TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите лица на една нехартија

Н.Македонија - 20.11.2019

Бранувањата што ги предизвика неформалниот предлог на Париз, т.н. нон пејпер, во врска со новата методологија за проширување на Унијата, не стивнуваат. Во продолжение ги пренесуваме мислењата на домашните интелектуалци и ставовите на некои од ...

Скепса во Берлин: Париз сака да го сопре проширувањето на ЕУ?!

Deutsche Welle - 20.11.2019

Германските политичари сметаат дека францускиот предлог за реформа на проширувањето на ЕУ е изговор за блокада. Критики и од Брисел кои ги пренесуваат водечките весници. Се бараат преговори па реформи.

СЛОБОДЕН УДАР: Хартија трпи сè, „нон-пејпер“ не!

Слободен Печат - 20.11.2019

Овој нон-пејпер треба да се гледа во нераскинлива врска со фамозниот план за „Мал Шенген“, тие се две страни од една иста паричка. Ако нон-пејперот е искрен, малиот шенген е уште поискрен.

Францускиот нон-пејпер е повеќе блеф отколку репер

Слободен Печат - 20.11.2019

Од Германија стаса критика дека документот не носи ништо ново и само ќе го забави процесот на проширување, а европски дипломат за „Политико“ изјавил дека француските предлози не се однесуваат на реформа на пристапниот процес, туку ставаат крај на ...

ГИ ЗАМАЈУВА ЛИ МАКРОН ЗЕМЈИТЕ КАНДИДАТИ: Предлогот на Париз за проширување без поддршка во Брисел

Фактор - 20.11.2019

Француски предлог за промена на политиката на проширување без поддршка во Советот на ЕУ за општи работи. Кажано да за „нон-пејпер“ не нуди ништо ново за државите. Шест држави се за побрз процес.

По францускиот нон-пејпер: Се засилува судирот во ЕУ за проширувањето

Deutsche Welle - 19.11.2019

Франција останува изолирана, особено поради Северна Македонија, велат ЕУ дипломати по денешниот состанок на министрите во Брисел. Париз тврди дека не сака да го блокира проширувањето Земјите-членки на ЕУ се расправаа за во вторникот, откако Франција ...

За прв пат по блокадата од Франција – Советот на ЕУ дебатира за Македонија и Албанија

ТВ21 - 19.11.2019

Советот за општи работи на ЕУ кој се одржува денеска не предвидува никакви конкретни заклучоци. Ќе има само размена на мислења помеѓу земјите членки и обид да се излезе од ќор-сокакот откако Париз ги блокираше преговорите со Северна Македонија и ...

Иднината на проширувањето на маса во Брисел

24 Вести - 19.11.2019

Брисел повторно на маса го стави проширувањето на ЕУ – францускиот нон пејпер не е тема на денешната дебата. По ветото од Париз, шефовите на дипломатиите на ЕУ, го отвораат прашањето за проширување на Унијата, но освен пораките дека процесот се ...

Нон-пејперот на Франција ќе мора да ја чека новата Европска комисија

Телма - 19.11.2019

Нон–пејперот на Франција не е тема на денешниот Совет за општи работи на ЕУ, но затоа е политиката на проширување на Унијата. Ова го соопшти финската министерка за надворешни работи непосредно пред стартот на Советот, за кој рече дека ќе испрати ...

Шест членки на ЕУ инсистираат да добиеме зелено светло за преговори во март

Слободен Печат - 19.11.2019

Потписниците на писмото се министрите од Австрија, Чешка, Словачка, Словенија, Италија и Полска. Во писмо до претседателот на Европската комисија, министрите за надворешни на шест земји членки на ЕУ се согласуваат дека методологијата на преговорите ...

Мицкоски: Активностите во МВР имаат за цел да го опструираат техничкиот министер

Локално - 19.11.2019

Нон пејперот што го предложи Франција, а во кој една од точките е и новата методологија за членство во Европската Унија е само рамка, а доптва треба да се уреди суштината, со што конечно ќе се знае каков ќе биде новиот процес за зачленување, вели ...

Мицкоски за нон-пејперот: Со новата методологија ќе можат да нѐ вратат поради објективни, ама и поради субјективни ...

365 - 19.11.2019

„Можеби не треба веќе да разговараме за датум за преговори за влез на Република Македонија во ЕУ, туку отпочнување на новата методологија. Тука има многу прашалници“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, прашан за францускиот нон-пејпер.

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Канал5 - 19.11.2019

Проширувањето останува жив процес, порачаа министрите на ЕУ од состанокот во Брисел. Реформата на методологијата предложена од Франција ќе ја чека новата Европската Комисија. Прв пат по француското вето, Брисел се наврати на проширувањето.

Мицкоски: Позитивни и негативни страни од францускиот нон-пејпер

Алсат-М - 19.11.2019

Одржливост, а не само реторика, е пораката којашто според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја носи францускиот нон-пејпер. Како што кажа првиот опозиционер, добрата страна од предлог-измените за пристапниот процес е што по затворање на ...

