TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Само во Крушево нема болен од ковид, Општина Аеродром со 505 позитивни со најмногу активни случаи

Сакам да кажам - 18.10.2020

Општина Аеродром има најмногу активни случаи на ковид-19 во земјава и тоа 505. Веднаш по неа се скопските општини Центар со 433 и Карпош со 417 болни. Во Кисела Вода има 296 активни случаи, Гази Баба 256, Ѓорче Петров 198.

Држави пред колапс, короната урива рекорди во Европа

А1 On - 17.10.2020

Полициски часови, затворени кафулиња, економии пред колапс, преполни болници, откажување секаков вид настани се само дел од последиците од вториот, есенски бран на коронавирусот во европските држави.

Балканот во „црвена зона“ од ковид

360 степени - 17.10.2020

Голем скок во бројот на нозаразени регистрираат сите земји во регионот, но рекорди деновите бележат Хрватска и Бугарија Најзагрижувачка е веста дека заразени има на Клиниката за тумори во Загреб – 10 пациенти, пет медицински сестри, две ...

Алармантни бројки на новозаразени во Италија и во Холандија

Канал5 - 17.10.2020

Бројот на новозарезени руши рекорди и во многу земји од Европа. Денеска во Италија регистрирани се 10.925 нови случаи на коронавирус , а 47 пациенти починале. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Бројката повторно висока, во изминатите 24 часа 594 новозаразени со Ковид-19

Фокус - 17.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на Ковид-1, а оздравени се 162 пациенти. Според Институтот за јавно здравје од вкупната бројка на позитивни од Скопје се ...

Аеродром со повеќе од 500 заразени

Независен - 17.10.2020

По денешните нови 594 новозаразени со Ковид-19 во земјава, од кои 303 се во Скопје, се зголемија и активните случаи по скопските општини. Аеродром предводи со 505 случаи, а следуваат Центар со 433 и Карпош со 417.

Нови 594 заразени од коронавирус, тројца починати

Р.С.Европа - 17.10.2020

Нови 594 случаи ан коронавирус се регистрирани во изминатите 24 часа во земјата од направени 2.617 тестови, соопшти вечерва Министерството за здравство. Вкупниот број на заразени од почетокот на епидемијата се искачи на 23.201 пациенти.

Во Хрватска повторно повеќе од 1000 новозаболени, се воведуваат нови мерки

Канал5 - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.096 нови случаи на заразени со коронавирус. Во моментов во земјата се активни 4.844 случаи на инфекција, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Еден починат и 22 новозаболени од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 17.10.2020

Во Центарот за јавно здравје во Куманово, во изминатото деноноќие регистрирани се 22 новозаболени, еден пациент починал од коронавирус. Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 303, ...

Франција го проби плафонот, 32.427 новозаразени и 90 починати за еден ден

+инфо - 17.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција регистрирани се 32.427 нови случаи со ковид-19, што е најголем дневен број на новозаразени од почетокот на пандемијата. Починале 90 лица и вкупната бројка на смртни слулаи во таа земја порасна на 33.392, јавува Le ...

Аеродром урива ковид- рекорди во Скопје: 505 активни случаи, денеска нови 49

360 степени - 17.10.2020

Уште две скопски општини се со над 400 активни случаи – Центар со 433 или 39 нови денеска и Карпош со 417 од кои 21 се нови Аеродром со 505 случаи е општина во Скопје со најголем број активни случаи со коронавирус.

Детален преглед на активни случаи на Ковид-19 по скопските општини: Рекордни 505 во Аеродром, Карпош 417, Центар 433

еМагазин - 17.10.2020

Министерство за здравство информира дека се регистрирани 594 случаи со Ковид-19, од кои 303 во Скопје. Состојбата со активните случаи по општини во Скопје изгледа вака: Чаир – 109 Гази Баба – 256 Аеродром – 505 Карпош – 417 Центар – 433 Кисела Вода ...

2515 активни случаи на коронавирус во Скопје, најмногу во Аеродром

А1 On - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23201, бројката на оздравени пациенти е 17111, на починати е 824. Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5266, од кои најмногу во Скопје ...

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

Фокус - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа , а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Во Србија двајца починати, 227 новозаболени

Канал5 - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 227 новозаболени од корона вирус. Во изминатото деноноќие тестирани биле 5456 лица, а од последниците предизвикани од ковид 19 починале две лица.

Скопје на врвот по бројот на новорегистрирани случаи, Аеродром надмина над 500 активни случаи

MakPress - 18.10.2020

Во главниот град денес се регистрирани 303 нови случаи на коронавирус. Досега вкупно се заболени 9654 граѓани а во моментов 2515 се активни. Активни случаи по општини Скопје • Чаир – 109 • Гази Баба – 256 • Аеродром - 505 • Карпош – 417 • Центар – ...

