TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ гледа можна саботажа врз гасоводите Северен тек и се заканува со санкции

Deutsche Welle - 28.09.2022

ЕУ во оштетувањата на гасоводите гледа можна саботажа и се заканува со остри санкции. ЦИА наводно уште летоска предупредила од можни напади врз Северен тек 1 и 2 во Балтичко Море. „Сите расположливи информации укажуваат дека оштетувањата на ...

Огромни количини руски гас се излеаа во Балтичкото Море, Европа смета дека станува збор за саботажа

Телма

Шведска: истекувањето на гасоводите во Балтичкото Море, можна саботажа

Р.С.Европа

Премиерката на Данска смета дека истекувањето на гас во Балтичкото Море е „намерно дејство“

Вечер Прес

НАПАДНАТИ СЕВЕРЕН ТЕК 1 И 2, ЕКСПЛОЗИИТЕ СЕ ПОД МОРЕ? „Ако е саботажа ќе следи страшен одговор“, се закани Европа

Фактор

Како изгледа кога Балтичкото Море врие од гас/ВИДЕО

Вечер Прес

(Видео) Површината на Балтичкото море "врие" поради протекувањето на гас

Точка

360 степени Канал5 Кумановски м. Кајгана Слободен Печат Вечер Прес MakPress Тера

Гасоводот „Северен тек“е оштетен од подводни експлозии, Европа истражува

Канал5 - 28.09.2022

Гасоводот „Северен тек“е оштетен од подводни експлозии, Европа истражува и најавува најсилен можен одговор. Се истражува истекувањето во два руски гасоводи што минуваат под Балтичкото море во близина на Шведска и Данска.

КАКО СЕ ИЗВРШИ САБОТАЖА НА ГАСОВОДИТЕ СЕВЕРЕН ТЕК 1 И 2: Кој користел нуркачи и подморници?!

Во Центар

Зошто Путин би сакал да го разнесе „Северен тек“?

Независен

Полски министер и се заблагодари на Америка за оштетувањето на гасоводот

Скопје1

Шпигл: ЦИА летово го предупредила Берлин за можни напади врз двата гасоводи

МКД

Дефект или саботажа – што се случува со гасоводот Северен тек

Сител

Захарова: Европратеникот Сикорски го признава терористичкиот акт врз Северен тек?!

Нетпрес

360 степени +инфо 4NEWS Deutsche Welle А1 On Фактор Нетпрес Кумановски м.

Експлозија под вода? Вака изгледа истекувањето на гас од „Северен тек“ во Данска ВИДЕО

Во Центар - 28.09.2022

Данските власти објавија видео од истекувањето на гасот „Северен тек“. Кремљ претходно објави дека не ја исклучува можноста штетата на гасоводите „Северен тек“ во Балтичкото море да е предизвикана од саботажа, додека Европската комисија наведува ...

Шведска: Истекувањето на гасот последица од експлозии, можна саботажа

Локално

Регистрирани две подводни експлозии во областа на истекување на гасот од Северен тек

Нетпрес

Данска објави видео од истекувањето гас од „Северен тек“

Независен

Шведска и Данска ги истражуваат мистериозните истекувања на гас од руските гасоводи кон Европа

Сакам да кажам

МИСТЕРИОЗНО ИСТЕKУВА ГАС ПОД ВОДА ВО ШВЕДСКА И ДАНСКА Некој намерно го оставил Северен Тек под притисок?

+инфо

Данска пријави истекување гас од гасоводот Северен тек 2

Во Центар

Денешен МКД Макфакс Нетпрес 360 степени Во Центар Пари Независен

Сеизмолозите регистрирале експлозии кај местата на истекувањето од руските гасоводи, Шведска смета дека е саботажа

Сакам да кажам - 27.09.2022

Големо количество гас истекува од оштетениот гасовод Северен тек 2, на кој има навистина голема дупка, соопшти Данската агенција за енергетика, додавајќи дека тоа би можело да трае неколку дена, можеби и цела недела.

(Видео) По истекувањето гас, регистрирани и експлозии, Москва обвини за саботажа

Макфакс

САД изразија подготвеност да и помогнат на ЕУ во истрагата за истекувањето на гасоводите „Северен поток“

Курир

Данска и Русија не исклучуваат саботажа на гасоводите Северен тек еден и два

Р.С.Европа

Данска не исклучува дека саботажа е причина за истекувањето на гас во Северен поток 1 и 2 – ЕК засега не сака да шпекулира

Телма

Саботажа или дефект: Никој не знае како се оштети гасоводот Северен поток

Кајгана

Истекува гас од Северен поток во Балтичко Море, експлозии и зголемена сеизмичка активност, сомнеж за саботажа

CivilMedia

Локално Опсервер MakPress 24Инфо А1 On А1 On 24Инфо Опсервер

Блинкен: Истекувањето гас од „Северен тек“ нема да влијае на енергетската безбедност на Европа

Макфакс - 27.09.2022

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека истекувањето гас од гасоводот „Северен тек“, според неговото разбирање, нема значително да влијае на енергетската безбедност на Европа.

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

Бриф

Блинкен: Можната саботажа на Северен тек не е во ничиј интерес

Нетпрес

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

А1 On

Блинкен: Истекувањето на гас од „Северен тек“ нема да влијае на енергетската безбедност на Европа

Точка

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

Опсервер

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

Канал5

Press24 Во Центар Н.Македонија Кумановски м. Денешен Вечер Прес MakPress

Шведскиот сеизмолошки институт: Втората детонација на рускиот гасовод беше како земјотрес

Канал5 - 27.09.2022

Шведскиот сеизмолошки институт денеска соопшти дека се регистрирани две експлозии во близина на местото на истекување на нафтоводите „Северен тек еден и два“. Преку нив би требало да се пренесува рускиот гас под Балтичкото Море во Европа.

Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

Бриф

Што се случува на дното на Балтикот? „Без сомнение, ова е саботажа“

Локално

Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

Курир

ВИДЕО: Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

А1 On

НЕШТО ЕКСПЛОДИРАЛО НА ГАСОВОДОТ СЕВЕРЕН ТЕК Експлозиите ги регистрирале дански и шведски сеизмолози

+инфо

Северен тек го потресле експлозии

Денешен

Во Центар Н.Македонија Опсервер Либертас Вечер Прес Телма еМагазин ТВ21