TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пренџов: Јакимовски е осомничен затоа што премногу работел

ММС - 20.03.2019

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа дека на актуелната власт и’ требаат обвинети, уценети и замолчени политички противници.

Стевчо без коментар - Од партијата велат премногу направил за граѓаните на Карпош

Press24 - 20.03.2019

Стевчо Јакимовски вчера во 9. часа поминати во Кривичен Суд, доби казна домашен притвор за легализирањето на парцелите на улицата Илинденска. Канал 5 стапи во контакт со Јакимовски, но тој не сакаше да даде коментар.

(ВИДЕО) Пренџов: Јакимовски не е осомничен за криминал и корупција, туку затоа што премногу работел

А1 On - 20.03.2019

Љупчо Пренџов од ГРОМ изјави дека претседателот на партијата Стевчо Јакимовски на кој вчера му беше одреден куќен притвор од страна на Кривичниот суд, не е осомничен за криминал или корупција, туку затоа што премногу работел и премногу направил за ...

„Стефче ако гарантира со имот, може пола Шутка да ја извади на слобода“

CivilMedia - 20.03.2019

Вчерашното приведување на претседателот на пратијата ГРОМ и поранешен градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, предизвика реакции на социјалните мрежи. „Стефче ако гарантира со имот може пола Шутка да ја извади на слобода“, стои во твитот ...

Стевчо Јакимовски: Од харизматично лице до непринципиелен политички профитер

IRL - 20.03.2019

Промени четири политички партии. Истите му донеса три градоначалнички мандати и две министерски позиции. Политичката кариера на претседателот на ГРОМ – Стевчо Јакимовски, кој избегна притвор во истражниот затвор во Шутка и помина со куќен притвор ...

(ВИДЕО) Малку песна – малку орце: Стевче Јакимовски пее „Никој не ни може ништо“

Екран - 20.03.2019

Секогаш кога некој политичар е актуелен се „отвораат“ старите случки, се навраќаат спомени од некои други времиња… Пред пет години на 26. март на Јутјуб се појавија повеќе видеа од Стевче Јакомовски кој славеше за победата во Карпош и тоа со песната ...

Стевчо Јакимовски во куќен притвор поради здравствени причини

1tv - 19.03.2019

Поради здравствени причини , Кривичниот суд на екс градоначалникот на општина Карпош , Стевчо Јакимовски му одреди мерка домашен притвор. Тој се товари за злоупотреба на службената положба поради злоупотреби со легализација на градежни објекти и ...

Куќен притвор за Стевчо Јакимовски

OhridNews - 19.03.2019

На претседателот на пратијата ГРОМ и поранешен градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски судот му одреди мерка домашен притвор. Јакимоски денеска беше приведен заедно со двајца вработени во општината поради сомнение за злоупотреба на ...

Сомнежите за Јакимовски распослани на 1.553 квадратни метри?

Deutsche Welle - 19.03.2019

Неофицијално, сомнежите се поврзани со легализирање и продажбата на државно земјиште од 1.533 м2 за 11.000 евра. Истото подоцна било продадено за 600.000. За овој случај СДСМ реагирал во 2017 година Поранешниот градоначалник на општина Карпош и ...

Зошто се гони Стевчо Јакимовски

Нова ТВ - 19.03.2019

На земјиштето кај поранешниот ресторан „Имес“, за кој денеска Обвинителството поради незаконска легализација го уапси поранешниот градоначаланик на Карпош Стевчо Јакимовски, зградите се веќе во завршна фаза и се нудат за продажба.

Уапсен Стевчо Јакимовски, осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

24 Вести - 19.03.2019

Незаконска легализација на објекти од времен карактер, нелегална купопродажба на државно земјиште, бесправно градење и криминални јавни набавки, ова се дел од кривичните дела за кои се товарат ексградоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски и ...

Јакимовски кај судија на претходна постапка – ОЈО бара притвор

Нова ТВ - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски е приведен и изведен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Приведени се уште две лица, вработени во општина Карпош.

Јакимовски приведен поради злоупотреба на службената положба

Телма - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на општина Карпош, и претседател на ГРОМ, Стевчо Јакимовски и двајца вработени во општината се приведени во истрага на одделението за организиран криминал при МВР, поради сомнение за злоупотреба на службената положба.

Јакимовски се сомничи за проневера при легализација на државно земјиште

Фокус - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, се товари за злоупотреба на службената положба во новата истрага на Основното јавно обвинителство. Тој утринава е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка.

Јакимовски осомничен за продажба на земјиште кај „Имес“, Рускоска бара притвор

МКД - 19.03.2019

Приватизација и продажбата на земјиштетото кај поранешниот ресторан „Имес" во општината Карпош е предмет на истрагата поради која утрово е приведен поранешниот градоначалник Стевче Јакимовски, потврди обвинителката Вилма Рускоска за МКД.мк.

Уапсен Стевчо Јакимовски

Нова ТВ - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Карпош и претседател на ГРОМ Стевчо јакимовски утрово е уапсен, објави 1ТВ. Јакимовски е уапсен по налог на јавен обвинител во врска со нова истрага, но засега нема детали.

