TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здружението на судии со осуда на нападите врз судиите и говорот на омраза на поглаварот на ИВЗ

24 Вести - 25.04.2019

Реакциите за клетвите на Реисот Сулејман Реџепи не стивнуваат. Откако рече дека посакува да почине судијката која го потпиша решението за смена на поглаварот, осуда пристигна и од Здружението на судии кои бараат заштита од институциите.

Обвинителството и МВР ќе утврдуваат дали потписот и печатот на документите од ИВЗ се фалсификат

Сител - 25.04.2019

Скандалот со промената на поглаварот на ИВЗ е под лупа на Јавното обвинителство.. Од таму велат дека се следат тврдењата и меѓусебните обвинувања на двата табора за веродостојноста на документите според кои граѓанскиот суд ја извршил промената во ...

Што е оригинал, а што фалсификат во превратот во ИВЗ?

Вечер - 25.04.2019

Превирањата во Исламската верска заедница, што почнаа пред неколку денови, не стивнуваат. Новиот поглавар Скендер Бузаку, кој е назначен на функцијата од судот не се откажува од намерата да седне на местото на реис ул улема хаџи Сулејман ефенди ...

Позадината на скандалот во ИВЗ e политички – власта му испраќа порака на Реџепи да не оди спроти ветрот

Алфа - 25.04.2019

Скандалозниот обид за промена на раководството на ИВЗ среде изборна кампања има очигледна политичка позадина, а целата операција треба да испрати неколку јасни пораки. Експертите кои ги консултираше Алфа, во целиот случај препознаваат своевидно ...

Бузаку: Не е направен фалсификат на оставката на Реџепи

Канал5 - 25.04.2019

Скендер Бузаку, кој со одлука на судот е именуван за нов поглавар на ИВЗ во изјава за Канал 5 тврди дека тој е легитимен претседател и негира дека имало направен фалсификат на оставката на Сулејман Реџепи, како што обвинуваат од ...

Дали Али Пашината џамија ги спои поглаварот на ИВЗ и охридскиот муфтија?

Алфа - 25.04.2019

За охридското муфтивство, единствен поглавар на Исламската верска заедница е Сулејман Реџепи. – Ние ќе одиме со успесите на чело со духовниот лидер на оваа институција Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, така како што имаме курански и ...

Службен весник го оправдува објавувањето на одлуката за ИВЗ

Алсат-М - 25.04.2019

Службен весник на Република Северна Македонија го оправдува објавувањето на одлуката на Судот во врска со назначувањето на нов претседател на ИВЗ, во која се наведува дека наместо Сулејман Реџепи, за претседател е назначен Скендер Бузаку.

Реџепи ќе се одмаздува на избори

Независен - 25.04.2019

Навидум вообичаена работна атмосфера владееше вчера во седиштето на Исламската верска заедница. Реисот Сулејман Реџепи уште во раните утрински часови се појави на работното место сакајќи да остави впечаток дека вторничките драматични случувања и ...

Кацарска судството метастазира-судијката што пресудила во корист на 1тв, му пресуди и на Реџепи од ИВЗ ?

Магазин - 25.04.2019

Дали во Македонија секоја власт си има свои подобни судии ?! Ако за претходната власт, тогашната опозиција го користеше терминот “сваровски судство” кога ја убедуваше јавноста дека го има поклопено судството и не постои владеење на правото.

Бузаку за институционална борба за преземање на лидерството во ИВЗ, за Ријасетот и Сулејман Реџепи случајот е ...

1tv - 25.04.2019

Продолжуваат превирањата во Исламската верска заедница. Новиот поглавар Скендер Бузаку е назначен на функцијата од судот, но Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи и натаму не ја признава таа судска одлука.

Ќе влијаат ли случувањата со ИВЗ на цензусот во вториот круг од претседателските избори?

еМагазин - 25.04.2019

Превирањата во Исламската верска заедница (ИВЗ) траат неколку години, а повторно ескалираа во изборната кампања за нов претседател на државата, кога главна тема не е кој ќе победи, туку дали во вториот круг ќе се обезбеди потребниот цензус од 40% ...

Судскиот совет го осудува ширењето на говор  на омраза од страна на реисот Реџепи

Телма - 24.04.2019

Судскиот совет на РСМ го осудува ширењето на говор на омраза од страна на реисот Реџепи. Соопштението ви го пренесуваме во целост: Во врска со вчерашната изјава на поглаварот на ИВЗ Реисот Сулејман Реџепи, каде што дава изјава во која тој посака ...

