TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитриевска: Тие што ќе одберат онлајн настава, ќе го растеретат школството

24 Вести - 09.08.2020

Социјалните мрежи ги седнаа пред компјутер и загрижените родители, но и наставниците .За кратко време се формираше и фејсбук група ПОДДРШКА ЗА ОНЛАЈН НАСТАВА ВО УЧЕБНАТА 2020/2021 година, која брои повеќе од 6,500 членови.

Секирарска: Не за враќање во училниците, ризично е

Frontline - 09.08.2020

Многу пишував и говорев на тема каков е мојот став околу форматот на настава од септември. Многу енергија внесов, искрено и само во интерес на децата, чиешто здравје го сметам за исклучив приоритет во мачниве времиња во кои животот ни е дефиниран со ...

Зекири: Дали онлајн наставата беше ефикасна?

Frontline - 09.08.2020

Пандемијата „Ковид-19“, позната како Коронавирус, предизвика проблеми за почетокот на учебната година. Проблем за секој ученик, особено за првачињата кои се запишале во прво одделение и нема да можат да уживаат во светиот почеток како што правевме ...

Едни против, други за физичко присуство на ученици во школите, дали новиот министерски кабинет ќе ги потврди одлуките ...

24 Вести - 09.08.2020

Жежок викенд за просветните работници и МОН. Ден пред донесувања на можеби најтешката и најодговорна одлука. Како и на кој начин ќе старува новата учебна година. Ставовите поделени. Епидемиолозите се со став да се вратат учениците во училишните ...

Да или не за онлајн настава од септември?

24 Вести - 09.08.2020

Да или не за онлајн настава или физичко присуство на учениците во училиштата. Што за ова мисли поранешниот министер за образование Сулејман ...

Борис Џонсон порача: Британските училишта мора да се отворат во септември

Слободен Печат - 09.08.2020

сега знаеме доволно за да да можеме повторно да ги отвориме училиштата за сите ученици да бидат безбедно, имаме морална должност да постапиме така“, напиша Џонсон. Британскиот премиер Борис Џонсон рече дека повторното отворање на училиштата е ...

Џонсон: Отворањето на училиштата е национален приоритет

Макфакс - 09.08.2020

Британскиот премиер, Борис Џонсон, изјави денеска дека повторното отворање на училиштата е социјален, економски и морален императив и уверува дека учениците ќе бидат безбедни и покрај пандемијата на коронавирус.

ПРАКТИЧНО ОБЈАСНУВАЊЕ: Зошто одржувањето дистанца од два метри е неизводливо во мноштво македонски училишта!

Денешен - 09.08.2020

Скопјанецот Слободан Таневски, во рамки на групата на ФБ која инсистира на он лајн настава од 1 септември, објаснува зошто во нашите училници не се спроводливи било какви протоколи за заштита од Ковид 19, со оглед на тоа што една од основните мерки ...

Комисијата за заразни болести и МОН утре ќе одлучат за реализацијата на учебната година

Сител - 09.08.2020

Комисијата за заразни болести и министерството за образование утре ќе прецизираат како ќе изгледа новата учебна година и во какви услови ќе има настава. Според информации на Сител епидемиолозите се со став децата да се вратат во клупите, но во секое ...

Дали 200 заболени во еден ден ќе ѝ пресудат на школската година

Вечер Прес - 09.08.2020

Директорот на Центарот за јавно здравје – Скопје, Александар Стојанов, смета дека ќе беше полесно ако бројките на заразени беа двоцифрени. Во однос на почетокот на школската година, тој е дециден дека никој не може да каже кога ќе престане целата ...

Погледнете како изгледаше првиот училишен ден во училиште во Хјустон

Бизнис Вести - 09.08.2020

Пандемијата на коронавирусот пролетта ги затвори училиштата во Македонија, а истото се случи и на многу места низ САД. Во САД, училиштата обично започнуваат со работа во текот на август, а се појавија поделби бидејќи епидемијата е се уште беснее во ...

КОРОНА УЧЕБНА ГОДИНА: Училиштата беа затворени кога во Македонија на прсти се броеја заразените од Ковид-19, а ќе се ...

Денешен - 08.08.2020

Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине на седница на Влада и да биде соопштен во јавноста.

САД: Дел од учениците се враќаат во клупите, а дел почнуваат онлајн настава пред компјутер

Денешен - 08.08.2020

Со почетокот на учебната година, децата физички се враќаат на училиште во неколку американски држави, дури и таму каде што коронавирусот се уште е активно присутен, но карантин веќе мораше да се воведе по појава на болеста кај учениците.

