TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Тенк“, СЈО бара затворски казни за Груевски и Поповски

Алсат-М - 17.05.2018

Специјалното обвинителство побара судот да ги прогласи за виновни Никола Груевски и Ѓоко Поповски во случајот „Тенк“. Набавката на луксузниот мерцедес вреден 600 илјади евра, според СЈО, била желба на екс-премиерот платена со буџетски пари.

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

24 Вести - 17.05.2018

СЈО бара затворска казна за Никола Груевски. За набавката на блиндираниот мерцедес од 600 000 евра поранешниот премиер се соочува со казна од една до три години. По лична желба, но со буџетски пари барал да се купи блиндиран мерцедес и тоа позиција ...

На 23 мај Првата пресуда за Груевски за мерцедесот од 600.000 евра

Сакам да кажам - 17.05.2018

Првата пресуда за експремиерот Никола Груевски, за случајот на СЈО „Тенк“ ќе биде изречена на 23 мај во 12.30 часот. Денеска беа изнесени завршните зборови во судница. „Овие процеси против мене се класични политички процеси и ова е политичка тортура.

На 23 мај Груевски ќе ја чуе првата судска пресуда за постапките на СЈО

МКД - 17.05.2018

За 23 мај судијката Добрила Кацарска го закажа соопштувањето на одлуката за случајот „Тенк“ во кој на поранешниот премиер Никола Груевски и на поранешниот помошник министер, Ѓоко Поповски им се суди за нелегалната набавка на луксузниот мерцедес.

На 23 мај ќе падне првата пресуда за Груевски

+инфо - 17.05.2018

Наредната среда, на 23 мај, судијката Добрила Кацарска ќе ја прочита пресудата за случајот „Тенк“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и поранешниот помошник министер во МВР ...

Кацарска до Груевски: Не сте во Собрание или на владина седница, не ми климајте со главата

+инфо - 17.05.2018

Со обвинувања дека судските процеси се всушност политички процеси, дека ова е хајка и политички прогон против него и неговите соработници, Груевски ги започна неговите завршни зборови во судскиот случај „Тенк“ за набавката на мерцедесот.

Три години од „бомба“ до завршни зборови за „Тенк“

Призма - 17.05.2018

„Сè, сè, сè комплет, регистриран, таблички сè е завршено… експресно завршивме знаеш сега да не… многу многу да не го шетаме овде низ МВР има еден куп комуњаришта ќе почнат да оговараат, да зборат, некој ќе го слика, ќе го гледа… фантазија е, коа ќе ...

Завршни зборови во Кривичен за случајот „Тенк“ на СЈО

Канал5 - 17.05.2018

Во овој момент во скопскиот Кривичен суд се изнесуваат завршните зборови за случајот Тенк на СЈО. Случајот се однесува за начинот на набавка на луксузниот блинидиран ...

Завршни зборови за „Тенк“, СЈО бара осудителна пресуда за Груевски

Р.С.Европа - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, како и тие да ги платат судските трошоци во висина ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што се случува сега во судот е неправда која што мора да прекине

Канал5 - 17.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска со критики за судството споредбено како се одвиваат процесите Поткуп и ...

Стоилковски: Предметите Тенк и Поткуп се најдобар доказ дека судството работи под политички притисок

Курир - 17.05.2018

Правната држава е мисловна именка во Република Македонија. Правдата не постои во Македонија. Судството е целосно ставено во функција на политичка пресметка со неистомисленици. Сите процесите се водат врз политички факти.

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

Алсат-М - 17.05.2018

Осомничените во предметот на СЈО, под кодно име – „Тенк“, денеска во Кривичниот суд во Скопје се очекува да ги кажат своите завршни зборови. На обвинителната клупа се поранешниот премиер, Никола Груевски, поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко ...

Груевски пред првата пресуда на СЈО

Макфакс - 17.05.2018

Во Кривичниот суд денеска се очекуваат завршни зборови во случајот „Тенк“, во кој првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски. Се очекува донесување пресуда, која ќе биде прва пресуда за Груевски од 5 обвиненија кои му ги покрена Специјалното ...

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

24Инфо - 17.05.2018

Во Кривичниот суд денеска се очекуваат завршни зборови во случајот „Тенк“, во кој првообвинет е поранешниот премиер Никола ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Локално - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Заев в понеделник ќе ја дознае пресудата за случајот „поткуп“

Сакам да кажам - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев в понеделник ќе ја дознае пресудата за предметот „Поткуп“, во којшто се товари дека примил награда за службено дејствие, што секако бил обврзан да го направи како градоначалник на Струмица.

