TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Федерер со генијален одговор ја изнасмеа цела арена: Што беше поразлично од Вимблдон…. (Видео)

Дерби - 14.11.2019

Рожер Федерер одигра перфектен меч против Новак Ѓоковиќ и со неверојатнто ниво кое го понуди си обезбеди пласман во полуфиналето на завршниот Мастерс во Лондон, триумф со кој воедно му го обезбеди првото место на АТП листата на Рафаел Надал до ...

Федерер го елиминираше Ѓоковиќ и му помогна на Надал да испише историја

МКД - 14.11.2019

Роџер Федерер со 2-0 во сетови го победи Новак Ѓоковиќ во третото коло на завршниот турнир во Лондон и обезбеди пласман во полуфиналето, Србинот е елиминиран, а на овој резултат се израдува и Рафаел Надал.

Швајцарецот ја дочека одмаздата за Вимблдон: Федерер му се реваншираше на Ѓоковиќ (ВИДЕО)

СуперСпорт - 14.11.2019

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер вечерва успеа да го победи Новак Ѓоковиќ со 2-0 во сетови и се пласираше во полуфиналето на завршниот Мастерс-турнир во Лондон. Федерер одигра фантастичен меч против Ѓоковиќ и така му се одмазди за поразот во ...

Дуелот на титаните за Федерер: „Стариот лисец“ го надигра Ѓоковиќ и го испрати дома

Gol.mk - 14.11.2019

Роџер Федерер со камата го наплати болниот пораз во финалето на Вимблдон од пред неколку месеци и го исфрли големиот ривал Новак Ѓоковиќ од завршниот Мастерс во Лондон. Брилијантниот 38-годишен швајцарски ас одигра неверојатно во „О2 Арената“, со ...

Видео: Федерер подобар од Ѓоковиќ за место во полуфиналето на Завршниот Мастерс во Лондон

Канал5 - 14.11.2019

Легендарниот Швајцарец Роџер Федерер во решавачкиот меч а место во полуфиналето на Мастерсот во Лондон извојува убедлив триумф над големиот ривал Новак Ѓоковиќ. Федерер играјќи во транс за само 72 минути го совлада вториот светски тенисер Новак ...

Федерер доминираше против Ѓоковиќ и му го потврди првото место на Надал

Дерби - 14.11.2019

Рожер Федерер одигра речиси перфектен меч против Новак Ѓоковиќ (6:4/6:3) на завршниот Мастерс во Лондон и со минимален број грешки, не му даде шанса на противникот да се надева на позитивен резултат.

Федерер го „збриша“ Ѓоковиќ за полуфинале во Лондон

Екипа - 14.11.2019

Роџер Федерер го „збриша“ Новак Ѓоковиќ победувајќи во два сета за полуфиналето на АТП финалниот турнир во Лондон. Во 49-та меѓусебна пресметка Федерер стигна до лесен триумф од 6-4,6-3 на тој начин оставајќи го Ѓоковиќ, по овој пораз, и без можност ...

Класата е вечна: Федерер го збриша Ѓоковиќ за полуфинале во Лондон!

Sport 1 - 14.11.2019

Швајцарецот Роже Федерер по 17-ти пат ќе игра во полуфиналето на завршниот турнир кој во последно време се игра во Лондон, откако вечерва, во два сета, како ретко кога претходно го преслуша големиот ривал Новак Ѓоковиќ (6-4, 6-3).

Федерер сè уште дели лекции, Ѓоковиќ остана без првото место

Слободен Печат - 14.11.2019

Последната епизода од едно од најголемите ривалства во тенисот му припадна на Роже Федерер. Роже Федерер е вториот полуфиналист од групата Бјорн Борг на Мастерсот во Лондон, откако во одлучувачкиот меч беше подобар од Новак Ѓоковиќ.

