TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израелската полиција сака Нетанјаху да биде обвинет за корупција

Стандард - 13.02.2018

По истрага, израелската полиција препорача премиерот Бенјамин Нетанјаху да одговара за две обвиненија за корупција. Одлуката за подигнување на формалните обвиненија ќе ја преземе главното обвинителство.

Израелскиот премиер Нетанјаху под истрага за корупција

Сакам да кажам - 13.02.2018

Израелската полиција соопшти дека би можела да покрене истрага против премиерот Бенјамин Нетанјаху за случаи на корупција. Во соопштението се вели дека постојат доволно докази кои го товарат Нетанјаху за поткуп, измама и за прекршување на договор во ...

Израелската полиција препорача Нетанјаху да биде обвинет за поткуп во два случаи

МКД - 13.02.2018

„Случај 1.000“ тврди дека Нетанјаху добил раскошни подароци од богати бизнисмени, а за возврат давал политички услуги. Во „случај 2.000“ е осомничен дека правел „мило за драго“ со издавач на израелски дневник, објави Хаарец .

Белата куќа потврди – Нетанијаху лажеше

Канал5 - 13.02.2018

Белата куќа го демантираше тврдењето на Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху дека со администрацијата на Трамп разговарал за анексија на еврејските населби на Западниот брег. ,, Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за анексија на ...

Дали се крчка нова блискоисточна војна?

МКД - 13.02.2018

Кои се импликациите од судирот меѓу Израел-Иран-Сирија во саботата? Додека земјите во од целиот свет во саботата се бореа на мраз и на снежни падини, други земји се бореа во воздух, со потенцијално огромни импликации.

Израел и Иран сакаат да избегнат меѓусебна војна...

Н.Македонија - 13.02.2018

Аналитичарите оценуваат дека нема да дојде до војна помеѓу двете земји и покрај досега најголемото влошување на односите во изминатиот период, наведува Ал џезеира Балканс Односите помеѓу Израел и Иран бележат нов тренд на зголемување на тензиите, а ...

Оваа девојка е симбол на палестинскиот отпор: И се заканува долгогодишна затворска казна

Exclusive.mk - 13.02.2018

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот ...

Синоќа телефонски разговор Трамп-Путин за повеќе безбедносни прашања

Канал5 - 13.02.2018

Доцна синоќа претседателот на САД, Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин имале подолг телефонски разговор,јавуваат повеќе светски агенции. Трамп му сугерирал на Путин дека е сега време да се воспостави траен мир меѓу Изралеците и ...

Кремљ: Трамп изразил сочувство за авионската несреќа

Р.С.Европа - 13.02.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп му изразил сочувство на рускиот претседател Владимир Путин за авионската несреќа кај Москва во која загинаа 71 лице, соопшти Кремљ. Во соопштението се додава дека претседателите разговарале телефонски и за ...

Белата куќа го демантира Нетанјаху

+инфо - 13.02.2018

Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за анексија за Западен Брег се погрешни, изјави синоќа портпаролот на Белата куќа, Џош Рафаел. Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со ...

Белата куќа негира дека со Израел е разговарано за анексија на Западниот брег

Нетпрес - 12.02.2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави во понеделникот дека со Вашингтон разговарал за присоединување на еврејските насели во палестинската енклава Западен брег (од реката Јордан), но тие изјави коишто Палестинците веднаш жестоко ги осудија ...

Абас побара од Путин поголема улога на Русија и нов механизам за медијација

Нетпрес - 12.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин го прими во понеделникот челникот на Палестинската самоуправа Махмуд Абас, кој побара нов механизам за медијација во блискоисточниот процес и посилна улога на Русија, бидејќи поради однесувањето на САД не може ...

Израел ги прекина нападите во Сирија откако Путин му се јавил на Нетанјаху

МКД - 12.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин му се јави на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во саботата со барање да ги прекине воздушните напади врз сириските позиции, кои сириската војска во тој момент ги спроведуваше како одмазда за урнатиот авион ...

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

+инфо - 12.02.2018

Трамп му изјави и сочувство на Путин поради падот на рускиот патнички авион, при што загинаа 71 човек, соопшти Кремљ. Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел ...

Конвои со израелски ракетни системи се распоредуваат на границата со Сирија: Подготовки за нова војна на Блискиот ...

