TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Талат Џафери: Има обиди за изборен инжинеринг

Р.С.Европа - 16.05.2024

Имам добиено извештаи од учесниците во изборниот процес за вознемирување во однос на обиди за изборен инжинеринг со вон-институционален меѓупартиски договор за гласање и надгласување во Државната изборна комисија (ДИК), во врска со симптоматичните ...

Џафери обвинува од владина говорница: Се прави изборен инженеринг за менување на бројките на пратеници во Собрание

Скопје1

Џафери: Управниот суд да постапува законски и да ги штити кредибилитетот на изборниот процес и волјата на граѓаните

360 степени

Наводи за изборен инженеринг: Џафери обвини за вонинституционален меѓупартиски договор за менување на односот на силите во Собранието

Lider

Џафери: Се врши изборен инженеринг за менување на соодносот на бројките во Собранието преку политички договор на маса

ТВ21

Џафери: Се врши изборен инжeнеринг за менување на соодносот на силите во Собранието

А1 On

Џафери: Управнот суд и институциите да ја заштитат кредибилноста на изборите

Макфакс

Опсервер МКД Либертас Нова ТВ 365 Фокус Н.Македонија Frontline

Управен оформи предмети за седумте тужби на Европски Фронт

Телма - 16.05.2024

Управниот суд извести дека оформени се предмети по седумте поднесе тужби од коалицијата Европски фронт против решенија на државната изборна комисија: Oд судот потенцираат дека со оглед на роковите за постапување и одлучување, итно ги презема сите ...

Управен оформи предмети за седумте тужби на „Европскиот фронт“ против решенијата на ДИК

360 степени

Во Управниот суд засега е оформен еден предмет по поднесена тужба од „Вреди“ за едно избирачко место

360 степени

Османи: Ќе ги обжалиме одлуките на ДИК пред Управниот суд

Канал5

Коалицијата „Европски фронт“ поднесе седум тужби против решенија на ДИК на Парламентарните избори 2024

А1 On

Коалицијата „Европски фронт“ поднесе седум тужби против решенија на ДИК на Парламентарните избори 2024

Либертас

Коалицијата „Европски фронт“ поднесе седум тужби против решенија на ДИК на Парламентарните избори 2024

Нова ТВ

CivilMedia Zoom Сител 365 Press24 Независен МКД Frontline

„Вреди“ ја повлече тужбата против решението на ДИК, Управен ја запре постапката

360 степени - 16.05.2024

Целосната одлука со образложение на истата, како што посочуваат од Судот, ќе биде објавена на судскиот портал, согласно рокот определен во Изборниот законик Управниот суд вечерва информира дека се запира постапката по тужбата што коалицијата „Вреди“ ...

До Управниот суд стасана една тужба од ВЛЕН, тужби има и ДУИ за сите седум избирачки места

А1 On

ДУИ и ВЛЕН со тужби до Управниот суд

Локално

До Управниот суд стасана една тужба од ВЛЕН, тужби има и ДУИ за сите седум избирачки места каде е поништено гласањето

Zoom

До Управниот суд стигнала тужба од Вреди, тужби има и ДУИ за седумте избирачки места каде што е поништено гласањето

Н.Македонија

ВРЕДИ СО ТУЖБА ДО УПРАВНИОТ СУД ПРОТИВ ОДЛУКАТА НА ДИК: и ДУИ најавува за сите седум места каде е поништено гласање

Фактор

До Управниот суд стигнала една тужба од Вреди – тужби има и од ДУИ за сите седум избирачки места каде е поништено гласањето

ТВ21

Нова ТВ 24Инфо 24 Вести Телма Република Алсат-М МКД CivilMedia

Течат роковите за тужби до Управен суд за приговорите на ДИК

24 Вести - 16.05.2024

Течат роковите за тужби до Управниот суд за изборните резултати по парламентарните избори по прифаќањето на приговорите од страна на ДИК што го отвори патот за прегласување на шест избирачки места во петатта и на едно избирачко место во шестата ...

Четворица кандидати за пратеници во битка за две пратенички фотелји

Р.С.Европа

Имаше ли факти за нерегулатности?! – Шеху и Демири за случувањата при гласањето за преговорите

ТВ21

Сејдини за МИА: Досега не е пристигната ниту една жалба по одлуките на ДИК

Бриф

ДЕТАЛНО: На кои избрички места ќе се прегласува и која партија може да добие пратеник повеќе?

Lider

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките за прегласување и најави кривични против членовите на ДИК

Локално

За идната влада денеска продолжуваат разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди

МКД

Во Центар Локално CivilMedia Бриф 24 Вести Алсат-М Република 24Инфо

Реакција од ДУИ: Одлуките на ДИК за прегласување во 6 изборни места може да го лишат Европскиот фронт од 2 пратеника – ...

Lider - 15.05.2024

Среде наводите за мешање во изборите, приговорите од политичките партии доведоа до прегласување на одредени избирачки места. Политичките личности, особено Бујар Османи, ги критикуваа постапките на ДИК, истакнувајќи ја загриженоста за манипулациите ...

ДУИ се жали дека им се крадат пратенички места, ќе бара спас од Управниот суд

Deutsche Welle

Европскиот фронт ги обжалува одлуките на ДУИ

Алсат-М

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6 и ќе поднесе пријави за членовите

А1 On

Османи очекува Управниот суд да ја преиначи одлуката за прегласувањето, најави и пријави за членовите на ДИК

Макфакс

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6

Слободен Печат

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6 и ќе поднесе пријави за членовите

365

Опсервер Бриф Пулс24 Либертас Точка МКД Frontline MakPress

Османи на средбите со амбасадорите: „Одлуките на ДИК за прегласување се обид да се украде изборната волја“

Макфакс - 15.05.2024

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во текот на вчерашниот ден оствари средби со амбасадорите на САД, Германија, Велика Британија и Холандија. Тој преку социјалните мрежи објави дека им се пожалил на амбасадорите за компромитирање на ...

Османи како технички министер им се пожали на амбасадорите за одлуките на ДИК

МКД

Османи: На амбасадорите им изразив загриженост за компромитирање на изборниот процес

Скопје1

Османи им се пожалил на дел од странските амбасадори за компромитирање на изборите

360 степени

Османи им се жалел на амбасадорите на одлуките на ДИК за прегласување

Независен

Османи на средбите со амбасадори „изразил загриженост за компромитирање на изборниот процес“

365

Османи изразил загриженост до странските амбасадори за компромитирање на изборниот процес

Слободен Печат

Локално Во Центар Либертас Н.Македонија А1 On Бриф Press24 24Инфо