TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев по втор пат понуди помирување: Сега е вистинскиот момент да си подадеме рака

Press24 - 15.10.2018

Заев смета дека ова е вистинскиот момент да се направи помирувањето и Македонија да не ја пропушти својата шанса за НАТО и ЕУ. Премиерот уште еднаш ги повика пратениците да размислат. - „Има време, размислете. Размислете и за помирувањето.

Заев понуди политичко помирување за 27 април

OhridNews - 15.10.2018

Најголемата одговорност за иднината на земјата е во рацете на пратениците, истакна премиерот Зоран Заев во обраќањето во Собранието на Република Македонија каде денеска почна 61-та седница на која на дневен ред e Предлогот за измена на Уставот на ...

(ВИДЕО) Заев понуди помирување за 27 април за обединување за ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со став за понудата на Заев за помирување за 27 април

+инфо - 15.10.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ наскоро се очекува да излезe со став за „понудата“ на премиерот Зоран Заев за помирување за настаните од 27 април. Говорејќи за „крвавиот четврток“, Заев рече дека „дојде време да им кажеме „стоп“ на поделбите, еве шанса да ...

Заев: Да се помириме и простиме за 27 април

Фокус - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев, на денешната собраниска седница за отворање на Уставот согласно Договорот од Преспа, на која е неизвесно дали ќе се постигне неопходното двотретинско мнозинство, побара политичките актери од двете спротивставени страни да си ...

Заев: Да си простиме за 27 април (ВИДЕО)

Алсат-М - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев образложувајќи го предлогот ги повика пратениците да гласаат за уставните измени, наведувајќи дека во спротивно државата ќе влезе во неизвесност. Тој исто така рече дека поделеноста во државата е навлезена во секоја пора, ...

Да си простиме, да почнеме од 27 април И да тргнеме кон ЕУ И НАТО, ги повика Заев пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат ...

Сакам да кажам - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев, на денешната расправа на пленарната собраниска седница за измени на Уставот, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и им понуди како гест на помирување простување за нападот во Собранието за 27 април ...

Заев: Можеби е време да си простиме за 27 април

24 Вести - 15.10.2018

Измените во Уставот на пленарна седница во Собранието. 120-те пратеници дискутираат за амандманските интервенции во Уставот. Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница ги повика пратениците да гласаат за уставните измени, бидејќи како што рече ...

(ВИДЕО) Заев повика на помирување за настаните од 27 април

А1 On - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев ги повика пратениците на помирување за настаните од 27 април минатата година. „27 април е прилика да си простиме. Знаете сите волјата на народот е напредна Македонија, да ги оставиме партиските игри за национален интерес.

Заев во Собрание како на тезга: Нуди амнестија за 27 април, за да се гласа за договорот со Грција

Курир - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев повторно го погази својот збор, па така денес на пратениците во законодавниот дом им понуди амнестија за настаните од 27 април во замена за глас за договорот со Грција, иако претходно беше дециден дека законот мора подеднакво да ...

Заев понуди амнестија за 27. април

Press24 - 15.10.2018

Премиерот Заев денеска од говорница побара помирување по настаните од 27. април. - На 27. беше кулминација, ќе се убиевме пред очите на сите. Прилика е да си простиме и да си кажеме доста е, браќа сме и сестри, роднини и пријатели во Македонија, ...

Заев нуди амнестија: Можеби е време да си простиме за 27 април, време е за помирување (ВИДЕО)

Таратур - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев, на денешната пленарна седница од говорницата во Собранието се обрати и понуди „простување“ на опозицијата за нередите и случувањата во Законодавниот дом на 27. април минатата година. „Да си подадеме рака.

Заев до пратениците: Да си подадеме рака, да си простиме и да се обединиме за иднината на државата

Слободен Печат - 15.10.2018

Погледнете во вашите срца, повикајте ја храброста, ставете ја волјата на граѓаните над волјата на партиите, рече Заев. Премиерот Зоран Заев им се обрати на народните избраници во Собранието.

(ВИДЕО) Заев нуди амнестија за 27 април

Независен - 15.10.2018

Време е да се помириме. Да го изигнеме над нас нашиот заеднички национален интерес. Се закрвавивме, се поделивме, заради однесување на поединци во политиката... Тоа се се дел од пораките што ги испрати премиерот Зоран Заев од собраниската говорница, ...

Заев повика на помирување и на простување

Мета - 15.10.2018

Многу се поделивме пред се политички, се замразивме, се закрвавивме ќе се испоубивеме пред очите на сите на 27 април, еве прилика да со простиме и да се помириме, рече премиерот Зоран Заев денеска во Собранието, при образложување на владиниот ...

Заев подготвен да го прости 27 април

Локално - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев во обраќањето пред пратениците, на седницата за уставни измени кои произлегуваат од Спогодбата од Преспа за промена на името на државата, повика пратениците да си простата за 27 април, кога, како што рече „ќе се испоколевме“.

Твитерџиите гневни на предлогот на Заев за помирување: Онаа багра не влезе во куќата на Заев, туку во моето Собрание

еМагазин - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Собрание понуди помирување за 27 април, при образложување на предлогот за уставните измени. Ова, според многумина, беше протолкувано дека владејачката партија и опозицијата постигнале договор за двотретинско ...

Заев до пратениците: Да си го простиме 27 април и да гласаме за државата да оди напред

Фактор - 15.10.2018

Образложувајќи го предлогот премиерот Зоран Заев потенцираше дека сега најголемата одговорност за иднината на земјата е во рацете на пратениците. Ги повика сите да гласаат по сопствена волја, особено оние што се двоумат, да размислат како ќе гласаат.

Македонските парламентарци ќе гласаат за промена на името во клучен момент за Балканот

Локално - 15.10.2018

Во гласањето со последици по стабилноста на еден од најконтроверзните региони во Европа, пратениците во Македонија треба да одлучат дали ќе прифатат промена на името на таа балканска држава.

Заев нуди „помирување за 27-ми април“ за пратeниците да се обединат за ЕУ и НАТО

Нетпрес - 15.10.2018

Помирување за настаните од 27-ми април, понуди во понеделникот премиерот Зоран Заев, без директно да ја спомене амнестијата за обвинетите за споменатите лански безредија, за, како што рече, да се обединат двете страни, на почетокот од 61-та седница ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со став за понудата на Заев за помирување за 27 април

Либертас - 15.10.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ наскоро се очекува да излезe со став за „понудата“ на премиерот Зоран Заев за помирување за настаните од 27 април. Говорејќи за „крвавиот четврток“, Заев рече дека „дојде време да им кажеме „стоп“ на поделбите, еве шанса да ...

Заев повика на простување за упадот во Собранието на 27 април (Видео)

1tv - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната собраниска седница за отворање на Уставот согласно Договорот од Преспа ги повика политичките актери од двете спротивставени страни да си простат за крвавите настани во парламентот на 27 април.

Заев:Сега е моментот да си простиме, ајде да почнеме од 27 април

Радар - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и им понуди како гест на помирување простување за нападот во Собранието за 27 април минатата година. „Сега е моментот да си простиме.

(Видео) Заев повика на помирување за 27 април

Макфакс - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев ги повика пратениците на помирување за настаните од 27 април минатата година. „27 април е можност да си простиме. Знаете сите дека волјата на народот е напредна Македонија, да ги оставиме партиските игри за национален интерес.

Собрание или пазар?

Пулс24 - 15.10.2018

Не е првпат, а очигледно нема да биде ни последен. Премиерот Заев повторно го погази својот збор. Денес тој на пратениците во Собранието им понуди амнестија за настаните од 27 април во замена за глас за договорот со Грција, иако претходно беше ...

Заев повика на помирување за настаните од 27 април

24Инфо - 15.10.2018

Заев повика на помирување за настаните од 27 април Време е да се помириме. Да го изигнеме над нас нашиот заеднички национален интерес. Се закрвавивме, се поделивме, заради однесување на поединци во политиката… Тоа се се дел од пораките што ги ...

Заев: Ќе се испоколевме на 27 април, ова е вистински момент за помирување

AKO - 15.10.2018

,,Ајде вие пратениците од левата страна, подадете рака на оние од десната и вие пратеници од десната страна подадете рака на овие од левата. Ова е вистински момент за прошка и помирување. Да се помириме и да си простиме“, рече Заев.

Заев повика на помирување за 27 април и ги повика пратениците да гласаат за уставните измени

Канал5 - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

„Гардијан“: Македонските парламентарци ќе гласаат за промена на името во клучен момент за Балканот

А1 On - 15.10.2018

Гардијан – Лондон Во гласањето со последици по стабилноста на еден од најконтроверзните региони во Европа, пратениците во Македонија треба да одлучат дали ќе прифатат промена на името на таа балканска држава.

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа е правно – политички мртов

А1 On - 13.10.2018

„СДСМ и Зоран Заев мора да го прифатат фактот дека Договорот од Преспа е правно – политички мртов. Покрај сите нерегуларности, заплашувања, поткупувања и полнење на кутии граѓаните кажаа НЕ.

Заев за „Та неа“: Не постои подобар договор за двете страни од Договорот од Преспа

Вечер - 13.10.2018

Под наслов „Потребна е политика, а не нови граници“, на насловната страница, викенд изданието на грчкиот весник „Та неа“ го пренесува интервјуто со македонскиот премиер Зоран Заев. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во опширното интервју ...

Се чека одговор од ВМРО-ДПМНЕ за понудата од Заев за 27 април

Вечер - 15.10.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се очекува наскоро да излезe со став за понудата на премиерот Зоран Заев за помирување за настаните од 27 април. Говорејќи за настаните во Собранието од 27 април, Заев рече дека „дојде време да им кажеме „стоп“ на поделбите, ...

Заев: Ајде да си простиме, прв чекор нека биде 27 април

МКД - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев, на денешната собраниска седница за отворање на Уставот согласно Договорот од Преспа, на која е неизвесно дали ќе се постигне неопходното двотретинско мнозинство, побара политичките актери од двете спротивставени страни да си ...

Заев повика на помирување за 27 април

Centar - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев ги повика пратениците на помирување за настаните од 27 април минатата година. „27 април е прилика да си простиме. Знаете сите волјата на народот е напредна Македонија, да ги оставиме партиските игри за национален интерес.

Заев: Ќе се испоколевме на 27 април, ова е вистински момент за помирување

iPortal - 15.10.2018

,,Ајде вие пратениците од левата страна, подадете рака на оние од десната и вие пратеници од десната страна подадете рака на овие од левата. Ова е вистински момент за прошка и помирување. Да се помириме и да си простиме“, рече Заев.

Заев повика на помирување за 27 април и ги повика пратениците да гласаат за уставните измени

еМагазин - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Гардијан: Македонските парламентарци ќе гласаат за промена на името во клучен момент за Балканот

+инфо - 15.10.2018

Пратениците во Македонија треба да одлучат дали ќе прифатат промена на името на таа балканска држава во гласањето со последици по стабилноста на еден од најконтроверзните региони во Европа, пишува денеска британски Гардијан.

Заев за „Та неа“: Не постои подобар договор за двете страни од Договорот од Преспа

Фактор - 13.10.2018

Под наслов „Потребна е политика, а не нови граници“, на насловната страница, викенд изданието на грчкиот весник „Та неа“ го пренесува интервјуто со македонскиот премиер Зоран Заев. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во опширното интервју ...

Заев нуди амнестија за 27 април ако опозицијата поддржи уставни измени

iPortal - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев, на денешната собраниска седница за отворање на Уставот согласно Договорот од Преспа, на која е неизвесно дали ќе се постигне неопходното двотретинско мнозинство, побара политичките актери од двете спротивставени страни да си ...

Видео: Заев повика на помирување за 27 април за пратeниците да се обединат за ЕУ и НАТО

Точка - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев ги повика пратениците на помирување за настаните од 27 април минатата година. „27 април е можност да си простиме. Знаете сите дека волјата на народот е напредна Македонија, да ги оставиме партиските игри за национален интерес.

Заев повика на помирување за 27 април и ги повика пратениците да гласаат за уставните измени

Н.Македонија - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Гардијан: Гласање со последици по стабилоста

Фокус - 15.10.2018

Британскиот дневен весник Гардијан пишува за новонастанатата ситуација во Македонија и го нарекува клучен момент по стабилоста денешното гласање на пратениците во Собранието, со што или ќе се донесе одлука за отворање на уставни измени или ќе се ...

Заев за „Та неа“: Не постои подобар договор за двете страни од Договорот од Преспа

1tv - 13.10.2018

Под наслов „Потребна е политика, а не нови граници“, на насловната страница, викенд изданието на грчкиот весник „Та неа“ го пренесува интервјуто со македонскиот премиер Зоран Заев. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во опширното интервју ...

Заев повика на помирување за 27 април и ги повика пратениците да гласаат за уставните измени

Стандард - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Гардијан: Македонските парламентарци ќе гласаат за промена на името во клучен момент за Балканот

Стандард - 15.10.2018

Во гласањето со последици по стабилноста на еден од најконтроверзните региони во Европа, пратениците во Македонија треба да одлучат дали ќе прифатат промена на името на таа балканска држава, пишува лондонски Гардијан.

Заев за „Та неа“: Не постои подобар договор за двете страни од Договорот од Преспа

Локално - 13.10.2018

Под наслов „Потребна е политика, а не нови граници“, на насловната страница, викенд изданието на грчкиот весник „Та неа“ го пренесува интервјуто со македонскиот премиер Зоран Заев. Во интервјуто премиерот Заев вели дека не постои подобар договор од ...

Заев повика на помирување за 27 април и ги повика пратениците да гласаат за уставните измени

Вечер - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Македонските парламентарци ќе гласаат за промена на името во клучен момент за Балканот

Вечер - 15.10.2018

Во гласањето со последици по стабилноста на еден од најконтроверзните региони во Европа, пратениците во Македонија треба да одлучат дали ќе прифатат промена на името на таа балканска држава.

Заев за „Та неа“: Потребна е политика, а не нови граници

Либертас - 13.10.2018

Под наслов „Потребна е политика, а не нови граници “, на насловната страница, викенд изданието на грчкиот весник „Та неа“ го пренесува интервјуто со македонскиот премиер Зоран Заев. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во опширното интервју ...

Заев повика на помирување за 27 април и ги повика пратениците да гласаат за уставните измени

Сител - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја започна 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.