TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Четири деца загинаа на велосипед во Холандија

Н.Македонија - 20.09.2018

Четири деца загинаа, а најмалку една жена е повредена кога воз удри во товарен велосипед во Холандија, јавуваат холандските медиуми. Товарниот велосипед е популарен во Холандија, каде што родителите го користат за превоз на деца.

Франција ќе ја менува инфраструктурата за да може да се возат повеќе велосипеди

Иновативност - 20.09.2018

Франција планира да почне национален проект за трикратно зголемување на бројот на велосипедисти по улиците во наредните неколку години. Акцијата ќе вклучи и правење подобри велосипедски патеки, субвенции за луѓето да се префрлат од автомобили на ...

Младата Мартина Николовска со велосипед за 11 денови ја помина Европа

Радио МОФ - 19.09.2018

Македонскиот полициски синдикат (МПС) информира дека нивниот член, младата Мартина Николовска од Битола, како учесник и преставник на Македонската експедиција на велосипедска тура „Виа Централа“, за само 11 дена ја помина цела Европа со велосипед.

Возењето со велосипед ве спасува од сообраќаен метеж

Независен - 19.09.2018

Учениците од средното училиште „Боро Петрушевски“ во рамките на одбележувањето на Европската недела на мобилност 2018 го посетија Центарот за управување и контрола на сообраќајот. Тие слушаа предавања за развојот на велосипедскиот сообраќај во ...

„Тиквешки точакџии“ во чест на Тоше возат од Нова Градишка до Крушево

Факултети - 19.09.2018

Четворица велосипедисти, членови на „Тиквешки точакџии“ од Кавадарци, денеска ја почнаа турата „Од срце за Тоше“. Во наредните неколку дена тие ќе возат од Нова Градишка, местото каде што на 16 октомври 2007 година загина Тоше Проески, до Крушево, ...

Кавадарчани со велосипеди од Нова Градишка до Крушево во чест на Тоше

Сител - 19.09.2018

Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот пејач и ќе возат 7-8 дена, околу 1.100 километри до неговото Крушево.

Скопје станува вело-град, но на граѓаните поудобно им е во автомобил

MTM - 19.09.2018

Во тек е одбележувањето на Европската недела на мобиност која традиционално се одбележува секоја година. Идејата е со разни активности почнувајќи од 16-ти до 22-ри септември, кај граѓаните да се подигне свеста за користењето на различни видови на ...

Иноваторот Игор Христов за состојбите на македонскиот пазар – анализа во Студио 1

1tv - 18.09.2018

Гостин во отвореното Студио 1 е Игор Христов, електроинженер и иноватор, кој влезе со неговиот изум – велосипед на струја. Почнало како хоби, со идеја за електричен мотор, но не е играчка за да се направи, па морал да го продаде вистинскиот мотор ...

Кога ќе научиме дека велосипедската патека е за велосипедисти, а не за пешаци?

Скопје инфо - 18.09.2018

Скопјани, се почесто почнаа да практикуваат да возат велосипеди. Некои се само релаксираат кога имаат слободно време, а има и такви, на кои велосипедот им служи како превозно средство . За велосипедските патеки, низ градот да не коментираме многу, ...

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Курир - 18.09.2018

На 17.09.2018 година во 11,45 часот во Секторот за внатрешни Скопје било пријавено дека на улица „Алија Авдовиќ“ патничко моторно возило “Опел Антара“ со скопски регистерски ознаки управувано од Б.Р.

Кавадарчани со велосипеди од Нова Градишка до Крушево во чест на Тоше

Канал5 - 19.09.2018

Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот пејач и ќе возат 7-8 дена, околу 1.100 километри до неговото Крушево.

Иноваторот Игор Христов за состојбите на македонскиот пазар – анализа во Студио 1

Либертас - 18.09.2018

Гостин во отвореното Студио 1 е Игор Христов, електроинженер и иноватор, кој влезе со неговиот изум – велосипед на струја. Почнало како хоби, со идеја за електричен мотор, но не е играчка за да се направи, па морал да го продаде вистинскиот мотор ...

