TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СРБИЈА НЕМА ДА БИДЕ ПЛЕН КАКО ВО 1999 ГОДИНА Вучиќ му одговори на Кларк за наводите за војна на Балканот

+инфо - 10.07.2024

Мојата порака до него (Кларк) е дека ние не сме ничии пиони. Бидејќи не сме Руси, ниту Американци. И никогаш нема да бидеме. Тука живее слободарски народ, кој ја ценел и загинал за својата слобода.

„Руска рака на Балканот и ново создавање на Голема Србија“: Вучиќ одговори на обвинувањата на Кларк и Курти

Локално

(Видео) Кларк: „Вучиќ сака да го земе барем северниот дел на Косово, да ја разбие БиХ и да формира Голема Србија“

Макфакс

(Видео) Кларк: „Вучиќ сака да го земе барем северниот дел на Косово, да ја разбие БиХ и да формира Голема Србија“

Опсервер

[ВИДЕО] Кларк: „Вучиќ сака да го земе барем северниот дел на Косово, да ја разбие БиХ и да формира голема Србија“

Точка

Кларк: „Вучиќ сака да го земе барем северниот дел на Косово, да ја разбие БиХ и да формира голема Србија“

24Инфо

ВУЧИЌ ДО КЛАРК: Србија никогаш повеќе нема да биде ничиј плен, како во 1999 година!

Фактор

Кајгана

Вучевиќ: Фантазмагориите на Курти, базите на српската војска со години се на истото место

Канал5 - 10.07.2024

Српскиот премиер Милош Вучевиќ реагирајќи на изјавата на косовскиот премиер Албин Курти за Си-Ен-Ен порача дека Србија не прекршува ниту еден меѓународен договор. Српскиот премиер Милош Вучевиќ реагирајќи на изјавата на косовскиот премиер Албин ...

Вучевиќ: Фантазмагориите на Курти, базите на српската војска со години се на истото место

Бриф

Српскиот премиер ги отфрли тврдењата на Курти дека Србија чека можност да влезе во Косово

Р.С.Европа

Вучевиќ: Базите на српската војска со години се на истото место

MakPress

Весли Кларк предупреди за можен конфликт на Балканот, апелира за вклучување на НАТО во Украина

Рацин - 10.07.2024

Поранешниот командант на здружените сили на НАТО за Европа, американскиот генерал Весли Кларк предупреди на опасноста од започнување нов конфликт на Балканот доколку Русија не биде запрена во Украина.

Весли Кларк: НАТО треба да се вклучи во ослободувањето на Украина како што тоа го направи со Косово во 1999 година

365

Весли Кларк предупреди за можен конфликт на Балканот, апелира за вклучување на НАТО во Украина

Frontline

Кларк предупреди за можен конфликт на Балканот, апелира за вклучување на НАТО во Украина

Н.Македонија

Кларк предупреди за можен конфликт на Балканот, апелира за вклучување на НАТО во Украина

Канал5

Поранешниот командант на здружените сили на НАТО за Европа, Кларк, предупреди за можен конфликт на Балканот, апелира за вклучување на НАТО во Украина

Либертас

Кларк предупреди за можен конфликт на Балканот, апелира за вклучување на НАТО во Украина

CivilMedia

MakPress

ЗАПАДОТ ДА ЈА ПРИНУДИ СРБИЈА Курти бара да се отстранат 48 воени бази од косовската граница

+инфо - 10.07.2024

Има 48 оперативни бази околу косовската граница кои чекаат прозорец на можности. Она што го бараме од западните партнери е да се изврши притисок врз Белград да ги повлече овие бази, од кои секоја има по 50-150 војници.

Курти за Си-ен-ен: Србија е агресивен сосед, чека можност да влезе во Косово

Макфакс

Курти за Си-ен-ен: Србија е агресивен сосед, чека можност да влезе во Косово

Опсервер

Курти бара помош од меѓународната заедница да бидат отстранети воените бази околу Косово

Слободен Печат

Курти за Си-ен-ен: Србија е агресивен сосед, чека можност да влезе во Косово

Точка

Курти за Си-Ен-Ен: Западот да ја принуди Србија да ги отстрани воените бази од границата со Косово

Бриф

Курти за Си-Ен-Ен: Западот да ја принуди Србија да ги отстрани воените бази од границата со Косово

24Инфо

CivilMedia Либертас Република 365 MakPress

Коњуфца со Нусбаумер: Србија ќе го повтори нападот во Бањска доколку не биде казнета

Бизнис Вести - 09.07.2024

– Претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца изјави дека постои ризик Србија да го повтори нападот како во Бањска, нагласувајќи дека за да се спречи такво нешто неопходно е таа да биде казнета, јави дописникот на МИА од Приштина.

Коњуфца: Доколку Србија не биде казнета, постои ризик да се повтори терористичкиот напад

Локално

Коњуфца со Нусбаумер: Србија ќе го повтори нападот во Бањска доколку не биде казнета

Бриф

Коњуфца со Нусбаумер: Србија ќе го повтори нападот во Бањска доколку не биде казнета

MakPress