Од понеделник се очекува одлука за стартот на новата учебна година

MakPress - 08.08.2020

Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине на седница на Влада и да биде соопштен во јавноста.

Во САД дел од учениците се враќаат во училиште, а дел почнуваат онлајн

MakPress - 09.08.2020

Со почетокот на учебната година, децата физички се враќаат на училиште во неколку американски држави, дури и таму каде што коронавирусот се уште е активно присутен, но карантин веќе мораше да се воведе по појава на болеста кај учениците.

Епидемиолог со важни совети за родителите чии деца ќе тргнат во училиште за време на пандемијата

Курир - 09.08.2020

Епидемиологот д-р Предраг Кон откри на денешната прес-конференција дека ќе се одржи состанок со Кризниот штаб во вторник во 9 часот наутро во врска со конечните решенија поврзани со новата учебна година. И тој имаше совети за родителите.

Џонсон: Отворањето на училиштата е национален приоритет

Вечер - 09.08.2020

Британскиот премиер, Борис Џонсон, изјави денеска дека повторното отворање на училиштата е социјален, економски и морален императив и уверува дека учениците ќе бидат безбедни и покрај пандемијата на коронавирус.

Џонсон: Отворањето на училиштата е национален приоритет

24Инфо - 09.08.2020

Британскиот премиер, Борис Џонсон, изјави денеска дека повторното отворање на училиштата е социјален, економски и морален императив и уверува дека учениците ќе бидат безбедни и покрај пандемијата на коронавирус.

Џонсон: Отворањето на училиштата е национален приоритет

Centar - 09.08.2020

Британскиот премиер, Борис Џонсон, изјави денеска дека повторното отворање на училиштата е социјален, економски и морален императив и уверува дека учениците ќе бидат безбедни и покрај пандемијата на коронавирус.

Комисијата за заразни болести и МОН утре ќе одлучат за реализацијата на учебната година

4NEWS - 09.08.2020

Комисијата за заразни болести и министерството за образование утре ќе прецизираат како ќе изгледа новата учебна година и во какви услови ќе има настава. Според информации на Сител епидемиолозите се со став децата да се вратат во клупите, но во секое ...

Втор корона-бран: колку е подготвена Германија?

MakPress - 09.08.2020

Мекленбург Предна Померанија, Хамбург, Берлин, Бранденбург, Шлезвиг Холштајн и Северна Рајна Вестфалија – до средината на наредната недела во овие шест германски покраини почнува новата училишна година.

Предлозите на МОН за новата учебна година се неостварливи за сите училишта

Алсат-М - 08.08.2020

Не сите предлози на Министерството за образование се остварливи за училишта за почеток на новата учебна година. Многу училишта се уште не се опремени со дигитални средства за работа и затоа ќе биде тешко спроведливо реализирањето на наставата во ...

Отворени училиштата во неколку американски држави

Centar - 08.08.2020

На почетокот на учебната година, децата во неколку американски држави се вратија во училиште, дури и таму каде што коронавирусот сè уште е активно присутен. Уште во првата учебна недела, најмалку 260 ученици и осум наставници од една приградска ...

Не стивнуваат реакциите за стартот на идната учебна година

Телма - 08.08.2020

Министерството за образование, експертите, родителите и синдикатот на наставниците се уште дебатираат како би почнала учебната година од 1 септември. Додека се прават анализите, протоколите, платформите, Трајче Димов долгогодишен наставник од прво ...

Германија: Пребрзо и непретпазливо отворање на училиштата?

Deutsche Welle - 08.08.2020

По затворањето на двете училишта во германската покраина Мекленбург- Предна Померанија, поради случаи на Ковид-19 се множат критиките за недоволни подготовки за стартот на учебната година во услови на пандемија.

Наставничката Станинова за Алфа: Институциите доцнат со плановите и стратегиите за старт на учебната година

Алфа - 08.08.2020

Планови и размислувања има, но не и стратегија за претстојната учебна година. Институциите доцнат, учениците и професорите трпат – вели за Алфа наставничката по македонски јазик, Анита Станинова Мирчева.

Доминира ставот училиштата да се отворат, за граѓаните најважно здравјето

Бизнис Вести - 08.08.2020

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине на седница на Влада и да биде ...

Во САД дел од учениците се враќаат во училиште, а дел почнуваат онлајн

Бизнис Вести - 08.08.2020

Чикаго, 8 август 2020 (МИА) – Со почетокот на учебната година, децата физички се враќаат на училиште во неколку американски држави, дури и таму каде што коронавирусот се уште е активно присутен, но карантин веќе мораше да се воведе по појава на ...