TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски до четврток треба да се изјасни за законот за попис

Канал5 - 24.01.2021

Премиерот Зоран Заев не гледа ништо спорно во одлуката на Претседателот Пендаровски да се консултира со експерти пред да одлучи дали ќе го потпише указот за законот за попис. На таков начин, според Заев, ќе се добие непристрасна оценка иако лично не ...

Вечерен преглед: Заев не гледа причина за одложување на пописот, очекува Пендаровски да го потпише указот, МЗ со демант за лажните вести на Милошоски

Frontline

Пендаровски се консултира со правни експерти пред да даде „изим“ за Законот за попис

Вечер Прес

Попис: Пендаровски ќе се консултира со правници, па ќе одлучи дали ќе го потпише законот

360 степени

Опозицијата обвинува дека власта турка попис без консензус - Симовски очекува Пендаровски да го потпише указот за Законот

Press24

Симовски за „Слободен печат“: Очекуваме Пендаровски скоро да го потпише указот за Законот за попис

Слободен Печат

Пендаровски се консултира со правни експерти за Законот за пописот

MakPress

Независен Либертас Слободен Печат MakPress Опсервер Слободен Печат Кајгана Република

Муцунски: Ако пописот е статистичка операција, на што ќе стави вето заменик директорот на ДЗС?

Фокус - 24.01.2021

Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во вестите на Сител зборувајќи за пописот рече дека е за одржување на попис, но како статистичка операција, а не како политичка како што, според него, ја предвидува СДСМ.

Муцунски: Со овој закон кој што го донесе власта за попис, граѓаните нема да веруваат во самиот процес на попишување

Курир

Доказ дека влегуваме во полититички а не статистички процес е дека заменик директорот на ДЗС има право на вето на резултатите од пописот

Вечер

Муцунски: Ако пописот не е политички процес, тогаш зошто заменик-директорот на ДЗС има право на вето?

+инфо

Муцунски: Влегуваме во политички, а не статистички процес, граѓаните нема да веруваат во попишувањето

Нетпрес

Муцунски: Ако пописот е статистичка операција, на што ќе стави вето заменик директорот на ДЗС?

Либертас

Муцунски: Ако пописот не е политички зошто заменик директорот на ДЗС има право на вето на резултатите?

MakPress

Заев: Мило ми е што кај ВМРО-ДПМНЕ го нема зборот „бојкот“ за пописот

360 степени - 24.01.2021

Премиерот порача дека ако македонски политичар повика граѓаните да седат дома, тогаш македонските граѓани ќе бидат помалку попишани, а ист би бил случајот и со албанскиот народ ако тоа го направи некоја албанска партија.

Ако македонски политичари повикуваат на бојкот на пописот, помалку македонци ќе бидат попишани, вели Заев

Сакам да кажам

Драго ми е што кај опозицијата не го гледам зборот „бојкот“, туку „непризнавање на резултатите“, вели Заев

ММС

Заев: Ако македонски политичари повикуваат на бојкот на пописот, помалку Македонци ќе бидат попишани

Press24

Заев: Кој ќе им ги плати казните на граѓаните ако го бојкотираат пописот?

Фокус

Тие македонски граѓани што ќе го бојкотираат пописот ќе значат помалку попишани Македонци, исто е и со Албанците, вели премиерот

Фактор

Заев: Попис ќе има во април, ВМРО-ДПМНЕ обвинува - Заев ќе биде виновен за неуспехот на пописот

24 Вести - 24.01.2021

Опозицијата да не го политизира пописот и да не ги инволвира граѓаните за нивни партиски поени порача и денеска премиерот Зоран Заев поставувајќи прашање дали ВМРО ДПМНЕ ќе ги платат казните на граѓаните кои не сакаат да се попишат.

Пендаровски во консултации за Законот за попис

Алсат-М

Законот за попис кај Пендаровски, ќе се консултира со правни експерти

Либертас

Пендаровски ќе се консултирал со експерти за Законот за попис

Денешен

Пендаровски ќе се консултира со експерти пред да го потпише законот за попис

Слободен Печат

Пендаровски се консултира со експерти дали да го потпише Законот за попис

Независен

Пендаровски ќе се консултира со правни експерти пред да го потпише законот за попис

Локално

Press24 Скопје1 Нетпрес Фактор Expres ТВ21 МКД Канал5

Лицитација со бројот на Албанци во Македонија, од 25 до над 30%! Македонците немаат став

Вечер - 24.01.2021

Без оглед на тврдењата на владата, фактите и изјавите на луѓе од власта, особено на Албанците и албанските функционери во владечаката коалиција и државата потврдуваа - овој попис е доминантно политичка и национална (етничка) операција.

Се лицитира со бројот на Албанци во Македонија, од 25 до над 30%! Македонците немаат став

Нетпрес

Лицитација со бројот на Албанци во Македонија, од 25 до над 30%! Македонците немаат став

Курир

Брнз: Законот за попис е важен чекор

Р.С.Европа - 24.01.2021

Амбасадорката на САД во Скопје, Кејт Мари Брнз во интервју за Гласот на Америка изјави дека е многу среќна што Законот за попис поминал во Парламентот, особено бидејќи добил поддршка од два опозициони партнери и владината коалиција.

