TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фото: Се разгореа василичарските огнови низ Охрид

OhridNews - 13.01.2018

Прославувањето на Стара Нова Година - Валисица во Охрид има вековна традиција. Палењето огнови, кумството, вртењето паричка, „маалското“ собирање и богатата трпеза се обичаи кои охриѓани ги практикуваат ден денес.

Прилепчани ја прославуваат Стара Нова Година, а утре се бара среќната паричка

Сител - 13.01.2018

Дома, со друштво или во рестораните, прилепчани вечер ќе ја прослават Стара Нова Година. Како што велат, малку и ќе се „коцкаат“, како што наложуваат обичаите за да испитаат кого му е наклонета среќата оваа година.

Православна нова година или Стара нова година

24 Вести - 13.01.2018

Денес се слави Стара Нова година, а утре е Св. Василиј Велики. Според Јулијанскиот календар, на полноќ се слави Православна Нова година, кај народот попозната како Стара Нова година. Оваа традиција ја задржаа Македонија, Србија, Црна Гора, ...

Галерија: Вечерва голема василичарска прослава во скопско Ново Лисиче

Press24 - 13.01.2018

Граѓаните на скопската населба Ново Лисиче вечерва со голема прослава традиционално го шочнуваат василичарското празнување. Во дворот на црквичката Рожденство на Пресвета Богородица веќе се готви василичарската чорба, греана ракија и варено вино.

Дел од моштите на свети Василиј ќе бидат изложени во Струмица

+инфо - 13.01.2018

Моштите ќе бидат изложени вечерва, а верниците ќе можат пред нив да се поклонуваат во текот на утрешниот ден. Традиционално во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, пред големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, се ...

Обичаи за Стара нова и Василица во Гостивар и гостиварско

Gostivarpress.mk - 13.01.2018

Стара нова година и Василица традиционално со низа обичаи се прославуваат во Гостивар и гостиварско. Најрадосни и највозбудени се децата кои ги негуваат старинските обичаи врзани за Василица.

Концерт на Љубојна вечерва на плоштадот во Охрид

Радио МОФ - 13.01.2018

Вечерва на Градскиот плоштад во Охрид ќе се одржи концерт на еден од најоригиналните домашни музички состави – Љубојна. Концертот е дел од низата настани „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“ кои почнаа пред новогодишните празници, а ќе завршат за ...

За Стара Нова година СИТЕ ВО ОХРИД – вечерва концерт на Љубојна

А1 On - 13.01.2018

Со голем концерт на еден од најоригиналните домашни музички состави – Љубојна на Градскиот плоштад во Охрид, продолжуваат настаните кои се дел од проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“.

Обичаи и верувања за Василица

Скопје инфо - 13.01.2018

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. Според еврејските закони секое машко дете на осмиот ден од ...

Рокерска василица во МОБ (фотогалерија)

Сакам да кажам - 13.01.2018

Дваесет и три поп и рок хитови од 1980-тите и 1990-тие години, беа годинашен избор на Македонската опера и балет (МОБ), за традиционалниот Василичарски концерт. Праксата од изминативе години, да се подготви нешто поинакво за еден од омилените ...

Каде и зошто се слави Стара Нова година?

Кајгана - 13.01.2018

Секоја година празнуваме Нова година двапати. Еднаш го дочекуваме првиот ден од новата година според светскиот календар, а вториот пат празнуваме на вечерта на 13 јануари. Дали знаете зошто ја празнуваме Стара Нова година? Постојат два календари, ...

Охриѓани масовно ќе ја одбележат Василица

OhridNews - 13.01.2018

Со палење на маалски огнови и песна охриѓани ќе го одбележат празниот Василица - Стара Нова година. По традиција еден од најмасовните собири ќе биде на улицата „Железничка“. Општина Охрид обезбеди артикли и се' што беше потребно за прославата на ...

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Фактор - 13.01.2018

Во златното музичко време од осумдесетите и од деведесеттите години не вратија домашните поп-рок и оперски пејачи, на традиционалниот Василичарски концерт насловен „Simply The Best“, кој се одржа сношти во МОБ.

