TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поддршка за македонските студенти од Тирана и Белград

Фактор - 11.12.2014

Студентите од Тирана и Белград им изразија поддршка на нивните колеги во Скопје, кои организирани од здружението „Студентски пленум“ вчера протестираа против најавените реформи во високото образование и воведувањето на државниот испит.

И Си-ен-ен извести за директорите кои ги спречуваа учениците да излезат на маршот

+инфо - 11.12.2014

Веста за студентскиот марш против екстерното тестирање или државен испит е објавена во речиси сите влијателни медиуми од регионот. Балканската медиумска мрежа известува дека студентскиот марш го окупирал главниот град и дека ова се најмасовните ...

Студентскиот марш во Скопје –студентска гордост! Прилеп подлегна на притисоците!

Фактор - 11.12.2014

Вториот протестен студентски марш во Скопје докажа и покажа дека студентскиот активизам постои. Студентите велат иницираа, а граѓаните подржаа една идеја за солидарност, слободна мисла и демократско делување.

И студентите од Тирана го поддржаа протестот на македонските студенти (ФОТО)

МКД - 11.12.2014

Помала група на студенти од Движењето на студентите на универзитетот во Тирана вчера ја изразија својата поддршка за барањата на студентите во Македонија за недонесување на одлуката за државен испит по факултетите.

ВИДЕО: Прилепски средношколци под заложништво со заклучени врати

Либертас - 11.12.2014

Додека вчера во Прилеп Студентскиот Пленум даваше поддршка на маршот во Скопје, учениците од неколку училишта во Прилеп беа под заложништво во сопствените училишта, пренесе Револуционермк .

ФОТО: Нашите студенти со интернационална поддршка

Идивиди - 11.12.2014

Македонските студенти, , вчера сосема јасно и гласно си го искажаа својот став. Факт е дека 10-ти декември ќе остане запамтен како ден уште долго. Токму студентите се движечка сила на народот, насекаде во светот.

(Видео) Како еден дрон ги виде протестите на студентите во Скопје

еМагазин - 11.12.2014

На јутјуб е објавено видео снимено со дрон од вчерашните протести на студентите против државниот испит. Видеото е во продукција на „тетреб“ и до сега има над 37.500 прегледи. Видеото ОВДЕ.

Трибина и промоција на брошурата „Студенту, ти имаш право да знаеш“

Макфакс - 11.12.2014

По повод 11 декември, денот на македонските студенти, ќе се одржи трибина и промоција на брошурата „Студенту, ти имаш право да знаеш“ во организација на Младинскиот образовен форум. Промоцијата ќе се одржи на Правниот факултет „Јустинијан Први“, ...

Државата со ваква младина не треба да се плаши за својата иднина

Дневник - 10.12.2014

Студентите протестираа против државниот испит на факултетите, кој не се однесува на нив. Значи, тие протестираа во име на оние што допрва ќе бидат студенти. Од каде знаат оти тие што допрва ќе дојдат не сакаат државен испит, не е сосема јасно.

„Студенти, студенти, независни и силни“

Глас на Америка - 10.12.2014

Една од паролите на денешниот, најголем досега студентски протест во суверена Македонија Од скандирањата на илјадниците студенти денеска ечеше центарот на македонската престолнина. Студентите маршираа против воведувањето државен испит, како ...

Фото галерија - Почна јавната расправа за државниот испит

Вест - 10.12.2014

Повеќе илјади студенти од скопските и тетовските универзитети поддржани од многу професори, средношколци и граѓани го одржаа вториот марш против екстерното тестирање кој беше многу помасовен од претходниот.

Преглед на денот: Околу 9.000 студенти кажаа „не“ за државен испит

Фокус - 10.12.2014

Додека студентите се движеа по скопските улици, постојано им се приклучуваа граѓани кои им даваа поддршка, им ракоплескаа и симнуваа капа за храброста што ја имаат. Околу 9.000 студенти и средношколци денеска маршираа против државниот испит, што ...

Студентите излегоа на улиците во Битола и Прилеп

Радио МОФ - 10.12.2014

Стотина студенти во Прилеп и околу илјада во Битола, денеска излегоа на улица во знак на протест поради најавите за воведување на државен испит на универзитетите, но и како поддршка за големиот марш во Скопје.

Студенстки протести и во Битола и Прилеп

24 Вести - 10.12.2014

Протестни маршови имаше и во Битола и Прилеп. Се солидаризираа со скопскиот марш и од своите матични универзитети порачаа - Не за надворешното тестирање. Битолските студенти тргнаа на студентски марш од пред Техничкиот факултет.

Еве како изгледаа денешните студентски протести снимени одозгора со дрон (ВИДЕО)

МКД - 10.12.2014

Студентите од скопските универзитети денеска масовно се собраа на протести против т.н. државен испит и други образовни реформи, придружени и од студентите од Штуловиот универзитет од Тетово, како и од дел од скопските средношколци.

Птичја перспектива на студентскиот марш (ВИДЕО)

Телеграф - 10.12.2014

Ова беше втор мирен протест на студентите Студентски марш денеска се одржа по втор пат тргнувајќи од платото на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ кон Собранието со завршна точка пред Владата.

