TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Порака од протестниот марш во Босилово: „Стоп за рудникот Иловица-Штука“

Нова ТВ - 24.03.2019

„Стоп за рудници“, „Стоп за рудникот на смртта“ порачаа младите на денешниот протестен марш низ општина Босилово како одговор на намерата за отворање на рудникот „Иловица-Штука“ на компанијата „Еуромакс Рисорсис“ на планината Огражден.

Протест на млади од селата Штука и Иловица против отворање рудник

Сител - 24.03.2019

Стоп за рудници, порачаа дел од граѓаните на општините Босилово и Ново Село. Нивното незадоволство од намерата за изградбата на рудник за бакар и злато на планината Огражден го изразија со мирен протест кој се одржа во центарот на Босилово.

Рудник не сакаме, протестираа младите од Босилово и ја повикаа Владата да се изјасни за Иловица

Сакам да кажам - 24.03.2019

Младите од Босилово со протестен марш низ општинскиот центар побараа надлежните конечно да се изјаснат за рудникот Иловица-Штука што треба да се гради на планината Огражден. Директно ја повикаа Владата да донесе одлука и ја прекине неизвесноста ...

Босилово рече „не“ за отворање на рудник: Тоа е исто како да направиш полско ве-це во дневна соба

Фокус - 24.03.2019

Жителите на Босилово денеска со протестен марш рекоа „не“ за рудник во нивната општина. И деца и возрасни се приклулчија на поворката што тргна од фудбалското игралиште и треаеше до центарот каде иницијаторите одржаа говори, пренесе Телма .

Протестен марш во Босилово против отворање на рудник

Телма - 24.03.2019

Босилово денеска со протестен марш рече не за рудник во нивната општина. И деца и возрасни се приклулчија на поворката што тргна од фудбалското игралиште и треаеше до центарот каде иницијаторите одржаа говори.

Ивор Мицковски: И Лиле ќе ја рехабилитираат и направат светол пример

Опсервер - 24.03.2019

Поповска на протестот за Иловица-Штука: „Тука мириса на корупција и на пари“. Владава до тој степен не ги исполнува дадените ветувања, не престанува со рудници, градежна експанзија поголема од СК 2014, уништување на природа, чистење на оваа ...

Протест на младите од Босилево против рудникот „Иловица“

24 Вести - 24.03.2019

Младите од Босилово со протестен марш против изградба на рудникот за бакар Иловица – Штука. Ја повикаа Владата под итно да се произнесе за овој рудник дали ќе профункционира или ќе му се одземе концесијата оти се плашат за сопственото здравје.

Младите порачаа: Рудник нема да има – „Со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука“

ТВ21 - 24.03.2019

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат корисни за жителите, не не терајте да ги напуштиме нашите домови, беа дел од пораките на младите од Иловица и Штука кои ...

Млади од селата Штука и Иловица се кренаа на протест против отварање рудник

Вечер - 24.03.2019

Млади од селата Иловица и Штука и граѓански активисти против отворање на рудник на компанијата „Еуромакс Ресоурцес“ денеска со протестен марш во општинскиот центар Босилово побараа од Владата да не дозволи негово отворање.

(Видео) Рудник нема да има, ако треба со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука, порачаа младите

Макфакс - 24.03.2019

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат корисни за жителите, не не терајте да ги напуштиме нашите домови, беа дел од пораките на младите од Иловица и Штука што ...

(Видео) Поповска на протестот за Иловица-Штука: „Тука мириса на корупција и на пари“

Макфакс - 24.03.2019

На денешниот протест во Босилово против отворањето на рудникот, Иловица-Штука, пред собраните се обрати поранешната претседателка на партијата ДОМ, Лилјана Поповска, која оцени дека инвестицијата е сомнителна и рече дека ѝ мириса на корупција.

