TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Историско слетување на антарктикот/видео

Вечер Прес - 19.11.2023

Има кратки писти, нерамни писти и писти со обратен ветар, но сега има уште една која влева страв во коските на патниците – широка 60 метри и долга 3.000 метри – ледена писта на Антарктикот.

Антарктик:На најстудениот континент слета првиот патнички авион

Вечер Прес - 19.11.2023

Компанијата „Норс Атлантик ервејс“ соопшти дека влегла во историјата како првата авиокомпанија, која со авионот „боинг 787 дримлјанер“ слетала на Антарктик. „Во епскиот лет“, како што наведоа од компанијата, авионот полетал од Норвешка, па првата ...

[ВИДЕО] Норвежаните испишаа историја: На Антарктикот за првпат слета патнички авион

Точка - 19.11.2023

Помеѓу 45-те патници кои се најдоа на овој историски лет беа научниците од Норвешкиот поларен институт. Покрај патници, авионот пренесувал и 12 тони опрема, што било од голема важност за оваа мисија.

На Антарктикот се пишува историја: Патнички авион првпат слета на ледениот континент (Видео)

Во Центар - 19.11.2023

Компанијата Норс Атлантик Ервејс објави дека влегла во историјата како прва авиокомпанија што слетала на Антарктикот со Боинг 787 Дримлајнер. Во епски лет, како што нагласија од компанијата, авионот полетал од Норвешка и ја завршил првата етапа од ...

ВИДЕО: Боинг 787 слета на ледена писта на Антарктикот

А1 On - 18.11.2023

Боинг 787 е најголемиот патнички авион кој некогаш слетал на Антарктикот. Тој слета на ледена писта во истражувачката станица Трол во четвртокот, објави Би-Би-Си. Авионот превезувал 45 истражувачи и 12 тони истражувачка опрема од Норвешкиот поларен ...

ВИДЕО Боинг 787 е наголемиот патнички авион кој што слетал на Антарктик

Слободен Печат - 18.11.2023

Боинг 787 е најголемиот патнички авион кој некогаш слетал на Антарктикот. Тој слета на ледена писта во истражувачката станица Трол во четвртокот, објави Би-Би-Си. Авионот превезувал 45 истражувачи и 12 тони истражувачка опрема од Норвешкиот поларен ...

(Видео)Боинг 787 слета на ледената писта на Антарктикот

Независен - 19.11.2023

Боинг 787 е најголемиот патнички авион кој некогаш слетал на Антарктикот. Тој слета на ледена писта во истражувачката станица Трол во четвртокот, објави Би-би-си. Авионот превезувал 45 истражувачи и 12 тони истражувачка опрема од Норвешкиот поларен ...

ВИДЕО Историско слетување на Антарктикот: 45 истражувачи и 12 тони опрема

ТВ21 - 19.11.2023

Има кратки писти, нерамни писти и писти со обратен ветар, но сега има уште една која влева страв во коските на патниците – широка 60 метри и долга 3.000 метри – ледена писта на Антарктикот.

ВИДЕО Историско слетување на Антарктикот: 45 истражувачи и 12 тони опрема

Zoom - 19.11.2023

реклама Има кратки писти, нерамни писти и писти со обратен ветар, но сега има уште една која влева страв во коските на патниците – широка 60 метри и долга 3.000 метри – ледена писта на Антарктикот.