TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО: Имаме 48 кандидати за вакцина, а во јуни имаше 11

Канал5 - 24.11.2020

Десетици компании, од стартап до фармацевтски гиганти, се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина за коронавирус за да одговорат на итната здравствена потреба и да заработат потенцијално добри пари.

УНИЦЕФ ќе достави две милијарди вакцини во 92 земји

Алсат-М - 24.11.2020

УНИЦЕФ објави дека работи со 350 партнери, вклучувајќи ги водечките светски авиокомпании, бродски компании, логистички здруженија од целиот свет, со цел да се испорача две милијарди вакцини против коронавирусот во 92 земји што е можно поскоро, ...

Песков: Путин не може да биде доброволец за вакцината против Ковид-19

Макфакс - 24.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе се вакцинираат против коронавирус до крајот на клиничките испитувања. Ова денес на новинарите им изјави портпаролот на Кремељ, Дмитри Песков.

Русија ќе ја продава „Спутник V“ поевтино од вакцините на конкурентите

+инфо - 24.11.2020

Русија ќе ја наплаќа својата вакцина против ковид-19 „Спутник V“ помалку отколку нејзините конкуренти, затоа што Москва има намера следната година да произведе повеќе од милијарда дози во земјата и странство, изјави шефот на рускиот државен фонд за ...

Песков: Путин не може да биде доброволец за испитување на вакцина против ковид-19

Слободен Печат - 24.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу волонтерите кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките испитувања, изјави пред новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков .

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Макфакс - 24.11.2020

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот за да одговорат на итниот здравствен аларм, но и добро да заработат.

Неопходна мерка: Авиокомпанијата „Квантас“ ќе инсистира на вакцинација на патници пред секој лет

Слободен Печат - 24.11.2020

Австралиската авиокомпанија „Квантас“ ќе инсистира на вакцинација на странските патници пред летовите, мерка што е опишана како „неопходна” . – Ги менуваме условите и ќе бараме странските патници да бидат вакцинирани пред летот.

Пациентите И докторите лути, во Велес неделно се пуштаат само сто термини за вакцини за сезонски грип

Сакам да кажам - 24.11.2020

И покрај реакциите дека се испорачува мало количество вакцини против сезонски грип, во петокот попладнето за Велес повторно има слободни само стотина термини за вакцинација. Толку вакцини за здравствено ранливите категории изборија матичните доктори ...

Што треба да знаеме за вакцините против коронавирусот во Европа

Н.Македонија - 24.11.2020

Многу нешта се случија во рок од две недели, додека фармацевтските компании „Фајзер“, „Бионтек“ и „Модерна“ ги надминаа очекувањата кога соопштија дека два посебни кандидати за вакцини покажале успешност над 90 отсто.

Австралиска авиокомпанија бара: Сите патници мора да се вакцинираат против ковид-19!

Алсат-М - 24.11.2020

Австралиската авиокомпанија „Квантас“ во иднина ќе инсистира меѓународните патници да бидат вакцинирани против ковид-19 пред летот, опишувајќи ја мерката како „неопходна“. „Ги менуваме условите и ќе побараме меѓународните патници да бидат ...

Доколку професорката ги следеше инстинктите, ветувачката вакцина немаше да постои

Н.Македонија - 24.11.2020

Професорката Сара Гилберт од Англија, која стои зад пронаоѓањето на ковид-вакцината на универзитетот „Оксфорд“, е скромна и тивка личност која не сака да биде во центарот на вниманието. Но, таа наскоро ќе мора да се подготви за тој момент, бидејќи ...

Дали Оксфордската „COVID-19“ вакцина e најдобар избор ?

Gostivarpress.mk - 24.11.2020

Денес излезе извештајот на Оксвордскиот тим кој заедно со компанијата „AstraZeneca“ работи на тестирање на нивната верзија на вакцина против „COVID-19“ Според извештајот по извршени тестови на преку 23.000 луѓе се покажало дека можно е вакцината да ...

Рускaта вицепремиерка: 117.000 вакцини против корона веќе пуштени во промет

Локално - 24.11.2020

Досега во промет се пуштени 117.000 вакцини „Спутник V“, а се планира да се произведат повеќе од два милиони дози до крајот на годината, изјави вицепремиерката на Русија, Татјана Голикова.

