TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израелскиот премиер Нетанјаху и официјално обвинет за корупција

МКД - 28.01.2020

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјахи и формално е обвинет за корупција откако претходно денес го повлече своето барање за парламентарен имунитет. Нетанјаху во моментот кога израелскиот главен обвинител ја поднесе тужбата во судот во Ерусалим беше ...

Лавров : Мировниот план на Трамп прво треба да биде проценет од меѓународната заедница

Канал5 - 28.01.2020

Мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Израел и палестинските територии треба да се процени на меѓународно ниво пред објавувањето, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Нетанјаху: Мировниот план на Трамп е исклучителен

Нетпрес - 28.01.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го поздрави мировниот план за Блискиот Исток на американскиот претседател Доналд Трамп, оценувајќи го како „исклучителен“ и дека претставува „реален пат кон траен мир“. -Ова е историски ден.

Можен ли е успех на мировниот план за Блискиот исток кој го скрои американскиот претседател Трамп?

Сител - 28.01.2020

Можен ли е успех на мировниот план за Блискиот исток кој го скрои американскиот претседател Трамп? Планот експресно беше прифатен од Израел, и од власта, и од опозициајта. Меѓутоа, Палестинскиот премиер Штаје го отфрли.

Абас: Палестинците не се на продажба

MakPress - 28.01.2020

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток претставува „завера“, а нему и на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху им порача дека Палестинците и нивните права ...

Трамп предложи воспоставување палестинска држава со главен град во Источен Ерусалим

Макфакс - 28.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи формирање на палестинска држава со главен град во Источен Ерусалим, велејќи дека станува збор за ситуација во која добиваат двете страни. Тој предлог е основата на мировниот план за Блискиот Исток ...

Хамас го одби мировниот план на Белата куќа

Слободен Печат - 28.01.2020

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија изјави дека оваа група, која е на власт во Појасот Газа, ја поддржува „ цврстата позиција” на Абас и го отфрла мировниот план на Белата куќа. Палестинското движење Хамас денеска го поддржа палестинскиот претседател ...

Трамповиот план за изралеско-палестински мир: прекројување на границите и пат кон државност (ВИДЕО)

МКД - 28.01.2020

Вашингтон пост пишува за содржината на долгоочекуваниот мировен план за Блискиот Исток, кој денес го претстави американскиот претседател Доналд Трамп. Предложено е прекројување на границите меѓу Израел и Западниот брег и на Палестинците им е „дадена ...

Трамп го претстави мировниот план за израелско-палестинскиот конфликт

24Инфо - 28.01.2020

– Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска го претстави блискоисточниот мировен план што неговата администрација го разработи со цел регулирање на конфликтот меѓу Израел и Палестина. Во заеднички настап со израелскиот премиер Бенјамин Нетенјаху во ...

Држава и за Палестинците, но Ерусалим останува на Израел, предвидува планот на Трамп

Телма - 28.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го презентираше својот долгоочекуван мировен план за Блискиот исток. Тој предлага решение со две држави но Ерусалим како целосен и неделив главен град на Израел.

Трамп го објави планот за мир на Блискиот Исток со кој се планира палестинска држава

Р.С.Европа - 28.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп предлага да се создаде палестинска држава со главен град во источен Ерусалим, велејќи дека тоа е ситуација со која добиваат и двете страни. Тој денеска го објави долгоочекуваниот блискоисточен мировен договор.

Трамп го претстави мировниот план за Блискиот Исток: Ниту Израелците, ниту Палестинците нема да бидат истерани

Слободен Печат - 28.01.2020

Наречен „договор на векот“, планот треба да го оконча еден од најдолгогодишните светски судири. Американскиот претседател Доналд Трамп го претстави долгоочекуваниот мировен план за Блискиот Исток, ветувајќи дека Ерусалим ќе остане израелска ...

