TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Театар: „На отворено“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Вечер Прес - 12.06.2019

Како дел од официјалната програма на МТФ „Војдан Чернодрински“ е и претставата на Театар Комедија „На отворено“ по текст на Славомир Мрожек во режија на Андреј Цветановски, која ќе биде изведена утревечер (13 јуни) во 19:30 часот на сцената на ...

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ со „Пиреј“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Н.Македонија - 12.06.2019

Веќе шест дена Прилеп е средиште на македонскиот театар. Веќе помина половина од програмата на 54-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Останаа уште три претстави да бидат прикажани во официјалната програма.

Претставата „Пиреј“ ќе се одигра во Прилепскиот театар

МКД - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински" што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.

Промоции на театарска литература и три престави на 54. МТФ „Војдан Чернодрински“

Опсервер - 11.06.2019

Со богатата програма 54. МТФ „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп, денеска донесе промоции на театарска литература. Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ се промовирани три нови театарски изданија – „Вероника Самарак“ од Антон Панов и ...

Награда за животно дело на Владимир Милчин

Тера - 11.06.2019

54.Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, свечено беше отворен со претставата „Магбет“ од Вилијам Шекспир, во режија на Нела Витошевиќ, а во изведба на Македонскиот народен театар од Скопје.

Во среда почнува шестиот младински театарски фестивал „Вдиши театар“

OhridNews - 11.06.2019

Во организација на Црвен крст, од 12 do 16 јуни во Охрид ќе се одржи шестиот Младински Театарски Фестивал „Вдиши театар“. Свеченото отворање на фестивалот ќе биде на 12-ти јуни, среда, во предворјето на црквата Св.Софија со почеток во 20:30 часот, ...

Албанскиот театар настапува со „Смртта на Дантон“

Н.Македонија - 11.06.2019

Во рамките на МТФ „Војдан Чернодрински“ денеска беа промовирани неколку изданија од нова театарска и театролошка литература. Пред посетителите беа претставени драмата „Вероника самрак“, театарските есеи „Децата на Мнемосина“ од Ацо Гогов и „Во ...

„Пиреј“ на Прилепскиот театар на програмата на „Војдан Чернодрински“

Независен - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.

ВИДЕО: Од свеченото отворање на „Војдан Чернодрински“

Тера - 10.06.2019

Со претставата „Магбет“ од Вилијам Шекспир, во режија на Нела Витошевиќ, а во изведба на Македонскиот народен театар од Скопје, во Прилеп беше отворен 54.Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Трибина на МТФ: Клучно е што јавно се говори за состојбите во македонскиот театар

Вечер Прес - 10.06.2019

Слоганот на Фестивалот и на клучната трибина „Ова е наше време, време за театар“ е многу моќен и пресудно е што на МТФ „Војдан Чернодрински“ се отвори можноста јавно да се говори за тоа каде е сега македонскиот театар, порача театарологот Ана ...

Промоции на театарска литература и три престави на 54. МТФ „Војдан Чернодрински“

MakPress - 11.06.2019

Со богатата програма 54. МТФ „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп, денеска донесе промоции на театарска литература. Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ се промовирани три нови театарски изданија – „Вероника Самарак“ од Антон Панов и ...

„Пиреј" на Прилепскиот театар на програмата на „Војдан Чернодрински"

Канал5 - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински" што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.

Клучно е што јавно се говори за состојбите во македонскиот театар

MakPress - 10.06.2019

Слоганот на Фестивалот и на клучната трибина „Ова е наше време, време за театар“ е многу моќен и пресудно е што на МТФ „Војдан Чернодрински“ се отвори можноста јавно да се говори за тоа каде е сега македонскиот театар, порача театарологот Ана ...

„Пиреј“ на Прилепскиот театар на програмата на „Војдан Чернодрински“

Република - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.

Трибина на МТФ: Клучно е што јавно се говори за состојбите во македонскиот театар

Опсервер - 11.06.2019

Слоганот на Фестивалот и на клучната трибина „Ова е наше време, време за театар“ е многу моќен и пресудно е што на МТФ „Војдан Чернодрински“ се отвори можноста јавно да се говори за тоа каде е сега македонскиот театар, порача театарологот Ана ...

„Пиреј“ на Прилепскиот театар на програмата на „Војдан Чернодрински“

А1 On - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.

„Пиреј“ на Прилепскиот театар на програмата на „Војдан Чернодрински“

MakPress - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.