Судскиот совет најостро ја осуди изјавата на поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Телма - 24.04.2019

Судскиот совет вечерва преку соопштение најостро ја осуди изјавата на поглаварот на ИВЗ Реисот Сулејман Реџепи, кој како што се вели во реакцијата на советот, дава изјава во која посакува смрт за судијката која ја донела одлуката за негова смена од ...

Сулејман Реџепи останува поглавар на ИВЗ, Бузаку тврди дека е физички нападнат

ТВ21 - 24.04.2019

Реисот Сулејман Реџепи утрово дојде во седиштето на Исламската заедница, еден откако Скендер Бузаку пред вратите на ИВЗ се прогласи за нов Реис. Реџепи седна на масата за состаноци и рече дека очекува средба со Киро Стојанов, бискуп на ...

Што се случи вчера во ИВЗ? Сулејман Реџепи останува на чело на ИВЗ

ТВ21 - 24.04.2019

Вторник 18:20 часот. Скендер Бузаку пред седиштето на ИВЗ изјавува дека тој со судска одлука е прогласен за новиот Реис на ИВЗ. -Јас сум Скендер Бузаку, новиот Реис со судска одлука. Ќе се испитува како се работело во ИВЗ.

ИВЗ обвинува за фалсификат, Бузаку чека државата да му ја предаде функцијата

Сител - 24.04.2019

Класичен фалсификат се документите со кои Скендер Бузаку е назначен за поглавар на ИВЗ, тврдат од исламската верска заедница. Документите кои ги подигнале од основниот суд Скопје 2 врз кои судот го донел решението велат дека се целосно невистинити.

Продолжуваат превирањата и тензиите во ИВЗ- Според судскиот регистар нов поглавар е Скендер Бузаку

Канал5 - 24.04.2019

Продолжуваат превирањата и тензиите во ИВЗ.. Од денеска во судскиот регистар на цркви, верски заедници и религиозни групи како поглавар е запишан Скендар Бузаку, но Сулејман Реџепи и Реисетот ја отфрлаат одлуката како политички упад од власта.

Говор на омраза на поглаварот на ИВЗ Реџепи

Телма - 24.04.2019

Клетвите на поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи ќе стасаат во Јавното обвинителство. По вчерашната негова изјава за судијката Сузана Дончевска која донела решение со кое во судскиот регистар се запишува Скендер Бузаку за нов Реисул Улема на ИВЗ, ...

Реисот Сулeјман Реџепи останува поглавар на ИВЗ

24 Вести - 24.04.2019

Исламската верска заедница тврди – реисот Сулејман Реџепи не поднел неотповиклива оставка, туку Скендер Бузаку ги фалсификувал документите кои ги поднел до судот. - „Документите се фалсификат.

Имало или не оставка на поглаварот ИВЗ Сулејман Реџепи?

Телма - 24.04.2019

Имало или не оставка на поглаварот ИВЗ Сулејман Реџепи? Спротивставени информации доѓаат од судот и од таборот на Реџепи за доказот кој доведе до вчерашните превирања во ИВЗ. Од Граѓанскиот суд потенцираат дека меѓу доказите има и неотповиклива ...

Продолжуваат превирањата и тензиите во ИВЗ

Канал5 - 24.04.2019

Тензиите меѓу приврзаниците на Бузаку и противниците на страната на Сулејман Реџепи продолжуваат, со што се постави прашањето кој е легитимниот реис на ИВЗ. Скендер Бузаку е впишан како нов поглавар на ИВЗ во единствениот судски регистар за верски ...

Обвинителството отвора истрага за говорот на омраза за поглаварот на ИВЗ

24 Вести - 24.04.2019

- „Ја слушам дека има проблеми со здравјето, али не го жалам, таквите нека починат што побргу“ - изјави Сулејман Реџепи – Реис. Поглаварот на исламската верска заедница ќе седне на распит пред обвинител по втор пат, откако вчера јавно кажа дека ...

Реџепи за судијката: Не ја жалам, таквите нека починат

Канал5 - 24.04.2019

Нови индиции за ширење говор на омраза во досието на Реисот Сулејман Реџепи. Тој се очекува наскоро да биде повикан на распит во ОЈО, по вчерашното обраќање за случувањата во ИВЗ, каде даде скандалозна изјава во која тој посака смрт за судијката ...

Игри за превласт во ИВЗ со политички предзнак

Р.С.Европа - 24.04.2019

МВР, Владата, Комисијата за верски заедници и политичарите се оградија од настаните и обидите за смена на власта во ИВЗ. Од друга страна, пак, досегашниот Реис Улема Сулејман Реџепи прстот го впери кон политичарите обвинувајќи ги за сеење верски ...