Федерер го елиминира Ѓоковиќ од Мастерсот во Лондон

SportMedia - 14.11.2019

Швајцарецот Рожер Федерер се пласира во полуфиналето на завршниот Мастерс во Лондон откако во директна борба за второто место со совлада Новак Ѓоковиќ во два сета 6:4 и 6:3. На швајцарскиот тенисер му беа доволни само 74 минути за да победи во 49.

Федерер го победи Ѓоковиќ и го елиминираше од завршниот турнир во Лондон

+инфо - 14.11.2019

Освојувачот на 20 Гренд-слем титули, Роџер Федерер ја оствари својата 22-ра победа во 49-тиот судир со Новак Ѓоковиќ и се квалификуваше во полуфиналето на завршниот АТП турнир во Лондон. Маестро беше совршен и го скрши отпорот на неговиот славен ...

Видео: Новак како „Матрикс“ се подготвува за мечот против Федерер!!

Канал5 - 14.11.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се подготвува за вечерашниот меч против големиот ривал, Швајцарецот Роџер Федерер на многу невообичаен начин. Ноле за мечот кој ќе одлучи кој од нив двајца ќе обезбеди место во полуфиналето на Завршниот Мастерс во ...

Федерер маестрален – го надигра и елиминира Ѓоковиќ

Спортклуб - 14.11.2019

Никогаш не го отпишувајте Роџер Федерер, тоа најдобро го покажа вечерва откако и на 38-години славеше над Новак Ѓоковиќ и го прати Србинот дома. Швајцарецот го исфрли Ѓоковиќ од завршниот Мастерс во Лондон откако славеше 6-4,6-3.

Федерер го преслуша Ѓоковиќ, Надал останува број 1 во 2019 година

Спортманија - 14.11.2019

Швајцарецот патува во полуфиналето на завршниот турнир во сезоната по убедливата победа во два сета против големиот ривал Роџер Федерер му се приклучи на Доминик Тим во полуфиналето на завршнито турнир во сезоната по победата вечерва против Новак ...

Федерер во два сета го „суреди“ Новак за полуфинале во Лондон

TopSport - 14.11.2019

На Роџер Федерер му беа доволни само два брејка да го победи својот голем ривал Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3 и да обезбеди пласман во полуфиналето на АТП финалето во Лондон, во исто време елиминирајќи го Србинот.

Федерер го надигра и го елиминираше Ѓоковиќ

OhridNews - 14.11.2019

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер го совлада Новак Ѓоковиќ и го фати последниот воз за пласман во полуфиналето на завршниот Мастерс турнир кој се организира во Лондон. Федерер во средбата да се биде или не со Ѓоковиќ славеше во два сетови 6-4 и 6-3 ...

Швајцарските медиуми пред дуелот со Федерер: Ѓоковиќ е „Третиот човек“ со две различни лица

Слободен Печат - 14.11.2019

Медиумите во земјата на Федерер ја подгреваат атмосферата пред вечерашниот дуел. Новак Ѓоковиќ неделава е во лов на последниот трофеј во оваа сезона кој би му го донел и првото место на АТП ранг листата, но ниту овој пат публиката во Лондон не е на ...

Тим поразен од Беретини

Сител - 14.11.2019

На тенискиот мастерс во Лондон пирова победа за Италијанскиот првак Марио Беретини кој во два сета со 7-6 и 6-3 го совлада Доминик Тим кој веќе имаше обезбедено пласман во полуфиналето откако претходно одигра големи мечеви со Новак Ѓоковиќ и Роџер ...

Беретини се запиша во историјата по победата против Тим

А1 On - 14.11.2019

Матео Беретини влезе во историјата на финалниот АТП турнир во Лондон, откако стана првиот Италијанец со победа на завршниот турнир во годината. Тој го совлада Доминик Тим со 7-6, 6-3 за да го заврши натпреварувањето со еден успех.