(Видео) Протест против отворањето на рудникот Иловица-Штука

1tv - 24.03.2019

Во стримичко Босилово во тек е протестниот марш против отворање на рудникот Иловица – Штука. Активисти на еколошките здруженија и жители од селата, со порака „Стоп за рудникот на смртта“, тргнаа кон општинската зграда на Босилово каде што со ...

Почна протестот против отворањето на рудникот Иловица-Штука

Макфакс - 24.03.2019

Во стримичко Босилово почна протестниот марш против отворање на рудникот Иловица – Штука. Стотина поддржувачи на организаторот Младите од Иловица и Штука, како активисти на еколошките здруженија и жители од селата, со трнспаренти на кои пишува „Стоп ...

Еуромакс: Лажни вести и говор на омраза не е граѓански активизам

Нетпрес - 24.03.2019

Вклученост, навремено и точно информирање на сите засегнати страни за сите карактеристики и придобивки од идниот рудник се принципите според кои работи концесионерот на проектот рудник за бакар Иловица-Штука, Еуромакс Ресоурцес, соопштуваат од ...

Протестен Марш Против Рудникот Иловица-Штука

Антропол - 23.03.2019

Во недела, со почеток во 14:30, ќе се оддржи протестен марш против рудникот Иловица-Штука. На својата ФБ страница , организаторите објавија две соопштенија за утрешниот протестен марш. Ги информираме жителите на Општините Босилово и Ново Село, и на ...

Протест на жителите на на Босилово против отворање на рудник

МКД - 25.03.2019

„Стоп за рудници", „Стоп за рудникот на смртта" порачаа младите на вчерашниот протестен марш во општината Босилово. Протестот се одржа против отворање на рудникот „Иловица-Штука" на компанијата „Еуромакс Рисорсис" на планината Огражден.

Босилово рече „не“ за отворање на рудник: Тоа е исто како да направиш полско ве-це во дневна соба

Локално - 24.03.2019

Жителите на Босилово денеска со протестен марш рекоа „не“ за рудник во нивната општина. И деца и возрасни се приклулчија на поворката што тргна од фудбалското игралиште и треаеше до центарот каде иницијаторите одржаа говори, пренесе Телма.

Младите порачаа: Рудник нема да има – „Со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука“

4NEWS - 25.03.2019

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат корисни за жителите, не не терајте да ги напуштиме нашите домови, беа дел од пораките на младите од Иловица и Штука кои ...

Жителите на Шутка и Иловица се кренаа на протест против отварање рудник

Република - 24.03.2019

Млади од селата Иловица и Штука и граѓански активисти против отворање на рудник на компанијата „Еуромакс Ресоурцес“ денеска со протестен марш во општинскиот центар Босилово побараа од Владата да не дозволи негово отворање.

ВИДЕО: Рудник нема да има, ако треба со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука, порачаа младите

А1 On - 24.03.2019

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат корисни за жителите, не не терајте да ги напуштиме нашите домови, беа дел од пораките на младите од Иловица и Штука што ...

(ВИДЕО) Поповска на протестот за Иловица-Штука: Тука мириса на корупција и на пари

А1 On - 24.03.2019

На денешниот протест во Босилово против отворањето на рудникот, Иловица-Штука, пред собраните се обрати поранешната претседателка на партијата ДОМ, Лилјана Поповска, која оцени дека инвестицијата е сомнителна и рече дека ѝ мириса на корупција.

(ВИДЕО) Протест против отворањето на рудникот Иловица – Штука

ММС - 24.03.2019

Млади, активисти на еколошките здруженија и жители од селата, со порака „Стоп за рудникот на смртта“, протестот го започнаа од пред општинската зграда на Босилово каде што со протестен говор ќе ги испратат своите барања.

Почна протестот против отворањето на рудникот Иловица-Штука

А1 On - 24.03.2019

Во струмичко Босилово почна протестниот марш против отворање на рудникот Иловица – Штука. Стотина поддржувачи на организаторот Младите од Иловица и Штука, како активисти на еколошките здруженија и жители од селата, со трнспаренти на кои пишува „Стоп ...