„Силекс“ подготвен за традиционален дочек на Стара нова година- Василица

OhridNews - 13.01.2018

Старата нова година вечерва традиционално ќе биде дочекана во х.„ Силекс“ со богато василичарско мени. Гостите ќе ги забавува Милован Секулоски и групата „Носталгија“. Забавата почнува во 20 часот.

Вечер се дочекува Стара нова година

Курир - 13.01.2018

По повод православната нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева ...

Вечерва се чека Православна нова година – Стара нова

Gostivarpress.mk - 13.01.2018

Новата година на 1-ви Јануари се слави според Грегоријанскиот календар, кој е и најприфатен во светот. Според Јулијанскиот календар пак вечерва на полноќ настапува Православната нова година или Стара нова како што е наречена меѓу народот.

Концерт на Љубојна за Стара Нова година во Охрид

OhridNews - 13.01.2018

Со концерт на групата Љубојна, што ќе се одржи вечерва во 21 часот на градскиот плоштад во Охрид во рамки на проектот на локалната самоуправа „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“, охриѓани и гостите ќе ја дочекаат Стара нова година - Василица.

Стара Нова Година: Можност за продолжување на прославата

+инфо - 12.01.2018

За православните Руси „стара“ Нова година не е крај на зимските прослави, празничната сезона ја завршуваат на 19 јануари, кога се слави Богојавление. Старата Нова Година е неофицијален традиционален православен празник и се слави како почеток на ...

Традиционалниот концерт по повод празникот „Василица“ ќе има три изведби

МКД - 12.01.2018

Македонската опера и балет ја продолжува традицијата и по повод празникот „Василица“ гала-концертот со наслов „Simply the best“ ќе биде изведен на 12, 13 и 14 јануари, со почеток во 20 часот.

Стојаноски апелира за достоинствена прослава на Василица

+инфо - 12.01.2018

Празнувањето на Богојавленскиот водосвет ќе биде заокружено со голем концерт на групата „Фолтин“. Во пресрет на празникот Василица – Стара нова година, градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски апелираше до граѓаните да бидат умерени во ...

Мазник со паричка за Василица

Тера - 12.01.2018

Со мазник со паричка и со познатите битолски бабари жителите на градот под Пелистер го одбележуваат доаѓањето на т.н. православна Нова година, како и празникот Св. Василиј Велики, познат меѓу народот како Василица.

Три Василичарски концерти со најголемите поп и рок хитови во МОБ

Сакам да кажам - 12.01.2018

Денеска, утре и задутре, во 20 часот во Македонската опера и балет (МОБ) ќе се одржи традиционалниот Василичарски концерт. МОБ го востанови овој концерт во 1993 година и со тек на годините, стана еден од најпопулрните и најпосетени концерти во ...

Василица низ Македонија: Некаде со маски, некаде со комар

Фактор - 13.01.2018

Низ Македонија се празнува Стара Нова година и Василица, празник со различни обичаи во секој крај низ републиката и начини на прославување. Дел од Македонија на овој ден празнува на тој начин што се маскира, други пак за среќа играат комар со ...

Три василичарски концерти „Simply the Best“ во МОБ

А1 On - 12.01.2018

Македонската опера и балет вечер и во наредните два дена ќе го одржи традиционалниот концерт за Василица, годинава насловен „Simply the Best“, со рок и поп-хитови од 1980-тите и 1990-тите години.

Зошто се меси лепче со паричка на Василица?

Курир - 12.01.2018

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот.

Три василичарски концерти „Simply the Best“ во МОБ

Канал5 - 12.01.2018

Македонската опера и балет вечер и во наредните два дена ќе го одржи традиционалниот концерт за Василица, годинава насловен „Simply the Best“, со рок и поп-хитови од 1980-тите и 1990-тите години.

Утре е Стара нова година а во недела Василица – ова задолжително треба да го направите

Маркукуле - 12.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики ...

ИНТЕРВЈУ ДИРИГЕНТКАТА БИСЕРА ЧАДЛОВСКА: Во осмиот месец од бременоста чевелот ми испадна на сцена

Фактор - 12.01.2018

Три дена по ред, 23 песни, 15 пејачи, оркестарот и хорот на МОБ и само една диригентка, Бисера Чадловска. Тоа е накусо програмата на традиционалниот, Василичарски концерт во Македонската опера и балет кој премиерно ќе се одржи вечерва, петок.

