TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договорот за предвремени избори се случил за помалку од еден час

+инфо - 14.11.2019

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави шефот на државата вечерва во интервјуто во Топ Тема на телевизија Телма, клучната дебата се водела ...

НВО на средба со Претседателот Пендаровски – загадувањето на воздухот на дневен ред на Советот за безбедност

ТВ21 - 14.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, точката за загадувањето на воздухот ќе ја стави на дневен ред на следното заседавање на Советот за национална безбедност. Оваа одлука беше донесена по средбата меѓу Пендаровски и претставниците на организации, чија ...

Пендаровски: Патоказите во Грција се се уште со „Скопје“, тоа е непочитување на Договорот

Фокус - 14.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното интервју на телевизија Телма рече дека техничките рокови од Преспанскиот договор ќе бидат на чекање, додека не почнеме преговори со ЕУ. Се осврна и на патните ознаки во Грција, кои се уште не се ...

Пендаровски: Ќе се заложам за национален фонд за заштита на животната средина

Press24 - 14.11.2019

Загадената животна средина не засега сите и затоа мора овој проблем да го решаваме преку соработка и поинтензивна меѓусебна координација. Ова го нашиша денеска претседателот Пендаровски на Фејсбук.

Загадувањето на животната средина ќе се третира како безбедносен ризик

Телма - 14.11.2019

Загадувањето на животната средина во земјава ќе се третира како безбедносен ризик за државата и за истото ќе се дискутира на Советот за безбедност кај Претседателот на државата. Состанокот ќе биде следниот месец, а оваа тема ќе дојде на ред откако ...

Пендаровски: „Рекет“ не е предуслов за датум за преговори, но е екстремно важен за влезот во ЕУ

Локално - 14.11.2019

Случајот „Рекет“ не е предуслов за датум за преговори, но кога ќе почнете да преговарате ако тие процедури не одат по закон вие не можете да прогресирате напред до влез во Евроспката унија, вели претседателот на РСМ, Стево Пендаровски.

Советот за безбедност во средината на декември ќе расправа за заштита на животната средина

+инфо - 14.11.2019

Меѓусебна координација и целосна вклученост на сите надлежни органи, е пораката која претседателот на државата, Стево Пендаровски, денеска ја упати на средбата со претставниците на здружени граѓански организации и инцијативи, потписници на ...

Пендаровски: Во Грција уште сите патокази се со „Скопје“

Република - 14.11.2019

Техничките рокови од Преспанскиот договор ќе бидат ставени на чекање до почетокот на пристапните преговори со Европската унија, рече претседателот Стево Пендаровски во вечерашното интервју за „Топ тема“ на „Телма“.

Пендаровски: Верувам дека сите споделуваме заедничка визија за модерна Македонија

24 Вести - 14.11.2019

Верувам дека сите споделуваме заедничка визија за модерна Македонија, држава со млади кои ќе бидат задоволни со својот живот овде, развивајќи се и остварувајќи се во својата земја. Во нашата држава е неспорно дека се потребни натамошни реформи не ...

Пендаровски: Оваа земја може да опстане само ако наша стратешка цел биде инвестирањето во младите

Макфакс - 14.11.2019

Треба да разбереме дека оваа земја може да опстане само ако наша стратешка цел биде инвестирањето во младите луѓе кои мораат, повторувам, едноставно морааат, првата шанса за успех и просперитет да ја добијат тука, дома, рече претседателот, Стево ...

Пендаровски: Подобро е Законот за јавното обвинителство темелно да се изработи отколку да се брза

Академик - 14.11.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, изјави дека бара новиот Закон за јавно обвинителство да биде изработен според највисоките европски стандарди. „Подобро е темелно да се изработи отколку да се брза и преку непринципиелни политички ...

Од буџет „тежок“ 3,8 милијарди евра само 19 милиони евра за заштита на животната средина

еМагазин - 14.11.2019

Во периодот кога загадувањето на воздухот и другите еколошки теми стануваат проблем број еден во државата, Владата одвои минимални средства од буџетот за 2020 година за заштита на животната средина.

Пендаровски: Верувам во одговорно лидерство

iPortal - 14.11.2019

Сакам да се заблагодарам на членовите на Македонија2025 за сиот ангажман и енергија од чии резултати ќе има полза нашата економија и директно или индиректно македонските граѓани. „Верувам дека сите овде споделуваме визија за модерна Република ...

Пендаровски ќе има гости од граѓански организации за заштита на животната средина

Фактор - 14.11.2019

Во вилата на Водно денеска шефот на државата ќе ги угости претставниците на здружени граѓански организации и иницијативи. Оваа средба доаѓа по писмото кои тие му го испратиле на крајот на октомври.

Пендаровски на средба со претставници на граѓански организации и иницијативи

Курир - 14.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Вила Водно ќе прими претставници на здружени граѓански организации и иницијативи. Лицата кои ќе присуствуваат на средбите се потписници на отвореното писмо упатено до претседателот Пендаровски на 30 ...