Протести во Газа поради мировниот план на Трамп: Палестина не е на продажба

Слободен Печат - 28.01.2020

Демонстрантите палеле фотографии на Трамп и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и истакнале транспарент со порака „Палестина не е на продажба”. Илјадници Палестинци протестираат денеска во градот Газа пред објавувањето на мировниот план на ...

Нетанјаху денеска формално е обвинет за корупција

Слободен Печат - 28.01.2020

Тој го повлече барањето за имунитет од судско гонење денеска, само неколку часа пред почетокот на парламентарната процедура, пренесоа американските медиуми. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска и формално е обвинет за корупција, откако ...

Нетанјаху и официјално обвинет за корупција

Либертас - 28.01.2020

Тој го повлече барањето за имунитет од судско гонење денеска, само неколку часа пред почетокот на парламентарната процедура, пренесоа американските медиуми. Нетанјаху, кој се наоѓа во посета на Вашингтон пред објавувањето на мировниот план на ...

Нетанјаху официјално обвинет за корупција

Канал5 - 28.01.2020

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху и официјално е обвинет за корупција, откако денеска е повлечено неговото барање за парламентарен имунитет. Нетанјаху беше во Вашингтон, каде се состанува со американскиот претседател Доналд Трамп пред најавата ...

Нетанјаху го повлече барањето за имунитет во истрагата за корупција

Макфакс - 28.01.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека го повлекол своето барање за имунитет од Обвинителството во случаите на корупција против него, пренесува „Спутник“. Во објавата на Фејсбук, Нетанјаху рече дека нема да дозволи неговите политички ...

Нетанјаху официјално обвинет за корупција откако го повлече барањето за имунитет

Макфакс - 28.01.2020

Израелскиот државен јавен обвинител поднесе обвинение за три случаи на корупција против премиерот Бенјамин Нетанјаху откако тој го повлече своето барање за имунитет од гонење во тие случаи, пренесува „Хаарец“.

Израел ги засилува безбедносните мерки пред објавата на мировниот план за Блискиот исток

А1 On - 28.01.2020

Израелската војска распоредува безбедносни сили како дополнително засилување во Западниот Брег, пред најавата за мировниот план за Блискиот исток од администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Илјадници Палестинци на протест поради мировниот план на Трамп

24Инфо - 28.01.2020

Илјадници Палестинци протестираат денеска во градот Газа пред објавувањето на мировниот план на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, за кој се очекува да биде во корист на Израел.

Мировниот блискоисточен план на Трамп - шанса на векот или маневар?

Deutsche Welle - 28.01.2020

За планот за мир на Блискиот Исток, кој денеска ќе го презентира Доналд Трамп, критичарите велат дека е наклонет кон Израел. Важна улога притоа игра неговиот зет Џеред Кушнер. Барем еден е убеден дека новиот мировен план за Блискиот Исток, што ...

Тензично на Блискиот исток: Израел испраќа војска во Јорданската долина, се огласи Хамас!

Точка - 28.01.2020

Израел започна да го зголемува своето воено присуство во Јорданската долина во исчекување на претставувањето на планотна Доналд Трамп за Блискиот исток. Истовремено се огласи палестинската терористичка организација Хамас од каде што најавија дека ќе ...

Медиуми: Мировниот план за Блискиот Исток им нуди на Палестинците условен суверенитет

24Инфо - 28.01.2020

Весникот „Вашингтон пост” повикувајќи се на неименувани извори денеска објави дека Мировниот план за Блиски Исток на администрацијата на САД ќе предложи прекројување на границите меѓу Израел и Западен Брег, со цел големите еврејски населби да и ...

Нетанјаху го повлече барањето за имунитет од судско гонење

А1 On - 28.01.2020

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска објави дека го повлекува своето барање за пратенички имунитет од судско гонење поради обвиненијата за три случаи на корупција. Нетанјаху на Фејсбук објави дека „одлучил да не дозволи продолжување на ...

