TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус: Заев помеѓу Шилегов и Мијалков во битката за бизнисот со ѓубре?!

Либертас - 09.10.2019

Во новиот број на неделникот Фокус: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ А зошто, додека сме „на прав пат“, мора да крадете и да лажете, му одговараат независните граѓани што му дадоа поддршка на Заев во 2016.

За сите мрзеливи луѓе кои не сакаат да фрлаат ѓубре сега постои паметна канта која се прави сама

Иновативност - 09.10.2019

Собирањето и изнесувањето на ѓубрето надвор може да биде напорно, а за некои е и најмалку омилената домашна обврска и често избегнуваат да ја прават. Сега постои паметна канта која ќе се погрижи за сечиј отпад.

Продолжува преписката меѓу Шилегов и ЦР за Дрисла

Телма - 09.10.2019

Продолжува преписката помеѓу Град Скопје и Централниот регистар, откако Шилегов побара Дрисла да стане јавно претпријатие, а од Регистарот му возвратија дека такво нешто не е во согласност со законите.

Град Скопје и централниот регистар без заеднички јазик за депонијата Дрисла

Канал5 - 09.10.2019

Каков е статусот на Дрисла – одговор на прашањето се уште нема. Градоначалникот Петре Шилегов потврди дека приближување на ставовите со Централниот регистар нема, откако претходно Градот побара Дрисла да биде Јавно претпријатие, а од Регистарот ...

Институциите се караат, а во дрисла се гори опасен отпад?

Алсат-М - 09.10.2019

Бирократските процедури и лавиринти ја држат депонијата Дрисла без управител. Преписката помеѓу градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов и директортака на Централниот регистар дополнително ја комплицира ситуацијата во која Шилегов бара Дрисла да ...

Шилегов: Дрисла нема техничка можност да спалува опасен отров или материјал

Алсат-М - 09.10.2019

– Нема техничка можност во депонијата Дрисла да се спалува отпад од било каков карактер освен медицински отпад, порача денеска градоначаникот на Град Скопје Петре Шилегов. Прашан дали може на скопјани да им гарантира дека во Дрисла не се гори опасен ...

Поранешниот ФЦЛ „Амбиенте“ не излегува од „Дрисла“

Вечер - 09.10.2019

Поранешниот италијански консеционер – фирмата „ФЦЛ Амбиенте“ не сака да излезе од „Дрисла“ иако нема формално-правен основ за тоа. Тоа вчера го обелодени скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов го уништува и узурпира Градот, за две недели одлуки за нови 423 партиски вработувања

24Инфо - 09.10.2019

За еден месец Шилегов донесе одлуки за нови вработувања на 423 партиски војници, и притоа бесрамно говори за стручна и ефикасна администрација. Додека лее крокодилски солзи за Градската куќа и прави криминална зделка за нејзина продажба, не му е ...

Италијанците си тераат бизнис додека „Дрисла“ се дави во политичко ѓубре

IRL - 08.10.2019

Депонијата Дрисла често е во фокусот на медиумите. Особено од моментот кога контроверзните Италијанци му станаа партнери на Градот Скопје. Она што пред седум години започна како сомнителен и нетранспарентен процес, ја доведе Македонија во кавги со ...

Скопската депонија „Дрисла“ и понатаму без газди

Телма - 08.10.2019

Со ѓубрето во Скопје не управува никој. Депонијата „Дрисла“ е со месеци без газда откако градскиот совет одлучи да ја одземе од италијанскиот концесионер ФЦЛ Амбиенте, а во правните битки го доби и германскиот конкурент „Шолц“.

Директорката на Централен регистар: Не трпам притисоци, Шилегов да се извини!

+инфо - 08.10.2019

Нема законска основа барањето на Град Скопје за преобразба на Друштвото со ограничена одговорност „Дрисла“ во Јавно претпријатие. Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов, Централниот регистар испрати демант, кој го ...

Централен регистар до Шилегов: Бараме јавно извинување за навредите и притисоците

Фактор - 08.10.2019

Централен региостар за да ја впише „Дрисла“ повторно во владение на Град Скопје потребна е правосилна судска одлука, му напиша директорката Марија Бошковски - Јанковска на скопскиот градоначалник, откако овој синоќа во „Топ Тема“ побара оставка од ...

Бошковска Јанковски за Шилегов: Градоначалникот бара од Централниот регистар незаконски да постапува

iPortal - 08.10.2019

Откако скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на Телма обвини дека директорката на Централен регистар и неколку регистратори одбиваат да направат ппомена на сопственоста на депонијата Дрисла, денес со ...