Бузаку: Во просториите на ИВЗ ме нападнаа луѓе на Сулејман Реџепи

Алсат-М - 24.04.2019

Скендер Бузаку денес изјави за Алсат дека синоќа додека престојувал во канцелариите на Исламската верска заедница, по заминувањето на полицијата бил физички нападнат од неколку луѓе. Како што рече, тоа било причината поради која ги напуштил ...

Бузаку- не сакаме немири, ќе водиме институционална борба за ИВЗ

Р.С.Европа - 24.04.2019

Скендер Бузаку, кој тврди дека е новиот поглавар на Исламската верска заедница повикувајќи се на решение на Основниот суд Скопје 2, изјави дека не сакал да создава немири, физички судири и најави дека сите постапки ќе ги водат по институционален ...

Невиден скандал во ИВЗ – Реџепи не отстапува и најавува дека „раскинал“ со Владата

Алфа - 24.04.2019

Полицијата се уште ја обезбедува зградата во која е сместена Исламската верска заедница. По бурната ноќ денеска е мирно. Сулејман Реџепи е на своето работно место, а Скендер Бузаку никаде го нема.

24 април: Непотизам, скандали, приговори и партиска религија

CivilMedia - 24.04.2019

Во Министерството за внатрешни работи вчера стигнале две пријави од седиштето на Исламската верска заедница, едната пријава пристигнала од луѓето на Сулејман ефенди Реџепи, а другата од луѓето на Скендер Бузаку, кој синоќа и соопшти на јавноста дека ...

Според регистарот нов поглавар на ИВЗ е Скендер Бузаку, а во канцеларијата на реисот влезен е Сулејман Реџепи

МКД - 24.04.2019

Во единствениот судски регистар на цркви, верски заедници и религиозни групи од денеска како нов поглавар на Исламската верска заедница е запишан Скендер еф. Бузаку од Скопје, Средно Коњари.

По распитот за „див народ без идентитет“ реисот Реџепи во Обвинителството за „судијката да почине“

МКД - 24.04.2019

Основното јавно обвинителство ги следи случувањата со изјавите на поглаварот на ИВЗ, реизот Сулејман Реџепи и повторно ќе го повика на распит, потврдуваа од ОЈО за МКД.мк. Тој еднаш беше повикан на распит во Обвинителството откако Хелсиншкиот ...

Реисот ѝ посака смрт на судијката – Владата го осуди говорот на омраза

ТВ21 - 24.04.2019

Првиот човек на ИВЗ, Сулејман Реџепи вчера рече дека нема да му биде жал доколку судијката од Основен суд Скопје 2 Скопје, почине, а додаде дека одлуката за назначување на Скендер Бузаку за претседател на ИВЗ е направено со фалсификувани документи ...

Реџепи за изјавата „судијката да почине“ ќе биде повикан на распит во Обвинителство

Фокус - 24.04.2019

Реизот Сулејман Реџепи се очекува наскоро да биде повикан на распит во Обвинителството, за ширење на говор на омраза. Тој во своето обраќање синоќа даде скандазлозна изјава за судијката која донела одлуката Скендер Бузаку да биде нов поглавар.

Бузаку најавува институционална борба за преземање на лидерството во ИВЗ

Локално - 24.04.2019

Новиот поглавар на Исламската верска заедница Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција од судот, изјави дека не сака да создава немири, физички судири и најави дека сите постапки ќе ги водат по институционален пат, а потоа ќе ја преземе ...

Поглавар што посакува нечија смрт

Deutsche Welle - 24.04.2019

Тешко е да се разбере зошто првиот духовник на ИВЗ посака нечија смрт, да не речам, се вмеша во волјата на Бога, а не во правните процедури кои му стојат на располагање? Коментар на Катерина Блажевска.

Реисот Реџепи: Судијката не ја жалам, нека почине, а со Владата веќе не сме на иста страна (ВИДЕО)

МКД - 24.04.2019

Во своето синоќешно обраќање сѐ уште актуелниот поглавар на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи за судијката која ја донела одлуката Бузаку да биде нов поглавар, смета дека е одлука против него, и се послужи со, во најмал случај, скандалозна ...

Обвинителство: Изјавата на Реџепи за судијката ќе се истражува заедно со случајот за Арнакија

Мета - 24.04.2019

На истрагата на Јавното обвинителство за говор на омраза од реисот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, кон Македонците ќе се придодаде и истрага за говор на омраза кон судијката која што одобрила негова смена од челното место на ...

Реџепи за судијката: Слушам дека има здравствени проблеми, не ја жалам, нека почине што побргу

Фокус - 24.04.2019

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Ефенди Реџепи, вчера даде скандалозна изјава на прес конференцијата по седницата што ја одржа Ријасетот на Исламската верска заедница во Кондово. Во врска со одлуката на судот кој пресуди дека Скендер Бузаку е легитимен ...

Обвинителството за говор на омраза повторно ќе го повика Сулејман Реџепи на распит

ММС - 24.04.2019

Силен израз на говор на омраза, како што не доликува на духовник, демонстрираше на синоќешната прес конференција поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи. Зборувајќи за судската одлука со која се прифаќа во регистерот како нов ...

Кој има право да одлучи кој ќе биде Реис’ул-Улема?

Слободен Печат - 24.04.2019

Синоќа, Скендер Бузаку, со судска одлука, влезе во просториите на Исламската верска заедница тврдејќи дека тој е новиот Реис'Ул-Улема. По распадот на поранешна Југославија и по осамостојувањето на Македонија, Исламската верска заедница дејствува ...

Бузаку повторно пред вратите на ИВЗ

Слободен Печат - 24.04.2019

Скендер Бузаку нагласи дека просториите на ИВЗ моментално се под окупација. Самопрогласениот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен за Реис на ИВЗ со судска одлука, денеска повторно се појави пред вратата на седиштето ...

Бузаку со асистенција од полицијата ќе се обиде да влезе во седиштето на ИВЗ

А1 On - 24.04.2019

Самопрогласенот поглавар на ИВЗ, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од Судот, во изјава за „А1он“ вели дека нема да прави тензии и дека нема со насилство да ја преземе функцијата во ИВЗ туку тоа ќе прави по институционален ...

Ова е состојбата денеска во ИВЗ по бурната ноќ

Press24 - 24.04.2019

По бурната вечер и обидот за разрешување на Реисот Сулејман Реџепи, во Исламската верска заедница е мирно, објави „ Независен весник “. Реџепи е на своето работно место, тука се сите негови соработници, додека Скендер Бузаку кој се обиде да стигне ...

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Макфакс - 24.04.2019

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, за „Макфакс“ вели дека е невозможно реисот Сулејман Реџепи да оствари средба со Скендер Бузаку, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу нив двајца, по вчерашните тензии.

Чудна коинциденција – судијката што пресуди во корист на 1ТВ против ДИК, му пресуди и на ИВЗ!

+инфо - 24.04.2019

Истата судијка што пресуди ДИК да ѝ исплати отштета на 1ТВ од 100.000 евра (Сузана Дончевска) за рекламите за кампањата за претседателските избори, пресудила против реисот Сулејман Реџепи од ИВЗ а во корист на новиот поглавар Скендер Бузаку.

Реисот Реџепи дојде во ИВЗ, но нема да има средба со Бузаку

А1 On - 24.04.2019

Актуелниот поглавар на ИВЗ, Сулејман Реџепи дојде во седиштето, но не сакаше да коментира ништо во врска со преземањето на ИВЗ од страна на Скендер Бузаку. Реџепи само кратко искоментира дека ќе има средба со друг бискуп, а немал контакт со ниту ...

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Магазин - 24.04.2019

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од Судот, во изјава за „Макфакс“ вели дека нема да прави тензии и дека нема со насилство да ја преземе функцијата во ИВЗ туку тоа ќе ...

Судир во ИВЗ, Бузаку се прогласи за реис, Реџепи ја оспори одлуката и посака смрт за судијката

Мета - 24.04.2019

Поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, откако вчера Скендер Бузаку се прогласи за нов Реис-ул-улема на ИВЗ, рече дека на вонредниот состанок во Факултетот за исламски науки во Кондово, Ријасетот решил дека ќе се вклучи во ...

Нов поглавар на ИВЗ според регистарот е Скендер Бузаку

1tv - 24.04.2019

Од денеска како нов поглавар на Исламската верска заедница во единствениот судски регистар на цркви, верски заедници и религиозни групи е запишан Скендер еф. Бузаку од Скопје, Средно Коњари.

Владата го осудува говорот на омраза, нема да се меша во ИВЗ

Фактор - 24.04.2019

Владата не се меша во работата на верските заедници, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска, а откако реисот Сулејман Реџепи упати критики и до работата на Владата и по вчерашните настани во Исламската верска заедница.

МВР одбива да биде инволвирано во настаните од ИВЗ

Фокус - 24.04.2019

Во Министерството за внатрешни работи вчера стигнале две пријави од седиштето на Исламската верска заедница, едната пријава пристигнала од луѓето на Сулејман ефенди Реџепи, а другата од луѓето на Скендер Бузаку, кој синоќа и соопшти на јавноста дека ...