Вакцинацијата против грип во Пехчево се одвива според планираното и без проблеми

Бизнис Вести - 24.11.2020

Вакцинацијата против грип во Пехчево се одвива според планираното и без проблеми. Од Јавната здравствена установа Здравствен дом „Д-р Иван Георгиев” во Пехчево, информриаат дека во моментот се очекуваат вторите дози вакцини, кои треба да ги прими ...

Вакцината против Ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Република - 24.11.2020

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека примиле вакцина против корона вирусот.

Повеќето Бугари не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Фактор - 24.11.2020

На прашањето дали луѓето би дозволиле да бидат вакцинирани кога дозите против Ковид 19 ќе бидат достапни - 26 проценти од Бугарите реагирале позитивно, а 45 отсто не го делат ова мислење, додека останатиот дел се уште се двоуми.

Расте цената на нафтата на светските берзи по објавувањето на резутатите за Ковид вакцините

Акцент - 24.11.2020

Цените на нафтата во понеделникот се искачија на 46 американски долари на меѓународните пазари, водени од успешните резултати од тестовите на потенцијалните вакцини против коронавирусот, за кои трговците веруваат дека ќе го зголемат обновувањето на ...

Две милијарди дози на вакцини против Ковид од УНИЦЕФ за земјите во развој

Локално - 24.11.2020

Речиси 2 милијарди дози од вакцината против Ковид 19, ќе добијат земјите во развој следната година во „мамутската операција“, соопштија од УНИЦЕФ. Од таму соопштија дека соработуваат со 350 авиокомпании и логистички за доставување на потребните ...

РЕЗУЛТАТИТЕ ВЕТУВААТ, НО … Овa се причините зошто трката по вакцината за корона НЕ E ни приближно до крајот

Локално - 24.11.2020

Светот е задоволен од веста дека во долгорочните студии, дури две експериментални вакцини против Ковид-19 се покажале најмалку 90 проценти ефикасни во спречувањето на болеста, но има уште многу нерешени проблеми во врска со вакцините.

СЗО: Многу е важно да има правична распределба на КОВИД вакцините кои ќе чинат скоро 30 милијарди долари

Акцент - 24.11.2020

Со најновите позитивни новости од испитувањата за вакцините, светлината на крајот на овој долг, мрачен тунел станува сè посветла, изјави на вчера генралниот директор на Светската здравствен организација (СЗО) Тедрос Аданам Гебиезус.

Само вакцинираните можат да се качат во авион: Нова реалност за меѓународните патници

Локално - 24.11.2020

Шефот на австралиската авиокомпанија „Квантас“ изјавил дека компанијата планира да го постави условот за патување со меѓународните летови е задолжително вакцинирање на патниците и предвидува слична политика да се донесе низ целиот свет.

Оние што сакаат да патуваат со авион ќе мора да се вакцинираат против коронавирус?

Канал5 - 24.11.2020

Извршниот директор на авиокомпанијата „Qantas“ Алан Џојс рекол дека луѓето кои сакаат да летаат со нив ќе мора да докажат дека примиле вакцина против коронавирусот пред да влезат во авион.

Никоја земја не признава врски со хакери, a тие крадат тајни за вакцините

Слободен Печат - 23.11.2020

Хакери од Кина, Русија, Иран и Северна Кореја, поддржани од владите, настојуваат да продрат во системите на западните фармацевтски компании за да украдат тајни податоци за развојот на вакцините.

Џонсон: Вакцината против корона нема да биде задолжителна

Канал5 - 23.11.2020

Тој рекол дека во Владата сметаат дека вакцината е добра идеја дека тој лично ја отфрла секоја антиваксерска пропаганда. Британската Влада нема да ги приморува граѓаните да се вакцинираат против Ковид-19, изјавил денес премиерот Борис Џонсон.

Првпат по еден месец пад на бројот на новозаразените со коронавирусот во Шпанија

Нетпрес - 23.11.2020

Бројот на заразените лица со новиот коронавирус во Шпанија по еден месец паднал под 400 на 100.000 жители, што внесува оптимизам во некои региони, во прв ред во Каталонија, која одново ги отвори кафулињата.