Скопјани почнаа да ги „поганат“ новите контејнери

Фактор - 08.10.2019

Скопјани започнаа со „поганење“ на новите контејнери откако на социјалните мрежи се споделува фотографија на еден таков со оштетен механизам, односно рачката за отворање на капакот. Новите затворени контејнери започнаа да се местат на местото на ...

Шилегов треба да знае дека не може да се носат „храбри“ одлуки со кои се крши законот

Република - 08.10.2019

Во случајот „Дрисла“ не постоеше законски основ за позитивно одлучување. Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов го објавуваме овој Демант со кој сакаме да ја прикажеме вистинската слика во врска со постапката по ...

Шилегов: До година скопјани ќе фрлаат ѓубре со картички

Press24 - 07.10.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, во гостувањето на „Топ тема“ најави дека до година жителите на Скопје кои живеат во згради, ќе фрлат ѓубре со картички. Тој појасни дека контејнерот нема да се отвора доколку не се покаже картичката.

Шилегов: Директорката на Централниот регистар се плаши од Сашо Мијалков, ќе барам разрешување ако не најдеме заеднички ...

Слободен Печат - 08.10.2019

„Градот има донесено одлука, со одлука на Совет на Град се дава на Италијанците, со одлука на Совет на Град се прекинува постапката и го бараме назад во наша сопственост. Централен регистар одбива да ја потпише, и ние сме во жалба“, објасни Шилегов.

(ВИДЕО) Шилегов: Ќе побарам разрешување на директорката на Централен оти не сака да ја смени сопственоста на Дрисла, а ...

Либертас - 07.10.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вечерва на Топ тема на Телма , обвини дека директорката на Централниот регистар и неколку регистратори одбиваат да направат промена на сопственоста на депонијата Дрисла иако градот е во право.

Прво научи ги луѓето да фрлаат ѓубре во контејнер, потоа дај им по една електронска картичка

еМагазин - 08.10.2019

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов синоќа во „Топ Тема“ на „Телма“ најави дека за некое време граѓаните ќе ги отворале контејнерите со електронски картички. Секој станар ќе си има картичка и ќе го отвора контејнерот покрај зграда кога ќе ...

ШИЛЕГОВ: Воведуваме паметни контејнери за смет кои граѓаните ќе ги отвораат само со картичка

Денешен - 07.10.2019

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов најави дека в година скопјани ќе добијат смарт-контејнери кои ќе се отвораат со картичка. Шилегов, кој беше гостин во ТВ Телма, ја најави оваа новина со цел станарите во стамбените згради да можат да ги ...

Шилегов збунет: Наместо електронска говори за електрична аукција за Градската куќа- знае па не знае од што е загадено ...

Курир - 07.10.2019

Администрација на Град Скопје нема да остане во бараките, изјави градоначалникот Петре Шилегов во гостувањето на телевизија Телма. Сепак и покрај тоа што вели дека администрацијата на Град Скопје нема да остане во старите бараки, тој без одговор ...

Шилегов ќе воведе контејнери кои ќе се отвораат со картичка

Expres - 08.10.2019

Градоначалникот Петре Шилегов, за следната година најави дека станарите во зградите ќе фрлаат ѓубре во паметни контејнери кои ќе се отвораат само со картички. Со мерката, како што објасни ќе се спречи контејнерите да бидат узурпирани од некој друг.

Дрисла сè уште не е на градот: Шилегов ќе бара да се разреши директорката на Централен регистар

Република - 07.10.2019

Ќе барам разрешување на директорката и на регистраторите на Централен регистар ако и натаму одбиваат „Дрисла“ да ја впишат во владение на Град Скопје, изјави вечерва за „Топ тема“ скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Шилегов наместо за електронска зборува за електрична аукција за Градската куќа, ту знае ту не знае од што е загадено ...

Нетпрес - 07.10.2019

Администрација на Град Скопје нема да остане во бараките, изјави градоначалникот Петре Шилегов во гостувањето на телевизија Телма. Сепак и покрај тоа што вели дека администрацијата на Град Скопје нема да остане во старите бараки, тој без одговор ...

Шилегов ќе бара да се разреши директорката на Централен регистар

+инфо - 07.10.2019

Скопскиот градоначалник најави и дека до година жителите на Скопје кои живеат во згради, ќе фрлат ѓубре со картички. Ќе барам разрешување на директорката и на регистраторите на Централен регистар ако и натаму одбиваат „Дрисла“ да ја впишат во ...

