TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од 1000 до 3000 евра отштета ако ве касне куче скитник

Скопје24 - 13.02.2018

Доколку ве касне куче скитник, имате право да барате отштета од Град Скопје и Комунална хигиена, а висината на отштетата која треба да ви се исплати се движи од 60.000 до 180.000 денари, во зависност од возраста, степенот на повредите и последиците ...

Нов напад на куче - 17-годишен скопјанец заврши во болница

Сител - 13.02.2018

Уште еден напад од бесно куче ги вознемири скопјани. Според информацијата на полицијата, вчераво 22:00 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, Љ.М. (49) од Скопје пријавил дека истиот ден во 19:30 часот на ул.

Град Скопје ќе ви исплати отштета од 60.000-180.000 денари ако ве касне куче

Press24 - 12.02.2018

Во случај да ве касне улично куче, може да барате оштета од Град Скопје и „Комунална хигиена“. На адреса на градските власти за последниве две години по основ надомест на штета поради каснување од куче има поднесено 68 тужби.

Градот Скопје исплаќал од 1.000 до 3.000 евра отштета за каснување од кучиња скитници

Либертас - 12.02.2018

Несоодветен третман на кучињата скитници ги чини општините стотици илјади евра, исплатени по основ на надомест на штета поради каснивање од куче. Наместо градење нови стационари, општините трошат пари за санирање на повредите на граѓаните.

Куче искаса човек на Камени мост

Фокус - 12.02.2018

Куче бездомник нападна минувач на Камени мост во центарот на Скопје. Настанот во полиција го пријавил нападнатиот Д.Б. вчера околу 18.00 часот. 50-годишниот Д.Б. бил искасан сабајлето додека се движел на мостот.

Од 60.000-180.000 денари оштета ќе ви исплати Град Скопје ако ве касне куче скитник

Република - 12.02.2018

Во случај да ве касне улично куче, може да барате оштета од Град Скопје и „Комунална хигиена“. На адреса на градските власти за последниве две години по основ надомест на штета поради каснување од куче има поднесено 68 тужби.

Општина Виница ќе потроши 220 илјади денари за вакцинирање на бездомните кучиња

Сител - 12.02.2018

Општина Виница годинава ќе потроши 220 илјади денари за акциите за заловување и третман на бездомните кучиња. Парите се обезбедени од буџетската сметка, а сумата е скоро двојно поголема во однос на лани.

Маж пријавил дека бил каснат од куче на Камениот мост

Либертас - 12.02.2018

Педесетгодишниот Д.Б. во петокот, околу 7:20 часот, бил каснат од куче-бездомник додека се движел на Камениот мост во Скопје. Како што информира МВР, Д.Б. бил каснат во пределот на десната надколеница и се упатил во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ ...

Маж каснат од куче скитник на Камени мост

Курир - 12.02.2018

Педесет годишниот скопјанец Д.Б. вчера попладне пријавил дека во петокот околу 7 часот бил каснат од куче бездомник додек се движел на Камениот мост. Кучето го каснало во пределот на десната потколеница.

Маж бил каснат од куче-скитник на Камениот мост во Скопје

А1 On - 12.02.2018

На 11.02.2018 година во 18.45 часот во Полициската станица Центар, Д.Б. (50) пријавил дека на 09.02.2018 година околу 07.20 час на Камениот мост во Скопје, додека се движел, бил каснат од куче бездомник за десната надколеница.

Кучињата скитници напаѓаат, како до систем за превенција и отштета

Локално - 12.02.2018

Состојбата со кучињата скитници во главниот град станува се поалармантна, реагираат жителите кои се загрижени за своето здравје и безбедност. Петмина Скопјани изминатиот викенд во полиција пријавиле дека биле нападнати и каснати од кучиња скитници.

Виница со буџет од 220 000 денари ќе ги заловува кучињата скитници

Поглед - 12.02.2018

220 000 денари е сумата која општина Виница годинава ќе ја потроши за заловување на кучиња скитници кои дефинитивно се сериозен проблем во секое населено место. Денес се спроведе првата акција од страна на Ветеринарно стационарниот центар “Тодор ...

17-годишник каснат од куче

МКД - 13.02.2018

Вчеравечер во 22 часот во полициската станица Ѓорче Петров, Љ.М. (49) од Скопје пријавил дека неговито син бил каснат од куче. Љ.М. пријавил дека истиот ден во 19.30 часот на ул. „Лука Геров“ неговиот 17-годишен син бил каснат од куче скитник во ...

Градот Скопје сепак исплаќал од 1.000 до 3.000 евра отштета за каснување од кучиња скитници

Локално - 14.02.2018

Несоодветен третман на кучињата скитници ги чини општините стотици илјади евра, исплатени по основ на надомест на штета поради каснивање од куче. Наместо градење нови стационари, општините трошат пари за санирање на повредите на граѓаните.

Куче искаса човек на Камени мост

Република - 12.02.2018

Куче-скитник нападна минувач на Камени мост во центарот на Скопје. Настанот во полиција го пријавил нападнатиот Д.Б. вчера околу 18.00 часот. 50-годишниот Д.Б. бил искасан сабајлето додека се движел на мостот.

Колку пари ќе ви исплати град Скопје, ако ве касне улично куче?

Вечер - 12.02.2018

Во случај да ве касне улично куче, може да барате оштета од Град Скопје и „Комунална хигиена". На адреса на градските власти за последниве две години по основ надомест на штета поради каснување од куче има поднесено 68 тужби.

Општина Виница ќе потроши 220 илјади денари за вакцинирање на бездомните кучиња

Либертас - 12.02.2018

Општина Виница годинава ќе потроши 220 илјади денари за акциите за заловување и третман на бездомните кучиња. Парите се обезбедени од буџетската сметка, а сумата е скоро двојно поголема во однос на лани.

Маж каснат од куче скитник на Камени мост

Скопје инфо - 12.02.2018

Педесет годишниот скопјанец Д.Б. вчера попладне пријавил дека во петокот околу 7 часот бил каснат од куче бездомник додек се движел на Камениот мост. Кучето го каснало во пределот на десната потколеница.

Скопјанец каснат од куче на Камени мост

МКД - 12.02.2018

Вчера во 18.45 часот во Полициската станица Центар, Д.Б. (50) пријавил дека на 9 февруари околу 7.20 час на Камениот мост во Скопје, додека се движел, бил каснат од куче бездомник за десната надколеница.

Куче искаса човек на Камени мост

Локално - 12.02.2018

Куче бездомник нападна минувач на Камени мост во центарот на Скопје. Настанот во полиција го пријавил нападнатиот Д.Б. вчера околу 18.00 часот. 50-годишниот Д.Б. бил искасан сабајлето додека се движел на мостот.

Од 60.000-180.000 денари оштета ќе ви исплати Град Скопје ако ве касне куче скитник

МК News - 12.02.2018

Во случај да ве касне улично куче, може да барате оштета од Град Скопје и „Комунална хигиена“. На адреса на градските власти за последниве две години по основ надомест на штета поради каснување од куче има поднесено 68 тужби.

Внимавајте: Бесни кучиња шетаат во ценатрот на Скопје - нападат маж на Камениот мост

Сител - 12.02.2018

Уште еден напад од бесно куче во Скопје, 50-годишен маж бил каснат по што веднаш побарал лекарска помош. Како што информираат од полицијата, вчера во 18.45 часот во Полициската станица Центар, Д.Б.

Маж искасан од улично куче на Камени мост

Press24 - 12.02.2018

Вчера во 18:45 часот во Полициската станица Центар, 50-годишниот Д.Б. пријавил дека на 09.02.2018 година околу 07:20 часот на Камениот мост во Скопје, додека се движел, бил каснат од куче бездомник за десната надколеница.