TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поранешниот главен онколог на СЗО тврди: корона вирусот ќе исчезне сам по себе пред да се најде вакцина

Иновативност - 23.05.2020

Корона вирусот може да исчезне сам по себе пред да се појави какви било вакцина, изјави Карол Сикора, академик и бивш главен онколог на Светската здравствена роганизација. Сикора на Twitter појасни дека постои реална веројатност дека вирусот ...

Русија започнува со производство на серум против корона вирус

Фокус - 23.05.2020

Производството на вакцина против корона вирусот во Русија ќе започне на крајот на летото, соопшти директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија, Александар Гинцбург.

Дневник од карантинот на еден актер (7)

Независен - 23.05.2020

ВАСИЛ ЗАФИРЧЕВ „По волјата Ѕевсова било да се раскараат прво и раздељат двајцата мажи: синот Атрéјев, јуначкиот цар, и божескиот Ахил. Кој ли од бозите ниф ги натерал, кавга да кренат? Синот на Ѕевс и Летóја.

Гардијан: Можно е да не добиеме вакцина против корона вирус

Независен - 23.05.2020

Тешко е да се претера со нагласувањето на важноста од развој на вакцина против новиот корона вирус. Тоа е брз пат за враќање на нормалниот живот и причина зошто министерот за здравство на Велика Британија Мат Ханкок рече дека Британија во развој на ...

Тајланд почна со тестирање вакцина против Ковид-19 врз мајмуни

Опсервер - 23.05.2020

Бангкок, 23 мај 2020 () – Тајланд денеска почна со тестирање вакцина против новиот коронавирус врз мајмуни, по позитивните испитувања извршени врз експериментални глувци, изјави тајландскиот министер за наука и образование Сувит Мисинци.

Кинескиот здравствен лидер ги прифати критиките за одговорот на коронавирусот

МКД - 23.05.2020

Директорот на кинескиот центар за контрола и превенција на зарази рече денеска дека јавните критики за управувањето со појавата на коронавирусот се разбирливи, но го бранеше одговорот на Пекинг на кризата.

Кинески здравствен службеник ги прифаќа критиките за одговорот на коронавирусот

Точка - 23.05.2020

Директорот на кинескиот центар за контрола и превенција на зарази денес рекол дека јавните критики за избивањето на коронавирусот се разбирливи, но го бранел одговорот на Пекинг на таа криза.

Пет позитивни работи од пандемијата на Ковид-19 (Видео)

Мета - 23.05.2020

Дали од пандемијата со Ковид-19 може сепак да излезе и нешто позитивно? Кика Авеиро вели да, таа споделува пет работи кои, според неа, се покажуваат како позитивни ефекти како резултат на оваа ...

Вакцината за Ковид-19 е неизвесна а веќе предизвикува кавги

Р.С.Европа - 23.05.2020

Науката е сè повеќе претпазлива во предвидувањата за скоро откривање на вакцина за Ковид-19. И додека се спроведуваат повеќе од 100 проекти во светот за развој на успешна вакцина против коронавирусот, започнуваат и првите конфронтации за тоа која ...

Охриѓани се плашат од ХПВ-вакцината за ќерките. Охридски епидемиолог ги убедува: Јас ги вакцинирав и синовите

Деца - 23.05.2020

Процентот на вакцинирани девојчиња со ХПВ-вакцина во Охрид во 2019 година изнесува 31,07 отсто. За стравот на родителите, д-р Стурлакова-Коровешоска вели: Вакцината е квалитетна, јас ги вакцинирав и моите синови Охрид има најмал процент на ...

САД обезбедуваат 300 милиони дози, на потенцијална вакцина AstraZeneca коронавирус

Машки магазин - 23.05.2020

Соединетите држави обезбедија скоро третина од првите милијарди дози планирани за експерименталната вакцина COVID-19 на AstraZeneca. Иако не е докажано дека е ефикасно против коронавирусот, светските лидери ги сметаат вакцините како единствен ...

„Јас ги вакцинирав синовите против ХПВ“. Со ова епидемиолог ги убедува охриѓани дека вакцината им е безбедна за ќерките

Факултети - 23.05.2020

Процентот на вакцинирани девојчиња со ХПВ - вакцина во Охрид во 2019 година изнесува 31,07 отсто. За стравот на родителите д-р Јованка Стурлакова-Коровешоска, епидемиолог, вели: Вакцината е квалитетна, јас ги вакцинирав и моите синови.