Освен Јакимовски, приведени се и службеници од општината и бизнисмени

МКД - 19.03.2019

Стефче Јакимовски, поранешниот градоначалник на општина Карпош е осомничен за злоупотреба на службената должност за легализација на државно земјиште. Освен него приведени се уште двајца службеници од општината, раководители на оддели за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ги апси сите кои може да и пречат во изборниот процес

Сител - 19.03.2019

Единствена причина што после две години власта апси и прогонува е затоа што очајно губат, па мислат дека со злоупотреба на институциите и со малтретирање на оние кои мислат поинаку ќе се задржат нешто повеќе на своите функции.

Силјановска за апсењето на Јакимовски: Ќе ви снема политичари од опозицијата

Фокус - 19.03.2019

Професорката и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, го коментира апсењето на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски. „Како тргнавте со апсењата ќе нема политичари во опозиција…па од Ципрас ќе барате да ...

Уапсен Стефче Јакимовски

МКД - 19.03.2019

По налог на јавен обвинител утрово бил приведен поранешниот градоначалник на скопската општина Карпош и претседател на партијата ГРОМ Стефче Јакимовски. Од МВР ја потврдуваат оваа информација. Неофицијално, приведени се уште две лица.

Мисајловски: Апсењето на Јакимовски е политички прогон и обид за заплашување на опозицијата

24 Вести - 19.03.2019

„Зоран Заев и Стево Пендаровски се исплашени од граѓаните. Паниката е толкава што СДСМ, денес, на еден месец пред претседателските избори реши да го апси лидерот на една од поголемите опозициски партии.

Како беше отуѓено и легализирано земјиштето кај „Имес“ и за што е осомничен Стевчо Јакимовски

IRL - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник Стевчо Јакимовски е осомничен за повеќе финансиски малверзации за време на неговиот мандат во општина Карпош. Едно од делата за кои е осомничен е за легализацијата и продажбата на државно земјиште во населбата Карпош 3, кое ...

Уапсен Стевчо Јакимовски

Фокус - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата „Гром“, Стевчо Јакимовски утрово е приведен и е изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Обвинението е покренато од Основното јавно обвинителство, кое најави дека ...

Уапсен екс градоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски

Канал5 - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Карпош и претседател на ГРОМ Стевчо Јакимовски утрово е уапсен. Тој се наоѓа на распит пред судија на претходна постапка во рамки на нова истрага на обвинителството за гонење на организиран криминал и ...

Се бара притвор за Стевчо Јакимовски поради продажбата на земјиштето кај „Имес“

IRL - 19.03.2019

Приватизациијата и продажбата на земјиштетот кај поранешниот ресторан „Имес“ во општината Карпош е предмет на истрагата поради која утрово беше приведен поранешниот градоначалник Стевчо Јакимовски.

Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште

Р.С.Европа - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стевчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично ниска цена, изјави денеска обвинителката Вилма Русковска.

Јакимовски градел плоштад наместо улица и аминувал дивоградби

+инфо - 19.03.2019

Апсењето на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, и уште две лица вработени во општинската адмнистрација, за кои се бара притвор, е дел од обемен случај на обвинителството во кое всушност се обединети Тие се однесуваат на бесправно ...

Уапсен е екс-градоначалникот на Карпош, Стевче Јакимовски

24 Вести - 19.03.2019

Утринава полицијата го уапси лидерот на партијата ГРОМ, екс-градоначалник на скопската општина Карпош, Стевче Јакимовски. Јакимовски бил уапсен по налог на јавен обвинител, а утринава треба да биде изведен пред судија на претходна постапка во ...

Јакимовски прогласил времени објекти на државно земјиште за дивоградба, а потоа го продале земјиштето за багателна цена

AKO - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, и уште неколкумината обвинети за злоупотреба на службена положба, инаку вработени во општината, овозможиле на неколку фирми да купат државно земјиште, откако претходно времените објекти кои ...

Плацот кај „Имес“ со помош на Стевчо Јакимовски купен за 11 илјади, а продаден за 600 илјади евра

Макфакс - 19.03.2019

На 2 ноември 2017 година „Макфакс“ ја отвори аферата за продажбата на земјиштето кое се наоѓа во близина на поранешниот ресторан „Имес“ во Карпош, а за кое денеска беше поведена истрага против девет лица, меѓу кои и за поранешниот градоначалник на ...

Со Јакимовски осомничени уште 8 службеници за злоупотреба

Макфакс - 19.03.2019

Истрагата на Обвинителството за гонење организиран криминал е за злоупотреба на службената положба и овластување е против поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски и двајца негови соработници, раководители на секторите за ...

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ќе се бара притвор, осомничени уште петмина

+инфо - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Карпош утрово е приведен, а во моментов веќе е изведен на распит пред судија на претходна постапка во рамки на нова истрага на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Уапсен Стевчо Јакимовски

+инфо - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Карпош и претседател на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски утрво е уапсен и во текот на денот треба да биде изведен на распит пред судија на претходна постапка.