Бени Ганц го пофали планот на Трамп, најави придонес за остварување

А1 On - 28.01.2020

Лидерот на израелската партија Сино и бело, Бени Ганц оцени дека планот на администрацијата на САД за мир на Блискиот Исток е „историски“, најавувајќи дека ќе работи на негово остварување доколку победи на изборите на 2 март.

Палестинскиот премиер го осуди мировниот предлог на Трамп за израелско-палестинскиот конфликт

МКД - 28.01.2020

Палестинскиот премиер Мухамед Штајех го осуди вчера долгоочекуваниот план на администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп пред да биде објавен денес, оценувајќи дека „не претставува основа за решавање на конфликтот“.

Трамп ќе го обелодени мировниот план за Блискиот Исток и покрај палестинското отфрлање

Р.С.Европа - 27.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе го објави својот долго одложуван мировен план за Блискиот Исток на 28 јануари, и покрај тоа што палестинските лидери веќе го отфрлија овој потег како заговор против нивните аспирации за независна ...

Нетанјаху и Ганц во Белата куќа за мировниот план на Трамп

Глас на Америка - 27.01.2020

Двајцата на одделни средби во Белата куќа. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и поранешниот армиски шеф Бени Ганц, неговиот предизвикувач на предвремените избори на почетокот од март имаат одделни средби во Белата куќа, при што се очекува ...

Tрамп утре ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Макфакс - 27.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Белата куќа утре напладне ќе го објави долгоочекуваниот мировен план за Блискиот Исток. Трамп ова го изјави пред новинарите за време на средбата со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Белата ...

По повеќе од две години конечно е подготвен планот на Трамп за израелско-палестински мировен процес

Слободен Печат - 27.01.2020

Планот мора да излезе со безбедносни гаранции што ќе ги ублажат стравовите на Израелците од напади од Палестинците и непријателските соседи. Повеќе од две години по најавувањето, конечно е подготвен за објавување долго-одложуваниот план за ...

Хејли за „Договорот на векот“ : За ракоплескање се потребни две раце

А1 On - 27.01.2020

Поранешната американска амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, за таканаречениот „Договор на векот за мир на Блискиот Исток“ на претседателот Трамп изјави дека „две раце се потребни за некого да поздравите”.

Палестинскиот премиер го отфрли американскиот мировниот план за Блиски Исток

А1 On - 27.01.2020

Палестинскиот премиер Мухамед Штајех денеска го осуди долгоочекуваниот план на администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп пред истиот да биде објавен во текот на неделата, оценувајќи дека „не претставува основа за решавање на судирите“.

Mеридијани

Н.Македонија - 25.02.2020

Канарски Острови – Џиновска песочна бура од Сахара ги прекри Канарските Острови, целосно прекинувајќи го авионскиот сообраќај на островот, но и нарушувајќи го животот на населението. За време на викендот сите летови кон и од Канарските Острови беа ...

Трамп на Нетанајху и Ганц им го изложува мировниот план за Блискиот Исток

А1 On - 27.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на израелските лидери треба да им ги открие деталите од својот долго одложуван мировен план за Блискиот Исток, со кој ќе се обиде да го реши израелско-палестинското прашање.

Трам на Нетанајху и Ганц им го изложува мировниот план за Блискиот Исток

Опсервер - 27.01.2020

– Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на израелските лидери треба да им ги открие деталите од својот долго одложуван мировен план за Блискиот Исток, со кој ќе се обиде да го реши израелско-палестинското ...

Трамп на израелските лидери им го изложува мировниот план за Блискиот Исток

Телма - 27.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на израелските лидери треба да им ги открие деталите од својот долго одложуван мировен план за Блискиот Исток, со кој ќе се обиде да го реши израелско-палестинското прашање.

Трамп денеска ќе им го открие мировниот план за Блискиот Исток на Нетанјаху и Ганц

Слободен Печат - 27.01.2020

Белата куќа се надева дека планот ќе биде поддржан од двајцата израелски лидери, пред официјално да биде објавен. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на израелските лидери треба да им ги открие деталите од својот долго одложуван мировен ...

