TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Бомба 12“: СДСМ ја обвини власта за партизација и приватизација на правосудството

Глас на Америка - 20.03.2015

ВМРО-ДПМНЕ возврати дека опозицискиот водач Заев „ѝ наштетува на државата за да си ги покрие криминалите“ „Оваа тесна група на власт се пазарела, местела судии и обвинители по подобност, нарачувале судски пресуди за себе и за свои блиски, некои од ...

Како се местат судии и обвинители тема на 12 бомба на Заев

24 Вести - 19.03.2015

Со нови аудио снимки на разговори, од кои, како што рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се докажува во чии раце е правосудниот систем во Македонија. Според Заев, од телефонските разговори може да се слушне како се местат судии и обвинители.

Заев #бомба12: Луѓе од власта упаѓаат во судски предмети

Нова ТВ - 19.03.2015

Во првиот сет разговори кои ги објави лидерот на СДСМ Зоран Заев се слуша како се нарачуваат судски одлуки. На една од снимките Влатко Мијалков, брат на првиот човек на УБК, зборува со Филимена Маневска за еден предмет во Аплеација.

Нови снимки од СДСМ за „нарачки“ во судството (Видео)

Телма - 19.03.2015

Во судот не донесуваат одлуки туку се нарачуваат, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред да започне да ги објавува новиот сет прислушувани разгоивори. На една од снимките братот на првиот човек на УБК, Влатко Мијалков, зборува со Филимена Маневска за ...

Уште една бомба за судии и обвинители

Вест - 19.03.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев објави 15 снимени телефонски разговори кои, според него, се доказот за тоа зошто е еродирано судството во Македонија и за тоа дека, со право, домашната и меѓународната јавност гласно и загрижувачки почнаа да зборуваат за ...

АУДИО: СДСМ: Власта мести судии, нарачува пресуди

Р.С.Европа - 19.03.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев објави нова серија нелегално снимени телефонски разговори, овој пат на тема влијанието на политиката врз судството. На прес-конференцијата во партиското седиште, Заев рече дека со телефонските разговори се докажува ...

Бомба 12 на СДСМ: Судски пресуди по нарачка

Р.С.Европа - 19.03.2015

Премиерот Никола Груевски, директорот на УБК Сашо Мијалков и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, заедно со поранешниот министер за правда Блерим Беџети и десната рака на Али Ахмети, Муса Џафери, ги влечеле сите конци во правосудниот ...

Заев: Правосудство го контролира тројката Груевски, Мијалков и Јанкулоска!

Deutsche Welle - 19.03.2015

Лидерот на СДСМ денеска ја објави дванаесетата „бомба“, која според него, целосно сведочи како бил урнисано функционирањето на правниот систем и правната државата Правосудниот систем бил во рацете на тројца луѓе - Никола Груевски, Сашо Мијалков и ...

Бомба на СДСМ: Местење подобни судии и обвинители

Р.С.Европа - 19.03.2015

Премиерот Никола Груевски, директорот на УБК Сашо Мијалков и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, заедно со поранешниот министер за правда Блерим Беџети и десната рака на Али Ахмети, Муса Џафери, ги влечеле сите конци во правосудниот ...

Правосудна бомба: Мијалков, Груевски и Јанкулоска на чело на судовите

Призма - 19.03.2015

На дванаесетата по ред политичка бомба Заев презентираше аудио снимки од кои се гледа спрегата меѓу Судскиот совет, Врховниот суд, МВР, УБК и обвинителството – институциите кои според Устав треба да бидат независни една од друга, но сите ги ...

Заев објави нови снимки за местење судии и нарачување судски пресуди

Кајгана - 19.03.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во четврток објави нова серија аудио снимки, за кои тврди дека се доказ за тоа на кој начин првите луѓе во власта директно ја уништиле правната држава. Според него, со право реагираат меѓународната заедница и Обединетите ...

СДСМ: Груевски, Мијалков и Јанкуловска местеле судии, обвинители и нарачувале пресуди (ВИДЕО)

МКД - 19.03.2015

Никола Груевски, Сашо Мијалков и Гордана Јанкуловска е тројката што го контролира судскиот систем во Македонија, заедно со функционери од ДУИ, министрите Муса Џафери и Блерим Беџети (за правда).

Аудио снимки од последната 12-та бомба на Заев

Фокус - 19.03.2015

Премиерот Никола Груевски, шефт на тајната полиција Сашо Мијалков и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, заедно со Муса Џафери и Блерим Беџети од ДУИ, местеле судии и обвинители и нарачувале ...