(ФОТО) Кој го направи најубавото „селфи“ за време на студентскиот марш?

Фактор - 10.12.2014

Додека некои се бореа за своите права марширајќи, други бараа задоволство во правењето селфи фотографија. На социјалната мрежа Фејсбук се појавија разни фотографии направени за време на маршот, а оваа остави најголем впечаток на медиумската маса.

Марш против брзи реформи кои раѓаат слепо образование

Р.С.Европа - 10.12.2014

Студентите и порачаа на Владата - Стоп за лошите реформи. Да ве интересираше квалитетот немаше да им барате партиски книшки при вработување, ќе им баравте дипломи, порача еден студент. Со зборовите „Ова е само почеток“ заврши денешниот протестен ...

Студентските протести снимани од птичја перспектива

Факултети - 10.12.2014

Денешниот студентски марш на кој присуствуваа голем број на студенти и нивни поддржувачи помина во најдобар ред и без никакви инциденти. Видовме голем број на фотографии и видео снимки за тоа како се организираше овој марш професионално и без ...

Фото: Студентите од Тирана им дадоа поддршка на македонските студенти

Фокус - 10.12.2014

Студентското движење “За Универзитетот” се солидаризира со барањата на студентите во Македонија. Вашата кауза е наша кауза! Вашата борба е наша борба! Студентските протести организирани во Македонија се следат со големо внимание од студентите во ...

(ФОТО) ГРУБА ПРЕСМЕТКА: Колку луѓе го поддржаа студентскиот марш?

Фактор - 10.12.2014

Според едни 3 илјади, според други 9 илјади, но која е вистинската бројка на денешната излезеност на студентскиот марш? Ако пресметките што обично ги прави Би-Би-Си се направат врз денешниот Студентски марш се покажува дека денеска продефилираа ...

Илјадници на протест против државниот испит

Алсат-М - 10.12.2014

Илјадници студенти денеска излегоа на мирен марш за да му кажат „не“ на државниот испит. Маршот започна од универзитетскиот комплекс "Св. Кирил и Методиј" поминувајќи покрај Парламентот, а заврши пред Владата.

Повеќе илјади лица на Студентскиот марш во Скопје

Глас на Америка - 10.12.2014

„Брзите реформи раѓаат слепи студенти“, извикуваа студентите на протестот што мина мирно и без инциденти. Повеќе илјади студенти денеска се собраа пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) и се упатија кон Собранието, а маршот го ...

Студенти од Тирана се солидаризираа со македонските колеги

Радио МОФ - 10.12.2014

„Вашите причини се и наши причини! Вашиот борбата е и наша борба!“. Ова е пораката објавена на Фејсбук од студентите во Тирана кои денеска преку фотографии и транспаренти дадоа поддршка на студентскиот марш во Македонија.

Трибина на Студентски пленум во петок

Радио МОФ - 10.12.2014

Студентски пленум организира трибина во петок на тема „Честите измени на законот – причина за лошиот квалитет на високото образование“. Трибината ќе се одржи на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, во амфитеатар број 2, во Скопје, со почеток од 14 ...

(ВИДЕО) Неверојатна снимка направена со дрон на денешните студентски протести

Фактор - 10.12.2014

На Јутјуб се поставуваат видеа од денешниот студентски марш во Скопје, на кој студентите кажаа „Стоп за лошите реформи во образованието“. Една од најинтересните видео снимки е направена со беспилотно летало (дрон) и на неа јасно може да се види ...

ФОТО Дронот што ја изработи спектакуларната фотографија на студентските протести!

Фактор - 10.12.2014

Една од најспектакуларните фотографии од протестите на студентите денеска беше направена со беспилотно летало (дрон). Организацијата „Студентски пленум“, која стои зад протестите, на Твитер објави дека момчето кое ја направило фотографијата и кое го ...

(ВИДЕО) Снимки од дрон од студентскиот марш

А1 On - 10.12.2014

Дел од снимката со дронот на студентскиот марш се појави на Јутјуб, од која може да види колоната студенти и средношколци. „Најголеми пофалби до сите што дојдоа! ВИЕ СТЕ ПЛЕНУМОТ! Со вашето пристојно однесување сите до еден придонесовте јавноста да ...

Македонија, најголеми студентски историски протести -снимки од дрон

Локално - 10.12.2014

Погледнете ја оваа импресивна снимка од денешниот најмасовен студентскиот протест во Скопје направена со дрон. Снимката е од самиот почеток на ...

„Кај што завршува стравот, таму започнува слободата“, масовен студентски марш во Скопје

Радио МОФ - 10.12.2014

„Која сила ќе го сопре гласот на студентите“, „Екстерно за Владата“, „Студенти – независни и силни“, „Сега ќе нè слушнете“. Ова беа само дел од скандирањата на повеќе од девет илјади студенти и средношколци кои денеска излегоа на скопските улици и ...