Беретини го победи Тим и испиша нова историја (Видео)

Дерби - 14.11.2019

Матео Беретини забележа два порази во пресметките со Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер, но тоа не го обесхрабри и денеска славеше над Доминик Тим со 2-0 во претпоследниот меч од групата Бјорн Борг на завршниот турнир во Лондон.

Тием ги чуваше силите за полуфиналето и загуби од Беретини во Лондон

Gol.mk - 14.11.2019

По двете фантастични партии против големите великани Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер кои му обезбедија за првпат во кариерата место во полуфиналето од Завршниот турнир во Лондон, Доминик Тием запиша пораз во последниот меч од Б групата.

Јелена се пофали: Вака ужива семејството Ѓоковиќ (ФОТО)

Слободен Печат - 14.11.2019

Семејството Ѓоковиќ на прошетка низ Лондон. Два дена откако во завршницата на Мастерсот во Лондон го покажа своето досега невидено лице , па поради тоа беше и исвиркан од трибините во текот на загубениот меч, Новак Ѓоковиќ зема неколку слободни ...

Швајцарците објаснија зошто „војникот“ Новак го сакаат само во Србија

Спортски - 14.11.2019

Новак Ѓоковиќ „брка“ уште еден голем трофеј, но овој пат публиката во Лондон не навива за него. Српскиот тенисер на Мастерсот во Лондон во второто коло играше против Доминик Тим и поголемиот дел од публиката навивачите за Тим за Роџер да има ...

Беретини испиша нова историја за Италија во Лондон

Sport 1 - 14.11.2019

Матеро Беретини го совлада Доминик Тим во 3.коло во групата „Бјорн Борг“ на завршниот мастерс турнир во Лондон. Со ова тој стана првиот Италијанец што остварил победа на последниот сезонски турнир.

Беретини го совлада Тим за историска победа

Спортски - 14.11.2019

Матео Беретини во третиот меч дојде до првата победа во дебитантскиот настап на завршниот Мастерс турнир во Лондон откако го совлада Доминик Тим во два сета со 7:6,6:3. Италијанецот знаеше дека нема никави шанси да се пласира во наредната фаза, но ...

Беретини поуспешен од демотивираниот Тим

Слободен Печат - 14.11.2019

Австрискиот тенисер по двете големи победи во првите две кола со кои обезбеди пласман во полуфиналето на Мастерсот, денеска си дозволи пораз од Беретини во два сета. Италијанецот Матео Беретини во третиот меч дојде до првата победа во дебитантскиот ...

Време е нов спектакл: 49-та епизода од едно од најголемите ривалства на сите времиња!

Gol.mk - 14.11.2019

По ждрепката, судирот меѓу Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер беше проектиран како дуел кој ќе го реши прашањето на лидерот во групата, но двете блескави партии на Доминик Тием им ги променија плановите на двата тениски великани.

Беретини го сруши Тим и стана прв Италијанец со победа на Завршен турнир

TopSport - 14.11.2019

Италијанскиот тенисер, Матео Беретини откако ги загуби теоретските шанси за влез во полуфиналето на завршниот Мастерс тениски турниr што се игра во Лондон, денеска со 2-0 (7-6 и 6-3) славеше победа против демотивираниот Австриец, Доминик Тим во ...

Две легенди – еден меч, победникот ќе оди во полуфинале

Екипа - 14.11.2019

Две од најголемите имиња на тенисот ќе играат меѓу себе по 49-ти пат во продолжение на епското ривалство. Победникот ќе си обезбеди место меѓу полуфиналистите на АТП фидналето во Лондон. Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер имаа неочекувани резултати во ...

Нова тениска класика: Ѓоковиќ и Федерер во меч кој мора да се добие

Спортманија - 14.11.2019

Швајцарецот се надева на реванш за поразот на Вимблдон, а Ноле очекува победа за да остане со шанса за првото место на АТП во 2019. Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер во директен дуел вечерва ќе решаваат за место во полуфиналето на завршниот тениски ...

