TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

Фактор - 19.07.2019

По силниот земјотрес со јачина над 5 степени кој ја потресе грчката престолнина, регистрирани се уште осум потреси близу Атина. Се работи за послаби потреси од 2.6, 3.2, 2.7, 2.5, 3.6 и 4.2 степени.

Силен земјотрес во Атина

Телма - 19.07.2019

Силен земјотрес со јачина од 5,1 според Рихтер е почувствуван во Атина, во 14.13 часот по локално време, а за сега нема информации за повредени, додека некои домови претрпеле мала материјална штета.

Силен земјотрес предизвика паника во Атина

Deutsche Welle - 19.07.2019

Епицентарот на потресот од 5.1 степен бил северозападно од грчкиот главен град. Досега, нема извештаи за жртви или поголеми штети. Но проблеми се појавија со снабдувањето со електрична енергија и телефонските врски Илјадници луѓе во Атина панично ...

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

Фактор - 19.07.2019

Илјадници луѓе во грчката престолнина Атина панично истрчаа на улиците по силниот земјотрес од 5.1 степен. Според ЕРТ, противпожарната служба спасила околу десетина луѓе заробени во лифтови.

Силен земјотрес ја погоди Атина, луѓе бегаат од зградите (ВИДЕО)

МКД - 19.07.2019

Потресот предизвикал луѓето да истрчуваат од зградите и проблеми во телекомуникациите. Силен земјотрес погоди во близина на грчкиот главен град Атина, со епицентар 23 километри северозападно од Атина, предизвикувајќи луѓе да бегаат на улиците и ...

Земјотрес од 5,1 степен ја погоди Атина, нема жртви

Сакам да кажам - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтерова скала ја погоди Атина денеска и властите велат дека нема повредени. Епицентарот бил 23 километри северозападно од главниот град на Грција, соопштија сеизмолози.

(ВИДЕО) Силен земјотрес ја погоди Атина

Алсат-М - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер пред во 14:30 часот по локално време ја погоди Атина, пренесува „ Катимерини “. Како што се наведува во текстот, епицентарот на потресот бил на 23 километри северозападно од главниот град.

(Видео) Проблеми со струјата и телефоните по земјотресот во близина на Атина

Макфакс - 19.07.2019

Во подрачјето коешто беше погодено од земјотресот во Грција, во моментов има проблеми со електричната енергија и телефоните, јавуваат локалните медиуми. Засега нема информации за повредени лица и материјална штета, но потврдено е дека во некои ...

Пецас: Нема наводи за сериозно повредени лица во земјотресот

Локално - 19.07.2019

Два стари и ненаселени објекта во две атински населби се урнале во денешниот земјотрес, а регистрирана е штета на фасадите на домови во неколку населби во Атина и не постојат наводи за сериозно повредени лица, изјави портпаролот на грчката Влада, ...

Силен земјотрес ја стресе Атина

Локално - 19.07.2019

Силен земјотрес го стресе грчкиот главен град Атина , предизвикувајќи луѓе да избегаат од куќите, блоковите, канцелариите и трговските центри на улиците, објавија грчките медиуми. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, земјотресот имал ...

(ВИДЕО) Земјотрес со магнитуда над 5 по Рихтер ја погоди Атина

Нетпрес - 19.07.2019

Америакнскиот Геолошки институт (USGS) јави во петокот дека грчката престолнина Атина била погодена од потрес со магнитуда од 5,3 по Рихтер, додека атинскиот Институт за геодинамика јавува дека земјотресот бил со магнитуда од 5,1.

Силен земјотрес ја погоди Атина

Слободен Печат - 19.07.2019

Епицентарот, според грчката национална опсерваторија, бил на планината Парнита Силен земјотрес со јачина од 5.1 според Рихтер удри во близина на грчкиот главен град Атина, што ги натерало жителите да истрчаат надвор од своите домови.

Земјотрес со јачина од 5,3 степени ја стресе Грција

Макфакс - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја стресе Грција. Земјотресот е на 23 километри од Атина на длабочина од 13 километри. Засега нема информации за жртви или материјална ...

СЕ ТРЕСЕ ГРЦИЈА: Силен земјотрес ја погоди Атина!

Магазин - 19.07.2019

Силен земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер пред во 14:30 часот по локално време ја погоди Атина, пренесува „Катимерини“. Како што пишува весникот “Катимерини„ епицентарот на потресот бил на 23 километри северозападно од главниот град.

Силен земјотрес во Атина

Локално - 19.07.2019

Силен земјотрес со јачина од 5,3 според Рихтер е почувствуван во Атина, во 14.13 часот по локално време, а засега нема информации за повредени или материјална штета. Епицентарот, според грчката национална опсерваторијата, бил на планината Парнита, ...

Земјотрес од 5,1 степен во Атина

1tv - 19.07.2019

Земјотрес од 5,1 степен по рихтерова скала ја потресе Атина. Потресот бил регистриран на 22 километри од градот, а според очевидци забележани се луѓе како трчаат на улиците. Засега нема информации за повредени, но грчките медуми пишуваат дека ...

Посилен земјотрес ја стресе Грција

Скопје24 - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5.3 степени според Рихтер ја стресе предмалку Грција. Земјотресот е на 23 километри од главниот град на Грција, Атина на длабочина од 12км. Со оглед на тоа што овој земјотрес спаѓа во групата на посилни потреси очекуваме ...

Турски научници предупредуваат за опасност од земјотреси во Истанбул

Сител - 18.07.2019

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник „Карар“. Научниците изготвија извештај базиран на студија за активностите во ...

Силен земјотрес во Атина

ТВ21 - 19.07.2019

Силен земјотрес со јачина од 5,1 според Рихтер е почувствуван во Атина, во 14.13 часот по локално време, а за сега нема информации за повредени, додека некои домови претрпеле мала материјална штета.

Силен земјотрес ја погоди Атина, луѓе бегаат од зградите (ВИДЕО)

Курир - 19.07.2019

Силен земјотрес погоди во близина на грчкиот главен град Атина, со епицентар 23 километри северозападно од Атина, предизвикувајќи луѓе да бегаат на улиците и проблеми во телекомуникациите.

ВИДЕО: Силен земјотрес ја погоди Атина

Вечер - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер во 14:30 часот по локално време ја погоди Атина, пренесува „ Катимерини “. Како што се наведува во текстот, епицентарот на потресот бил на 23 километри северозападно од главниот град.

Силен земјотрес ја погоди Атина

Република - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер пред во 14:30 часот по локално време ја погоди Атина, јави „Би-би-си“. Како што се наведува во текстот, епицентарот на потресот бил на 23 километри северозападно од главниот град.

Земјотрес во југозападниот дел од Иран

Макфакс - 18.07.2019

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според рихтеровата скала погоди област во близина на градот Ахваз во југозападен Иран, објави иранската агенција „Мер“, пренесе „Ројтерс“. Се наведува дека потресот се случил на длабочина од 14 километри.

Земјотресот во Атина предизвика прекин на телефонските линии, а снема и струја

Н.Македонија - 19.07.2019

Во подрачјето коешто беше погодено од земјотресот во Грција, во моментов има проблеми со електричната енергија и телефоните, јавуваат локалните медиуми. Засега нема информации за повредени лица и материјална штета, но потврдено е дека во некои ...

Пецас: Нема наводи за сериозно повредени лица во земјотресот

24Инфо - 19.07.2019

Два стари и ненаселени објекта во две атински населби се урнале во денешниот земјотрес, а регистрирана е штета на фасадите на домови во неколку населби во Атина и не постојат наводи за сериозно повредени лица, изјави портпаролот на грчката Влада, ...

Земјотрес со јачина од 5,3 степени ја стресе Грција

24Инфо - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја стресе Грција. Земјотресот е на 23 километри од Атина на длабочина од 13 километри. Засега нема информации за жртви или материјална ...

Силен земјотрес во Атина

Независен - 19.07.2019

Силен земјотрес со јачина од 5,3 според Рихтер е почувствуван во Атина, во 14.13 часот по локално време, а засега нема информации за повредени или материјална штета. Епицентарот, според грчката национална опсерваторијата, бил на планината Парнита, ...

Турски научници предупредуваат за опасност од земјотреси во Истанбул

24Инфо - 18.07.2019

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник „Карар”. Научниците изготвија извештај базиран на студија за активностите во ...

Силен земјотрес ја погоди Атина

Вечер - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер во 14:30 часот по локално време ја погоди Атина, пренесува „ Катимерини “. Како што се наведува во текстот, епицентарот на потресот бил на 23 километри северозападно од главниот град.

Земјотрес во југозападниот дел од Иран

Точка - 18.07.2019

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според рихтеровата скала погоди област во близина на градот Ахваз во југозападен Иран, објави иранската агенција „Мер“, пренесе „Ројтерс“. Се наведува дека потресот се случил на длабочина од 14 километри.

Заглавени во лифтови, но нема сериозно повредени лица во земјотресот во Атина

+инфо - 19.07.2019

Два стари и ненаселени објекта во две атински населби се урнале во денешниот земјотрес, а регистрирана е штета на фасадите на домови во неколку населби во Атина и не постојат наводи за сериозно повредени лица, изјави портпаролот на грчката Влада, ...

Земјотрес со јачина од 5,3 степени ја стресе Грција

Н.Македонија - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја стресе Грција. Земјотресот е на 23 километри од Атина на длабочина од 13 километри. Засега нема информации за жртви или материјална ...

Силен земјотрес во Атина

+инфо - 19.07.2019

Силен земјотрес со јачина од 5,3 според Рихтер е почувствуван во Атина, во 14.13 часот по локално време, а засега нема информации за повредени или материјална штета. Епицентарот, според грчката национална опсерваторијата, бил на планината Парнита, ...

Турски научници предупредуваат за опасност од земјотреси во Истанбул

Локално - 18.07.2019

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник „Карар“. Научниците изготвија извештај базиран на студија за активностите во ...

Силен земјотрес ја погоди Атина

Тера - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер пред во 14:30 часот по локално време ја погоди Атина. Еепицентарот на потресот бил на 23 километри северозападно од главниот град. Засега нема известувања за повредени и за причинета материјална штета, а ...

Земјотрес во југозападниот дел од Иран

24Инфо - 18.07.2019

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според рихтеровата скала погоди област во близина на градот Ахваз во југозападен Иран, објави иранската агенција „Мер“, пренесе „Ројтерс“. Се наведува дека потресот се случил на длабочина од 14 километри.

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,1 СТЕПЕН ВО АТИНА: Паника на заглавени во лифтови, урнати стари објекти, но нема сериозно ...

Денешен - 19.07.2019

Два стари и ненаселени објекта во две атински населби се урнале во денешниот земјотрес, а регистрирана е штета на фасадите на домови во неколку населби во Атина и не постојат наводи за сериозно повредени лица, изјави портпаролот на грчката Влада, ...

Земјотрес со јачина од 5,3 степени ја стресе Грција

Точка - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја стресе Грција. Земјотресот е на 23 километри од Атина на длабочина од 13 километри. Засега нема информации за жртви или материјална штета.

Силен земјотрес во Атина

Сител - 19.07.2019

Силен земјотрес со јачина од 5,3 според Рихтер е почувствуван во Атина, во 14.13 часот по локално време, а засега нема информации за повредени или материјална штета. Епицентарот, според грчката национална опсерваторијата, бил на планината Парнита, ...

Турски научници предупредуваат за опасност од земјотреси во Истанбул

Курир - 18.07.2019

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник „Карар“. Научниците изготвија извештај базиран на студија за активностите во ...

Земјотрес во југозападниот дел од Иран

Centar - 18.07.2019

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала погоди област во близина на градот Ахваз во југозападен Иран, објави иранската агенција „Мер“. Се наведува дека потресот се случил на длабочина од 14 километри.

Нема наводи за сериозно повредени лица во силниот земјотрес во Атина

CivilMedia - 19.07.2019

Два стари и ненаселени објекта во две атински населби се урнале во денешниот земјотрес, а регистрирана е штета на фасадите на домови во неколку населби во Атина и не постојат наводи за сериозно повредени лица, изјави портпаролот на грчката Влада, ...

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција

Скопје1 - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја стресе Грција. Земјотресот е на 23 километри од Атина на длабочина од 13 километри. Засега нема информации за жртви или материјална ...

Силен земјотрес во Атина

Опсервер - 19.07.2019

Силен земјотрес со јачина од 5,3 според Рихтер е почувствуван во Атина, во 14.13 часот по локално време, а засега нема информации за повредени или материјална штета. Епицентарот, според грчката национална опсерваторијата, бил на планината Парнита, ...

Турски научници предупредуваат за опасност од земјотреси во Истанбул

Опсервер - 18.07.2019

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник „Карар“. Научниците изготвија извештај базиран на студија за активностите во ...

Пецас: Нема наводи за сериозно повредени лица во земјотресот во Атина

Сител - 19.07.2019

Два стари и ненаселени објекта во две атински населби се урнале во денешниот земјотрес, а регистрирана е штета на фасадите на домови во неколку населби во Атина и не постојат наводи за сериозно повредени лица, изјави портпаролот на грчката Влада, ...

Земјотрес со јачина од 5,3 степени ја стресе Грција

iPortal - 19.07.2019

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја стресе Грција. Земјотресот е на 23 километри од Атина на длабочина од 13 километри. Засега нема информации за жртви или материјална ...

ВИДЕО: Силен земјотрес ја потресе Атина - луѓето во паника бегаат од зградите

Press24 - 19.07.2019

Силен земјотрес со јачина од 5,3 според Рихтер е почувствуван во Атина, во 14.13 часот по локално време, а засега нема информации за повредени или материјална штета. Епицентарот, според грчката национална опсерваторијата, бил на планината Парнита, ...

Турски научници предупредуваат за опасност од земјотреси во Истанбул

MakPress - 18.07.2019

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник „Карар“. Научниците изготвија извештај базиран на студија за активностите во ...

Пецас: Нема наводи за сериозно повредени лица во земјотресот

Опсервер - 19.07.2019

Два стари и ненаселени објекта во две атински населби се урнале во денешниот земјотрес, а регистрирана е штета на фасадите на домови во неколку населби во Атина и не постојат наводи за сериозно повредени лица, изјави портпаролот на грчката Влада, ...