Трам на Нетанајху и Ганц им го изложува мировниот план за Блискиот Исток

24Инфо - 27.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на израелските лидери треба да им ги открие деталите од својот долго одложуван мировен план за Блискиот Исток, со кој ќе се обиде да го реши израелско-палестинското прашање.

Трамп на Нетанајху и Ганц им го изложува мировниот план за Блискиот Исток

Вечер - 27.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на израелските лидери треба да им ги открие деталите од својот долго одложуван мировен план за Блискиот Исток, со кој ќе се обиде да го реши израелско-палестинското прашање.

Трамп на Нетанајху и Ганц им го изложува мировниот план за Блискиот Исток

MakPress - 27.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на израелските лидери треба да им ги открие деталите од својот долго одложуван мировен план за Блискиот Исток, со кој ќе се обиде да го реши израелско-палестинското прашање.

Хејли за „Договорот на векот“ : За ракоплескање се потребни две раце

Опсервер - 27.01.2020

– Поранешната американска амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, за таканаречениот „Договор на векот за мир на Блискиот Исток“ на претседателот Трамп изјави дека „две раце се потребни за некого да поздравите”.

Хејли за мировниот договор на Трамп на Блискиот исток: „За ракоплескање се потребни две раце“

Слободен Печат - 27.01.2020

Хејли за израелските медиуми кажа дека не се во право оние кои ја изразуваат загриженоста дека планот се објавува во овој момент пред парламентарните избори во Израел, закажани за 2 март, како обид гласачите да се свртат на страната на премиерот ...

Хејли за „Договорот на векот” : За ракоплескање се потребни две раце

24Инфо - 27.01.2020

Поранешната американска амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, за таканаречениот „Договор на векот за мир на Блискиот Исток” на претседателот Трамп изјави дека „две раце се потребни за некого да поздравите”.

Палестина: Американскиот мировен план не претставува основа за решавање на судирите

Слободен Печат - 27.01.2020

Палестинците го отфрлаат мировниот план пред да го видат, со образложение дека администрацијата на Трамп е пристрасна бидејќи ги поддржува Израелците. Палестинскиот премиер Мухамед Штајех денеска го осуди долгоочекуваниот план на администрацијата на ...

Палестинскиот премиер го отфрли американскиот мировниот план за Блиски Исток

24Инфо - 27.01.2020

Палестинскиот премиер Мухамед Штајех денеска го осуди долгоочекуваниот план на администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп пред истиот да биде објавен во текот на неделата, оценувајќи дека „не претставува основа за решавање на судирите”.

Хејли за „Договорот на векот“: За ракоплескање се потребни две раце

Нетпрес - 27.01.2020

Поранешната американска амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, за таканаречениот „Договор на векот за мир на Блискиот Исток“ на претседателот Трамп изјави дека „две раце се потребни за некого да поздравите”.

Палестинскиот премиер го отфрли американскиот мировниот план за Блиски Исток

Нетпрес - 27.01.2020

Палестинскиот премиер Мухамед Штајех денеска го осуди долгоочекуваниот план на администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп пред истиот да биде објавен во текот на неделата, оценувајќи дека „не претставува основа за решавање на судирите“.

Хејли за „Договорот на векот“ : За ракоплескање се потребни две раце

Либертас - 27.01.2020

Во медиумските информации се сугерира дека договорот предвидува анексија на големи делови од окупираниот Западен брег и прокопување тунел меѓу Појасот Газа и Западниот брег. Овие информации, сепак, не се потврдени.

Палестинскиот премиер го отфрли американскиот мировниот план за Блиски Исток

Либертас - 27.01.2020

– Палестинскиот премиер Мухамед Штајех денеска го осуди долгоочекуваниот план на администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп пред истиот да биде објавен во текот на неделата, оценувајќи дека „не претставува основа за решавање на судирите“.