Ѓоковиќ и Надал во завршна борба: Еве ги можните комбинации за првото место

Gol.mk - 14.11.2019

Победата на Рафаел Надал против Данил Медведев дополнително ја искомпликува битката за првата позиција на АТП листата. Шпанецот одново го зголеми притисокот врз Новак Ѓоковиќ кој нема право на грешка на денешниот меч против Роџер Федерер.

Обложувалниците без дилеми – кој е фаворит меѓу Ѓоковиќ и Федерер? (ФОТО)

Слободен Печат - 14.11.2019

Двајцата великани досега се сретнале 48 пати, а српскиот тенисер води со 26:22 во победи. На ред е нов епски дуел меѓу Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер. Лутите ривали и воедно големи пријатели по 49 пат ќе ги одмерат силите, а овојпат влогот е пласман ...

ВИДЕО: Томаш Бердих ја завршува тениската кариера

Gol.mk - 14.11.2019

Чешкиот тенисер Томаш Бердих реши на 34 години да ја заврши професионалната кариера. Неговата замисла била тоа да биде изненадување и во Лондон на финалето на АТП турнирот да најави дека се повлекува.

По долги години мачење со левиот колк: Томаш Бердих објави крај на кариерата

Нова ТВ - 13.11.2019

Крајот на сезоната значеше и крај на тениската кариера на Чехот Томаш Бердих. Одлуката за повлекување од АТП турот ја донесе во 34. година од животот и требаше да ја соопшти во сабота навечер на завршниот Мастерс во Лондон, но информацијата заврши ...

Ѓоковиќ со пцовки кон своите тренери: Кажи нешто пи*ка му материна

Слободен Печат - 13.11.2019

На Србинот не му оди според предвидениот план за време на Мастерсот во Лондон. Новак Ѓоковиќ вчера загуби од Диминик Тим во неверојатен меч во кој се одиграа три сета (7:6,3:6,6:7) . Со поразот, српскиот тенисер направи чекор назад во битката за ...

Тим по победата над Ѓоковиќ: За вакви мечеви тренирам цел живот

МКД - 13.11.2019

Доминик Тим во крајно драматичен меч го победи Новак Ѓоковиќ и на коло пред крајот си обезбеди полуфинале на завршниот турнир во Лондон. По победата над Роџер Федерер, Доминик Тим го совлада и Новак Ѓоковиќ.

Уште една тениска пензија – Бердих стави крај на богатата кариера (ВИДЕО)

Екипа - 13.11.2019

Чешкиот тенисер, Томас Бердих најави крај на блескавата кариера, во која долги години успеваше да се задржи во врвот, во ерата која е прогласена за најдобра во историјата на тенисот. Чехот не стигна до грен-слем титула, но беше еден од ...

Ѓоковиќ или Надал? – Сите можни сценарија околу борбата за врвот на АТП

Екипа - 13.11.2019

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ водат битка за првото место на АТП листата на крајот на 2019 година. По вчерашниот пораз од Доминик Тим, доколку Ѓоковиќ сега сака да ја заврши годината како број 1 мора да го победи Федерер во четврток, а потоа и да ...

Ѓоковиќ или Надал? Кој тенисер ќе ја заврши сезоната на тронот на АТП-листата?

СуперСпорт - 13.11.2019

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ во моментов водат борба за првото место на АТП-листата. Постојат неколку сценарија кои им овозможуваат да стигнат до врвот. Српскиот тенисер мора во четврток да го победи Роџер Федерер и да избори пласман во финале.

ВИДЕО: Бесниот Ѓоковиќ „удри“ со пцовки по своите тренери

Gol.mk - 13.11.2019

Новак Ѓоковиќ загуби од Доминик Тием во меч во три сета на завршниот Мастерс турнир во Лондон. Тием беше подобар од Србинот преку пресврт и си обезбеди полуфинале. Ѓоковиќ свесен дека ги губи конците и натпреварот беше бесен.

