TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повеќе од 200 лица уапсени на протест во Москва, уапсен и Навални (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.06.2019

Повеќе од 200 лица, меѓу кои и лидерот на опозицијата Алексеј Навални се уапсени денес, при обидот на полицијата да го растури мирниот протест во Москва против наводното неказнување на агенциите за спроведување на законот.

Во Москва протест за казнување полицајци во случајот Голунов

А1 On - 12.06.2019

Руската полиција денеска уапсила најмалку 94 лица, меѓу кои и опозицискиот политичар Алексеј Навални, на протест во Москва на кој повикаа на казнување полицајци кои учествувале во наводното подметнување докази против новинарот Иван Голунов.

Уапсени над 200 лица на протестите во Москва, меѓу нив и новинари

Р.С.Европа - 12.06.2019

Полицијата уапсила повеќе од 200 луѓе за време на протестите во Москва за поддршка на новинарот Иван Голунов, кои беа најавени пред тој да биде ослободен од обвиненијата за обид за продавање на наркотици.

Сто луѓе уапсени на протест во Москва, приведен и најпознатиот опозиционер Навални

Макфакс - 12.06.2019

Во Москва се одржуваат протести на опозицијата поради обид на полицијата, наводно, да му подметне дрога на новинарот Иван Голунов. Во нередите уапсени се 100 луѓе. Полицијата еден ден претходно изненадно ги отфрли обвинувањата за криумчарење дрога, ...

Ослободениот руски новинар низ солзи се заблагодари за поддршката

Слободен Печат - 12.06.2019

Ви благодарам за поддршката, рече новинарот по ослободувањето. Рускиот новинар Иван Голунов низ солзи се заблагодари за поддршката, откако беше ослободен од судското обвинение против него за криумчарење на дрога и пуштен од притвор.

Ослободен рускиот новинар обвинет дека е дилер на дрога (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.06.2019

Обвинувањата против рускиот истражувачки новинар Иван Голунов за трговија со дрога во спорниот случај кој предизвика гнев на граѓанското општество се повлечени, соопшти денеска руското Министерство за внатрешни работи.

Отфрлено обвинението против приведениот руски новинар

А1 On - 11.06.2019

Отфрлено е обвинението против приведениот руски новинар Иван Голунов и ќе биде ослободен од домашен притвор, објави Министерството за внатрешни работи на Русија. Рускиот министер за внатрешни работи, Владимир Колоколциев, изјави за новинарите дека ...

Русија ги отфрли обвиненијата против новинарот Голунов

1tv - 11.06.2019

Русија ги отфрли сите обвиненија против новинарот Иван Голунов кој се товареше за трговија со дрога. Рускиот министер за внатрешни работи, Владимир Колоколциев, рече дека вината на Голунов не е докажана.

ОСЛОБОДЕН РУСКИОТ НОВИНАР КОМУ НАВОДНО МУ НАШЛЕ ДРОГА: Полицијата признала дека нема докази

Слободен Печат - 11.06.2019

Имено Иван Голунов бил запрен од московската полиција на пат па во ранецот му биле најдени „лесни дроги“. Кривичната постапка против рускиот истражувачки новинар, кој предизвика улични протести и обвиненија за недолично однесување на полицијата е ...

Отфрлено обвинението против Голунов: Рускиот новинар кај кого беше пронајдена дрога ќе биде ослободен од домашен ...

Точка - 11.06.2019

Рускиот новинар Голуванов, ќе биде пуштен од куќен притвор и против него е отфрлено обвинението, соопштило Министерството за внатрешни работи на Русија. Министерот за внатрешни работи на Русија, Владимир Колокољцев, за новинарите соопштил дека е ...

Повлечени обвиненијата за рускиот новинар Голунов

Н.Македонија - 11.06.2019

Руската полиција ги повлече сите обвиненија за трговија за дрога против истражувачкиот новинар Иван Голунов, чие апсење предизвика силни рекации во јавноста во земјата, јавува „Гардијан“. Министерот за внатрешни работи, Владимир Колоколцев, рече ...

Руската полиција се откажа од обвиненијата против новинарот Игор Голунов

Независен - 11.06.2019

Руската полиција ги отфрли сите обвиненија за трговија со дрога против Иван Голунов, истражувачки новинар, чие апсење доведе до голем протест на јавноста. Владимир Колоколцев, министер за внатрешни работи, рече дека одлуката е донесена поради ...

Новинарот Голунов ослободен од обвинението во Русија

Р.С.Европа - 11.06.2019

Рускиот министер за внатрешни работи Владимир Колоколтсеј соопшти дека обвинението против новинарот Иван Голунов е повлечено и дека наскоро ќе му биде укинат куќниот притвор. Станува збор за истражувачки новинар кој работи за новинската агенција ...

Силна реакција на јавноста во Русија по апсењето на новинарот Голунов

Н.Македонија - 11.06.2019

На прв поглед, апсењето на истражувачкиот новинар Иван Голунов во Русија изгледаше како најнов обид за замолчување на слободното новинарство во оваа земја, сметаат од Си-ен-ен. Репортерот минатата недела беше приведен поради, како што пренесоа многу ...

Барање за укинување на куќниот притвор на новинарот Голунов

Р.С.Европа - 11.06.2019

Адвокатите на рускиот истражувачки новинар Иван Голунов поднесоа жалба до судот во Москва за укинување на куќниот притвор. Голунов, кој работи за новинската агенција Медуза е обвинет за обид за продавање на наркотици.

Пронајдена ДНК на пакетите со дрога пронајдени кај новинарот: Голунов уапсен со пакети со синтетичка дрога, за која ...

Точка - 11.06.2019

На пакетите со дрога кои се поврзуваат со новинарот на "Медуза", Иван Голунов, пронајдени се ДНК примероци на неколку лица, изјавил портпаролот на руското министерство за внатрешни работи.

Во Москва протест за казнување полицајци во случајот Голунов

Опсервер - 12.06.2019

Руската полиција денеска уапсила најмалку 94 лица, меѓу кои и опозицискиот политичар Алексеј Навални, на протест во Москва на кој повикаа на казнување полицајци кои учествувале во наводното подметнување докази против новинарот Иван Голунов.

Сто луѓе уапсени на протест во Москва, приведен и најпознатиот опозиционер Навални

24Инфо - 12.06.2019

Во Москва се одржуваат протести на опозицијата поради обид на полицијата, наводно, да му подметне дрога на новинарот Иван Голунов. Во нередите уапсени се 100 луѓе. Полицијата еден ден претходно изненадно ги отфрли обвинувањата за криумчарење дрога, ...

Во Русија со протести ќе се бара ослободување на новинарот кој е обвинет дека продавал дрога

Слободен Печат - 11.06.2019

Во соопштението на Фејсбук, денеска вработените во неколку водечки медиуми во Русија рекоа дека нема да побараат од градските власти дозвола да го одржат протестот. На 12 јуни во руската престолнина Москва многу новинари, активисти и други ...

Во Москва најавен протест за ослободување на новинарот Голунов

Р.С.Европа - 10.06.2019

Новинари, активистите и други приврзаници на рускиот истражувачки новинар Иван Голунов планираат да одржат протест во Москва на 12 јуни, за да побараат негово ослободување од домашен притвор поради обвинение за поседување на наркотици, кое тој го ...

Кремљ: Внимателно го следиме случајот со притворениот новинар

MakPress - 10.06.2019

Кремљ денеска соопшти дека притворањето на рускиот истражувачки новинар Иван Голунов, обвинет за поседување наркотици, предизвикува многу внимание и оти случајот внимателно се следи. – Внимателно ги следиме сите детали и начинот на кој се одвива ...

Рускиот новинар Голунов низ солзи се заблагодари за поддршката, откако беше ослободен

Канал5 - 12.06.2019

Рускиот новинар Иван Голунов низ солзи се заблагодари за поддршката, откако беше ослободен од судското обвинение против него за криумчарење на дрога и пуштен од притвор. – Ви благодарам за поддршката.

Уапсени повеќе од 200 луѓе на протестот за поддршка на Голунов

А1 On - 12.06.2019

Повеќе од 200 луѓе се уапсени бидејќи протестирале на недозволен собир во центарот на Москва во знак на поддршка на новинарот Иван Голунов, соопшти локалната полиција. – Околу 1.200 лица учествуваа на недозволениот јавен настан, истакна портпарол на ...

Уапсени стотина луѓе на протест во Москва, приведен и најпознатиот опозиционер Навални

Н.Македонија - 12.06.2019

Во Москва се одржуваат протести на опозицијата поради обид на полицијата, наводно, да му подметне дрога на новинарот Иван Голунов. Во нередите уапсени се стотина луѓе. Полицијата еден ден претходно изненадно ги отфрли обвинувањата за криумчарење ...

Активистите и други приврзаници на новинарот Иван Голунов најавија протест

Канал5 - 11.06.2019

Новинари, активистите и други приврзаници на рускиот истражувачки новинар Иван Голунов планираат да одржат протест во Москва на 12 јуни,. Протест со кој ќе побараат негово ослободување од домашен притвор поради обвинение за поседување на наркотици, ...

Уапсени повеќе од 200 луѓе на протестот за поддршка на Голунов

+инфо - 12.06.2019

Во претходните извештаи е наведено дека меѓу уапсените се наоѓа и рускиот опозициски политичар Алексеј Навални. Повеќе од 200 луѓе се уапсени бидејќи протестирале на недозволен собир во центарот на Москва во знак на поддршка на новинарот Иван ...

Уапсени повеќе од 200 луѓе на протестот за поддршка на Голунов

Опсервер - 12.06.2019

Повеќе од 200 луѓе се уапсени бидејќи протестирале на недозволен собир во центарот на Москва во знак на поддршка на новинарот Иван Голунов, соопшти локалната полиција. – Околу 1.200 лица учествуваа на недозволениот јавен настан, истакна портпарол на ...