„Еуромакс Ресоурцес“: Лажни вести и говор на омраза не е граѓански активизам

Макфакс - 24.03.2019

„Еуромакс Ресоурцес“, концесионерот на проектот рудник за бакар „Иловица-Штука“, вели дека вклученоста, навременото и точно информирање на сите засегнати страни за сите карактеристики и придобивки од идниот рудник се принципите според кои работат ...

Протестен марш против рудникот Иловица-Штука

Скопје1 - 24.03.2019

Активистите од иницијативата „Младите на Штука-Иловица против рудникот“ денес до 15-17 часот најавуваат протест против изградбата на рудникот за кој веруваат дека неповратно ќе ја загади животната средина во овој регион.

(Видео) Протест против отворањето на рудникот Иловица-Штука

Либертас - 24.03.2019

Во стримичко Босилово во тек е протестниот марш против отворање на рудникот Иловица – Штука. Активисти на еколошките здруженија и жители од селата, со порака „Стоп за рудникот на смртта“, тргнаа кон општинската зграда на Босилово каде што со ...

„Еуромакс Ресоурцес“: Лажни вести и говор на омраза не е граѓански активизам

24Инфо - 24.03.2019

„Еуромакс Ресоурцес“, концесионерот на проектот рудник за бакар „Иловица-Штука“, вели дека вклученоста, навременото и точно информирање на сите засегнати страни за сите карактеристики и придобивки од идниот рудник се принципите според кои работат ...

Еуромакс: Лажни вести и говор на омраза не е граѓански активизам

Бизнис Инфо - 24.03.2019

Вклученост, навремено и точно информирање на сите засегнати страни за сите карактеристики и придобивки од идниот рудник се принципите според кои работи концесионерот на проектот рудник за бакар Иловица – Штука, Еуромакс Ресоурцес, стои во ...

„Еуромакс Ресоурцес“: Лажни вести и говор на омраза не е граѓански активизам

Centar - 24.03.2019

„Еуромакс Ресоурцес“, концесионерот на проектот рудник за бакар „Иловица-Штука“, вели дека вклученоста, навременото и точно информирање на сите засегнати страни за сите карактеристики и придобивки од идниот рудник се принципите според кои работат ...

Еуромакс: Лажни вести и говор на омраза не е граѓански активизам

MakPress - 24.03.2019

Вклученост, навремено и точно информирање на сите засегнати страни за сите карактеристики и придобивки од идниот рудник се принципите според кои работи концесионерот на проектот рудник за бакар Иловица-Штука, Еуромакс Ресоурцес.

Еуромакс: Лажни вести и говор на омраза не е граѓански активизам

Сител - 24.03.2019

Вклученост, навремено и точно информирање на сите засегнати страни за сите карактеристики и придобивки од идниот рудник се принципите според кои работи концесионерот на проектот рудник за бакар Иловица-Штука, Еуромакс Ресоурцес.

Еуромакс: Лажни вести и говор на омраза не е граѓански активизам

МКД - 24.03.2019

Вклученост, навремено и точно информирање на сите засегнати страни за сите карактеристики и придобивки од идниот рудник се принципите според кои работи концесионерот на проектот рудник за бакар „Иловица-Штука“, „Еуромакс Ресоурцес, (Еуромакс)“ велат ...

Стоп за рудници, профитери назад! – порачаа младите на Штука и Иловица

Радио МОФ - 24.03.2019

Младите од Босилово денеска преку протестен марш јасно упатија порака дека не сакаат рудник во нивната општина. Граѓани во голем број го започнаа протест кај фудбалското игралиште по што продолжија кон центарот.

Стоп за рудници, профитери назад! – протест во Босилово

Окно - 25.03.2019

Младите од Босилово, вчера, преку протестен марш јасно упатија порака дека не сакаат рудник во нивната општина. Граѓани во голем број го започнаа протест кај фудбалското игралиште по што продолжија кон центарот.