Започнува регрутирање на 10.000 граѓани во Велика Британија за тестирање на вакцина за Ковид-19

Канал5 - 22.05.2020

Универзитетот Оксфорд и мултинационалната компанија „AstraZeneca “ ќе регрутираат околу 10.000 возрасни и деца во Британија за тестирање на експериментална вакцина за коронавирус. Институциите низ Велика Британија започнаа со регрутација на 10.260 ...

Во Велика Британија почнува регрутација на 10.000 граѓани за тестирање на вакцина за коронавирус

Слободен Печат - 22.05.2020

СЗО на 15. мај објави дека моментално врз луѓе се тестираат осум вакцини. Универзитетот Оксфорд и мултинационалната компанија АстраЗенека ќе регрутира околу 10.000 возрасни и деца во Британија за тестирање на експериментална вакцина за коронавирус.

Десетици милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

Опсервер - 22.05.2020

Њујорк, 22 мај 2020 () – Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се дифтерија, сипаници и детска парализа, затоа што рутинската имунизација е нарушена за ...

Велика Британија регрутира 10.000 граѓани за тестирање вакцина за Ковид-19

Независен - 22.05.2020

Универзитетот Оксфорд и мултинационалната компанија „Астра Зенека“ ќе регрутираат 10.000 возрасни и деца во Британија за тестирање на експериментална вакцина за корона вирусот. Институциите низ Биртанија почнаа со регрутирање 10.260 испитаници да ...

Здравствените работници не можат сами, граѓаните мора да помогнат со почитување на мерките, вели доктор Диме Коцев

Фокус - 22.05.2020

Директорот на кавадаречката болница, доктор Диме Коцев, вели дека и покрај тоа што првиот удар на корона вирусот бил успешно амортизиран, сепак борбата продолжува. Апелира до јавноста да им помогне на здравствените работници со тоа што ќе ги ...

Живи, здрави и среќни се руските истражувачи кои на себе тестирале вакцина против ковид-19

+инфо - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на ...

Kако и кога завршува една пандемија?

Deutsche Welle - 22.05.2020

Вирусот евентуално ќе мутира и ќе помине во поблага форма, додека нашите политички и општествени поделби покажуваат далеку поголема резистентност кон промени. Колумна на Ивор Мицковски. Според историчарите и еден мошне интересен и сугестивен текст ...

Русија: Вакцина против коронавирус неофицијално тестирана, без негативни ефекти

Локално - 22.05.2020

Експерти од рускиот национален научен центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ ја тестираа вакцината против „Ковид-19“, а експериментот успеал затоа што нема негативни ефекти, рече денес директорот на тој центар, академик Александар ...

[Став] Добредојдовте во „новата нормала“

Радио МОФ - 22.05.2020

Кога ќе заврши пандемијата, очекувајте државите да се вратат со поголема власт и поголем легитимитет. Замислете го за момент следново сценарио: епидемија на коронавирус кој потекнува од непознат извор и се пренесува на луѓе, која постепено преминува ...

Заев: Здравствените работници не можат сами, граѓаните мора да помагаат

Фокус - 22.05.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев преку својот фејсбук профил уште еднаш апелираше на почитување на мерките за заштита од корона вирусот. Како што истакна тој, граѓаните мора да соработуваат со здравствените работници за борба против опасниот вирус.

СДСМ: Да ги почитуваме препораките за заштита од коронавирусот, и да им помогнеме на здравствените работници

Сител - 22.05.2020

Македонското здравство реагираше навремено и добро се справи со пандемијата со коронавирусот. Состојбата со епидемијата на коронавирусот е под контрола. Бројот на активни случаи е стабилизиран.

Здравствено „велепредавство“?

CivilMedia - 22.05.2020

пишува: Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за справување со епидемијата… Министерот Чулев, најблаго речено, тешко се ...

Анкета/САД: Четвртина Американци нема или немаат интерес да примат вакцина против Ковид-19

MakPress - 22.05.2020

Според истражување спроведено од „Ројтерс“ и „Ипсос“, четвртина од Американците нема или имаат мал интерес да примаат вакцина против коронавирусот. Анкетата покажа дека администрацијата на претседателот Трамп се соочува со сериозна криза на доверба ...

