TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Овој град е престолнината на биткоинот, само еден човек тука дневно заработува 100.000 долари

Кумановски м. - 13.01.2018

loading... Гратчето Веначи, источно од Сиетл во американската држава Вашингтон, станува единствено по тоа што се претвора во епицанетарот за рударење на биткоинот во САД. Првата од двете основни причини поради кои овој град станал дом за десетици ...

Биткоин во Јужна Кореја ќе се забрани со закон

Телефони.мк - 13.01.2018

Јужна Кореја ќе ги забрани криптовалутите , исто како што е забрането со закон и во Македонија. Целта за забраната е да ја исклучи несигурноста со биткоинот на финансискиот пазар. Само мал број на луѓе купиле биткоини досега во Јужна Кореја, но мора ...

(ВИДЕО) ОВА Е БИТКОИН ПРЕСТОЛНИНАТА НА САД: Луѓето заработуваат и по 100 000 долари дневно

Фактор - 13.01.2018

Градчето Веначи, источно од Сиетл во американската држава Вашингтон, станува единствен по тоа што се претвора во епицентар на биткоин копањето во САД. Првata од двете основни причини поради кои ова градче стана дом за десетина копачи на биткоини и ...

Путин: Битокоин? Сами сте си виновни

Република - 12.01.2018

Рускиот претседател Владимир Путин се вклучи во дебатата за биткоинит. Тој истакна дека ќе биде потребна законска регулатива за криптовалутите, но, според него во моментов целиот ризик и одговорност ги носат инвеститорите.

Јужна Кореја планира да забрани тргување со криптовалути

Иновативност - 12.01.2018

Власта на Јужна Кореја објави дека подготвуваат одредба со која целосно ќе се забрани трговијата со криптовалути во рамките на земјата. По објавата цената на биткоин во Јужна Кореја падна за околу 2.000 долари.

Јужна Кореја ги забранува криптовалутите

Банкарство.мк - 12.01.2018

Јужна Кореја планира целосно со закон да ги забрани криптовалутите вклучувајќи го и Биткоинот поради несигурноста која ја создаваат истите. Биткоинот и уште неколку криптовалути се соочија со пад на вредноста, кај некои од нив дури и од 10%, и во ...

Кина планира да стави крај на копањето биткоин на нејзина територија

Оff.net - 12.01.2018

Со тоа што 70 од глобалното копање биткоин отпаѓа на Кина, таа е најважната земјата за секојдневното функционирање и цена на крипто-валутата. Од ваква позиција Кина има намера да го укине копањето биткоин кај нив дома.

Ворен Бафет предвиде лош крај за крипто валутите

IT.mk - 12.01.2018

Еден од најпрепознатливите инвеститори на берзата, г. Ворен Бафет, предвиде лош крај за крипто валутите. Милијардерот е еден од најпознатите инвеститори, а има репутација на речиси непогрешлив предвидувач. Г.

Kонсултанти од Волстрит прогнозираат колапс на биткоинот. Погледнете кога!

Денар - 12.01.2018

Консултантската фирма од Волстрит предвидува сериозен пад на пазарот на криптовалутата во оваа година. Извештајот на „Quinlan & Associates“, кој се состои од 156 страници, заклучува дека биткоинот ќе се намали на 1.800 долари на крајот од оваа ...

Милијардерот Ворен Бафет предвидува лош крај за биткоин

Иновативност - 12.01.2018

Бафет уште во 2014 година јавно го произнесе својот став за биткоин и кажа дека не го смета за валута, туку за фатаморгана. Што ќе се случи со биткоин и како ќе се движи неговата вредност во иднина моментално никој не може да каже со сигурност.

На биткоинот му се гледа крајот?: Една од технолошки најразвиените земји планира да ги забрани криптовалутите поради ...

Точка - 12.01.2018

“Властите во овој случај го третираат биткоинот и другите криптовалути како коцкање и сметаат дека во оваа област се случува нешто илегално”, изјавиле сопствениците на менувачниците кои се под истрага.

Јужна Кореја најави забрана за тргување со крипто-валути

IT.mk - 12.01.2018

Властите од Јужна Кореја објавија дека планираат да забранат тргување со крипто-валути. Главна причина за забраната е да се оневозможи неплаќањето на данок. Речиси веднаш по објавата, започна и падот на дел од криптовалутите.

Биткоин милијардерот и гуру Новограц со најамбициозен план во крипто треската

Фактор - 12.01.2018

Милијардерот Мајкл Новограц ги претстави плановите за покренување на инвестициони банки кои би овозможувале инвестирање засновано на дигитални валути и блокчејн. Целта е банката да биде листирана на канадската берза TSX.

Најголемaтa крипто-валута во Кина, која го надминува биткоин и продолжува да поскапува

Стандард - 11.01.2018

Дигитална валута од Кина, која го носи името на јунакот од филмот „Матрикс“, стана една од најскапите криптовалути во светот. И тоа го постигна, со спротивставување на многу од начелата, што беа во основата на неверојатниот раст на биткоин.

Бафет: Лудилото со биткоин нема да заврши добро

Стандард - 11.01.2018

Американскиот милијардер и инвеститор Ворен Бафет за CNBC изјави дека сегашното лудило за биткоин и другите крипто-валути, нема да заврши добро. „Во однос на крипто-валутите, во принцип можам да кажам со сигурност дека тоа ќе заврши лошо“, изјави ...

Криптовалутите претрпеа удар од 106 милијарди долари

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Водечките светски криптовалути, меѓу кои биткоин, рипл и етереум, претрпеа голем удар, по веста дека Јужна Кореја подготвува забрана на дигиталните валути. Вредноста на биткоинот утринава падна за 6 отсто, на етереум за над 11 проценти, а ...

Kонсултанти од Волстрит прогнозираат колапс на биткоинот

Канал 77 - 12.01.2018

Консултантската фирма од Волстрит предвидува сериозен пад на пазарот на криптовалутата во оваа година. Извештајот на „Quinlan & Associates“, кој се состои од 156 страници, заклучува дека биткоинот ќе се намали на 1.800 долари на крајот од оваа ...

Јужна Кореја планира да забрани тргување со криптовалути

USB - 12.01.2018

Во Јужна Кореја е во тек “војна” помеѓу службените власти и регулатори против криптовалутите и компаниите кои се занимаваат со нив. Претходно оваа недела беше објавена рација во шест најголеми менувачници на криптовалути во Јужна Кореја под сомнеж ...

На биткоинот му се гледа крајот: Една од технолошки најразвиените земји планира да ги забрани криптовалутите поради ...

Курир - 12.01.2018

“Властите во овој случај го третираат биткоинот и другите криптовалути како коцкање и сметаат дека во оваа област се случува нешто илегално”, изјавиле сопствениците на менувачниците кои се под истрага.

Биткоинот пред целосен крах: Една од технолошки најразвиените земји планира да ги забрани криптовалутите

Република - 12.01.2018

Во Јужна Кореја е во тек “војна” помеѓу службените власти и регулатори против криптовалутите и компаниите кои се занимаваат со нив. Претходно оваа недела беше објавена рација во шест најголеми менувачници на криптовалути во Јужна Кореја под сомнеж ...

На биткоинот му се гледа крајот - технолошки најразвиена земја планира забрана на тргување со криптовалути

Press24 - 12.01.2018

“Властите во овој случај го третираат биткоинот и другите криптовалути како коцкање и сметаат дека во оваа област се случува нешто илегално”, изјавиле сопствениците на менувачниците кои се под истрага.

Му се гледа ли крајот на биткоинот?

Exclusive.mk - 13.01.2018

Во Јужна Кореја е во тек “војна” помеѓу службените власти и регулатори против криптовалутите и компаниите кои се занимаваат со нив. Претходно оваа недела беше објавена рација во шест најголеми менувачници на криптовалути во Јужна Кореја под сомнеж ...