Дури 505 активни случаи во Аеродром

Локално - 17.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на КОВИД-19 од кои најголем дел во Скопје, 303. Оздравени се 162 пациенти, а починати се три лица. Во Скопје се забележани 2515 активни случаи, од кои дури 505 се ...

Косово бележи нови 148 коронаинфекции

Нетпрес - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од коронавирусот се регистрирани во Косово во последните 24 часа Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово , од почетокот на епидемијата во ...

Кембриџ: Во Англија може да има до 690 починати дневно

Независен - 17.10.2020

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Англија би можел да скокне на 690 на ден за само две недели, ако продолжи трендот на зголемување на бројот на пациенти на неделно ниво. Националниот завод за статистика во Англија објави дека секоја недела се ...

Алармантен  е бројот на заболени од Ковид во целиот регион

Телма - 17.10.2020

Алармантен е бројот на заболени од Ковид во целиот регион. Хрватска денеска јавува за 1096 нови случаи, а медиумите информираат дека вирусот влегол и на Клиниката за онкологија. Позитивни се 10 пациенти, но и неколку медицински сестри и пет доктори.

Бркаме рекорди: Денеска 594 новозаболени

Република - 17.10.2020

Македонија постави нов рекорд по заболени од корона.Денеска има 594 новозаболени. На прво место е Скопје со 303 ,втора Струмица 34 , Тетово трет со 26, објави министерот Филипче. ...

Косово: Нема починати, 148 новозаболени од Ковид-19

Независен - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа, јави дописникот на МИА од Приштина. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово ...

Италија со уште повеќе новозаразени од вчера

Независен - 17.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа, регистрирани се рекордни 10.925 нови случаи на зараза со Ковид-19, а починаа 47 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред да се бележат највисоки бројки на заразени од почетокот на ...

Од коронавирусот починаа 1.105.691 лице, а заразени се повеќе од 39 милиони

Слободен Печат - 17.10.2020

Најмалку 1.105.691 луѓе во светот починаа од пандемијата на коронавирусот, откако болеста за прв пат се појави во Кина кон крајот на декември, а најмалку 39.368.710 се заразени, објави денеска Бета.рс.

Рекордни 594 новозаболени, во Битола 18, оздравени 3 од ковид-19

Битола Њуз - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Битола се регистрирани 18 новозаболени лица од ковид-19, а вкупно се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи. Во болнички услови починати се 3 лица, а д енеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 ...

Во Унгарија рекордни 1.791 новозаразени со коронавирусот

Опсервер - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти. Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109.

Вечерен преглед на вести: Нови 594 случаи во последните 24 часа; Италија и Холандија со нови црни дневни биланси; ...

Frontline - 17.10.2020

ДЕНЕСКА се регистрирани 594 нови случаи на Ковид-19 , починати се 3 лица. КОСОВО : Ниеден починат , 148 заболени и над илјада тестови за Ковид-19 во изминатите 24 часа. ЦРНА ГОРА : Се затвораат угостителски објекти во уште пет градови.

Во Србија 227 новозаразени, починале две лица

А1 On - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Повторно соборен „црниот рекорд“ – што се случува во Италија?

Локално - 17.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани рекордни 10.925 нови случаи на Ковид 19, а 47 пациенти починале, објави Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред што се забележува најголемо дневно зголемување на бројот на новоинфицирани ...

Повторно соборен „црниот рекорд“ – Што се случува во Италија?

Centar - 17.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани рекордни 10.925 нови случаи на Овидиј 19, а 47 пациенти починале, објави Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред кај што се забележува најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Во Иран над 30.000 починати од Ковид-19

Р.С.Европа - 17.10.2020

Иран денеска соопшти дека бројот на жртви од коронавирусот во земјата надминал 30.000 случаи. Во објавата на портпаролката на Министерството за здравство Сима Садат Лари, е наведено дека вкупниот број на смртни случаи во Иран од почетокот на ...

Во Холандија бројот на новозаразени со Ковид-19 надмина 8.000

Опсервер - 17.10.2020

Холандија постави нов негативен рекорд во бројот на новозаразени со коронавирусот, откако денеска се регистрирани повеќе од 8.000 пациенти, а 29 лица починале, објави Националниот институт за јавно здравје.

Во БиХ нов дневен рекорд, 716 заразени

Нетпрес - 17.10.2020

Босна и Херцеговина во саботата забележа нов рекорд според бројот заразени лица со новиот коронавирус во еден ден, откако се регистриани 716 нови случаи во изминатите 24 часа. Веќе четврти ден со ред во земјата значително се зголемува бројот на ...

Во Холандија повеќе од 8.000 новозаболени

Независен - 17.10.2020

Холандија забележа нов негативен рекорд по бројот новозаразени од корона вирус. Денеска се регистрирани повеќе од 8.000 заболени, а починаа 29 лица, соопштија од Националниот институт за јавно здравје.