Епицентарот на короната сѐ уште е Европа, сите надежи се во брз почеток на вакцинацијата

МКД - 23.11.2020

Главната вест и денес во светот беше состојбата со коронавирусот. Додека во САД има најголем број заразени лица, епицентарот на пандемијата сè уште е во Европа, каде што сите надежи се во почнувањето на вакцинацијата што е можно поскоро.

Англија добива нови мерки кои ќе го заменат „заклучувањето“ поради Ковид-19

Локално - 23.11.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон во понеделникот ги претстави новите мерки кои се замена за „заклучувањето“ поради Ковид-19 во Англија на 2 декември, зајакнувајќи го претходниот регионален пристап за обид за повторно отворање деловни активности каде ...

СЗО: Постои ризик дека сиромашните и ранливите ќе бидат згазени во стампедо за вакцината

Канал5 - 23.11.2020

Постои ризик дека сиромашните и ранливите ќе бидат згазени во стампедо околу вакцината против коронавирусот, изјави директорот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој додал дека и итно потребно да се обезбедат 4,3 милијарди долари за шемата за делење ...

Тедрос: Со развојот на вакцините, светлината на крајот од тунелот станува сè посилна

Локално - 23.11.2020

Со сегашниот развој на вакцини, светлото на крајот од тунелот КОВИД-19 станува сè посилно, рече во понеделникот Тедрос Гебрејесус, генерален директор на Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО: Постои ризик сиромашните и ранливите да бидат згазени во стампедо за вакцината

Нетпрес - 23.11.2020

Постои ризик дека сиромашните и ранливите ќе бидат згазени во стампедо околу вакцината против коронавирусот, изјави директорот на СЗО Тедрос Аданом ...

Што е слично, а што различно кај сезонскиот грип и коронавирус: Како да се заштитите!

iPortal - 23.11.2020

Повеќе од половина година од првиот регистриран случај на Ковид-19 во нашата земја, половина година од екстремно детални истражувања, студии и тестови, можеме да кажеме дека иако се слични, коронавирусот и сезонскиот грип се радикално различни ...

Европската унија објавила како ќе се дистрибуира вакцината против коронавирус

Точка - 23.11.2020

Европската комисија преговара со произведувачите на потенцијалните вакцини против Ковид-19 "во име на цела Европска Унија" и нема "паралелни преговори на земји членки со фармацевтски компании", велат во Брисел.

Уште една вакцина против Ковид-19 која „работи“

Вечер Прес - 23.11.2020

Компанијата AstraZeneca соопшти дека вакцината против коронавирус што ја развива може да биде ефикасна 90 проценти без несакани ефекти. Анализата на податоците од третата фаза на тестирање на вакцините покажува дека таа ефикасно ја спречила појавата ...

Шпанија за првпат по еден месец бележи пад на бројот на новозаразени

Локално - 23.11.2020

Бројот на лица заразени со коронавирус во Шпанија падна под 400 на 100.000 жители за првпат по еден месец, што донесе оптимизам во некои делови на земјата како Каталонија, која повторно ги отвори кафулињата.

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Макфакс - 23.11.2020

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебреизус и побара итно дополнително финансирање.

СЗО: Можно е сиромашните да бидат прегазени во стампедото за вакцина

+инфо - 23.11.2020

На онлајн брифинг во Женева, тој додаде дека итно треба да се обезбедат 4,3 милијарди долари за шемата за дистрибуција на вакцините во светот. Постои ризик сиромашните и ранливите да бидат прегазени во стампедото за вакцината против коронавирусот, ...

Светска кибернетска војна – Хакери крадат тајни за вакцините за ковид

Слободен Печат - 23.11.2020

Во најновото издание на весникот „Слободен печат“ читајте: – Разочарување од млакиот одговор на ЕУ кон Бугарија – Наместо Унијата, ќе се шири ветото – Флоријан Бибер – Бугарското вето ја дискредитира ЕУ и ги обесхрабрува другите земји кандидати – ...