Пендаровски се сретна со Александар Сорос во Париз

AKO - 13.11.2019

За време на претстојот во Париз, каде имаше средба и со францускиот претседател Макрон, македонскиот претседателт, Стево Пендаровски се сретнал со синот на Џорџ Сорос, Александар. ,, Продуктивна средба со Александар Сорос за време на мојата посета ...

Пендаровски во Москва за Денот на победата

Р.С.Европа - 13.11.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски ќе учествува на прославата на 75 годишнината од победата во Втората светска војна на 9 мај идната година во Москва по покана од рускиот претседател Владимир Путин, јави руската новинска агенција ТАСС.

Книгата од Глигоров на полиците во библиотеката на Парискиот мировен форум

Слободен Печат - 13.11.2019

Пендаровски на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук порача дека наследството од Глигоров треба да биде водилка за одговорност пред граѓаните. Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата ...

Пендаровски ќе учествува на прославите во Москва посветени на 75-годишнината од Победата

Руска реч - 13.11.2019

Ова претседателот на С. Македонија го соопшти на средбата со министерот за надворешни работи на РФ Сергеј Лавров на маргините на Мировниот форум во Париз. Претседателот на С. Македонија Стево Пендаровски, на покана на рускиот лидер Владимир Путин, ...

ТАСС: Пендаровски во Москва на 9 мај

Локално - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, ...

Пендаровски доби покана од Путин за јубилејната прослава на победата над фашизмот

Фактор - 13.11.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски добил покана од шефот на Руската федерација, Влчадимир Путин, да присуствува на прославата на 75 годишнината од победата над Фашизмот Ова го потврди самиот Пендаровски по средбата со рускиот министер за ...

Пендаровски на парада во Москва, а по Иванов се фрлаа дрвја и камења

Република - 13.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски најави дека следната година ќе присуствува на прославата на борбата против фашизмот во Москва на 9 Мај. Ова тој го најави по средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Париз.

Пендаровски за средбата со Сорос: Продуктивна средба

Република - 13.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски на Фејсбук информира за средбата остварена со синот на американскиот милијардер Џорџ Сорос, Александер, во рамките на Париската мировна конференција. информира кусо Пендаровски за средбата.

Пендаровски ќе оди во Москва на 9 мај за Денот на победата

+инфо - 13.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, пренесе руската новинска ...

Пендаровски во Москва на Денот на победата

Слободен Печат - 13.11.2019

Присуството на прославата во Москва веќе го потврдил и францускиот претседател Емануел Макрон. Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината ...

Пендаровски и Макрон му потврдиле на Путин дека ќе одат во Москва на Денот на победата

Фокус - 13.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, пренесе руската новинска ...

ТАСС: Пендаровски во Москва на одбележувањето на Денот на победата

24 Вести - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, ...

Пендаровски заедно со Макрон во Москва на одбележувањето на Денот на победата

Press24 - 13.11.2019

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, пренесе ...

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров: „Македонија е се што имаме“

Press24 - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

Пендаровски ќе оди во Москва за Денот на победата

Сител - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, ...

Тасс: Пендаровски во Москва на 9 мај

Вечер Прес - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, ...

ТАСС: Пендаровски во Москва на одбележувањето на Денот на победата

Канал5 - 13.11.2019

Присуството на прославата во Москва веќе го потврдил и францускиот претседател Емануел Макрон, а меѓу поканетите е и претседателот на САД, Доналд Трамп. Претседателот на Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ...

Пендаровски во Москва за Денот на победата

Макфакс - 13.11.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски ќе учествува на прославата на 75-годишнината од победата во Втората светска војна на 9 мај идната година во Москва по покана од рускиот претседател Владимир Путин, јави руската новинска агенција ТАСС.

ТАСС: Пендаровски во Москва на одбележувањето на Денот на победата

Телма - 13.11.2019

– Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, ...

ТАСС: Путин го покани Пендаровски во Москва на одбележувањето на Денот на победата

iPortal - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, ...

Книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“ на полиците во библиотеката на Парискиот мировен форум

Локално - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме”

24Инфо - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме” од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Сител - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

Книгата од Глигоров на полиците во библиотеката на Парискиот мировен форум

Вечер Прес - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме” од првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров.

Пендаровски во Париз подари книга од Глигоров, „Македонија е се што имаме“

Фокус - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум подари копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

А1 On - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се’ што имаме”

ММС - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме” од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

ТАСС: Пендаровски во Москва на одбележувањето на Денот на победата

ММС - 13.11.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, пренесе ...

ТАСС: Пендаровски во Москва на одбележувањето на Денот на победата

Опсервер - 13.11.2019

Претседателот на с. Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, пренесе ...

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Опсервер - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

ТАСС: Пендаровски во Москва на одбележувањето на Денот на победата

24Инфо - 13.11.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, на покана од рускиот претседател Владимир Путин, ќе учествува на одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна што ќе се одржи во Москва на 9 мај наредната година, ...

(Фото) Пендаровски ја поклони книгата „Македонија е се што имаме“ од Глигоров на библиотеката на Парискиот мировен ...

еМагазин - 13.11.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

Пендаровски предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е сè што имаме“

Република - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е сè што имаме“ од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме"

Канал5 - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме" од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.

Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме“

iPortal - 13.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров.