TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поднесени 6000 амандмани за измени на изборниот законик – 5000 од владеачката ДУИ

24 Вести - 12.12.2019

Над 6 илјади амандмани до сега се поднесени во законодавниот дом во врска со измените во изборниот законик од кои само 5 илјади се од коалицискиот партнер на СДСМ - ДУИ. ВМРО ДПМНЕ пак поднеле по 600 амандмани за двете законски решенија со кои се ...

Собранието блокирано со амандмани од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Сител - 12.12.2019

Собранието предизборно затрупано со купишта амандмани од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Двете партии поднесоа вкупно над 6.000 амандмани на зимените на Изборниот законик, од нив 5.000 се од ДУИ а над 1000 се од опозицијата.

ВМРО-ДПМНЕ со 4.000 амандмани спречува вработените во СЈО да земат плати

Локално - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и владејачката ДУИ со илјадници амандмани го блокираат Собранието навремено да ги донесе измените во неколку клучни закони. Четири илјади амандмани се поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавнообвинителска ...

ДУИ и ВМРО-ДМПНЕ со илјадници амандмани блокираат четири закони во Собранието

Телма - 12.12.2019

Илјадници доставени амандмани оневозможија во Комисијата за политички систем да се разгледаат измените на Изборниот законик. ВМРО ДПМНЕ достави 600 амандмани за предлогот за една изборна единица и уште 600 за предлогот за отворени листи, бидејќи се ...

Амандманите на ДУИ за Изборниот законик прва конфронтација во коалицијата со СДСМ

Сител - 12.12.2019

Прва конфронтација меѓу коалициските партнери СДСМ и ДУИ се амандманите кои партијата на Али Ахмети го предложи во однос на измените на изборниот законик, а воведувањето на една изборна единица, што е содржано во изборната програма на СДСМ е нешто ...

Дали големиот број на амандмани се прв сериозен тест на коалицијата ДУИ – СДСМ?

Канал5 - 12.12.2019

Ќе се распадне ли предизборно коалицијата СДСМ-ДУИ? За закони, препораки и избор на државни функционери, владините партнери не можат да најдат заеднички јазик. За премиерот Заев нормално е за некои прашања да имаат различни ставови, но последните ...

Собранието затрупано со амандмани, 6000 за изборниот законик

Алфа - 12.12.2019

Изборниот законик закочен во Собрание. Со над 6000 амандамни, предлог законот за една изборна единица и отворени листи поднесен од страна на помалите политички партии донесе конфронтација во коалицијата СДСМ и ДУИ, но јавно социјал-демократите ...

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со илјадници амандмани ги блокира демократските процеси во државата

Фокус - 12.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивното работење и однесување во Собранието, кочејќи ги важните закони. Партијата работи на штета на граѓаните и на штета на демократските процеси во нашата држава, изјави денеска на прес-конференција пратеникот од ...

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

Макфакс - 12.12.2019

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме изборниот модел за кој се залагаме сите во овие изминати години“, изјави портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

Пет илјади амандмани за предложените измени на Изборниот законик

Академик - 12.12.2019

Група пратеници во Собранието поднесоа предлог-измени на Изборниот законик. Со предложените законски решенија во постојниот изборен модел се воведува една изборна единица на територијата на Републиката.

(Видео) Костадинов: Со илјадници амандмани ВМРО-ДПМНЕ ја блокира собраниската дебата

Макфакс - 12.12.2019

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивното однесување во Собранието, кочи важни закони, работи на штета на граѓаните и на штета на демократските процеси во државата.Во еден ден ВМРО-ДПМНЕ поднесува илјадници амандмани на повеќе законски предлози со ...

Поднесовме 5.000 амандмани на измените на изборниот законик, кажа Артан Груби

Сакам да кажам - 12.12.2019

Пратеникот на ДУИ Артан Груби кажа дека неговата пратеничка група поднела речиси 5.000 амандмани на предложените измени на Изборниот закон. Според предложените измени, поднесени од група пратеници од помалите партии и независни пратеници, а ...

Костадинов: ВМРО – ДПМНЕ со илјадници амандмани ги блокираат судските реформи и изборниот процес

CivilMedia - 12.12.2019

Опозициската ВМРО ДПМНЕ со илјадници поднесени амандмани, намерно ги блокира низата закони кои се наоѓаат во собраниска процедура и работи на штета на граѓаните, обвини пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со илјадници амандмани го блокира Собранието

Сител - 12.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивно однесување во Парламентот и ги кочи реформските закони. Ова е коментарот на портпарол и пратеник на СДСМ Костадин Костадинов кој објави дека опозициската партија поднела 970 амандмани на Законот за судии и ...

ДУИ со пет илјади амандмани го нападна предлогот за една изборна единица

+инфо - 12.12.2019

Според првичните проценки во парламентот, поднесени се над 10 илјади амандмани на двата предлози за измена на Изборниот законик, со што, практично, станува неизводливо воведувањето една единица за избор на пратеници, како и отворени листи за избор ...

