TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заради високата цена намалена потрошувачката на гас во Струмица

24 Вести - 14.01.2022

По зголемувањето на цената на гасот во Струмица од 46 на 80 денари за потрошен кубен метар домакинствата кои досега се грееа на гас се ориентираат на нови извори на топлинкса енергија. Вака пдовлече дека во привте десетина дена од месец јануари ...

Струмичани се помалку трошат гас по зголемената цена

Сител - 14.01.2022

Зголемената цена на природниот гас за околу 72% ги натера струмичани да бараат други извори за затоплување на нивните домаќинства и деловни простории. Дека потрошувачката на гас е намалена потврдуваат и од јавното претпријатие Струмица Гас.

Зголемена цена на гасот, дел од потрошувачите од Куманово се префрлија на други енергенси за затоплување

Вечер Прес - 14.01.2022

Зголемена е цената на гасот за над 200 проценти, информираа денеска надлежните од ЈП „Куманово-Гас“. Поради зголемената цена на гасот, дел од покрупните потрошувачи, но и домаќинства од Куманово кои се затоплуваа на гас почнаа да се префрлуваат на ...

Струмичките домаќинства и компании се откажуваат од греењето на гас откако цената на природниот гас се зголеми за ...

Скопје24 - 14.01.2022

Корисниците на природен гас во струмичко полека се откажуваат од користење на овој енергенс откако цената се зголеми за 90 проценти, односно од околу 46 на 80 денари за метар кубен. Од јавното претпријатие Струмица гас потврдуваат дека драстично им ...

Зголемена цена на гасот, дел од потрошувачите од Куманово се префрлија на други енергенси за затоплување

MakPress - 14.01.2022

Зголемена е цената на гасот за над 200 проценти, информираа денеска надлежните од ЈП „Куманово-Гас“. Поради зголемената цена на гасот, дел од покрупните потрошувачи, но и домаќинства од Куманово кои се затоплуваа на гас почнаа да се префрлуваат на ...

Проблеми и во Куманово со цена на гасот, се откажуваат од овој енергенс и домаќинства и градинки

Телма - 14.01.2022

Зголемена е цената на гасот за над 200 проценти, информираа денеска надлежните од ЈП „Куманово-Гас“. Поради зголемената цена на гасот, дел од покрупните потрошувачи, но и домаќинства од Куманово кои се затоплуваа на гас почнаа да се префрлуваат на ...

Проблеми и во Куманово со цена на гасот, се откажуваат од овој енергенс и домаќинства и градинки

Скопје24 - 14.01.2022

Зголемена е цената на гасот за над 200 проценти, информираа денеска надлежните од ЈП „Куманово-Гас“. Поради зголемената цена на гасот, дел од покрупните потрошувачи, но и домаќинства од Куманово кои се затоплуваа на гас почнаа да се префрлуваат на ...

ЈАНУАРСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ГАС ЌЕ ГИ СТРЕСАТ КУМАНОВЦИ И СТРУМИЧАНИ Цената на гасот двојно поскапе за овие корисници

+инфо - 14.01.2022

Оправдување за ваквото зголемување и двете компании имаат во неколкукратното зголемување на цената на гасот на светските берзи, а новите договори за набавка на гас од добавувачите се со драстично повисоки цени.

Струмичките домаќинства и компании се откажуваат од греењето на гас откако цената на природниот гас се зголеми за ...

Телма - 14.01.2022

Струмичките домаќинства и компании се откажуваат од греењето на гас откако цената на природниот гас се зголеми за речиси 90%. Од јавното претпријатие Струмица гас немаат точни податоци колку корисници се преорентирале кон друг извор на зароплување, ...

ЦЕНИТЕ НА ГАСОТ ВО ЕВРОПА ДЕНЕСКА СКОКНАА ЗА 10,6 ОТСТО - надминаа 1.100 долари за илјада кубни метри

Фактор - 14.01.2022

Цените на гасот во Европа денеска скокнаа за 10,6 отсто на отворањето на тргувањето, надминувајќи 1.100 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на лондонската берза ICE. Фјучерси на гас за испорака во февруари во холандскиот центар ТТФ се ...

Цените на гасот во Европа скокнаа за над 10 отсто

Вечер Прес - 14.01.2022

Цените на гасот во Европа денеска скокнаа за 10,6 отсто на отворањето на тргувањето, надминувајќи 1.100 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на лондонската берза ICE. Фјучерси на гас за испорака во февруари во холандскиот центар ТТФ се ...

Цените на гасот во Европа скокнаа за над 10 отсто

Република - 14.01.2022

Цените на гасот во Европа денеска скокнаа за 10,6 отсто на отворањето на тргувањето, надминувајќи 1.100 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на лондонската берза ICE. Фјучерси на гас за испорака во февруари во холандскиот центар ТТФ се ...

Цената на гасот во Европа на отворањето на берзата скокна за 10,6 отсто

Нетпрес - 14.01.2022

Цената на гасот во петокот на отворањето на лондонската специјализирана берза ICE порасна за 10,6 отсто во однос на затворањето на тргувањето во четвртокот, на ниво над 1.100 долари за илјади кубни метри.

Сметки повисоки за над 200% во Куманово, граѓаните и институциите престанаа да користат гас

ТВ21 - 13.01.2022

Граѓаните и институциите во Куманово кои користат гас, од овој месец ќе плаќаат сметки повисоки за над 200%. Наместо 25 денари за метар кубен колку што беше минатата година, сега над 400 корисници ќе плаќаат 80 денари за потрошен метар кубен.

Владата со неспособноста да обезбеди евтин гас кога тоа го правеа другите држави сега ја става на товар на граѓаните и ...

Нетпрес - 13.01.2022

Доколку владата на Заев и пиунот Ковачевски наместо да се занимава со местење тендери, се потрудеше да обезбеди на меѓународниот пазар како сите влади од регионот и светот да обезбеди евтин гас, македонските компании и граѓани сега немаше да плаќаат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата својата неспособност да обезбеди евтин гас кога тоа го правеа другите држави сега ја става на товар ...

Република - 13.01.2022

Доколку владата на Заев и пиунот Ковачевски наместо да се занимава со местење тендери, се потрудеше да обезбеди на меѓународниот пазар како сите влади од регионот и светот да обезбеди евтин гас, македонските компании и граѓани сега немаше да плаќаат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заради неспособноста на СДСМ, плаќаме по три пати поскапа цена на гасот

Денешен - 13.01.2022

Доколку владата на Заев и пиунот Ковачевски наместо да се занимава со местење тендери, се потрудеше да обезбеди на меѓународниот пазар како сите влади од регионот и светот да обезбеди евтин гас, македонските компании и граѓани сега немаше да плаќаат ...