Мирно заврши вториот протест на студентите, барањето го доставија до Владата

Алфа - 10.12.2014

Студенти од цела Македонија, организирани од Студентскиот пленум уште еднаш маршираа против државниот испит во високото образование. Збирното место каде се собраа беше платото пред универзитетот “Св. Кирил и Методиј”.

Универзитетски професори со поддршка на студентскиот пленум

Телма - 10.12.2014

Пред зградата на Владата, по завршувањето на протестот, нашата новинарка Сања Јовановиќ Дамјановска разговараше со претставници од студентскиот пленум и со професори. Професорите, во разговорот за Телма, го поддржаа протестот на студентите и порачаа ...

Студентскиот марш од птичја перспектива

Р.С.Европа - 10.12.2014

Снимка која што граѓанин ја направил на почетокот на денешните студентски протести со беспилотно ...

[Видео] Масовен студентски марш во Скопје

Радио МОФ - 10.12.2014

Илјадници студенти, но и средношколци денеска излегоа да маршираат на улиците во Скопје против воведувањето државен испит. Тие тргнаа од платото на УКИМ, кон Собрание и на крај пред Влада, извикувајќи „ Која сила ќе го сопре гласот на студентите“, ...

(ГАЛЕРИЈА-ВИДЕО) СТУДЕНТИТЕ НЕЗАВИСНИ И ЕДНОГЛАСНИ: „Веќе не се плашиме“!

Фактор - 10.12.2014

Поддржани од многубројни професори, родители, пензионери, средношколци, стечајци и случајни минувачи денеска студентите маршираа по втор пат против воведувањето на екстерно тестирање во високото образование.

Најголем студентски протест - доставени барања до владата

Телма - 10.12.2014

Студентите повторно го кренаа гласот против воведување државен испит на факултетите. Масовно два часа маршираа низ скопските улици, во двојно поголем број од минатиот протест. Овој пат носеа црвени хартиени кругови околу вратот, со цел симболично да ...

ВО ПЕТОК: Студентскиот пленум маршира кон трибина

Фактор - 10.12.2014

Студентскиот пленум го задржува академскиот дискурс и повикува на трибина во петок во 14 часот на Филозофскиот факултет т.е. Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ – Скопје, во Амфитеатарот број 2.

И студентите од Штул учествуваа на денешниот Студентски марш

Нова ТВ - 10.12.2014

Подршка на денешниот студентски марш пристигна и од студентите од Универзитетот на Југоисточна Европа. Од универзитетскиот кампус во Тетово, тие трнаа организирано со автомобили и со автобуси .

ВИДЕО: Импресивна снимка на студентскиот протест направена со дрон

Либертас - 10.12.2014

Погледнете ја оваа импресивна снимка од денешниот најмасовен студентскиот протест во Скопје направена со дрон. Снимката е од самиот почеток на маршот. Погледнете и дел од останатите видеа и фотографии.

Поддршка и од прилепските студентите и средношколци за големиот марш во Скопје

Нова ТВ - 10.12.2014

Кај камената бина во центарот на Прилеп денес студенти и средношколци се собраа за да дадат поддршка на Студентскиот Марш во Скопје. Вратите во Индустриското училиште во Прилеп биле заклучени и средношколците не биле пуштени да излезат да дадат ...

Протестен марш на студентите во Битола

Фактор - 10.12.2014

Со транспаренти и свирчиња, студентите од Битолскиот универзитет, поддржани од средношколците го започнаа протестниот марш од пред Техничкиот факултет во Битола. Се движеа по улиците на Битола, преку Широк Сокак.

Фото: Протестен марш и на битолските студенти против државниот испит

Вест - 10.12.2014

Екстерно за Владата и Стоп за лошите реформи во образованието. Вака извикуваа над 1000 студенти и средношколци кои излегоа на масовните протести против воведувањето на државен испит на факултетите.

Хронолошки: Како течеше Студентскиот марш

Нова ТВ - 10.12.2014

Маршрутата на студентскиот марш Студентите точно напладне ќе тргнат од платото пред универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од каде ќе се упатат по булеварот „Филип Втори“ кој минува покрај МНТ и новата зграда на Министерството за надворешни работи.

Студенти: Ако Владата не ги слушне нашите барања излегуваме на поголеми протести

Нова ТВ - 10.12.2014

Претставниците од Студентски пленум Магдалена Петкова и Филип Манев говорат за поддршката која ја добија од граѓаните на денешниот Студентски марш, одлучно ги отфрлаат обвинувањата дека СДСМ стои зад протестите, со какви притисоци се соочувале ...

И во Битола се маршираше!

Факултети - 10.12.2014

Над 1.000 студенти и средношколци од Битола излегоа на масовниот протест против воведувањео на државен испит на факултетите. Студентскиот марш започна пред Техничкиот факултет, продолжи низ Широк Сокак и заврши пред Ректоратот на Универзитет.

Студентите на протест побараа да не се реализира проверката на знаењето

МРТ - 10.12.2014

Им се приклучија и партиски активисти, невладини организации. Иако од Студентскиот пленум се оградуваа од секаква партиска обоенот, сликата на протестот беше поинаква... Студентите излегоа на протест најавената реформа за полагање државен испит кој ...