TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пилгер: Ниту еден истражувачки новинарски производ во мојот век не се изедначува со Викиликс

Либертас - 15.04.2019

Џон Пилгер зборува за Џулијан Аснаж, Сиднеј, јуни, 2018 Прогонството на Џулијан Асанж мора да заврши. Или ќе заврши како трагедија. Австралиската влада и премиерот Малколм Турнбул имаат историска можност да одлучат што ќе се случи.

Асанж не информираше за самракот на нашата слобода. Ние сме се што му остана

Либертас - 14.04.2019

Конечно и тоа се случи – Џулијан Асанж беше одвлечен од амбасадата на Еквадор и уапсен. Не беше изненадување: многу сигнали укажуваа на ова. Пред една или две недели, Викиликс го предвиде апсењето, а еквадорското Министерство за надворешни работи ...

Нови детали од амбасадата на Еквадор: Како Асанж го поминувал времето ФОТО

+инфо - 14.04.2019

Објавени се фотографии на кои се гледа како Џулијан Асанж, основачот на Викиликс се обидува да вози скејборд во еквадорската амбасада во која престојуваше седум години. Во просторијата седи консултантката Стела Морис која го посматра Асанж, ...

Адвокатката на Асанж: Еквадор ширеше лаги за Асанж

МКД - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, рече дека владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон денеска на Скај њуз изјави дека еквадорската влада ги ширела скандалозните ...

Се огласи и таткото на Асанж: Имам 74 години, а изгледам подобро од него, вратете го дома

Макфакс - 14.04.2019

Таткото на Џулијан Асанж во интервју за австралиски весник побарал од австралиските власти да му помогнат на неговиот син и ги повикал да се заложат да го вратат во Австралија. Говорејќи првпат во јавноста по апсењето на неговиот син во четвртокот, ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

Локално - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. -Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Што е вистина а што лага: Како се однесувал Асанж во амбасадата

Фактор - 14.04.2019

Откако во 2017, дојде на власт Ленин Морено како претседател на Еквадор, Џулијан Асанж живееше во многу тешки услови, изјави адвокатката на основачот на „Викиликс“ Џенифер Робинсон. Исто така, според неа деновиве од амбасадата на Еквадор во Лондон ...

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

+инфо - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Со што го налути Еквадор основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж?

Фактор - 14.04.2019

Апсењето на познатиот новинар и основач на Викиликс, Џулијан Асанж не беше неочекувано . Всушност, сите го очекуваа тоа порано или подоцна, бидејќи односите меѓу домаќините на Еквадор и нивниот гостин Асанж не беа особено добри.

Таткото на Асанж ги моли властите да го вратат во Австралија

А1 On - 14.04.2019

Џон Шиптон, таткото на основачот на Викиликс, бара од од австралиските власти да го вратат Асанж во Австралија. Тој рекол дека е шокиран од тоа како изгледа Асанж во моментов. “Видов како полицајците мораа да го носат до крајот на скалите.

Таткото на Асанж: Вратете го дома, ме шокираше како изгледа

+инфо - 14.04.2019

Џон Шиптон, татко на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги повика властите на Австралија да го вратат неговиот син дома. – Минситерството за надворешни работи и премиерот на Австралија треба нешто да сторат.

Таткото на Асанж бара Џулијан да биде вратен во Австралија: Видов како го носат, не изгледаше добро! Тоа е шокантно

Точка - 14.04.2019

Таткото на основачот на Вилиликс побарал денес од австралиската влада да го врати неговиот син во Австралија и рекол дека е шокиран од неговиот изглед при апсењето во четвртокот во Лондон.

Син ми не изгледа добро- таткото на Асанж бара тој да биде вратен во Австралија

Магазин - 14.04.2019

Џон Шиптон, таткото на Џулијан Асанж ги моли властите да го вратат неговиот син, основачот на Викиликс во Австралија. Џон побарал денес од австралиската влада Асанж да биде вратен во Австралија и изјавил дека е шокиран од неговиот изглед при ...

