TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британски студии: И една доза од вакцините против ковид-19 дава ефект

360 степени - 22.02.2021

Различни студии спроведени во Англија и Шкотска покажуваат дека и една доза од вакцините даваат висока заштита против ковид-19, а со тоа го намалуваат бројот на новозаболени и хоспитализирани поради овој вирус.

Ќе се опијаните со ракија и ќе удрите шлаканица на жена, тоа не е патриотизам! Неда Украден удри по лажните патриоти

Женски магазин

Како се движат цените на антиковид вакцините на светскиот пазар - Дали ќе се заштедеше ако навреме се набавеа?

Сител

Претрес кај градоначалникот којшто се вакцинираше преку ред

Deutsche Welle

Мизрахи: Од манипулација со бројот на заболени, власта сега тотално го изгуби компасот за имунизација на населението и набавката на вакцините

Курир

Со сегашното темпо на вакцинација, за имунитет на глобално ниво ќе бидат потребни 6,7 години

Мета

90-годишна баба пешачела 10 километри по снег за да ја прими вакцината против ковид-19

Слободен Печат

24 Вести Локално Фокус Екран Канал5 Pedijatar.mk МКД Телма

СЗО повикува на солидарност за вакцинирање во сиромашните земји

ММС - 23.02.2021

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денес ги повика богатите земји да не прават дополнителни набавки на вакцини, бидејќи тоа може да ги спречи напорите за да се започне со вакцинација во сиромашните ...

СЗО: Богатите земји мора да соработуваат со Ковакс

Бизнис Вести

СЗО ги повика богатите земји да внимаваат да не го нарушат ковакс-механизмот

360 степени

СЗО ги повика богатите да не ја поткопуваат програмата КОВАКС

Канал5

Генералниот директор на СЗО ги повика богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата

Слободен Печат

Генералниот директор на СЗО упатил апел до богатите земји: Почитувајте ги договорите направени со КОВАКС!

Точка

СЗО: Богатите земји да не ја уништуваат „Ковакс“ програмата

24Инфо

Локално Фактор MakPress 24Инфо Вечер Прес Фокус Опсервер Либертас

Се чувствувам лошо, имам реакција, изјавил Бајага по примање на вакцината

ММС - 22.02.2021

Познатиот Момчило Бајагиќ Бајага ја прими вакцината против вирусот корона, а денес, во понеделник на 22 февруари, призна дека не се чувствува добро. Имено, тој не објасни детално какви компликации има, но призна дека има некои несакани ефекти што ...

Не очекувал таква реакција: Бајага се чувствува лошо после примањето на вакцина

ММС

Бајага: Не се чувствувам добро, примив вакцина и имам реакција

Канал5

Бајага ја примил и втората доза од вакцината: Не ми е добро, имам реакција

Слободен Печат

Бајага: Не се чувствувам добро, ја примив вакцината и имам реакција

+инфо

Бајага по примањето на вакцината за коронавирус: „Се чувствувам лошo и имам реакција“

Точка

На Бајага му се слошило по примање на вакцина против коронавирус: Се чувствувам лошо, имам реакција

Курир

Локално Press24 Сител Република

Се чекаат кинеските вакцини – во тек е потпишувањето на договор за руски „Спутник В“

ТВ21 - 22.02.2021

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Бујар Османи доставиле барање до кинеската Амбасада за забрзување на постапката за носење на вакцината „Синофарм“ во земјава. Заев очекува во текот на оваа недела да пристигнат 200.000 ...

Почнаа преговори за набавка на „Спутник“ вакцина, кинеските се најавуваат до крајот на оваа недела

Сител

Се преговара со сите производители за што побрза набавка на вакцини, кинеските се очекуваат до крајот на месецов

Независен

Заев: Помина кинеската Нова година, вакцините ќе пристигнат до крајот на неделава

+инфо

Истражување во Србија: Антитела најбрзо создава вакцината на Фајзер, а најспоро кинеската

Слободен Печат

Граѓаните да бидат спокојни, склучуваме договори со сите производители на вакцини, вели Заев

Фокус

СЕ БАРА КОНКРЕТЕН ДАТУМ ЗА УТОВАР НА КИНЕСКИТЕ ВАКЦИНИ: За Спутник V треба да почнат преговорите, благодарност до рускиот амбасадор

Фактор

+инфо Точка Република Независен Курир Либертас 24Инфо

Американки се маскирале како старици за да се вакцинираат преку ред (ВИДЕО)

Канал5 - 22.02.2021

Две Американки од државата Флорида се маскирале во старици со цел преку измама да добијат уште една доза вакцина, пренесуваат американските медиуми. Како што објавија од канцеларијата за јавно здравје на округот Оринџ во Флорида, жени на возраст од ...