Мицкоски: Ако сакаме независно судство, прво ние треба да се оградиме од влијание

Република - 19.11.2019

Искуството вели дека тие коишто го примениле процесот на ветинг во судството, конкретно во случајот на нашиот западен сосед, не поминале успешно, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање за предлогот на ...

Николоски: Три години Македонија не започнува преговори со ЕУ, а резултат на тоа е зголемената корупција и немањето ...

Курир - 19.11.2019

Факт е дека Македонија изгуби три години со Зоран Заев и оваа Влада, три изгубени години се неповратни за граѓаните затоа што зборовите на Зоран Заев беа дека доволно е само да се реши проблемот со името и Македонија ќе почне со преговори, ова ...

И Германија има „нон-пејпер“

Expres - 19.11.2019

И Германија има нон-пејпер за ЕУ. Далеку подобар, попрецизен, поконкретен и полековит од францускиот, пишува аналитичарот Арсим Зеколи кој смета дека тој документ не е прифатлив за македонските власти.

Францускиот „нон пејпер“ е ново одолговлекување на проширувањето

Слободен Печат - 19.11.2019

Не треба да се избрзува со оценките околу новата методологија на Франција, вели за Слободен печат универзитетскиот професор Љупчо Петковски. Министрите на земјите членки во Брисел за првпат дебатираа за необврзувачкиот сет на предлози со кои ...

Времето не оди во полза на францускиот „нон-пејпер“

Deutsche Welle - 19.11.2019

Францускиот предлог за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се расправа на денешниот министерски состанок на ЕУ, не носи ништо ново, а би го забавил процесот на проширување, велат во Берлин.

Како гледа Европа на францускиот нон пејпер

Н.Македонија - 19.11.2019

Каков е ставот на меѓународната заедница и каква дебата надвор од Македонија предизвика обелоденувањето на францускиот нон пејпер наменет за идното проширување на ЕУ, кој како неформален документ од Париз веќе е доставен до сите земји-членки на ...

Прв тест за францускиот Нон-пејпер во Брисел

Deutsche Welle - 19.11.2019

Министрите на земјите-членки на ЕУ утрово во Брисел за првпат ќе дебатираат за француските предлози за реформа на методологијата на преговарачкиот процес. Очекувањата се дека резултати може да има напролет.

Реверзибилност на преговарачкиот процес за едни ќе го пролонгира, за други ќе го направи поефикасен

+инфо - 19.11.2019

Многу нејаснотии и недоречености отколку новини носи со себе нон-пејперот за обновен пристап во процесот на проширување на ЕУ што Франција го објави викендов, оценуваат аналитичарите кои се поделени и во однос на тоа дали воведувањето реверзибилност ...

Германија смета дека францускиот „нон пејпер“ ќе го забави процесот на проширување

Република - 19.11.2019

Предлогот на Франција за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се дискутира на министерскиот состанок на ЕУ, не носи ништо ново – тоа само ќе го забави процесот на проширување, оценуваат за ДВ во Берлин.

Демократски сојуз: Францускиот нон-пејпер може да претставува забрзување на реформите во земјава

Макфакс - 19.11.2019

Демократскиот сојуз верува дека најновиот француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ, претставува искрена намера со која се потврдува европската перспектива на Македонија, а не алиби за ветото дадено на Самитот на ЕУ во октомври.

Јоксимовиќ: Францускиот „нон-пејпер“ не се однесува на Србија

Опсервер - 19.11.2019

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека извештајот на Европската комисија за спроведување на акционите планови за преговарачките поглавја 23 и 24 нема да влијае на отворањето на нови поглавја, тврдејќи дека ...

Советот на ЕУ денеска за реформите за проширување

Курир - 19.11.2019

Министрите за надворешни и европски работи на ЕУ денеска за прв пат по француската блокада во октомври ќе се навратат на прашањето за проширувањето кон западниот Балкан и преговорите со Македонија и Албанија.

Позитивна првична оценка од СЕП за нон-пејперот, но и дилеми

Телма - 18.11.2019

Седумте области во нон-пејперот на Франција според вицепремиерот Бујар Османи содржат седум позитивни работи за земјава, но и отвора и многу прашањ и делиме кои дополнително ќе се расчистуваат.

Француски нон-пејпер како моментум за правната држава

Р.С.Европа - 18.11.2019

Во следните месеци земјава треба да се фокусира на реформите кои не се завршени до крај, велат аналитичарите откако Франција објави нон-пејпер за реформирање на пристапниот процес. Покрај реформите во правосудството, администрацијата, борбата против ...

Францускиот нон-пејпер пристигна, засега само анализи на содржината

Глас на Америка - 18.11.2019

Документот на неколку страници содржи четири нови насоки што ги предлага Франција - постепено придружување, построги услови, поконкретна корист и реверзибилност на процесот на пристапување Земјите-членки на ЕУ засега се воздржуваат од коментари во ...

Новата стратегија за проширување на Унијата, Македонија чека

24 Вести - 18.11.2019

Францускиот „нон пејпер“ во рацете на Бујар Османи. Од прво читање воочливи позитивни седум точки, меѓу кои реверзибилноста која може да биде позитивен стимулс во одржување на фокусот и во забрзување на процесот.