Босна и Херцеговина никако да стивне, денеска рекордни 711 новозаболени

Независен - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина регистрирани се 711 нови случаи со корона вирус, од тестирани 2.284. Ова е втор ден по ред во кој оваа држава урива рекорди. Вчера имаше 621 регистрирани нови случаи.

Во Србија две жртви на Ковид-19, 227 новозаболени

Независен - 17.10.2020

Во соседна Србија во последното деноноќие регистрирани се 227 новозаболени со Ковид-19. Тестирани биле 5.456 примероци. Во истиот период починаа двајца ...

Во Хрватска повторно над 1.000 новозаразени

Независен - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска заразени се 1.096 луѓе од корона вирус, а бројот на активни случаи денеска е 4.844. Меѓу нив 530 пациенти се на болничко лекување, од кои 28 пациенти се на респиратор. Едновремено починаа 10 пациенти.

Полициски час во Франција, рекорден број случаи на Ковид-19

Р.С.Европа - 17.10.2020

Полициски час стапи на сила на 17 октомври во Париз и во другите големи градови, откако Франција прави напори да го стави под контрола алармантниот наплив на нови случаи на коронавирус. Полицискиот час од 21 часот до 6 часот наутро ќе влијае врз ...

Ја губи ли Балканот контролата над коронавирусот

Н.Македонија - 17.10.2020

Додека Европа ги враќа рестрикциите, а некои од европските престолнини се под целосен карантин, од вчера во насока за стопирање на ширењето на инфекциите од коронавирусот, повеќето земји на Балканот, иако не се под целосен карантин, тешко го ...

До илјада... и понатаму

Deutsche Welle - 17.10.2020

Короната нема да чека. Таа е побрза од премислувањата на политичарите од власта и од критичарите од опозицијата. Пишува Љупчо Поповски Ова нема да биде текст во класична смисла, онака како што би требало да изгледа една колумна.

Еден починат и 16 заразени од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 17.10.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 16 нови случаи на коронавирус, 6 лица оздравеле од заразната болест и едно починато лице на 58 годишна возраст. Бројот на активни случаи изнесува 206, од кои 170 се наоѓаат ...

Уште еден рекорд во Бугарија – 998 заболени од вирусот

Независен - 17.10.2020

Уште еден ден со рекордно зголемување на бројот на заразени со корона вирус во Бугарија – 998 се новорегистрираните позитивни примероци за последните 24 часа, покажуваат најновите објавени податоци.

Уште еден наш сосед пред експлозија: Во последните 24 часа во Грција се заразени повеќе од 500 луѓе, најмногу од ...

Во Центар - 17.10.2020

Вчера во Грција беа регистрирани 508 нови случаи на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата за еден ден, а осум пациенти починаа. Од почетокот на пандемијата, вкупно 24.450 лица се заразени, а починале 490 граѓани со просечна возраст од 79 ...

Нов црн рекорд во БиХ: За 24 часа, дури 711 нови случаи позитивни на Ковид 19

Локално - 17.10.2020

Во Босна и Херцеговина, во последните 24 часа се пријавени рекордни 711 нови случаи на коронавирус. Од нив, 485 нови пациенти се регистрирани во Федерацијата БиХ, а 226 во Република Српска.

За 16 дена во Битола има 121 нов случај на коронавирус, половина не знаат од каде се заразиле

Сакам да кажам - 17.10.2020

Во првите 16 дена од октомври, Битола доби 121 нов случај на коронавирус. Ако на крајот на минатиот месец имаше 37 активни случаи, до половина на октомври оваа бројка порасна за повеќе од трипати.

Светот бележи рекорди на новозаразени

Тера - 17.10.2020

Во светот со новиот коронавирус досега се заразени 39.388.943 лица. Од последици од ковид-19 починале 1.105.915 пациенти, а оздравеле 29.508.233 луѓе. Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати ...

Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 се заразиле 22.607 лица во земјава

Макфакс - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949. Во земјава од Ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни ...

Полска: За еден ден починаа 132 лица заразени со коронавирус

Опсервер - 16.10.2020

Полска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирусот, кој зарази 7.705 лица во последните 24 часа. Владата воведува нови ограничувања, но вели дека се обидува да избегне карантин.

За еден ден починаа 132 лица заразени со коронавирус: Полска бележи рекорди

Република - 16.10.2020

Полска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирусот, кој зарази 7.705 лица во последните 24 часа. Владата воведува нови ограничувања, но вели дека се обидува да избегне карантин.

Полска: За еден ден починаа 132 лица заразени со коронавирус

Точка - 16.10.2020

Полска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирусот, кој зарази 7.705 лица во последните 24 часа. Владата воведува нови ограничувања, но вели дека се обидува да избегне карантин.