TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието го отфрли предлогот на СДСМ за медиумите

Алсат-М - 04.04.2016

Парламентарното мнозинство го одби предлогот за измени во Законот за аудио и аудио – визуелни услуги предложен од СДСМ. Предлогот беше поддржан од повеќето новинарски здруженија и се однесува на измени на некои од клучните прашања како начинот на ...

Новинари: Без реформи во медиумите, Пржинскиот договор не е исполнет

Нова ТВ - 04.04.2016

Денешната одлука со мнозинство гласови на пратениците во Собранието да не се прифатат предлозите за измени во Законот за медиумите, амбиентот ниту се менува ниту се мрднува од почетната точка која се најде пред преговарачките групи на четирите ...

Власта го одби законот за медиуми на ЗНМ

24 Вести - 04.04.2016

Тензично во законодавниот дом на чекор пред неговото распуштање. На денешната седница Собранието го одби Предлог закон за изменување и дополнување на Законот за aудио и аудиовизуелни медиумски услуги кои го предложи ЗНМ и Самостојниот синдикат на ...

Измените на Законот за медиуми не поминаа во Собрание

Утрински - 04.04.2016

Предлогот инициран од новинарски здруженија и организации, а поддржан од СДСМ предвидуваше реформи во МРТВ и регулаторното тело Владејачкото мнозинство денеска го отфрли предлогот за измени во Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, кој ...

Измените на законот за Закон за медиуми не поминаа на собрание

Телма - 04.04.2016

Власта во македонското собрание ги отфрли предлог измените на законот за Закон за аудио и аудио визуелни медиумски услуги. Го поднесе опозициската СДСМ на барање на новинарските здруженија и организации но мнозинството гласаше против.

Не помина Предлог-законот на ЗНМ за медиумите

Фокус - 04.04.2016

На денешната седница на Собранието на Република Македонија на дневен ред беше и Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за aудио и аудиовизуелни медиумски услуги кои го предложи ЗНМ и Самостојниот синдикат на новинари.

Собранието не ги прифати предлог измените за Законот за медиуми

Капитал - 04.04.2016

Со 64 гласа „против“ мнозинството пратеници одлучија да го отфрлат предлогот за измени во Законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги. Овој предлог беше поднесен од опозициската СДСМ на барање на новинарските здруженија и организации, а ...

Констатирани оставките на министрите на ДУИ, одбиен предлогот на СДСМ за медиумите

МКД - 04.04.2016

Собранието на денешната седница само ги констатираше оставките на министрите и замениците министри членови на ДУИ што беа поднесени на 1 април. Одбиен е предлогот на СДСМ за измени во законот за медиуми.

Во Собрание не помина предлог-законот за медиуми на неколку новинарски здруженија

еМагазин - 04.04.2016

Во Собранието не помина предлогот за измени во Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, кој беше поднесен од опозициската СДСМ на барање на новинарски здруженија и организации. Против гласаа 64 пратеници, а 34 беа „за“.

Не помина законот за медиуми во Собрание

Макфакс - 04.04.2016

Со 64 гласа „против“ мнозинството пратеници од власта одлучија да го отфрлат предлогот за измени во Законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги поднесен од опозициската СДСМ, на барање на новинарските здруженија и организации, а предвидуваше ...

НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Пратениците од власта не гласаа за законот за медиуми

Фактор - 04.04.2016

Предлог измените на Законот за медиуми не денеска не ја доби потребната поддршка од претниците на владечата партија. 64 гласа „против“ се изјаснија против и ги отфрлија измените кои ги предложија опозициските пратеници по барање на новинарските ...

ВИДЕО: Не поминаа измените на Законот за медиуми

А1 On - 04.04.2016

Мнозинството пратеници, денеска го отфрлија предлогот за измени во Законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги, кој беше поднесен од опозициската СДСМ на барање на новинарските здруженија и организации.

Пратениците ќе расправаат за предлог-законот за медиуми поднесен од ЗНМ и од ССНМ

Правдико - 04.04.2016

Предлог-закон за изменување и за дополнување на Законот за aудио и аудиовизуелни медиумски услуги, поднесен од Здружението на новинари и од Самостојниот синдикат на новинари и на медиумски работници, а кој во процедура го пушти СДСМ, треба да се ...

Пратениците ќе го разгледуваат предлогот на ЗНМ за реформи во медиумите

+инфо - 04.04.2016

На денешната собраниска седница на дневен ред е ставен Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за aудио и аудиовизуелни медиумски услуги, по скратена постапка. Предлогот до Собранието го поднесе Здружението на новинари и Самостојниот ...

Власта го отфрли предлогот на опозицијата за медиумски реформи

Фокус - 04.04.2016

Со овие законски измени се предвидуваа реформи во начинот на избор на членовите на советот на Агенцијата за медиуми и програмскиот совет на МРТ, кои би биле по предлог на невладини организации со долгогодишно искуство во медиумската облсат или на ...

Измените на законот за закон за медиуми не поминаа на Собрание

Канал5 - 04.04.2016

Пратениците попладнево не го прифатија предлогот за измени во законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги предложен од опозициската СДСМ, на барање на новинарските здруженија и организации.

Не помина законот за медиуми во Собрание

Кајгана - 04.04.2016

Со 64 гласа „против“ мнозинството пратеници од власта одлучија да го отфрлат предлогот за измени во Законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги поднесен од опозициската СДСМ, на барање на новинарските здруженија и организации, а предвидуваше ...

Пратениците не дадоа зелено светло за предлогот за реформи во медиумите на ЗНМ

+инфо - 04.04.2016

Предлог решенијата на Здружението на новинари за реформи во медумите што беа доставени до Собранието денеска не го пројдоа ниту првот филтер, односно не добија поддршка од мнозиството пратеници за да ја продолжат процедурата.

Не поминаа измените на Законот за медиуми

Репортер - 04.04.2016

Мнозинството пратеници, денеска го отфрлија предлогот за измени во Законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги, кој беше поднесен од опозициската СДСМ на барање на новинарските здруженија и организации.

Не помина законот за медиуми во Собрание

Точка - 04.04.2016

Со 64 гласа "против" мнозинството пратеници од власта одлучија да го отфрлат предлогот за измени во Законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги поднесен од опозициската СДСМ, на барање на новинарските здруженија и организации, а предвидуваше ...

Не поминаа измените на Законот за медиуми

ТВ21 - 04.04.2016

Мнозинството пратеници го отфрлија предлогот за измени во Законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги, кој беше поднесен од опозициската СДСМ. Со овие измени требаше да се направат реформи во Програмскиот совет на МРТ и во Советот на ...