TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти: Србија се држи себеси како заложник бидејќи не сака да ја признае независноста на Косово

МКД - 10.06.2021

Косовскиот премиер Аљбин Курти изјави денес дека Србија самата себе се држи како заложник бидејќи не сака да ја признае независноста на Косово. Тој ова го кажа во Тирана по завршувањето на самитот на лидерите на земјите од Западниот Балкан.

Курти: Непризнавањето од Србија причина за застој на регионалните иницијативи

Слободен Печат - 10.06.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти во изјава за медиумите, го објави својот предлог на Самитот на лидерите на Западен Балкан, истовремено велејќи дека причината за стагнацијата на регионалните иницијативи е непризнавањето на Косово од страна на Србија.

Во Тирана НЕ Е потпишана заедничка декларација: Курти барал во документот да стои „Република Косово“

Локално - 10.06.2021

Заедничка декларација, по самитот на лидерите на Западен Балкан во Тирана, не беше усвоена затоа што премиерот на Косово, Албин Курти, во последен момент побарал во документот да стои „Република Косово“, дознава Танјуг.

Курти: Непризнавањето од Србија причина за застој на регионалните иницијативи

Република - 10.06.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти во изјава за медиумите, го објави својот предлог на Самитот на лидерите на Западен Балкан, истовремено велејќи дека причината за стагнацијата на регионалните иницијативи е непризнавањето на Косово од страна на Србија.

Остра полемика меѓу Брнабиќ и Курти во Тирана

Локално - 10.06.2021

Самитот на лидерите на Западен Балкан во Тирана, на кој се разговара за економското закрепнување на регионот, се претвори во полемика околу политичките прашања меѓу српската премиерка Ана Брнабиќ и косовскиот премиер Албин Курти, кој повика на ...