Охриѓанецот Мр. Докторски студент Ненад Сврзикапа кој работи на Оксфордскиот Универзитет категоричен: Вакцините се ...

Скопје1 - 23.11.2020

Вакцината против коронавирус што ја разви Универзитетот Оксворд има ефикасност од 70 отсто.Тоа е, како што пишува ББС, а пренесуваат балкански медиуми, е и триумф и разочарување, откако американските вакцини Фајзер и Модерна покажаа ефикасност од 95 ...

Сојузот на здруженијата на пензионери апелира да се обезбедат вакцини за најзагрозените пензионери

Опсервер - 23.11.2020

– Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија апелира до Министерството за здравство да обезбеди вакцини против сезонски грип за пензионерите кои спаѓаат во групата на најзагрозени граѓани, заради големиот број на хронични заболувања и ...

Шпанија: Планот за национална вакцинација започнува во јануари

МКД - 23.11.2020

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека националниот план за вакцинација за ковид-19 ќе започне во јануари. Санчез рече дека вакцинацијата ќе биде организирана на 13.000 локации низ цела Шпанија и дека „многу значаен дел од населението“ може да ...

СЗО предупредува на можно стампедо за вакцини

Денар - 23.11.2020

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примат вакцини против коронавирусот поради стампедото што ќе настане за овие лекови, рече директорот на Светската Здравствена Организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејезус.

„Шпигел“: Кој ќе ја контролира вакцината, тој ќе владее со светот

Expres - 23.11.2020

Првите вакцини ќе бидат регистрирани наскоро. Некои земји одамна резервираа милијарди дози за себе. Другите се соочуваат со зависност од Кина или Русија, пишува германскиот магазин Шпигел.

Забрането за патници без ковид-19 вакцина: Австралиска авиокомпанија најави строги правила за безбеден лет

Црнобело - 23.11.2020

Авиокомпаниите низ светот постојано се во потрага по безбедни протоколи за патувања, а директорот на Qantas најави дека е можно летањето со нив да биде забрането за патници кои не примиле вакцина против ковид-19.

Клучни информации за дел од досегашните вакцини против Ковид-19

Опсервер - 23.11.2020

Лондон, 23 ноермври 2020 – Трката за вакцина против Ковид-19 се засилува со тројца главни кандидати што сега пријавуваат стапки на ефикасност поголема од 90 отсто. Здравствените експерти велат дека светот не може целосно да се врати во нормала се ...

Корона-вакцина за помалку од едно евро

Deutsche Welle - 23.11.2020

Предничат Модерна, Бионтек и АстраЗенека, но една германска фирма развива вакцина по најконкуретна цена. Трката за вакцините, барем за Михаел Пионтек сеуште е отворена, и покрај актуелната предност на конкуренцијата.

САД и Германија ги објавија првичните планови за вакцинација во декември, Шпанија во јануари

Канал5 - 23.11.2020

САД и Германија ги објавија првичните планови за вакцинација на своите граѓани веќе од декември додека пак Шпанија најавува дека ќе го стори истото на почетокот на 2021. Првиот човек на програмата за вакцинирање во САД, Монсеф Слауи во интервју за ...

Попладневен преглед: Повеќе оздравени од новозаразени со коронавирус, 35 починати, Заев вели, не сме многу далеку од ...

Frontline - 23.11.2020

Регистрирани 387 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 528 пациенти – починати се 35 лица. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55.127, бројката на оздравени пациенти е 32894, на починати е ...

Вакцината „ЕпиВакКорона“: Едноставна за чување и транспорт

Локално - 23.11.2020

Вакцината против коронавирусот „ЕпиВакКорона“ се карактеризира со едноставни услови за складирање и транспорт, изјави за „Спутник“ прес-службата на Федералната служба за фитосанитарен надзор на Русија (Роспотребнадзор).

Д-р Грозданова: Македонија ќе добие вакцини против ковид-19 за 400 илјади луѓе

МКД - 23.11.2020

Македонија ќе ја добие онаа вакцина против ковид-19, која прва ке биде регистрирана и одобрена преку Ковакс механизмот, а реално е да се очекува тоа да се случи во првите месеци по Нова година, вели проф.