Шилегов: Скопјани ќе фрлаат ѓубре со картички

Слободен Печат - 07.10.2019

Како што појасни Шилегов, контејнерот нема да се отвора доколку не се покаже картичката. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, во гостувањето на „Топ тема“ најави дека до година жителите на Скопје кои живеат во згради, в година ќе фрлат ѓубре со ...

(ВИДЕО) Шилегов ќе бара разрешување на директорката на Централен – Мијалков го водел бизнисот околу Дрисла

1tv - 07.10.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вечерва на Топ тема на Телма , обвини дека директорката на Централниот регистар и неколку регистратори одбиваат да направат промена на сопственоста на депонијата Дрисла иако градот е во право.

Шилегов: Ќе побарам разрешување на директорката на Централен оти не сака да ја смени сопственоста на Дрисла, оти ...

24Инфо - 07.10.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вечерва на Топ тема на Телма , обвини дека директорката на Централниот регистар и неколку регистратори одбиваат да направат промена на сопственоста на депонијата Дрисла иако градот е во право.

Шилегов: Контејнерите ќе се отвораат со картички

24Инфо - 07.10.2019

Петре Шилегов, градоначаникот на Град Скопје, една од новините кои ги подготвува за следната година е станарите да можат да ги отвораат контејнерите пред својата зграда со картички за никој друг да не може да им ги узурпира.

Шилегов: Од догодина за да фрлите ѓубре во контејнер во Скопје ќе треба да имате картичка

Иновативност - 08.10.2019

Тој појасни дека контејнерот нема да се отвора доколку не се покаже картичката. Имено, за секоја зграда ќе има наменет контејнер, кој ќе работи со тие картички. Тој појасни дека и новите контејнери кои ги купи градот и ги распредели во минативе ...

До година скопјани ќе фрлаат ѓубре со картички, најави Шилегов

Скопје инфо - 08.10.2019

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, во гостувањето на „Топ тема“ најави дека до година жителите на Скопје кои живеат во згради, в година ќе фрлат ѓубре со картички. Како што појасни Шилегов, контејнерот нема да се отвора доколку не се покаже ...

Централен регистар со реакција до Шилегов

Телма - 08.10.2019

Не се јасни причините поради кои градоначалникот Шилегов неосновано го критикува Централниот регистар. Носењето на “храбри” одлуки со кои се кршат законите за што се сноси и кривична одговорност не е одлика на оваа власт, а за истото да не се ...

Директорката на Централен регистар: Нема законска основа „Дрисла“ да стане јавно претпријатие

Независен - 08.10.2019

Фото: Б. Грданоски Нема законска основа барањето на Град Скопје за преобразба на Друштвото со ограничена одговорност „Дрисла“ во Јавно претпријатие. Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов, Централниот регистар испрати ...

Директорката на Централен до Шилегов: Нема да носам одлуки под притисок на никого, дури ни на Мијалков

Слободен Печат - 08.10.2019

Во изјавата на Шилегов се вели дека директорката на Централен регистар има скриени мотиви или се плаши од Сашо Мијалков, бидејќи, како што рече тој го води бизнисот со депонијата Откако градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов јавно најави дека ...

Директорката на Централен регистер: Политиката не може да биде над правото, Шилегов како правник треба да го знае тоа!

Фокус - 08.10.2019

Во врска со изјавата на скопскиот градоначалник Петре Шилегов, дека Централен регистер прави сопка за да Град Скопје и формално застане зад депонијата „Дрисла“, регираше директорката Марија Бошковска Јанковски.

Директорката на Централен регистар: Шилегов да се извини, нема да се носат одлуки под притисок

Нетпрес - 08.10.2019

Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов, Централниот регистар испрати демант, кој го објавуваме во целост: „Со овој демант сакаме да ја прикажеме вистинската слика во врска со постапката по поднесено барање за промена ...

Директорката на Централен регистар бара Шилегов да се извини

24Инфо - 08.10.2019

Централен региостар за да ја впише „Дрисла“ повторно во владение на Град Скопје потребна е правосилна судска одлука, му напиша директорката Марија Бошковски – Јанковска на скопскиот градоначалник Петре Шилегов , откако овој синоќа во „Топ Тема“ ...