Ѓоковиќ урлаше кон Иванишевиќ: Кажи нешто пи*ка ти мајчина! (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.11.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ претрпе пораз од Доминик Тим во спектакуларен натпревар на завршниот мастерс во Лондон. Австриецот славеше со 6-7, 6-3, 7-6 по два часа и 50 минути игра. На стартот на третиот сет, Ѓоковиќ полуде откако освои поен.

Надал може да го задржи првото место на АТП листата без да победи ниту еден меч во Лондон

Gol.mk - 13.11.2019

Звучи зачудувачки, но Рафаел Надал би можел да остане на врвот на АТП листата без ниту една победа на завршниот турнир во Лондон. Шпанецот загуби убедливо на стартот во дуелот со Александер Зверев, но доби убави вести за време на вчерашниот ден.

Вистински урнебес: Што правеше Вајда додека Ѓоковиќ се загреваше за епскиот меч со Тим (Видео)

Дерби - 13.11.2019

Доминик Тим и Новак Ѓоковиќ одиграа епска пресметка на Мастерсот во Лондон и според многумина изрежираа една од највозбудливите пресметки во историјата на завршните турнири, а во дадениот случај, приказната среќен крај имаше за помладиот Австриец ...

Ѓоковиќ има две сценарија според кои може да се врати на врвот

Sport 1 - 13.11.2019

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ во моментов се борат за првото место на АТП-листата, а постојат две сценарија според кои Србинот би можел да се врати на врвот и да го напушти завршниот турнир во Лондон како светски рекет број еден.

Ѓоковиќ искрен: Морам да му симнам капа на Тием, беше неверојатен!

Gol.mk - 13.11.2019

Новак Ѓоковиќ по голема борба која траеше повеќе од два часа во три сета загуби од Доминик Тием и не успеа по две одиграни кола да обезбеди полуфинале на Завршниот Мастерс во Лондон. Српскиот ас по мечот спортски го призна поразот и изјави дека Тием ...

Тием: За ваков меч тренирам цел живот, ова беше епска битка

Gol.mk - 13.11.2019

По фантастичната победа над Новак Ѓоковиќ на АТП Завршниот Мастерс во Лондон, Доминик Тием смета дека го одиграл најдобриот натпревар во својата кариера. Најдобриот австриски тенисер по 167 минути борба со 2-0 во сетови го совлада големиот фаворит и ...

Ѓоковиќ во драматичен меч загуби од Тим на турнирот во Лондон

Sport 1 - 13.11.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ загуби во второто коло од завршниот Мастерс во Лондон, откако не можеше да го пронајде „лекот“ за Доминик Тим, кој победи со 6-7, 6-3 и 7-6. Ѓоковиќ го контролираше првиот сет, а во тај-брејкот стигна до водство и го ...

На кој му се истури Новак волку бесно?

Оff.net - 13.11.2019

Ѓоковиќ го загуби финалето на мастерс турнирот во Лондон од Австриецот Доминик Тим со резултат 2:1 (6-7, 6-3, 7-6). Во еден момент откако зема поен во третиот сет, се отвори со сочни пцовки, но нејасно е спрема кого.

После Тим, Ѓоковиќ има две опции до првото место!

Слободен Печат - 13.11.2019

За српскиот тениски ас ќе мора да „играат“ Циципас и Медведев... Новак Ѓоковиќ загуби од Доминик Тим, што му ги намали шансите на Србинот да ја заврши годината на првото место на АТП ранг листата.

Ѓоковиќ: Капа доле Тим

SportMedia - 13.11.2019

Новак Ѓоковиќ е поразен во второто коло на завршниот АТП турнир во Лондон од Доминик Тим со 2-1. Ова беше четврта победа на австрискиот тенисер во дуелите со Србинот, кој пак средбата испрати бројни комплименти до својот противник.