Каде е мачката на Џулијан Асанж?

Локално - 14.04.2019

Каде е мачката на Џулијан Асанж? Ова е прашањето што многумина си го поставуваат откако основачот на контроверзниот сајт “Викиликс” беше изведен насилно од амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што се криеше во последните 7 години, пишува “Спутник ...

Што открија Викиликс и Асажн: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

ММС - 14.04.2019

Во март 2017 година Викиликс почна да објавува големо количество на документи поврзани со работата на американската тајна служба ЦИА, означени како строго доверливи. Според Викиликс, ЦИА злоупотребувала производи од најголемите технолошки компании ...

Што открија Викиликс и Асанж: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

еМагазин - 14.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж , еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. Како прислушува ЦИА? Во март 2017 година Викиликс почна да објавува големо количество на документи поврзани со работата на американската тајна ...

Британски пратеници сметаат дека на Асанж треба да му се суди во Шведска, ако бара екстрадиција

Нетпрес - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници се потписници на писмото упатено до министерството за внатрешни работи во кое го повикуваат министерот да осигури соочување на Џулијан Асанж со властите во Шведска ако оваа земја реши да упати барање за екстрадиција.

Британските пратеници се за екстрадиција на Асанж: Дајте им го, ако го бараат

Точка - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од владата да се погрижи основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да биде екстрадиран во Шведска, ако таа држава го побара тоа. Пратениците пратиле писмо до британскиот министер за внатрешни работи, Саџид ...

Сопрете ја вистината!

Оff.net - 13.04.2019

Сè што Џулијан Асанж и Викиликс објавија е вистина и ништо друго освен вистина. Тоа е вистина за она што САД го прават ширум светот во име на американскиот народ, притоа истото го кријат од американскиот народ, но и од целиот свет.

„Му однесов шише со вода од Јадранот на Асанж, а она што го направи кажува колку му беше тешко“

Факултети - 13.04.2019

Лондонската полиција во четвртокот го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште во еквадорската амбасада во Лондон. Асанж има пријател од Балканот - хрватскиот филозоф Среќко Хорват, кој последен пат ...

Обвиненијата против Асанж се напад врз слободата на медиумите

Н.Македонија - 13.04.2019

Обвиненијата против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, за вмешаност во криминална кражба на државни тајни на САД претставуваат директен напад врз основните слободи на медиумите и може да имаат катастрофални последици врз новинарството, ...

Дајте им го Асанж на Шведска ако си го бараат!

Фактор - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од Владата да и се овозможи на Шведска да и го испорачаат Џулиен Асанж ако за тоа има барање. Во писмото се бара од министерот за внатрешни работи да направи се Асанж да биде изваден пред лицето на правдата.

Им даваме азил на најугнетените документи

Н.Македонија - 13.04.2019

Кога беше основан Викиликс, на вебсајтот можеше да се прочита: „Целта е правдата. Методот е транспарентноста“. Ова е стара идеја од Просветителството, родена во 18 век. Но ако погледнете кон бруталните политички режими и безмилосните големи ...

Ова е последната слободна генерација

Н.Македонија - 13.04.2019

Пред домаќините во Амбасадата на Еквадор да му ја прекинат интернет-врската со остатокот од светот на 28 март 2018 година, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, го даде последното интервју за тоа како технолошкиот прогрес го менува човештвото и за ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите”

24Инфо - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Кратка биографија – кој е Џулијан Асанж?

Таратур - 13.04.2019

Основачот на фамозната „Викиликс“, Џулијан Асанж, завчера беше уапсен во Лондон, откако еквадорската амбасада му го укина азилот кој го имаше добиено кај нив, каде што живееше изминативе седум години.

Апсењето на Асанж е опасен преседан

Либертас - 13.04.2019

Пристапот во случајот со основачот на Викиликс, Џулијан Асанж ќе биде мерило за тоа колку ни се битни – и во конфликт со САД – медиумската и слободата на говорот И тоа се случи. Често се шпекулираше.