Заев: Груевски, Мијалков и Јанкуловска нарачувале судски пресуди

Фокус - 19.03.2015

Тоа го правеле заедно со соработници од ДУИ, меѓу кои биле десната рака на Ахмети – Муса Џафери, и поранешниот министер за правда Блерим Беџети. Премиерот Никола Груевски , шефт на тајната полиција Сашо Мијалков и министерката за внатрешни работи ...

Разговор меѓу Јанкулоска и Мијалков: Местење на судии, партиски кадри

Фокус - 19.03.2015

Во објавените аудио снимки, тие се договараат за местење судии во Основниот суд Скопје 1, Основен суд Скопје 2 и за во Судски совет Во вториот сет разговори што ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев прикажани се три разговори меѓу судијката ...

СДСМ: Власта упаѓа во судски предмети

Фокус - 19.03.2015

Во првиот сет снимени разговори кои ги објави Заев се слуша како судски одлуки се нарачуваат. На една од снимките Влатко Мијалков,… Во првиот сет снимени разговори кои ги објави Заев се слуша како судски одлуки се нарачуваат.

Заев: Судските пресуди не се донесуваат, туку се нарачуваат од функционерите на власта

Капитал - 19.03.2015

Во дванаесеттото продолжение на проектот на СДСМ, „Вистината за Македонија“, претседателот на партијата, Зоран Заев, повторно му се врати на судството. На денешната прес-конференција тој обвини дека премиерот Никола Груевски, директорот на УБК, Сашо ...

Заев: „Опасни“ врски во судството

Утрински - 19.03.2015

Според лидерот на СДСМ, неколку луѓе од врвот на извршната власт нарачувале пресуди и договарале судии и јавни обвинители Опозицијата денеска објави нови снимки од прислушувани разговори, кои, според лидерот на СДСМ Зоран Заев, укажуваат на ...

СДСМ со обвинувања за спрега меѓу власта и судскиот систем

Дневник - 19.03.2015

Лидерот на партијата вчера обелодени нов серијал разговори што се однесуваат на наводни нерегуларности во овој сектор, порачување судски пресуди за врвот на власта и местење судии и обвинители Ова што се случувало во Македонија, ова брутално, дрско ...

Заев: Груевски, Мијалков и Јанкулоска имале соработници и во ДУИ

Локално - 19.03.2015

Ќе видите во чии раце е правосудниот систем. Тројца луѓе местат обвинители и судии и потоа ги влечат за сопствени потреби и цели. Тоа се Никола Груевски, Сашо Мијалков и Гордана Јанкулоска.

Заев: Судиите се запишани под бројче во тефтерчето на Јанкулоска

Локално - 19.03.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес конференција објави снимки од разговори, за кои вели дека се меѓу секретарката на премиерот Груевски и претседателката на Судскиот совет Александра Зафирвска, во која Зафировска реферира дека согласно ...

Заев: Влатко Мијалков и Протуѓер бараат судски ургенции

Локално - 19.03.2015

Ова што се случувало во Македонија, дрско однесување на Никола Груевски и Сашо Мијалков буквално го срозило функционирањето на државниот систем и правната држава. Со право домашната и меѓународната јавност почнаа да зборуваат за состојбата во ...

ОПОЗИЦИСКИ „БОМБИ“: Заев објави нови снимки од прислушувањето

Телеграф - 19.03.2015

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, денеска повторно одржа прес-конференција на која презентираше нови снимки од прислушувани разговори, а кои, како што тврди, се доказ за блокада на правниот систем во земјава Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, ...

Објавена 12 „ бомба “ на Заев

Тера - 19.03.2015

„Ќе слушнете како се заглавуваат невини луѓе, како се креираат судбини за човечиња, како се местат судии и обвинители, како во партијата се договара избор на судии, како се нарачуваат пресуди и како се прават одмазднички планови за несовесните ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Заев: Груевски, Мијалков и Јанкулоска местат судии и обвинители како пиони

+инфо - 19.03.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска презентираше нови снимки од прислушкувани разговори, за кои рече дека презентираат како Никола Груевски, Сашо Мијлаков и неколкумина помагачи го уриваат интегритетот на правосудството.

ЗАЕВ ОБЈАВИ УШТЕ ЕДНА „ПРАВОСУДНА БОМБА“: „Груевски, Мијалков и Јанкуловска местеле судии, обвинители и нарачувале ...

Академик - 19.03.2015

Според Заев, снимките се доказ за начинот на кој функционирал правосудниот систем и говорат за тоа како се избирале обвинители и како преку нив се влечеле сите конци во Обвинителството. „Судски пресуди не се донесуваат, туку се нарачуваат“, истакна ...