ДУИ поднесе над 5000 амандмани на Изборниот законик

Сител - 12.12.2019

Пратеничката група на ДУИ поднела над 5000 амандмани на измените на Изборниот законик. Пратеникот Артан Груби рече дека вакви едностарни измени на изборното законодавство пред избори се опасен преседан со последици кои не можат да се проценат во ...

Шест илјади амандмани на предложените измени на Изборниот законик

Телма - 12.12.2019

На предложените измени на изборен законик поднесени се над 6 илјади амандмани. Законите се на дневен ред на денешната седница а се поднесени од 15 пратеници од помалите партии кои предлагаат една изборна единица и отворени листи.

Блокада: ДУИ поднесе повеќе од 5.000 амандамни на предлогот за една изборна единица

Press24 - 12.12.2019

ДУИ поднеле над 5.000 амандмани за измените на изборниот законик. Артан Груби од ДУИ денеска рече дека едноставни измени на изборното законодавство пред избори се опасен преседан. Според него преседанот ќе донесе последници кои не можат да се ...

Илјадници амандмани на изборниот законик за една изборна единица

Сител - 12.12.2019

Илјадници амандмани биле поднесени утринава на измените на изборниот законик за една изборна единица и отворени листи што ги побараа помалите партии, а ги поддржа и владеачката СДСМ. Потврда дека има илјадници амандмани стигна на комисијата за ...

Поднесени 6.000 амандмани за измени на изборниот законик

24 Вести - 12.12.2019

До сега се поднесени 6.000 амандмани за измени на изборниот законик – информираше претседателот на собраниската Комисија за политички систем, Александар Кирацоски откако пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ реагираше зошто на денешната седница не е ...

Илјадници амандмани на изборниот законик за една изборна единица

Press24 - 12.12.2019

Илјадници амандмани биле поднесени утринава на измените на изборниот законик што ги побараа помалите партии, а беа поддржани од СДСМ. Предлагачот Лилјана Поповска реагираше зошто измените не се ставени на расправа.

ВМРО-ДПМНЕ повторно против реформите во судството, со стотици амандмани го блокира Законот за Академија за судии

24Инфо - 11.12.2019

Прес конференција на СДСМ, Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка „Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите.

Власта воведува нови изборни правила за функционерите

Н.Македонија - 11.12.2019

Собранието на Србија ја почна процедурата за измена на пакет изборни закони со кои ќе се унапредат изборните услови пред парламентарните избори, најавени за напролет. Со предложените измени појасно се дефинира користењето на јавните ресурси и ...

(ВИДЕО) Калеска-Ванчева: ВМРО-ДПМНЕ повторно против реформите во судството, со стотици амандмани го блокира Законот за ...

А1 On - 11.12.2019

„Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите. Преку блокади на законски решенија, со поднесување на стотици ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ повторно против реформите во судството, со стотици амандмани го блокира Законот за Академија на судии

Канал5 - 11.12.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите. Преку блокади на законски решенија, со поднесување на стотици ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ повторно против реформите во судството, со стотици амандмани го блокира Законот за Академија на судии

Локално - 11.12.2019

„Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите“, изјави денеска Снежана Калеска – Ванчева, пратеничка СДСМ.

(Видео) Калеска-Ванчева: ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството

Макфакс - 11.12.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите, обвини Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка од СДСМ.

Калеска: ВМРО-ДПМНЕ го штити судството кое дели селективна правда и кое ги штити нивните партиски функционери

iPortal - 11.12.2019

„Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите“, изјави денеска Снежана Калеска – Ванчева, пратеничка СДСМ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ преку амандмани го блокира Законот за Академија на судии

MakPress - 11.12.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се обидува да ги спречи реформите во правосудството и да ги блокира процесите кои ќе значат успешна борба со криминалот и правда за сите. Преку блокади на законски решенија, со поднесување на стотици ...

Шест илјади амандмани на предложените измени на Изборниот законик

Курир - 12.12.2019

На предложените измени на изборен законик поднесени се над 6 илјади амандмани. Законите се на дневен ред на денешната седница а се поднесени од 15 пратеници од помалите партии кои предлагаат една изборна единица и отворени листи.

Илјадници амандмани на изборниот законик за една изборна единица

4NEWS - 12.12.2019

Илјадници амандмани биле поднесени утринава на измените на изборниот законик за една изборна единица и отворени листи што ги побараа помалите партии, а ги поддржа и владејачката СДСМ. Потврда дека има илјадници амандмани стигна на комисијата за ...

Предложени шест илјади амандмани за измени на Изборниот законик

Слободен Печат - 12.12.2019

Според собраниски извори, опозициската ВМРО-ДПМНЕ има поднесено околу шестотини амандмани на измената за една изборна единица, а илјадници амандмани имаат и албанските партии, особено владејачката ДУИ, кои се изјаснија против ваквите решенија.

Поднесени 6.000 амандмани за измени на текстот на Изборниот законик

Нетпрес - 12.12.2019

На предложените измени на Изборен законик поднесени се над 6 илјади амандмани. Законите се на дневен ред на денешната седница а се поднесени од 15 пратеници од помалите партии кои предлагаат една изборна единица и отворени листи.