Американската амбасада го поздрави донесувањето на Законот за попис

Centar

Брнз: Донесувањето на Законот за пописот е важен чекор

Алсат-М

Американската амбасадорка е задоволна што Законот за попис го поддржале две опозициски партии

Република

БРНЗ: Многу сум среќна што Законот за попис е изгласан, ова е важен чекор за С. Македонија

Денешен

Брнз го поддржа Законот за попис: Пописот е многу важен за планирање на иднината

Фокус

Брнз го поддржа Законот за попис: Пописот е многу важен за планирање на иднината

24 Вести

Канал5 Нетпрес Expres Граѓански збор +инфо Frontline

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис и целосен консензус

Слободен Печат - 24.01.2021

Пропаднат и фалсификуван попис ќе значи залуден трошок за граѓаните и одговорност за Зоран Заев, затоа е потребно повлекување на законот и целосен консензус, соопштува ВМРО-ДПМНЕ. Законот за попис власта го донесе на насилен и криминален начин со ...

Единствена Македонија до Заев: Може да се заканувате и со 100 години затвор, кампања против фалсификуваниот попис ќе има

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ:Го повикуваме претседателот Стево Пендаровски да не го потпише Законот за попис

Бизнис Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Пропаднат и фалсификуван попис ќе значи залуден трошок за граѓаните и одговорност за Зоран Заев

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ:Го повикуваме претседателот Стево Пендаровски да не го потпише Законот за попис

Сител

ВМРО-ДПМНЕ: Пропаднат и фалсификуван попис ќе значи залуден трошок за граѓаните и одговорност за Зоран Заев, затоа е потребно повлекување на законот и целосен консензус

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ги преземеме сите правни и институционални механизми за да се спречи одржување на пописот

Локално

Опсервер Канал5 Макфакс А1 On 360 степени

Брнз: Донесувањето на Законот за пописот важен чекор,статистичката операција клучна за креирање на идните развојни ...

Сител - 24.01.2021

Амбасадорката на Соединетите Американски Државни во Македонија Кејт Мари Брнз го поддржа носењето на Законот за попис во Собранието. Во интервју за Гласот на Америка, таа оценува дека тоа е важен чекор напред, бидејќи во земјава населението и имотот ...

Брнз: Донесувањето на Законот за пописот важен чекор,статистичката операција клучна за креирање на идните развојни политики

Опсервер

Брнз: Донесувањето на Законот за пописот важен чекор, статистичката операција клучна за креирање на идните развојни политики

ТВ21

Брнз: Донесувањето на Законот за пописот важен чекор,статистичката операција клучна за креирање на идните развојни политики

Бриф

Брнз: Пописот е статистичка операција клучна за креирање на идните развојни политики

Слободен Печат

Брнз: Донесувањето на Законот за пописот важен чекор,статистичката операција клучна за креирање на идните развојни политики

Либертас

Брнз: Донесувањето на Законот за пописот важен чекор, статистичката операција клучна за креирање на идните развојни политики

24Инфо

ММС Независен Press24 MakPress iPortal Нова ТВ

Симовски чека претседателски потпис за пописот

Expres - 24.01.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, за „Слободен печат“ вели дека очекува претседателот Пендаровски да го потпише указот за Законот за попис. „Се надевам дека ќе помине целата процедура околу овој закон.

Досега како држава поради немањето попис 20 години сме изгубиле 1 милијарда странски инвестиции, фирмите не сакаат да инвестираат во земја која не знае колку народ има и колку кадар има

Мак. Весник

За пописот се чека потпис од Претседателот

Скопје24

Јорданов: За пописот клучно е тоа што нема консензус и не е по препораките на ЕУРОСТАТ

MakPress

Најзначајната статистичка операција на една земја пописот влегува во вителот на политичката борба –опозицијата го оспорува легитимитетот на пописот

24 Вести

За пописот се чека потпис од Претседателот

Телма

Јорданов: За пописот нема консензус, се одржува во сред пандемија, не е по препораките на ЕУРОСТАТ и се злоупотребува европското знаменце

Нетпрес

ММС

Првиот што ќе даде лажни податоци за Пописот или ќе бојкотира ќе добие кривична пријава, изјави Симовски

Frontline - 23.01.2021

„Она што е надвор од рамките на законот за попис е предмет на методологијата, стручна работа. Граѓаните за да бидат сигурни дека ние како институција нема да подлегнеме под било какви политички притисоци и да креираме или нечии желби да ...

Симовски: Кој ќе даде лажни податоци или го бојкотира пописот ќе добие кривична

Локално

СИМОВСКИ ПРОДОЛЖУВА ДА СЕ ЗАКАНУВА: Првиот што ќе даде лажни податоци или ќе бојкотира ќе добие кривична пријава!

Денешен

Симовски: Првиот што ќе даде лажни податоци или ќе го бојкотира пописот ќе добие кривична пријава

Либертас

Симовски: Првиот што ќе даде лажни податоци или ќе го бојкотира пописот ќе добие кривична пријава

24Инфо

Симовски: Првиот што ќе даде лажни податоци или ќе го бојкотира пописот ќе добие кривична пријава

Фокус

Симовски: Првиот што ќе лаже или бојкотира ќе добие кривична пријава

Press24

(ВИДЕО) Георгиевска: Најавите за бојкот на пописот се повик за кршење закон, доказ за антидржавната матрица на ...

iPortal - 23.01.2021

Најавата од ВМРО – ДПМНЕ за собирање потписи за поднесување закон за поништување на Законот за попис е крајно антидржавно однесување, изјави денеска пратеничката од СДСМ Марија Георгиевска.

Георгиевска: Најавите за бојкот на пописот се повик за кршење закон, доказ за антидржавната матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат

Најавите за бојкот на пописот се повик за кршење закон, доказ за антидржавната матрица на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Георгиевска

Frontline

Георгиевска: Најавите за бојкот на пописот се повик за кршење закон

MakPress

Георгиевска: Најавите за бојкот на пописот се повик за кршење закон, доказ за антидржавната матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас

Георгиевска: Најавата на ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на пописот е крајно антидржавно однесување

Фокус