TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за Преспанскиот договор

Канал5 - 21.09.2023

Уставниот суд цени дека Указот не содржи правни норми, не е пропис и е дел од процедурата и Уставниот суд кога укинува или поништува закон, указот не се укинува посебно. Поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов спротивно на уставната обврска, не го ...

Преспанскиот договор „го преживеа“ Уставниот суд

Телма

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за уставноста на Преспанскиот договор

Локално

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за Преспанскиот договор

Фокус - 21.09.2023

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска на пресконференција по денешната седница на Уставниот суд соопшти дека судот едногласно одлучил да не поведе постапка по инцијативатаза Преспанскиот договор.

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за Преспанскиот договор

Либертас

Уставниот суд едногласно одлучи да не се поведе постапка за Преспанскиот договор

А1 On

Уставниот суд постапува по три предмети за законските измени на Законот за работни односи

Независен - 19.09.2023

Уставниот суд информира дека постапува по три предмети поврзани со законските измени на Законот за работните односи кои се во фаза на претходна постапка, односно во тек е уставно-судска анализа и испитување на наводите.

Уставен суд: Работиме на три предмети поврзани со Законот за работни односи

МКД

Уставниот суд постапува по три предмети за законските измени на Законот за работни односи

MakPress

Уставен суд нема да ја оценува уставноста на Законот за ратификација на Преспанскиот договор

Zoom - 19.09.2023

Уставниот суд денеска едногласно одлучи да не поведе постапка за оценување на уставноста на Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликите, познатa во јавноста како „Договорот од Преспа“ и ја отфрли иницијативата за оценување ...

Уставен суд нема да ја оценува уставноста на Законот за ратификација на Преспанскиот договор

Бизнис Вести

Уставен суд нема да ја оценува уставноста на Законот за ратификација на Преспанскиот договор

Канал5

Законот за ратификација на Преспанскиот договор е во согласност со Уставот

Независен

Уставен суд нема да ја оценува уставноста на Законот за ратификација на Преспанскиот договор

Н.Македонија

Уставен суд нема да ја оценува уставноста на Преспанскиот договор

Р.С.Европа

Уставен одлучи: Ратификацијата е во согласност со Уставот, Преспанскиот договор останува дел од правниот поредок на државата

365

24Инфо Република МКД CivilMedia Слободен Печат еМагазин

Трендафилов: Три месеци молк од Уставниот суд за иницијативата на ССМ за преиспитување на одлуката за 72 часа работна ...

MakPress - 19.09.2023

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) не добил одговор од Уставниот суд на иницијативата што ја поднесе пред три месеци за оспорување на измените на Законот за работни односи во делот на недела неработен ден и 72 часа работна недела, воведена ...

Уставниот суд формира три предмети поврзани со Законот за работни односи

Вечер Прес

Уставниот суд ќе одлучува за Преспанскиот договор

Локално - 19.09.2023

Предметот во кој е оспорен Указот и Договорот од Преспа ќе се дискутира денеска на седница на Уставен суд. Од Уставниот суд информираат дека предметот е формиран од иницијативите поднесени од Тодор Петров, претседател на Светски Македонски Конгрес, ...

Уставниот суд задутре ќе расправа дали Договорот од Преспа и Указот за негово спроведување се во согласнот со Уставот

МКД

Преспанскиот договор денеска на Уставен суд

Фокус

Указот и Договорот од Преспа пред Уставен суд

Expres

Указот и „Договорот од Преспа ” на дневен ред на денешната седница на Уставниот суд

Нетпрес - 19.09.2023

Предметот во кој е оспорен Указот и „Договорот од Преспа” ќе се дискутира денеска на седница на Уставен суд. Од Уставниот суд информираат дека предметот е формиран од иницијативите поднесени од Тодор Петров, претседател на Светски Македонски ...

Указот и „Договорот од Преспа ” на дневен ред на седница на Уставниот суд

Независен

Указот и „Договорот од Преспа ” во четврток на дневен ред во Уставниот суд

Либертас

Указот и „Договорот од Преспа ” на дневен ред на седница на Уставниот суд

24Инфо

Указот и „Договорот од Преспа ” во четврток на дневен ред во Уставниот суд

Република

ПО ПЕТ ГОДИНИ: За Указот и „Договорот од Преспа” во четврток ќе се дискутира во Уставниот суд

Денешен

Преспанскиот договор и указот со потпис на Џафери во четврток пред Уставен

365

Lider MakPress Бизнис Вести МКД еМагазин Сител Канал5 Курир

Указот и „Договорот од Преспа ” во четврток на дневен ред во Уставниот суд

Опсервер - 19.09.2023

Уставниот суд информира дека предметот во кој е оспорен Указот и во јавноста познат „Договорот од Преспа” ќе се дискутира на седницата закажана за 21 септември (четврток) во 9:30 часот. Овој предмет е формиран од следните иницијативи: Реферати ...

Уставниот суд во четврток ќе дискутира за Указот и Преспанскиот договор

Фокус