Две Американки се маскирале во старици за да се вакцинираат преку ред, ама ги фатиле (ВИДЕО)

МКД

(ВИДЕО) Американки се маскирале во старици и се вакцинирале преку ред

360 степени

Американки се маскирале во стари жени, сакале да се вакцинираат преку ред

Фокус

ВИДЕО: Aмериканки се маскирале во старици за да се вакцинираат

Слободен Печат

Американки се маскирале во стари жени, сакале да се вакцинираат преку ред

ТВ21

Американки се маскирале во стари жени, сакале да се вакцинираат преку ред

Сител

24Инфо Кајгана Република Либертас Опсервер +инфо iPortal MakPress

Европската агенција за лекови ја одобри вакцината на АстраЗенека за сите возрасни групи

ММС - 22.02.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) издаде препорака за употреба на вакцината на АстраЗенека против ковид-19 за сите старосни групи. Ова претставува силен сигнал за сите граѓани дека се работи за безбедни и ефикасни вакцини – велат од Европската ...

Европската агенција за лекови ја потврди ефикансоста на вакцината на АстраЗенека

Слободен Печат

ЕМА ја потврди ефикасноста на АстраЗенека за сите возрасни групи

Опсервер

ЕМА ја потврди ефикасноста на вакцината на АстраЗенека за сите старосни групи

Локално

ЕМА ја потврди ефикасноста на АстраЗенека за сите возрасни групи

Сител

ЕМА ја потврди ефикасноста на АстраЗенека за сите возрасни групи

Телма

Вакцината на АстраЗенека ефикасна за сите возрасни групи

Курир

Скопје инфо 24Инфо Независен MakPress MTM

Данска и Шведска ќе воведат корона-пасош

ММС - 22.02.2021

Шведска досега беше позната поради специфичниот начин на борба против пандемијата на коронавирусот. Наместо затворање, како што тоа го направија другите европски земји, шведските власти прво сметаа на имунитет на стадо, а подоцна и на здрав човечки ...

Данска и Шведска воведуаат корона пасош

Иновативност

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

Точка

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

24Инфо

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

Република

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

Денар

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

MTM

Н.Македонија

Заев и Филипче одбиле руски вакцини а немале договорено никакви, вели Стојаноска

Нетпрес - 22.02.2021

За ова Заев и Филипче треба и мора да ...

Стојаноска: Заев и Филипче се виновни за задоцнетата набавка на вакцини

Centar

Стојаноска: За 24 часа Заев смени став, прво се плашеше од многу вакцини, за потоа да каже дал налог за набавка на истите кои не му требаа, а починати од корона има повеќе од 3.000!

Опсервер

Стојаноска:За 24 часа Заев смени став, се плашеше од многу вакцини, а потоа дал налог за набавка на истите, а починати има повеќе од 3.000!

Курир

За 24 часа Заев смени став, прво се плашеше од многу вакцини, за потоа да каже дал налог за набавка на истите кои не му требаа, а починати од корона има повеќе од 3.000

24Инфо

Стојаноска: За 24 часа Заев смени став

Канал5

СТОЈАНОСКА: Заев е политичар со најмногу лаги за вакцините и со едно големо шоу со подарените

Денешен

MakPress Либертас

Австриски инфектолог: Руската вакцина „Спутник V“ е сигурна како автоматот „Калашников“

Руска реч - 22.02.2021

Руската вакцина против коронавирус „Спутник V“ во Австрија споредена со автоматската пушка „Калашников“. Руската вакцина против коронавирус „Спутник V“ во Австрија ја споредуваат со „сигурниот“ и „ефикасен“ автомат „Калашников“.

Руските стручњаци одобрија производство на „спутник V“ во Србија

Фокус

Едноставна и ефикасна: Руската вакцина „Спутник V“ е како Калашников, објасни австриски инфектолог

Вечер Прес

„Спутник V“ ќе се произведува во Србија, одобрија руските експерти

Centar

СПУТНИК V Е МОЌЕН КАКО КАЛАШНИКОВ: Водечкиот австриски инфектолог ги открива карактеристиките на руската вакцина

Centar

Официјално: „Спутник 5“ ќе се произведува во Србија

Република

Русите го одобрија производството на Спутник V во Србија

Слободен Печат

Вечер Прес Независен Либертас Фактор Локално

Данска и Шведска воведуваат дигитален пасош

Алсат-М - 22.02.2021

Шведска и соседна Данска планираат да воведат дигитален „корона-пасош“ до летото, пишува Дојче веле. Тој дигитален сертификат треба првенствено да послужи како доказ за вакцинација против коронавирусот, а во исто време да овозможи и посета на ...

Израел излегува од карантинот

Алсат-М - 22.02.2021

Израел повторно отвори поголем дел од економијата и многу јавни услуги и покрај континуираното ширење на ковид-19 во таа земја. На 21 февруари им беше дозволено на израелските малопродажни продавници и трговски центри, некои одделенија од средно ...