(ДОКАЗИ) Заев: Груевски, Мијалков и Јанкулоска се обвинители и судии

А1 On - 19.03.2015

Груевски, Мијалков и Јанкулоска местат обвинители и судии и потоа ги влечат како пиони на шаховска табла, за сопствени потреби и цели. Го урнисале уставниот поредок без око да им трепне, рече Зоран ...

Заев: Мијалков во главна улога во именување на судии

Канал 77 - 19.03.2015

Во последниот сет снимки, според СДСМ, наводно Сашо Мијалков ги информира избраните судики, им ја соопштува убавата вест. Во првиот разговор, Мијалков, наводно и’ кажува дека ќе го памети денот, додека во втората информацијата и’ ја соопштува на ...

Заев: Јанкулоска ги водела судиите под бројче

+инфо - 19.03.2015

Министерката Гордана Јанкулоска ги водела судиите под бројче и им ставала оценки по заслуги, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на прес конференција. Тој објави снимки во кои се слуша како поранешната претседателка на Апелација го известува ...

(АУДИО) Мијалков на судијка : Треба да ме частиш…

Бриф - 19.03.2015

Во 12 „бомба“ која денеска ја презентираше лидерот на СДСМ, Зоран Заев извади на површина какво е судството во Македонија. Како Груевски, Мијалков и Јанкулоска бираат и поставуваат судии, порачуваат судски одлуки и директно влијаат врз судските ...

АУДИО Судството во канџите на фамилијата

+инфо - 19.03.2015

Сите емитувани снимки од денешната прес-конференција, 12-то продолжение на „бомбите“ може да ги слушнете подолу. - Денеска ќе слушнете во чии раце е правосудниот систем во Република Македонија.

(АУДИО) Јанкулоска во тефтерче ги бележи судиите по бројки

Бриф - 19.03.2015

Во првиот сет снимени телефонски разговори кои денеска ги презентираше СДСМ, а во кои станува збор за партизираното судство, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска договара со Блерим Беџети да ослободат едно место за судија од редовите ...

12-тта бомба посветена на правосудството

Канал 77 - 19.03.2015

Зоран Заев на прес конференција објави дека тројца луѓе ги местеле судските одлуки – Груевски, Мијалков и Јанкуловска. Во тоа им помагале двајцата коалиционери од ДУИ – поранешниот министер за правда, Блерим Беџети и Муса Џафери.

Заев: Груевски, Мијалков и Јанкулоска имале соработници и во ДУИ

+инфо - 19.03.2015

Ќе видите во чии раце е правосудниот систем. Тројца луѓе местат обвинители и судии и потоа ги влечат за сопствени потреби и цели. Тоа се Никола Груевски, Сашо Мијалков и Гордана Јанкулоска.

(ВИДЕО) „Бомба 12“ на Заев насочена кон Правосудниот систем

Фактор - 19.03.2015

Опозицискиот лидер денеска ја објави таканаречената 12 по ред „бомба“. На прес конференцијата одржана во седиштето на СДСМ Зоран Заев, овој пат објави аудио разговори во кои, како што тврди покажале во чии раце е правосудниот систем во Македонија.

(ВИДЕО) Бомба бр.12 – Заев: Судството е во рацете на Груевски, Мијалков и Јанкулоска! Местат обвинители и судии , ...

Либертас - 19.03.2015

Прес конференција на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Ова што се случувало во Македонија, ова брутално, дрско и недозволиво по ниеден основ самоволие, на Никола Груевски, неговиот братучед ...

(Бомба 12) Заев: Во Македонија не се донесуваат судски пресуди, туку се нарачуваат

еМагазин - 19.03.2015

Тема на денешната прес конфренција на СДСМ, на која лидеот од седиштето на партијата, Зоран Заев презентираше нови 15 ауди снимки беше судството и состојбите во него. Според Зоран Заев, Никола Груевски, Сашо Мијалков и Гордана Јанкуловска е тројката ...

СДСМ објави сет разговори за наводни афери во правосудниот систем (видео)

Кумановски м. - 19.03.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес конференција објави снимки од нови разговори, за кои вели дека покажуваат во чии раце е правосудниот систем во Република Македонија. Тројца луѓе местат обвинители и судии и потоа ги влечат како пиони на ...

Заев: Оваа власт го урнисала уставниот поредок на земјата без око да и трепне

Макфакс - 19.03.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во четврток објави нова серија аудио снимки, за кои тврди дека се доказ за тоа на кој начин првите луѓе во власта директно ја уништиле правната држава. Според него, со право реагираат меѓународната заедница и Обединетите ...