Се огласи и таткото на Асанж: Имам 74 години, а изгледам подобро од него, вратете го дома

24Инфо - 14.04.2019

Таткото на Џулијан Асанж во интервју за австралиски весник побарал од австралиските власти да му помогнат на неговиот син и ги повикал да се заложат да го вратат во Австралија. Говорејќи првпат во јавноста по апсењето на неговиот син во четвртокот, ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

+инфо - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. – Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Пенс го поддржува Помпео: Викиликс може да дејствувал во интерес на Русија

Локално - 13.04.2019

Американскиот потпретседател Мајк Пенс го поддржува ставот на поранешниот шеф на ЦИА на САД (ЦИА), Мајк Помпеја , кој сега го зазема должноста на државен секретар дека WikiLeaks може да дејствува во интерес на Русија , коментира Пенс за СНН, цитиран ...

Зошто единствено РТ го сними апсењето на Асанж

Фактор - 13.04.2019

Асанж со месеци не беше виден во јавност, од недела на недела односите меѓу него и домаќините се влошуваа, минатата недела Викиликс дури и алармираше дека за „часови или денови“ Асанж ќе биде избркан на улица, и сепак ниту еден британски или светски ...

Еквадор: Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

Опсервер - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Робинсон: Еквадор шири лаги за Асанж

Н.Македонија - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Со што го налути Еквадор основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж?

ММС - 14.04.2019

Апсењето на познатиот новинар и основач на Викиликс, Џулијан Асанж не беше неочекувано . Всушност, сите го очекуваа тоа порано или подоцна, бидејќи односите меѓу домаќините на Еквадор и нивниот гостин Асанж не беа особено добри.

Што откри Викиликс: Зошто Хилари Клинтон му е лута на Асанж

еМагазин - 13.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж , еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. ХИЛАРИ ФАВОРИЗИРАНА ПРЕД БЕРНИ САНДЕРС Во 2016 година Викиликс објави речиси 20.000 мејлови од вработени во Демократската национална комисија кои ...

Таткото на Асанж: Вратете го дома, изгледа шокирачки

Либертас - 14.04.2019

Џон Шиптон, татко на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги повика властите на Австралија да го вратат неговиот син дома. – Министерството за надворешни работи и премиерот на Австралија треба нешто да сторат.

Британските пратеници се за екстрадиција на Асанж: Дајте им го, ако го бараат

Сител - 13.04.2019

Повеќе од 70 британски пратеници побарале од владата да се погрижи основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да биде екстрадиран во Шведска, ако таа држава го побара тоа. Пратениците пратиле писмо до британскиот министер за внатрешни работи, Саџид ...

Му донесов шише вода од Јадранот, она што го направи најдобро зборува колку му беше тешко

Република - 13.04.2019

Откако Еквадор му го укина ализот, лондонската полиција во четвртокот наутро го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште во еквадорската амбасада во Лондон.

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

+инфо - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Мачорот на Асанж е на безбедно место

Вечер - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави организацијата на Твитер. – Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата на Амбасадата во средината на ...

Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

Независен - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Адвокатка на Асанж: Еквадорските власти давале скандалозни обвиненија

24Инфо - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Опсервер - 13.04.2019

Би-Би-Си (српска редакција) – Лондон Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор.

Мачорот на Асанж е на безбедно

Опсервер - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. -Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Во Еквадор уапсија програмер соработник на Асанж

+инфо - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Адвокатката на Асанж тврди дека Еквадор шири лаги

А1 On - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Апсење на Асанж: Што ќе се случи со Викилис и „свиркачите“

Локално - 13.04.2019

Кога лондонските полицајци го изведоа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, заврши седумгодишната сага во која најпознатиот „свиркач„ практично беше во домашен притвор. Сепак, откако Еквадор го укина азилот на основачот на Викиликс, ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

Либертас - 14.04.2019

-Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на октомври. Тие повторно ќе се сретнат на слобода, напиша Викиликс.

Еквадор: Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

А1 On - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

Робинсон: Еквадор шири лаги за Асанж

1tv - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...