Уапсен е Стевчо Јакимовски

Курир - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски утрово е приведен по налог на Јавен обвинител. Лидерот на партијата „ГРОМ“ се очекува да биде повикан пред судија од претходна постапка, а судот треба да одлучи, какви мерки на ...

Уапсен Стевчо Јакимовски

Тера - 19.03.2019

По налог на јавен обвинител утрово е приведен поранешниот градоначалник на скопската општина Карпош и претседател на партијата ГРОМ, Стефче Јакимовски. Од МВР ја потврдуваат оваа информација.

Приведувањето на Јакимовски во фокусот на Отвореното Студио 1

1tv - 19.03.2019

По кривична пријава на Министерството за внатрешни работи, а по налог на ОЈО за гонење на организиран криминал, утрово се уапсени поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и двајца негови соработници, раководители на секторите за ...

Весковски: За земјиштето кај Имес има сомнежи за проневера и треба судски епилог

Фактор - 19.03.2019

Земјиштето кое се наоѓа во близина на поранешниот ресторан „Имес“, а чија купопродажба се споменува како причина за приведувањето на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски, беше актуелно во време на локалните избори во 2017 ...

Јакимовски изведен пред судија – Дали навистина проневерил еден милион евра?!

iPortal - 19.03.2019

Екс градоначалникот на скопската општина Карпош и претседател на партијата ГРОМ Стевче Јакимовски утрово е уапсен по налог на Јавното обвинителство за организиран криминал. Освен Јакимовски уапсени се и уште две лица кои биле вработени во ...

Побаран притвор за Стевчо Јакимовски и уште двајца за бесправни легализации

Мета - 19.03.2019

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) до судија на претходна постапка од Кривичен суд – Скопје побарало притвор за тројца од утрово приведените.

Јакимовски осомничен за злоупотреба на службена положба и овластувања

Локално - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стефчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично пониска цена, за МИА изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска.

Уапсен Стевчо Јакимовски и уште неколку лица, меѓу нив и бизнисмени

365 - 19.03.2019

Екс-градоначалникот на општина Карпош и претседател на партијата ГРОМ, утрово е уапсен по налог на Обвинителството за гонење организиран криминал, во врска со нова истрага. Официјални детали засега нема, но според сознанијата на „Телма“ , се работи ...

Уапсени Стевчо Јакимовски и осуммина бизнисмени и општински административци

Либертас - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на скопската општина Карпош Стевчо Јакимовски и уште осум луѓе утрово се приведени од полицијата по налог на Обвинителството за организиран криминал, потврди за СДК Вилма Рускоска, шеф на обвинителството.

Јакимовски е приведен под сомнение дека легализирал земјиште на бизнисмени по пониски цени од реалните

Скопје1 - 19.03.2019

Девет лица вработени во општина Карпош, кои биле блсики со приведениот ексградоначакник на општина Карпош се во Кривичниот суд, каде исказ ќе даваат пред истражен судија. Според неофицијални информации, за шест лица се бара мерка притвор, а за ...

Уапсен Стевчо Јакимовски

Магазин - 19.03.2019

Полицијата по налог на јавен обвинител утрово го лиши од слобода лидерот на партијата ГРОМ и поранешен градоначалник на Општина Карпош, Стевче Јакимовски, пренесува и дознава „А1.он“ Јакимовски утрово треба да биде изведен пред судија на претходна ...

Нова истрага на ОЈО – Јакимовски се сомничи за проневера при легализација на државно земјиште

ТВ21 - 19.03.2019

Во новата истрага која ја отвори Основното Јавно Обвинителство, екс-градоначалникот на Карпош и уште три лица од општинската администрација се товарат за проневера при легализација на државно земјшите. За сите четири лица ОЈО бара мерка притвор.

Уапсени Стевчо Јакимовски и уште седум лица

Мета - 19.03.2019

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош и претседател на ГРОМ, Стевчо јакимовски, утрово е уапсен а заедно со него се уапсени и некои бизнисмени и други лица. Двајца од другите приведени се вработени во Општина Карпош, а меѓу останатите петмина ...

Уапсен Стевчо Јакимовски – обвинителството бара притвор

Centar - 19.03.2019

Екс-градоначалникот на Карпош, и прв човек партија “Гром” утрово беше приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичен суд во Скопје. Според информациите Јакимовски е осомничен за приватизација и продажбата на земјиштетото во близина ...

Приведен Стевчо Јакимовски

OhridNews - 19.03.2019

Претседателот на пратијата ГРОМ и поранешен градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски и двајца вработени во општината се приведени во истрага поради сомнение за злоупотреба на службената положба и овластување, додека едно од лицата, се ...

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Опсервер - 19.03.2019

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица ...

Стевчо Јакимовски во апс

CivilMedia - 19.03.2019

Стевчо Јакимовски е уапсен. Тој и двајца негови соработници од општина Карпош беа уапсени утринава под сомнение дека ја злоупотребиле службената должност. На Јакимовски му беше одземен пасошот во август, минатата година, а од октомври е под истрага ...