Директорката на Централен регистар вели дека во случајот „Дрисла“ не постоел законски основ за позитивно одлучување

Локално - 08.10.2019

Откако скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на Телма обвини дека директорката на Централен регистар и неколку регистратори одбиваат да направат опомена на сопственоста на депонијата Дрисла, денес со ...

Директорката на централниот регистар: Критиките на Шлегов се неосновани. Нема да носам одлуки под притисоци

Либертас - 08.10.2019

Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов, Централниот регистар испрати демант, кој го објавуваме во целост: „Со овој демант сакаме да ја прикажеме вистинската слика во врска со постапката по поднесено барање за промена ...

ФОТО: Очекувано, скопјани почнаа да ги расипуваат новите контејнери

Либертас - 08.10.2019

На социјалните мрежи се споделува фотографија на несоодветно користење на новите контејнери. Новите затворени контејнери започнаа да се местат на местото на старите на почетокот од оваа недела.

Централен регистар до Шилегов: Законски не е можен упис од ДОО во ЈП-потребна е судска одлука

Нова ТВ - 08.10.2019

Директорката на Централен регистар денеска побара јавно извинување од градоначалникот на Скопје Петре Шилегов за навредите што вчера ги изрече во интервјуто на Топ Тема на Телма кога ја обвини неа и неколкумина вработени дека ја кочат ...

Италијанците си тераат бизнис додека „Дрисла“ се дави во политичко ѓубре

CivilMedia - 09.10.2019

Депонијата Дрисла често е во фокусот на медиумите. Особено од моментот кога контроверзните Италијанци му станаа партнери на Градот Скопје. Она што пред седум години започна како сомнителен и нетранспарентен процес, ја доведе Македонија во кавги со ...

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов го уништува и узурпира Градот, за две недели одлуки за нови 423 партиски ...

Курир - 09.10.2019

За еден месец Шилегов донесе одлуки за нови вработувања на 423 партиски војници, и притоа бесрамно говори за стручна и ефикасна администрација, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов го узурпира Градот, за две недели одлуки за нови 423 партиски вработувања

Макфакс - 09.10.2019

За еден месец Шилегов донесе одлуки за нови вработувања на 423 партиски војници, и притоа бесрамно говори за стручна и ефикасна администрација, обвини советничката група на ВМРО-ДПМНЕ. „Додека лее крокодилски солзи за Градската куќа и прави ...

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов го уништува и узурпира Градот, за две недели одлуки за нови 423 партиски ...

А1 On - 09.10.2019

„За еден месец Шилегов донесе одлуки за нови вработувања на 423 партиски војници, и притоа бесрамно говори за стручна и ефикасна администрација. Додека лее крокодилски солзи за Градската куќа и прави криминална зделка за нејзина продажба, не му е ...

ВМРО ДПМНЕ го обвинува Шилегов дека го узрупира Скопје

Локално - 09.10.2019

За еден месец Шилегов донесе одлуки за нови вработувања на 423 партиски војници, и притоа бесрамно говори за стручна и ефикасна администрација. Додека лее крокодилски солзи за Градската куќа и прави криминална зделка за нејзина продажба, не му е ...

Шилегов го уништува Градот, за две недели нови 423 партиски вработувања

Нетпрес - 09.10.2019

За еден месец Шилегов донесе одлуки за нови вработувања на 423 партиски војници, и притоа бесрамно говори за стручна и ефикасна администрација, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: За еден месец Шилегов донесе одлуки за нови вработувања на 423 партиски војници

Скопје1 - 09.10.2019

За еден месец Шилегов донесе одлуки за нови вработувања на 423 партиски војници, и притоа бесрамно говори за стручна и ефикасна администрација. Додека лее крокодилски солзи за Градската куќа и прави криминална зделка за нејзина продажба, не му е ...

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов го узурпира Градот, за две недели одлуки за нови 423 партиски вработувања

MTM - 09.10.2019

За еден месец Шилегов донесе одлуки за нови вработувања на 423 партиски војници, и притоа бесрамно говори за стручна и ефикасна администрација, обвини советничката група на ВМРО-ДПМНЕ. „Додека лее крокодилски солзи за Градската куќа и прави ...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов го уништува и узурпира градот

iPortal - 09.10.2019

За еден месец Шилегов донесе одлуки за нови вработувања на 423 партиски војници, и притоа бесрамно говори за стручна и ефикасна администрација. Додека лее крокодилски солзи за Градската куќа и прави криминална зделка за нејзина продажба, не му е ...