Точка - 12.02.2018

Ситуацијата после соборувањето на израелскиот „Ф-16“ борбен авион ескалира - конвои со израелски ракетни системи се движат кон сириската граница. Како што пренесува израелскиот весник "Jerusalem Post", израелската армија започнала да распоредува ...

Претседателите на Русија и САД одржаа телефонски разговор

Стандард - 12.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека имал телефонски разговор со неговиот американски колега, Доналд Трамп, објави ТАСС. „Имав телефонски разговор со американскиот претседател Доналд Трамп.

Нетанјаху: Зададовме тешки удари врз Сирија и врз Иран...

Н.Македонија - 12.02.2018

Нетанјаху: Зададовме тешки удари врз Сирија и врз Иран Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека израелската армија нанела тешки удари врз Иран и Сирија во низата воздушни напади извршени завчера.

Одмаздата на Израел е брутална: Најинтензивна акција против Сирија во последните три децении

Точка - 12.02.2018

Израелската армија изведе интензивни ракетни напади на цели во Сирија, откако бил пресретнат и соборен ирански дрон кој што полетал од база во Сирија кон израелска територија. За време на нападите кои што следувале потоа, сириската против-воздушна ...

Палестинскиот претседател Абас во Москва

Р.С.Европа - 12.02.2018

Претседателот на палестинската власт Махмуд Абас пристигна во Москва на средба со рускиот претседател Владимир Путин во барањето поддршка во екот на растечките тензии со Соединетите држави.

Трамп: Еврејските населби се компликација, не сум сигурен дека Израел сака мир

МКД - 11.02.2018

Коментарот на американскиот лидер за Израел е ретка критика кон таа земја, со оглед дека самиот тој доведе до влошување на односите со Палестинците, признавајќи го Ерусалим за главен град на Израел.

Koja e Ахед Тамими? Девојката која удри израелски војник стана симбол на палестинскиот отпор! (ВИДЕО)

Курир - 13.02.2018

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот ...

Трамп: Не сум баш сигурен дека Израел сака мир со Палестинците

Кумановски м. - 12.02.2018

loading... Американскиот претседател Доналд Трамп рекол дека не е баш сигурен дека Израел е заинтересиран за постигнување мир со Палестинците, предупредувајќи дека еврејските населби на Западниот брег многу „го комплицираат“ помирувањето.

Белата куќа го демантира Нетанјаху

Алсат-М - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. – Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за ...

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Нова ТВ - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Одмаздата на Израел е брутална: Најинтензивна акција против Сирија во последните три децении

Вечер - 12.02.2018

Израелската армија изведе интензивни ракетни напади на цели во Сирија, откако бил пресретнат и соборен ирански дрон кој што полетал од база во Сирија кон израелска територија. За време на нападите кои што следувале потоа, сириската против-воздушна ...

Koja e Ахед Тамими? Девојката која удри израелски војник стана симбол на палестинскиот отпор! (ВИДЕО)

Поглед - 13.02.2018

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот ...

Белата куќа го демантира Нетанјаху

Сител - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. - Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за ...

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Алфа - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за ...

Koja e Ахед Тамими? Девојката која удри израелски војник стана симбол на палестинскиот отпор

Република - 13.02.2018

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот ...

Белата куќа го демантира Нетанјаху

Алфа - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, ...

Трамп и Путин телефонски разговарале за судирот помеѓу Израел и Палестина

Мета - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговарале за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестина. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Белата куќа го демантира Нетанјаху

Слободен Печат - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. – Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за ...

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Локално - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Белата куќа го демантира Нетанјаху

А1 On - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. – Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за ...

Телефонски разговор на Путин и Трамп, разговарале за решавање на судирот меѓу Израел и Палестинците

А1 On - 12.02.2018

Владимир Путин и Доналд Трамп денеска имале телефонски разговор во кој зборувале за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Белата куќа го демантира Нетанјаху

Локално - 13.02.2018

Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег. – Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за ...

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Слободен Печат - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Алсат-М - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Трамп и Путин телефонски разговарале за судирот меѓу Палестина и Израел

Канал5 - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговарале за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестина. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Трамп и Путин разговарале по телефон

Либертас - 12.02.2018

– Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп. Секако, зборувавме за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестина – изјави Путин пред средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас, кој е во посета на Москва.

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

Сител - 12.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. - Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.

Телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп

CivilMedia - 13.02.2018

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговараа за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестинците. – Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп.