TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Директорот на „дрисла“ разрешен по девет години

24 Вести - 21.01.2020

Коста Начевски е именуван за в.д директор на скопската депонија „Дрисла „ која од вчера повторно е регистрирана како јавно претпријатие и е под јурисдикција на Град Скопје. Начевски доаѓа од редовите на владеачката СДСМ и е поранешен кандидат за ...

Градот ќе именува нов директор на „Дрисла“ – кривична одговорост за стариот, ако имало криминал

Мета - 21.01.2020

Градот не ја отфрла можноста за поднесување на кривични пријави доколку се докаже дека имало незаконито работење и постапување со отпадот на градската депонија „Дрисла“, изјави денес првиот човек на Град Скопје, Петре Шилегов на прашањето што ...

Коста Начевски – од кандидат за градоначалник до директор на „Дрисла“

360 степени - 21.01.2020

Коста Начевски е именуван денеска за в.д. директор на јавното претпријатие „Дрисла“, што од вчера го презеде на управување градот Скопје. Претходно од директорската позиција беше разрешен Горан Ангелов.

Коста Начевски нов ВД директор на Дрисла

Алсат-М - 21.01.2020

Централниот регистар и официјално го впиша како вршител на должноста директор на Јавното претпријатие Дрисла, Коста Начевски. Него го именуваше Град Скопје откако Дрисла премина под капата на градот.

Макрадули: МЖСПП никогаш не издало лиценца на „Дрисла“ за увоз на отпад

Вечер - 21.01.2020

За „Дрисла“ треба да се применат најдобрите светски пракси и во нашата држава да имаме сигурен капацитет, оценува заменик министерот во Министерството за животна средина Јани Макрадули кој истакна дека Министерството никогаш на „Дрисла“ не им издало ...

Поранешниот кандидат за градоначалник на Бутел, Коста Начевски е нов директор на Дрисла

Слободен Печат - 21.01.2020

Заменик министерот во Министерството за животна средина Јани Макрадули оценува дека за „Дрисла” треба да се применат најдобрите светски пракси за да имаме сигурен капацитет. Тој додава дека Министерството никогаш на „Дрисла” не им издало лиценца за ...

Град Скопје ја чисти депонијата под Кале, 15.000 евра казна за сопственикот на земјиштето ако повторно стане дива ...

Сакам да кажам - 21.01.2020

Град Скопје почна да ја чисти депонијата под Кале, која со години беше претворена во дива населба, каде се палеа гуми и кабли и живееја околу 200 граѓани. Градот заедно со Министерството за труд и социјална политика, пред еден месец жителите ги ...

Градот му ја чисти депонијата под Кале на новиот сопственик

Мета - 21.01.2020

Откако пред повеќе од еден месец беше извршена дислокација на лицата сместении во дивата населба под Кале, каде имаше чести инциденти на палење кабли и друг вид на отпад, Град Скопје започна со расчистување на просторот со градежна механизација.

Сопствениците на земјиштето ќе се казнат ако теренот не се одржува

Вечер - 21.01.2020

Земјиштето од левата страна на реката Вардар, на потегот од хотелот „Александар Палас“ до мостот „Гоце Делчев“, порано беше државно, но сега е приватно. Ова е последен пат Градот да презема ваква иницијатива и ќе ги задолжи сопствениците да го ...

(Видео) Шилегов: Нема да дозволиме на кејот повторно да никне дива населба и да стане депонија

Макфакс - 21.01.2020

Екипите на Град Скопје во соработка со општествено одговорни компании веќе два дена темелно ги отстрануваат остатоците од дивата населба под скопското Кале, која почна да се расчистува во големата акција на администрацијата за чистење на градот во ...

Коста Начевски назначен за в.д. директор на „Дрисла“

еМагазин - 21.01.2020

Поранешниот кандидат на СДСМ за градоначалник на скопската Општина Бутел, Коста Начевски е назначен за вршител на должност на Јавното претпријатие „Дрисла“. Тој доаѓа на местото на Горан Ангелов , кој денеска беше разрешен, откако вчера „Дрисла“ ...

Поранешен кандидат на СДСМ за градоначалник поставен за привремен директор на „Дрисла“

Фактор - 21.01.2020

Коста Начевски е именуван за в.д.директор на градската депонија „Дрисла“ која од вчера повторно е регистрирана како јавно претпријатие и е под владение на Град Скопје. Начевски е поранешен кандидат за градоначалник на Бутел од редовите на СДСМ а ...

