спасовски во обид да ја смири тензијата која ја дигнаа неговите заменици-министри

Курир - 14.01.2020

Реално, познавачите потегот на техничкиот премеир го толкуваат како неуспешен обид за смирување на тензиите кои ги дигнаа токму неговите заменици-министри, кои предизвикаа редица проблеми и провокации кон техничките министри од опозицијата, ...

Спасовски: МВР да се грижи за безбедноста

Вечер - 14.01.2020

Институциите да продолжат да функционираат нормално, да ги испорачаат сите услуги кон граѓаните, пред се одржувањето на безбедноста и стабилноста на Република Северна Македонија. Оваа порака ја упати техничкиот премиер Оливер Спасовски до сите ...

Спасовски: Граѓаните да се безгрижни, затоа што услугите и правата ќе продолжат непречено да се реализираат

Тера - 14.01.2020

Претседателот на Владата Оливер Спасовски денеска одржа прес-конференција посветена на актуелните прашања од работата на Владата во претстојниот период. Во соопштението од Владата се вели: „Нашата држава се наоѓа во исклучително значаен период кога ...

Спасовски: Очекувам сите недоразбирања да бидат надминати и институциите да функционираат нормално

Press24 - 14.01.2020

Институциите да продолжат да функционираат нормално, да ги испорачаат сите услуги кон граѓаните, пред се одржувањето на безбедноста и стабилноста на Република Македонија. Оваа порака ја упати техничкиот премиер Оливер Спасовски до сите институциите, ...

Спасовски: Врвен приоритет на сите министри е функционирање на институциите и владеење на правото и демократијата

iPortal - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет во сите линии на ...

Спасовски: Врвен приоритет на сите министри е функционирање на институциите и владеење на правото

Вечер - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска на прес-конференција премиерот Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет ...

Спасовски: Нула толеранција за говор на омраза и целосна одговорност од сите во политичкиот процес

AKO - 14.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска одржа прес-конференција посветена на актуелните прашања од работата на Владата во претстојниот период. Во продолжение на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на ...

Спасовски: Ќе имаме фер, слободни, демократски и кредибилни избори

OhridNews - 14.01.2020

Имаме историска одговорност да продолжиме со организација на избори какви што доликуваат на една европска демократија, на земја која се стреми кон полноправно членство во ЕУ и која во овој период очекува сериозни одлуки за нашата европска иднина, ...

Спасовски: Врвен приоритет на сите министри е функционирање на институциите и владеење на правото и демократијата (ДПЛ)

Скопје инфо - 14.01.2020

Сите постапки на секој член на извршната власт мора јасно да потврдат дека Владата и државата се во сигурни раце, изјави денеска на прес-конференција премиерот Оливер Спасовски, нагласувајќи дека секој политички чин на членовите на владиниот кабинет ...

Спасовски: Приоритет на оваа Влада е организирање на фер избори

Нетпрес - 14.01.2020

Приоритет на оваа Влада е да обезбеди услови за одржување на фер и демократски избори кои на граѓаните ќе им овозможат избор на нова легитимна Влада, рече претседателот на техничката влада Оливер Спасовски на прес конференцијата одржана пред малку ...

Јанушев: СДСМ и Спасовски три години ја загрозуваа безбедноста на граѓаните и тој е првиот министер што направи ...

Курир - 14.01.2020

СДСМ и Оливер Спасовски континуирано три години ја загрозуваа безбедноста на граѓаните. Власта наместо народот, ги штитеше криминалците, ова денеска преку прес-конференција го истакна Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ.

Игор Јанушев: На 12 април ќе му се стави крај на безредието и криминалот

Сител - 14.01.2020

СДСМ и Оливер Спасовски континуирано три години ја загрозуваа безбедноста на граѓаните. Власта наместо народот, ги штитеше криминалците. Во МВР сега се воспоставува ред и систем на одговорност. И тоа на СДСМ и Спасовски им пречи.

Игор Јанушев: На 12 април ќе му се стави крај на безредието и криминалот

Канал5 - 14.01.2020

​СДСМ и Оливер Спасовски континуирано три години ја загрозуваа безбедноста на граѓаните. Власта наместо народот, ги штитеше криминалците. Во МВР сега се воспоставува ред и систем на одговорност. И тоа на СДСМ и Спасовски им пречи.

Игор Јанушев: На 12 април ќе му се стави крај на безредието и криминалот

Либертас - 14.01.2020

СДСМ и Оливер Спасовски континуирано три години ја загрозуваа безбедноста на граѓаните. Власта наместо народот, ги штитеше криминалците. Во МВР сега се воспоставува ред и систем на одговорност. И тоа на СДСМ и Спасовски им пречи.

Игор Јанушев: На 12 април ќе му се стави крај на безредието и криминалот

Вечер - 14.01.2020

СДСМ и Оливер Спасовски континуирано три години ја загрозуваа безбедноста на граѓаните. Власта наместо народот, ги штитеше криминалците, обвини на прес конференција опозицискиот генерален секретар Игор Јанушев.

Јанушев: Спасовски беше првиот министер во коалиција со мафијата, во МВР сега се воведува ред

Макфакс - 14.01.2020

Во МВР сега се воспоставува ред и систем на одговорност, а тоа им пречи на СДСМ и Спасовски бидејќи тие три години ја загрозуваа безбедноста на граѓаните, штитејќи ги криминалците, рече на прес-конференција, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор ...

Јанушев: Спасовски е првиот министер за внатрешни кој што направи коалиција со мафијата

24Инфо - 14.01.2020

Интегрален текст од прес конференција на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ „СДСМ и Оливер Спасовски континуирано три години ја загрозуваа безбедноста на граѓаните. Власта наместо народот, ги штитеше криминалците.