И актуелниот и поранешниот премиер чекаат пресуда

МКД - 16.05.2018

Во Основниот суд Скопје 1 привршуваат судските постапки за случаите во кои им се суди на сегашниот премиер, Зоран Заев, како и на поранешниот премиер, Никола Груевски. И двете судски постапки се пред завршница во Кривичниот суд.

Завршни зборови за „Тенк“, СЈО бара осудителна пресуда за Груевски

iPortal - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, како и тие да ги платат судските трошоци во висина ...

Стоилковски: Судот со двојни стандарди, целосно се става во функција на политичка пресметка со неистомислениците на ...

А1 On - 17.05.2018

„Правната држава е мисловна именка во Република Македонија. Правдата не постои во Македонија. Судството е целосно ставено во функција на политичка пресметка со неистомисленици. Сите процесите се водат врз политички факти“, рече Наум Стоилковски, ...

Случај „Поткуп“: Делото преквалификувано во поблага верзија, Заев ќе тужи за прислушувањето – пресуда в понеделник

Таратур - 16.05.2018

Пресудата во случајот „Поткуп“ во кој премиерот Зоран Заев ќе се товари за барање (а не примање) мито во времето кога беше градоначалник на Струмица, судијата Дарко Тодоровски ќеќ ја изречи в понеделник, на 21 мај.

Обвинителството бара Заев да биде осуден, но го смени делото во поблаго

Телма - 15.05.2018

Обвинителството бара Заев да биде осуден, но го смени делото во поблаго. Наместо за примање поткуп за што е предвидено најмалку 5 години затвор, обвинителката Валентина Бислимовска, во завршниот збор побара судот да го осуди за барање поткуп за што ...

Во понеделник пресуда за „Поткуп“ за Заев

ТВ21 - 15.05.2018

Јавното обвинителство во последен момент се премисли. На денешното последно рочиште за случајот Поткуп во кој обвинет е Зоран Заев како градоначалник на Струмица, обвинителката Валентина Бислимовска го преквалификува кривичното дело кое на товар му ...

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

Тера - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Во Кривичен завршни зборови за предметот „Тенк“

Точка - 17.05.2018

Во Кривичниот суд денеска се очекуваат завршни зборови во случајот „Тенк“, во кој првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски. Се очекува донесување пресуда, која ќе биде прва пресуда за Груевски од 5 обвиненија кои му ги покрена Специјалното ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев: Се потврди незаконитоста на ПИ мерките, очекувам правда

Бриф - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе ја почитува секоја одлука што ќе ја донесе судот за случајот „Поткуп“ во кој тој е обвинет. – Среќен сум што преку транспарентноста на овој процес јавноста конечно ја дозна вистината.

(Видео) „Поткуп“ е срам за Јавното обвинителство, рече Заев по завршните зборови во судот

Sky - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев по завршните зборови во предметот „Поткуп“, рече дека каква и да е одлуката на судот в понеделник, ќе ја почитува. „Тоа што се случувало е срам е за Јавното обвинителство во тоа време“, рече Заев за органот на прогон кој го гони ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

CivilMedia - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за „Тенк“, СЈО бара осудителна пресуда за Груевски

Правдико - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, како и тие да ги платат судските трошоци во висина ...

Завршни зборови за предметот за набавка на луксузниот мерцедес

еМагазин - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер, Никола Груевски, поранешниот помошник ...

СЈО бара осудителна пресуда за Груевски во случајот Тенк

24Инфо - 17.05.2018

СЈО бара осудителна пресуда за Груевски во случајот Тенк Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко ...

Завршни зборови за „Тенк“

Република - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за набавка на мерцедост на Груевски од 600 илјади евра

Фокус - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Сител - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Oбвинетите Груевски, Поповски и Јанкулоска денеска ќе ги слушнат завршните зборови за предметот „Тенк“

МКД - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк" треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Н.Македонија - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

А1 On - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Стандард - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за „тоа на М“, прва пресуда за Груевски

+инфо - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Независен - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Канал5 - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

24 Вести - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Канал 77 - 17.05.2018

Груевски, Јанкулоска и Поповски се обвинети за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Според СЈО, Груевски како премиер побарал од Јанкулоска да определи лице кое ќе спроведе незаконска јавна набавка за ново блиндирано возило, а се ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Слободен Печат - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за предметот „Тенк“

Бриф - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...

Завршни зборови за „Тенк“ – набавка на мерцедесот од 600 илјади евра

Либертас - 17.05.2018

На денешното судско рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ треба да бидат дадени завршни зборови за инволвираните во овој процес. Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер во ...