TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гардијан: Пет од 15-те најзагадени населби во Европа се во Белград

Фокус - 22.09.2023

Британскиот весник Гардијан пишува за загадениот воздух во Белград што граѓаните можат да го почувствуваат и вкусат, посочувајќи дека главниот град на Србија има пет од 15-те најзагадени населби на европскиот континент.

Гардијан: Пет од 15-те најзагадени населби во Европа се во Белград

Слободен Печат

Гардијан: 5 од 15-те најзагадени населби во Европа се во Белград

Курир

Пет од 15-те најзагадени населби во Европа се во Белград

Нетпрес

Гардијан: Во Скопје воздухот мириса на изгорена пластика

МКД - 21.09.2023

Македонската престолнина е жариште на ПМ2,5, каде што луѓето стравуваат за своето здравје. Има ли надеж за промена?, прашува Аџит Ниранџан за Гардијан . Ридовите што го обиколуваат Скопје ги чуваат граѓаните безбедни кога смогот се згуснува, но и ги ...

Македонија како „гасна комора“!

Вечер Прес

Дали прочистувачите за воздух стануваат потреба наместо луксуз?

Иновативност

По истражувањето на „Гардијан“: Северна Македонија половина од годината е како „гасна комора“, вели Горјан Јовановски

Deutsche Welle

Како е да се биде европски првак по загаден воздух – еве што мислат „шампионите“ од Македонија за текстот на „Гардијан“

Денар

Гардијан: Речиси сите во Европа дишат токсичен воздух, македонците најтоксичен

Р.С.Европа

Аерозагадувањето во Скопје стигна до Гардијан: Воздухот мириса на изгорена пластика

Мета

Локално Алсат-М Фокус Либертас Слободен Печат Република +инфо Пулс24

Скопје „води“ во Европа со шест пати поголема загаденост на воздухот

Еспресо - 21.09.2023

Повеќе од половина од населението во Македонија и Србија живее со четири пати поголемо загадување од препораките на СЗО. Европа се соочува со „тешка јавно-здравствена криза“, при што речиси сите ширум континентот живеат во области со опасни нивоа на ...

Гардијан: Околу 98 отсто од Европејците дишат загаден воздух, најтешка е ситуацијата во Северна Македонија

Независен

Македонија е најпогодена во Европа од загадувањето на воздухот, тврди „Гардијан“

Н.Македонија

Гардијан: Околу 98 отсто од Европејците дишат загаден воздух, најтешка е ситуацијата во Северна Македонија

24 Вести

Гардијан: Околу 98 отсто од Европејците дишат загаден воздух, најтешка е ситуацијата во Северна Македонија

Курир

Гардијан: Околу 98 отсто од Европејците дишат загаден воздух, Македонија најтешко погодена

Канал5

ГАРДИЈАН: Околу 98 отсто од Европејците дишат загаден воздух, најтешка е ситуацијата во Македонија

Денешен

Lider ММС Нетпрес 365 еМагазин Пулс24 Точка MakPress

Застрашувачко истражување на „The Guardian“ - Воздухот во Македонија е најзагаден во Европа

Црнобело - 21.09.2023

„Најлошо погодена земја во Европа е Македонија. Речиси две третини од луѓето во државата живеат во области каде што загадувањето на воздухот е четирипати повисоко од границите на СЗО, додека четири области имаат шестпати поголемо загадување, ...

Скоро цела Европа дише токсичен воздух, најлошо е во Македонија

Кајгана

Истражување: Македонија е прва во Европа според загаденоста на воздухот

Канал5

Гардијан: МАКЕДОНИЈА – НАЈЗАГАДЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА

Вечер Прес

МАКЕДОНИЈА НАЈЗАГАДЕНА ВО ЕВРОПА Најнови шокантни податоци откриваат дека цела Европа дише нездрав воздух, ама ние сме шампиони!

+инфо

Истражување на Гардијан: Македонија е земја која во Европа е најпогодена од загадувањето на воздухот

24Инфо

Гардијан направи истражување за загадениот воздух во Европа, најлошо е во Македонија

Фактор

Expres 4NEWS ТВ21 Макфакс Опсервер Вечер Прес Точка Кумановски м.