Од денеска директор на ЈП „Дрисла“ Коста Начевски

Скопје1 - 21.01.2020

Коста Начевски од денеска е нов директор на ЈП „Дрисла“. Името на Налевски е веќе впишано во дентралниот регистар како вршител на должноста директор „Дрисла“. Него го именуваше Град Скопје откако Дрисла премина под капата на градот.

Разрешениот директор Ангелов: И јас сум секој ден на работа во Дрисла, зарем би се тpyел сам себе и своите дeцa?

365 - 20.01.2020

Фејсбук статус на разрешениот директор на „Дрисла“ – Горан Ангелов Драги пријатели и мили непријатели, сакам да Ви соопштам неколку работи за мене и обвинyвањата кои безмилocно и без мерка ги упативте кон мене и мојата фамилија. 1.

Шилегов го разреши директорот на депонијата Дрисла – жителите на Батинце бараат новиот директор да биде од нивното село

ТВ21 - 20.01.2020

Депонијата Дрисла од денеска е под надлежност на Град Скопје, при што станува Јавно Претпријатие. Веднаш беше разрешен директорот Горан Ангелов, а се очекува наскоро да се именува нов директор. Село Батинце се наоѓа во близина на депонијата.

„Дрисла“ се враќа под јурисдикција на градот Скопје-Директорот Ангелов утре ќе биде разрешен

Канал5 - 20.01.2020

По неколкугодишни перипетии градските власти ја вратија депонијата „Дрисла“ во свое владение. По многубројните административни препреки, Град Скопје конечно ја доби битката за Дрисла, а актуелниот директор на депонијата Горан Ангелов утре ќе биде ...

Депонијата Дрисла повторно под ингеренции на Град Скопје

Алсат-М - 20.01.2020

Бугарското обвинителство почна истрага за компанијата за управување со отпад Бластион под сомневање дека се извршил увоз на токсичен отпад од Италија во Бугарија за една термоцентрала кај Варна.

Надминати несогласувања, откажани рочишта, опасен отпад во Дрисла…

CivilMedia - 20.01.2020

Дополнителната заменичка-министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска, денеска изјави дека односите со техничкиот министер Наќе Чулев и е коректен, што, како што рече, е во интерес на граѓаните.

„Дрисла“ од денеска под град Скопје, Шилегов не знае дали се горел опасен отпад

24 Вести - 20.01.2020

Директорот на „Дрисла“ Горан Ангелов, утре ќе биде сменет, откако депонијата по девет години стана повторно сопственост на Градот Скопје. Градоначалникот Шилегов ги повика институциите да го испитаат целокупното работење на депонијата, посебно ...

Град Скопје официјално ја презема Дрисла – ќе се проверува како се менаџирало претпријатието во изминатите години

Телма - 20.01.2020

Дрисла од денес повторно е јавно претпријатие. Централниот регистар официјално впиша дека се менува приватната сопственост на депонијата – сега сопственик е Градот. Градоначалникот на прес-конференција порача дека за него приоритет ќе биде најпрво ...

Град Скопје ја презема ,,Дрисла‘‘, Шилегов ќе назначи нов директор

Сител - 20.01.2020

ДРИСЛА од денеска е во сопственост на град скопје. Со решение од централниот регистар депонијата станува ЈП на градот. Директорот Горан Ангелов утре ќе биде разрешен а на негово место градот ќе назначи нов ВД директор.

Депонијата „Дрисла“ од денеска е на Град Скопје, директорот Ангелов ќе биде разрешен утре

Сакам да кажам - 20.01.2020

Депонијата „Дрисла“ од денеска е во владение на Град Скопје. Централниот регистар ја впиша депонијата дека од приватна сопственост станува повторно јавно претпријатие. Со тоа после 9 години депонијата повторно е во сопственост на Град Скопје, откако ...

Депонијата „Дрисла“ со нов в.д. директор станува јавно претпријатие на Град Скопје

Радио МОФ - 20.01.2020

„Дрисла“ станува јавно претпријатие за управување со комунален отпад, откако претходно беше дадена под концесија на „ФЦЛ Амбиенте“. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вели дека се создадени услови уште утре да биде разрешен сегашниот ...

„Дрисла“ се враќа под јурисдикција на градот Скопје

Канал5 - 20.01.2020

По неколкугодишни перипетии и власништво на Италијанците, градот Скопје под своја јурисдикција ја врати депонијата „Дрисла“. Дрисла низ годините стана меѓу поексплоатираните теми поради непотврдените информации дека таму се горел и складирал ...

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

А1 On - 20.01.2020

Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, но сепак додава дека тоа треба да се провери и ги повикува и надлежните инстиутции и граѓанските ...

Дрисла од денеска е на град Скопје, директорот ќе биде сменет

Р.С.Европа - 20.01.2020

Од денеска и официјално депонијата Дрисла е во рацете на град Скопје, рече градоначалникот Петре Шилегов покажувајќи го документот што го добиле од Централниот регистар. „Во периодот што следи за исправноста на работењето на депонијата Дрисла ќе ...

Што се гори во „Дрисла“ ќе кажат Бугарите ?!

Вечер - 20.01.2020

Скандалот со нерегулиран увоз на отпад во Бугарија од Италија, од фирма чии сопственици се Македонци, од кои едниот е актуелен директор на „Дрисла“, го тресе Балканот. И додека бугарските надлежни органи ја започнаа истрагата што точно содржат 25 ...

Градот ја презеде Дрисла, тужба од концесионерот не се очекува

Слободен Печат - 20.01.2020

Шилегов нагласи дека две години се водела прецизна правна постапка за Градот да избегне тужба од италијанската фирма „ФЦЛ Амбиенте“ која беше избрана за концесионер на Дрисла во наредните 35 години.

Директорот на скопската депонија Дрисла, Горан Ангелов, ќе биде разрешен утре

Канал5 - 20.01.2020

Директорот на скопската депонија Дрисла, Горан Ангелов, ќе биде разрешен утре, а на негово место ќе биде назначен в.д. директор. Оваа одлука доаѓа откако градските власти и официјално го преземаа работењето на Дрисла, а сопствеништвото од денес е ...

„Дрисла“ станува јавно претпријатије на град Скопје

Сител - 20.01.2020

Со решение од Централен регистер Дрисла веќе е ЈП на град Скопје и утре ќе биде назначен но В.Д директор. - 2 години водевме прецизна правна игра за да ја вратиме депонијата. Утре ќе биде разрешен директорот на Дрисла.

Бугарското обвинителство: Отпадот не е ниту опасен ниту токсичен

Макфакс - 20.01.2020

Јавното Oбвинителство на Бургас соопштија дека по извршените контролни анализи на предметниот отпад, во врска со информациите за увоз на отпад од Италија во Бугарија, категорично тврди дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад.

Шилегов го разреши директорот, „Дрисла“ повторно сопственост на Градот

Мета - 20.01.2020

Град Скопје ја враќа во свои раце најголемата депонија во државата „Дрисла“, објави денес скопскиот градоначалник, Петре Шилегов. „Со запишување во Централниот регистар завршува деветгодишната аваантура на ВМРО ДПМНЕ со која овој моќен градски ...

Шилегов утре ќе го разреши директорот на Дрисла

Слободен Печат - 20.01.2020

Актуелниот директор на Дрисла, како што јавија бугарските медиуми, бил содружник во компанијата „Блацион“ ООД во Бугарија и заедно со уште еден македонски државјанин Блаже Игнатов, извршиле нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад од Италија.

Шилегов го разреши директорот на Дрисла – за отпадот не сакал да шпекулира

Алфа - 20.01.2020

Скандалот со нелегалниот увоз на отпад во Бугарија, во кој се вмешани и двајца раководители од Дрисла, ги размрда македонските власти. Два дена по аферата, градскиот татко Петре Шилегов објави дека директорот на Дрисла Горан Ангелов ќе биде ...

(ВИДЕО) Шилегов: Со филигрански прецизна игра Град Скопје си ја врати „Дрисла”

А1 On - 20.01.2020

По две години тешка и напорна борба ја вративме депонијата „Дрисла” во сопственост на Град Скопје, извести денеска градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Со преземањето, градоначалникот Шилегов вели дека завршила деветгодишната авантура на ...

Гори во Софија, чади во Скопје

Deutsche Welle - 20.01.2020

Бугарскиот премиер побарал истрагата да земе на анализа примероци од пепел, за да се утврди дали е согоруван опасен отпад. Дали тајните на ТЕЦ „Бобов дол“ водат и до Скопје? Бугарската истрага за увоз на токсичен отпад во земјата, може да открие ...

Шилегов нема сознанија дали на „Дрисла“ се носел опасен отпад

360 степени - 20.01.2020

– Немам информации за увоз на опасен отпад во Дрисла, но, тоа ќе го провериме по нејзиното официјално преземање, рече градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, кој со добиеното решение од Централниот регистар, ја врати депонијата во владение на ...

Бугарија со меѓународна потерница ќе ги бара двајцата Македонци за увозот на опасниот отпад од Италија

ТВ21 - 20.01.2020

Бугарија со меѓународна потерница ќе ги бара Блаже Игњатовски и Горан Ангелов, кои што се поврзуваат со бугарската фирма „Блацион ДОО“ со седиште во Софија. Преку оваа фирма е увезен опасен отпад од Италија, кој пристигнал на пристаништетот во ...

„Дрисла“ од денеска е на Град Скопје, Ангелов ќе биде разрешен

ТВ21 - 20.01.2020

„Дрисла“ од денеска е под капата на Град Скопје. Централниот регистар објави дека депонијата станува јавно претпријатие. Ова се случува по девет години, откако од тогашниот градоначалник Коце Трајановски, беше дадена на италијанска компанија.

Градот стана законски сопственик на Дрисла

Вечер - 20.01.2020

Град Скопје од денеска и законски е сопственик на депонијата „Дрисла“. Сопствеништвото е запишано денеска во Централниот регистар. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вонредната прес конференција најави смена на актуелниот директор на ...

„Дрисла“ се врати на Град Скопје

Frontline - 20.01.2020

Во периодот што следува, за исправноста на работењето на депонијата „Дрисла“ ќе одговара Град Скопје и јас лично како Ваш градоначалник, напиша Шилегов По двегодишна тешка, напорна, но истовремено и искрена и принципиелна борба депонијата „Дрисла“ е ...

БУГАРСКО ОБВИНИТЕЛСТВО - отпадот не бил опасен, но имало железо, хартија и текстил

Фактор - 20.01.2020

Нема радиоактивен или токсичен отпад во откриените 20 контејнери на бугарското пристаниште кои носат отпад од Италија. Ова како што јавува бугарскиот медиум 24 часа денеска било соопштено на брифинг од окружниот обвинител на Бургас, Георги Чинев.

Гори во Софија, чади во Скопје

Либертас - 20.01.2020

Бугарскиот премиер побарал истрагата да земе на анализа примероци од пепел, за да се утврди дали е согоруван опасен отпад. Дали тајните на ТЕЦ „Бобов дол“ водат и до Скопје? Бугарската истрага за увоз на токсичен отпад во земјата, може да открие ...

Бугарско обвинителство: Отпадот не бил опасен, имало железо, хартија и текстил

24Инфо - 20.01.2020

Нема радиоактивен или токсичен отпад во откриените 20 контејнери на бугарското пристаниште кои носат отпад од Италија, изјавил окружниот обвинител на Бургас, Георги Чинев, објави „24часа.бг “, пренесе Фактор .

„Дрисла“ од денеска е на Град Скопје, директорот Ангелов ќе биде разрешен утре

Либертас - 20.01.2020

Депонијата „Дрисла“ од денеска е во владение на Град Скопје. Централниот регистар ја впиша депонијата дека од приватна сопственост станува повторно јавно претпријатие. Со тоа после 9 години депонијата повторно е во сопственост на Град Скопје, откако ...

(Видео) Шилегов: Му ја вративме „Дрисла“ на Град Скопје

Макфакс - 20.01.2020

Градоначалникот Шилегов на прес-конференција соопшти дека по двегодишна тешка, напорна, но истовремено и искрена и принципиелна борба, депонијата „Дрисла“ е вратена во системот на Град Скопје.

Шилегов: Дрисла вратена на Град Скопје, завршува деветгодишната авантура на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 20.01.2020

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција соопшти дека по двегодишна тешка, напорна, но истовремено и искрена и принципиелна борба депонијата „Дрисла“ е вратена во системот на Град Скопје.

Депонијата „Дрисла“ е вратена во системот на Град Скопје

24Инфо - 20.01.2020

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција соопшти дека по двегодишна тешка, напорна, но истовремено и искрена и принципиелна борба депонијата „Дрисла“ е вратена во системот на Град Скопје.

„Дрисла“ вратена на Градот, утре ќе биде разрешен директорот Ангелов

+инфо - 20.01.2020

Во периодот што следува прва грижа на Градот ќе биде „Дрисла“ да стане прва санитарна депонија која ќе применува современи технологии за управување со отпадот и целокупниот нејзин економски потенцијал ќе биде ставен исклучиво во служба на граѓаните, ...

Депонијата „Дрисла" е вратена во системот на Град Скопје

МКД - 20.01.2020

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов рече дека се создадени услови да биде разрешен сегашниот директор на „Дрисла" и именуван нов в.д. директор. Градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција соопшти дека по ...