„Нападнат“ Изборниот законик - поднесени шест илјади амандмани

Фактор - 12.12.2019

Поднесени се 6.000 амандмани за измени на изборниот законик, информираше претседателот на собраниската Комисија за политички систем, Александар Кирацоски. Ова следуваше откако пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ реагираше зошто на денешната седница ...

Над 6.000 амандмани за измените на Изборниот законик за една изборна единица и отворени листи

Мета - 12.12.2019

На предложените измени на Изборниот законик поднесени се над шест илјади амандмани. Измените се поднесени од 15 пратеници од помалите партии кои предлагаат една изборна единица и отворени листи.

Амандманска блокада: ДУИ поднесе над 5.000 амандмани за Изборниот законик, ВМРО-ДПМНЕ преку 600

Вечер Прес - 12.12.2019

Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог-измените на Изборниот законик, затоа што смета дека процес на еднонасочно, еднострано менување на правилата на игра пред да започнат изборните процеси е опасен преседан со кој би се ...

Блокада: ДУИ поднесе повеќе од 5.000 амандмани на предлогот за една изборна единица

Вечер Прес - 12.12.2019

ДУИ поднеле над 5.000 амандмани за измените на изборниот законик. Артан Груби од ДУИ денеска рече дека едноставни измени на изборното законодавство пред избори се опасен преседан. Според него преседанот ќе донесе последници кои не можат да се ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со илјадници амандмани го блокира Собранието

4NEWS - 12.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивно однесување во Парламентот и ги кочи реформските закони. Ова е коментарот на портпарол и пратеник на СДСМ Костадин Костадинов кој објави дека опозициската партија поднела 970 амандмани на Законот за судии и ...

ДУИ поднесе над 5000 амандмани на Изборниот законик

24Инфо - 12.12.2019

Поднесени се над 6 илјади амандмани на предложените измени на Изборниот законик, а се поднесени од 15 пратеници од помалите партии кои предлагаат една изборна единица и отворени листи. На денешната седница се предложени два предлог закони за измени ...

Пратениците на ДУИ поднеле над 5.000 амандмани на Изборниот законик

Република - 12.12.2019

ДУИ поднеле над 5.000 амандмани за измените на изборниот законик. Артан Груби од ДУИ денеска рече дека едноставни измени на изборното законодавство пред избори се опасен преседан. Според него преседанот ќе донесе последници кои не можат да се ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ со над 6.000 амандмани против предлогот на СДСМ за измени на изборниот законик

МКД - 12.12.2019

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија останува на ставот дека нема пречка изборите во април да се одвиваат во една изборна единица, а коалицискиот партнер ДУИ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ го „затрупаа“ Собранието со над 6.000 амандмани на измените ...

Груби: ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на Изборниот законик

Канал5 - 12.12.2019

Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик, затоа што смета дека процес на еднонасочно. Еднострано менување на правилата на игра пред да започнат изборните процеси е опасен преседан со кој би ...

ДУИ поднеле пет од шесте илјади амандамни за измените на Изборниот законик

Мета - 12.12.2019

Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик, затоа што смета дека процес на еднонасочно, еднострано менување на правилата на игра пред да започнат изборните процеси е опасен преседан со кој би ...

Груби: Поднесовме пет илјади амандмани на Изборниот законик

Слободен Печат - 12.12.2019

Одговарајќи на новинарско прашање дали ДУИ е за менување на изборниот модел, Артан Груби рече дека партијата е за разговори. Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик, затоа што смета дека ...

Груби: ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на Изборниот законик

Бриф - 12.12.2019

Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик, затоа што смета дека процес на еднонасочно, еднострано менување на правилата на игра пред да започнат изборните процеси е опасен преседан со кој би ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе околу 950 амандмани за Предлог-законот за Академија за судии и јавни обвинители

Република - 12.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ има поднесено околу 950 амандмани за Предлог-законот за Академија за судии и јавни обвинители, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе околу 950 амандмани за Предлог-законот за Академија за судии и јавни обвинители

Канал5 - 12.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ има поднесено околу 950 амандмани за Предлог-законот за Академија за судии и јавни обвинители, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе околу 950 амандмани за Предлог-законот за Академија за судии и јавни обвинители

24Инфо - 12.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ има поднесено околу 950 амандмани за Предлог-законот за Академија за судии и јавни обвинители, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Поднесени над 6.000 амандмани кон Изборниот законик

Фокус - 12.12.2019

Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик, затоа што смета дека процес на еднонасочно, еднострано менување на правилата на игра пред да започнат изборните процеси е опасен преседан со кој би ...

Амандманска блокада од ВМРО-ДПМНЕ и за законите за Академија за судии и за јавнообвинителска служба

+инфо - 12.12.2019

Опозицијата поднела 950 амандмани на законот за Академија за судии и јавни обвинители, а планира со амандмани да се спротистави и на донесувањето на законот со кој треба да се реши статусот на вработените во СЈО ВМРО-ДПМНЕ има поднесено околу 950 ...