Автомобил удри во велосипедист во Скопје

Press24 - 17.02.2019

Вчера во 09:00 часот во Скопје на крстосницата од булевар „Јане Сандански“ и булевар „Кузман Јосифовски Питу“, 52-годишниот З.К. управувајќи патничко моторно возило „Рено клио“ со скопски регистарски ознаки удрил во велосипедист, 25-годишниот Е.Д.

Кавадарчани во чест на Тоше со велосипеди од Нова Градишка до Крушево

Press24 - 19.09.2018

Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот пејач и ќе возат 7-8 дена, околу 1.100 километри до неговото Крушево.

Автомобил удри во велосипедист во Скопје

Скопје инфо - 18.09.2018

Во Секторот за внатрешни Скопје било вчера во 11:45 часот пријавено дека на улица „Алија Авдовиќ“ патничко моторно возило „Опел Антара“ со скопски регистерски ознаки управувано од 65-годишниот Б.Р.

Кавадарчани со велосипеди од Нова Градишка до Крушево во чест на Тоше

Курир - 19.09.2018

Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот пејач и ќе возат 7-8 дена, околу 1.100 километри до неговото Крушево.

Велосипедист тешко повреден во сообраќајка во Скопје

еМагазин - 18.09.2018

На 17.09.2018 година во 11,45 часот во Секторот за внатрешни Скопје било пријавено дека на улица „Алија Авдовиќ“ патничко моторно возило “Опел Антара“ со скопски регистерски ознаки управувано од Б.Р.

Со велосипеди од Нова Градишка до Крушево во чест на Тоше

Независен - 19.09.2018

Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот пејач и ќе возат 7-8 дена, околу 1.100 километри до неговото Крушево.

Велосипедист тешко повреден во Сингелиќ

Макфакс - 18.09.2018

Велосипедист е повреден во сообраќајна несреќа во селото Сингелиќ во Скопје. Според полицијата, во 11,45 часот во Секторот за внатрешни Скопје било пријавено дека на улица „Алија Авдовиќ“ патничко моторно возило ,,опел антара“ со скопски регистерски ...

Кавадарчани со велосипеди од Нова Градишка до Крушево во чест на Тоше

Слободен Печат - 19.09.2018

Пред стартот на акцијата, кавадарчаните положија свежо цвеќе пред споменикот на Тоше во Нова Градишка. Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот ...

Велосипедист хоспитализиран откако бил удрен од автомобил

Фокус - 18.09.2018

70-годишен жител на Синѓелик бил удрен од патничко моторно возило, додека се возел со својот велоспед. Веднаш бил хосипитализиран на Клинички центар во Скопје. „На 17.09.2018 година во 11,45 часот во Секторот за внатрешни Скопје било пријавено дека ...

Во чест на Тоше кавадарчани со велосипеди од Нова Градишка до Крушево

Н.Македонија - 19.09.2018

Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот пејач и ќе возат 7-8 дена, околу 1.100 километри до неговото Крушево.

Кавадарчани со велосипеди од Нова Градишка до Крушево во чест на Тоше

Скопје инфо - 19.09.2018

Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот пејач и ќе возат 7-8 дена, околу 1.100 километри до неговото Крушево.

Кавадарчани со велосипеди од Нова Градишка до Крушево во чест на Тоше

А1 On - 19.09.2018

Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот пејач и ќе возат 7-8 дена, околу 1.100 километри до неговото Крушево.

Ќе минат 1 100 километри: Во чест на Тоше кавадарчани со велосипеди од Нова Градишка до Крушево

Скопје24 - 19.09.2018

Група кавадарчани денеска стартуваше со велосипедска тура „Од срце за Тоше”. Со велосипеди тргнаа од Нова Градишка, каде што загина македонскиот пејач и ќе возат 7-8 дена, околу 1.100 километри до неговото Крушево.