Владата не стравува од содржината на францускиот „нон-пејпер“

Канал5 - 18.11.2019

Францускиот нон-пејпер за пристапните преговори, утре ќе го има првиот тест пред Советот за општи работи во Брисел. Француската нацрт-методологија за членство во ЕУ, ден пред да биде разгледана во Брисел, стигна и во Секретаријатот за европски ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но и земјите кандидати

Сител - 18.11.2019

Франција го чека ставот на сите-земји членки на унијата за новата методологијата за проширување. Франсцускиот амбасадор во земјава вели дека во следниот период ќе ги сослуша ставовите и на македонските власти, но каква иднина ќе има францускиот ...

Советот на амбасадори бара реформи, а не избори

Слободен Печат - 18.11.2019

Со новите правила Франција бара исполнување на 4 принципи – постепено пристапување, построги услови, материјални придобивки и реверзибилност на процесот. Додека Франција го чека одоговорот за нон пејперот кој ги содржи „чекорите“ за членство во ЕУ и ...

Тимоние: Ги чекаме реакции на нон-пејперот од земјите-членки, но и вашите забелешки

+инфо - 18.11.2019

Франција го испрати нон-пејперот до земјите-членки, а од Европската комисија бара новата методологија да ја објави до јануари 2020 година. Документот го доби и Владата, а сега следува негово детално анализирање, со цел нашите институции да го дадат ...

Францускиот нон – пејпер нема да не пишмани – датум во новиот пакет за проширување

+инфо - 18.11.2019

Францускиот нон-пејпр, посветен на новата методологија на ЕУ, е под лупа на македонската дипломатија и се уште не е познато какви ќе бидат нашите забелешки, но јасно е дека Македонија нема да отстапи од зацраниот пат и ќе бара во пакетот со новата ...

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Макфакс - 18.11.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјава, Кристиан Тимоние, на која главна тема беше нон-пејперот подготвен од страна на Франција, a во кој се содржани иницијативите на ...

Дебата Халили-Муцунски: Датум за преговори кон крајот на идната година, или реформи наместо датум!

Слободен Печат - 18.11.2019

Важноста на „Нон пејперот“ е што ја враќа европската перспектива на Западен Балкан Во дебатата за Слободна ТВ потпретседателот на Советот на Амбасадори Мухамед Халили ја истакна важноста на „Нон пејперот“ на Франција затоа што како што вели ја враќа ...

Тимоние: „Нон-Пејперот“ доставен до Владата, ги очекуваме реакциите и од Брисел

Канал5 - 18.11.2019

Денеска за францускиот нон пејпер со став се огласи и францускиот амбасадор во земјава, Тимоние. Која е неговата оценка за ...

Калевска-Ванчева: Нон пејперот е тема за која мора да разговараме со ладни глави

Локално - 18.11.2019

Ние сме дел од Европа како држава, треба да разговараме за сите процеси. Иако не сме формално членка на ЕУ, нашиот пат е зацртан дека определбата останува да бидеме члена на ЕУ, пратеничката од СДСМ, Снежана Калевска-Ванчева во емисијата „Што не е ...

Францускиот нон пејпер- „отровна стрела” или нов импулс за проширувањето

Либертас - 18.11.2019

Францускиот нон пејпр предизвика неофицијална дебата во бриселските дипломатски кругови. И покрај поддршката на актуелниот пристап на ЕУ во однос на проширувањето на кон Западиот Балкан, во овој документ во кој се вели дека „земјите од Западен ...

Тимоние конкретен: Мора да има владеење на правото – од Владата се уште го разгледуваат и толкуваат францускиот услов ...

Алфа - 18.11.2019

Правната држава има клучно место во интегративниот процес на земјата во Европската Унија. Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние го повторува она што го пишува во нон-пејперот испратен од неговите шефови во Париз, дека владеење на правото и ...

Францускиот нон-пејпер и страв и оптимизам – Димитров: „Граѓаните нема што да изгубат“

ТВ21 - 18.11.2019

Францускиот нон-пејпер е доставен до сите земји членки па и до Северна Македонија. Македонските власти задоволни од напишаното, велат дека насоките кои ги испраќа Франција влеваат надеж. Министерот Димитров смета дека граѓаните нема што да изгубат ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Вечер Прес - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Бриф - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Со големо внимание ќе ги сослушаме забелешките за нон-пејперот од македонската страна

Слободен Печат - 18.11.2019

Францускиот нон-пејпер, посветен на новата методлогија во преговарачкиот процес, како што посочи Тимоние веќе е доставен до сите земји-членки на Европската унија, а по насоките кои францускиот амбасадор ги добил од француската Влада, документот е ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите од нон- пјерот, но најважно од се е владеење на правото во државата

Press24 - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Фокус - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни – правната држава пред сè

Република - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

24Инфо - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Канал5 - 18.11.2019

Всушност тоа се француските размислувања доставени до сите земји-членки на ЕУ и по насоките од мојата Влада ја ги оставив до властите на РМ . Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ...