TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина продолжува со воените вежби, ја тестира својата способност да го окупира Тајван

МКД - 24.05.2024

Кинеската војска денеска спроведе втор ден воени симулации околу Тајван, тестирајќи ги своите способности да ја преземе моќта и контролата над клучните области во вежбите чија цел е казнување на новиот претседател на Тајван, Лаи Чинг-те, соопшти ...

Тајван изрази незадоволство поради кинеското „воено заплашување“

Слободен Печат

Кина почна воена вежба околу Тајван: Казна за сепаратистичките потези

Во Центар

Кина почна воени вежби околу Тајван како „казна“ за инаугурацијата на новиот претседател во Тајпеј

360 степени

Кинеската војска го опколи Тајван и изврши лажни напади врз важни воени цели

МКД

Кина почна воени вежби околу Тајван како казна за новиот претседател Лаи

Сакам да кажам

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Макфакс

Мета Опсервер Точка Во Центар Слободен Печат Пулс24 Алсат-М Р.С.Европа

Нови кинески маневри околу Тајван, Тајпеј ги осуди провокациите

Вечер Прес - 23.05.2024

Тајван денеска ги осуди новите воени маневри на Кина околу островот, неколку дена по инаугурацијата на тајванскиот претседател Лаи Чинг-те. Портпаролката на тајванскиот претседател рече дека Тајпеј, кој е „соочен со надворешни предизвици и закани, ...

Нови кинески маневри околу Тајван, Тајпеј ги осуди провокациите

24Инфо

Нови кинески маневри околу Тајван, Тајпеј ги осуди провокациите

MakPress

КИНА НЕ И ОСТАНА ДОЛЖНА НА АМЕРИКА - им врати за електричните возила со санкции за американските воени компании

Фактор - 23.05.2024

Кина одлучи да воведе санкции за американските специјални индустриски компании и нивните менаџери за продажба на оружје на Тајван и како одговор на санкциите за кинеските компании воведени за соработка со Русија, соопшти кинеското Министерство за ...

Кина најави санкции за американски одбранбени компании

Рацин

Кина најави санкции за американски одбранбени компании

Н.Македонија

Кина најави санкции за американски одбранбени компании

MakPress