Здравствено „велепредавство“?

Frontline - 22.05.2020

И, уште нешто друго: како не им текна на сите тие силни унии на млади сили, жени, ветерани, интелектуалци и бозаџии што ги имаат во партијата да дадат барем по 100 денари од џеб за хуманитарни цели во епидемијава? Па, нели е катастрофа во прашање?! ...

Здравствено “велепредавство”

Либертас - 22.05.2020

Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за справување со епидемијата… Министерот Чулев, најблаго речено, тешко се справува со ...

Здравствено „велепредавство“?

iPortal - 22.05.2020

Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за справување со епидемијата… Министерот Чулев, најблаго речено, тешко се справува со ...

СДСМ: Вирусот е тука, вирусот нема да исчезне, да ги почитуваме препораките за заштита

Локално - 22.05.2020

Македонското здравство реагираше навремено и добро се справи со пандемијата со коронавирусот. Состојбата со епидемијата на коронавирусот е под контрола, велат од СДСМ. Според партијата, бројот на активни случаи е стабилизиран.

Здравствено „велепредавство“?

Слободен Печат - 22.05.2020

Филипче вели дека дополнителната министерка за финансии од ВМРО-ДПМНЕ со недели го кочи реализирањето на проектот од 90 милиони евра од Светската Банка наменети за справување со епидемијата… Министерот Чулев, најблаго речено, тешко се справува со ...

Добредојдовте во „новата нормала“

Н.Македонија - 22.05.2020

Автор: Сабин Селими Извор: Республика Замислете го за момент следново сценарио: епидемија на коронавирус кој потекнува од непознат извор и се пренесува на луѓе, која постепено преминува во вирус кој се пренесува помеѓу луѓето и доведува до широка ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против Ковид-19

24Инфо - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј” не работеа толку многу на ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против Ковид-19

Опсервер - 22.05.2020

Москва, 22 мај 2020 () – Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не ...

Руски истражувачи на себе тестирале вакцина против Ковид-19

Слободен Печат - 22.05.2020

Вакцината ја примиле широк спектар од оние кои работеле на вакцината, предклинички истражувачи и технолози. Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси.

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против ковид-19

Република - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против коронавирус

А1 On - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на тестирањето, ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против Ковид-19

Вечер - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против Ковид-19

CivilMedia - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против Ковид-19

Независен - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против Ковид-19

Либертас - 22.05.2020

– Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против коронавирус

USB - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на тестирањето, ...

Над 80 милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

Слободен Печат - 22.05.2020

Тоа најверојатно, ќе влијае врз околу 80 милиони деца на возраст под една година кои живеат во тие држави. Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се ...

Десетици милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

Либертас - 22.05.2020

– Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се дифтерија, сипаници и детска парализа, затоа што рутинската имунизација е нарушена за време на пандемијата на ...

Десетици милиони деца се изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање

Локално - 22.05.2020

Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се дифтерија, сипаници и детска парализа, затоа што рутинската имунизација беше нарушена за време на пандемијата од ...

Десетици милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

+инфо - 22.05.2020

Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се дифтерија, сипаници и детска парализа, затоа што рутинската имунизација е нарушена за време на пандемијата на ...

Десетици милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

Вечер - 22.05.2020

Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се дифтерија, сипаници и детска парализа, затоа што рутинската имунизација е нарушена за време на пандемијата на ...

Десетици милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

MakPress - 22.05.2020

Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се дифтерија, сипаници и детска парализа, затоа што рутинската имунизација е нарушена за време на пандемијата на ...

Руски истражувачи успешно на себе тестирале вакцина против Ковид-19

MakPress - 22.05.2020

Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на ...

Десетици милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

Република - 22.05.2020

Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се дифтерија, сипаници и детска парализа, затоа што рутинската имунизација е нарушена за време на пандемијата на ...

Добредојдовте во „новата нормала“

Окно - 23.05.2020

Замислете го за момент следново сценарио: епидемија на коронавирус кој потекнува од непознат извор и се пренесува на луѓе, која постепено преминува во вирус кој се пренесува помеѓу луѓето и доведува до широка пандемија.