TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Едштадлер: Австрија се нуди да посредува во спорот помеѓу Македонија и Бугарија

Фактор - 04.05.2021

Австриската министерка за Европа и Устав, Каролине Едштадлер, при денешната посета на Скопје, на заедничката прес-конференција со вицепремиерот за евроинтеграции Никола Димитров рече дека Австрија дава понуда да биде посредник во надминувањето на ...

Австрија се понуди да посредува во спорот со Бугарија

Алсат-М

Едштадлер: Австрија може да посредува во решавањето на спорот помеѓу С. Македонија и Бугарија

Локално

Едштадлер: ЕУ треба да ја награди Македонија за сите чекори досега

ММС - 04.05.2021

Австрија е во срцето на Европа, а Северна Македонија е во срцето на Балканот. Јас сакам двете срца да бидат обединети во ЕУ„ истакна на македонски јазик, министерката за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер која е во посета на ...

Едштадлер: Ризично е да се разделат Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

МКД

Еврокомесарот Вархеји во посета на Скопје

Курир

Вархеји во посета на Скопје – со себе ги носи и првите вакцини од ЕУ за Македонија

Lider

Еврокомесарот Вархеји во посета на Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

Фокус

Еврокомесарот за проширување Вархеји денеска во Скопје ги носи првите вакцини од ЕУ

еМагазин

Еврокомесарот Вархеји во посета на Скопје

24 Вести

Канал5 Сител iPortal ММС ТВ21 CivilMedia Frontline MakPress

Испорачани првите дози за Балканот од ЕУ- За Македонија 4680 вакцини на Фајзер

Press24 - 04.05.2021

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји вечерва во Белград ја започна својата посета на земјите на Западен Балкан каде ја донесе првата донација на ЕУ од 1170 вакцини на Фајзер/Бионтек, јави дописникот на МИА од Белград.

ЕУ ги испорача првите вакцини на Србија, Вархеји во Северна Македонија носи 4680 вакцини на Фајзер

Либертас

ЕУ ги испорача првите вакцини на Србија – Вархеји во Македонија носи 4680 вакцини на Фајзер

ТВ21

Вархеји во Македонија носи 4.680 вакцини на Фајзер

+инфо

ЕУ ги испорача првите вакцини на Србија, Вархеји во Северна Македонија носи 4680 вакцини на „Фајзер“

Слободен Печат

ЕУ ги испорача првите вакцини на Србија, Вархеји во Северна Македонија носи 4680 вакцини на Фајзер

24Инфо

ЕУ ги испорача првите вакцини на Србија, Вархеји во Северна Македонија носи 4680 вакцини на Фајзер

Вечер Прес

Независен iPortal Либертас Опсервер MakPress

За почеток на денот: Пристигнувањена првите вакцини против Ковид-19 од ЕУ, прес-конференција на Димитров со Едштадлер, ...

CivilMedia - 04.05.2021

Во 11:00 часот ќе се одржи седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Во 17:45 часот еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во посета на Северна Македонија по повод пристигнувањето на првите вакцини против ...

Еврокомесарот Вархеји во посета на Скопје

Акцент

Еврокомесарот Вархеји во посета на Скопје

Алсат-М

Вархеји доаѓа во С.Македонија и ги носи првите вакцини од ЕУ

Локално

Вархеји доаѓа во Скопје и ги носи првите вакцини од ЕУ

Локално

Еврокомесарот Вархеји во посета на Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

24Инфо - 04.05.2021

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска во рамки на неговата балканска турнеја ќе ја посети Северна Македонија, по повод пристигнувањето на првите вакцини против Ковид-19, споделени и финансирани од ЕУ.

Еврокомесарот Вархеји во посета на Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

Опсервер

Еврокомесарот Вархеји денеска во посета на Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

Press24

Вархеји денеска ќе донесе 4.680 вакцини од ЕУ

Република

ЕУ ќе ни даде дури 4.000 вакцини

PressingTV

БАЛКАНСКА ТУРНЕЈА: Еврокомесарот Вархеји денеска во посета на Македонија

Денешен

Вархеjи утре со Заев и Едштадлер ќе го посети центарот за вакцинација во арената „Борис Трајковски’’

Независен

24Инфо CivilMedia Вечер Прес

Вархеји утре во Македонија ќе донесе дел од 120.000 вакцини кои земјава треба да ги добие од ЕУ до август

MakPress - 04.05.2021

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји утре ќе ја посети Македонија по повод пристигнувањето на првите вакцини против Ковид-19, споделени и финансирани од ЕУ. Заедно со Вархеји, во Скопје ќе допатува и австриската министерка за Европа и Устав, ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

ТВ21

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

Сител

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

Либертас

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

Фокус

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

24 Вести

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

Опсервер

Lider

Вархеји ги однесе првите вакцини во Србија донирани од ЕУ, утре пристигнува и кај нас

360 степени - 03.05.2021

Вакцините кои пристигнуваат во регионот за време на турнејата на еврокомесарот се дел од 651 000 дози кои ги донира ЕУ. Тие во земјите од Западен Балкан ќе пристигнуваат на неделно ниво од мај до август, а од нив за Северна Македонија се наменети ...

На Балканот доаѓаат вакцините од ЕУ

Deutsche Welle - 03.05.2021

Западен Балкан денеска ги добива првите вакцини од ЕУ. Северна Македонија треба да добие 4.680 вакцини. Србија и Црна Гора се првите земји од Западен Балкан во кои ќе стигнат вакцините кои се помош од ЕУ во корона-кризата.

На Балканот доаѓаат вакцините од ЕУ

Либертас

Македонија утре ќе ја добие првата донација на вакцини од ЕУ

Фактор

Едштадлер и Вархеји утре во А1 СЦ Борис Трајковски ќе донесат 4.680 дози од ЕУ

Фактор - 03.05.2021

Македонија утре преку Австрија ќе ја добие првата донација на вакцини од ЕУ од 4.680 дози на Фајзер. Од Владата и официјално потврдуваат дека во 17:45 часот премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, заедно со австриската ...

Едштадлер и Вархеји утре во А1 СЦ Борис Трајковски ќе донесат 4.680 дози од ЕУ

Република

Едштадлер и Вархеји утре во СЦ „Борис Трајковски“ ќе донесат 4.680 дози од ЕУ

Нетпрес