Вечерва василичарска прослава во скопско Ново Лисиче

Скопје инфо - 13.01.2018

Граѓаните на скопската населба Ново Лисиче вечерва со голема прослава традиционално го почнуваат василичарското празнување. Во дворот на црквичката Рожденство на Пресвета Богородица веќе се готви василичарската чорба, греана ракија и варено вино.

Дел од моштите на Св. Василиј ќе бидат изложени во Струмица...

Н.Македонија - 13.01.2018

Дел од моштите на Св. Василиј ќе бидат изложени во Струмица Традиционално во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, пред големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, се изложуваат на поклонение дел од моштите на овој светец.

За Стара Нова година СИТЕ ВО ОХРИД – вечерва концерт на Љубојна

Скопје24 - 13.01.2018

Со голем концерт на еден од најоригиналните домашни музички состави – Љубојна на Градскиот плоштад во Охрид, продолжуваат настаните кои се дел од проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“.

Стојаноски апелира за достоинствена прослава на Василица

Сител - 12.01.2018

Во пресрет на празникот Василица – Стара нова година, градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски апелираше до граѓаните да бидат умерени во консумирањето алкохол и со своето однесување да придонесат и овој празник да мине во весела атмосфера без ...

Три василичарски концерти „Simply the Best“ во МОБ

Популарно - 12.01.2018

Македонската опера и балет вечер и во наредните два дена ќе го одржи традиционалниот концерт за Василица, годинава насловен „Simply the Best“, со рок и поп-хитови од 1980-тите и 1990-тите години.

Зошто се меси лепче со паричка на Василица?

Пулс24 - 12.01.2018

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот.

Три василичарски концерти „Simply the Best“ во МОБ...

Н.Македонија - 12.01.2018

Три василичарски концерти „Simply the Best“ во МОБ Македонската опера и балет вечер и во наредните два дена ќе го одржи традиционалниот концерт за Василица, годинава насловен „Simply the Best“, со рок и поп-хитови од 1980-тите и 1990-тите години.

Утре се слави Стара нова година, а во недела Василица

Вечер - 12.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики ...

Дел од моштите на Свети Василиј во црквата „Свети Кирил и Методиј“

Нетпрес - 13.01.2018

Tрадиционално во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, пред големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, се изложуваат на поклонение дел од моштите на овој светец. Моштите ќе бидат изложени вечерва, а верниците ќе можат пред ...

Стојаноски апелира за достоинствена прослава на Василица

Press24 - 12.01.2018

Во пресрет на празникот Василица – Стара нова година, градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски апелираше до граѓаните да бидат умерени во консумирањето алкохол и со своето однесување да придонесат и овој празник да мине во весела атмосфера без ...

Дел од моштите на Свети Василиј во црквата „Свети Кирил и Методиј“

Скопје24 - 12.01.2018

Tрадиционално во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, пред големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, се изложуваат на поклонение дел од моштите на овој светец. Моштите ќе бидат изложени вечерва, а верниците ќе можат пред ...

Утре се слави Стара нова година, а во недела Василица

Скопје инфо - 12.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики ...

Во сабота е Василица - ова задолжително треба да се направи

Сител - 12.01.2018

Св. Василиј е роден во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите други светски науки на она време. Школски другари му беа Св.

Утре е Стара нова година

Нетпрес - 12.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики ...

Зошто се меси лепче со паричка на Василица?

Репортер - 13.01.2018

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот.

Вечер ќе ја пречекаме Старата нова година-Што велат обичаите за овој ден?

Женски магазин - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар вечер ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј ...

Верниците вечерва ќе ја дочекаат Православната нова година

Скопје инфо - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на ...

Вечерва е Стара нова година, утре Василица

ТВ21 - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на ...

СТАРА НОВА ГОДИНА: Какви се обичаите за овој ден?

Скопје24 - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар вечер ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј ...

Вечер се дочекува Стара нова година

Макфакс - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Обичаи и верувања за Василица: Направете го ова

Press24 - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го ...